Sanepid: hotel, w którym przebywała Krystyna Pawłowicz, działa zgodnie z zasadami

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
kb/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Pytania o pożar i ewakuację Pawłowicz. "Straż pożarna nie prowadziła ewakuacji w budynku hotelowym"TVN24
wideo 2/7
TVN24Pytania o pożar i ewakuację Pawłowicz

Sanepid przeprowadził kontrolę w hotelu Malinowy Zdrój w Solcu-Zdroju, w którym w weekend przebywała sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz. Kontrolerzy sprawdzali, czy obiekt działa zgodnie z rozporządzeniem, czy doszło do złamania obostrzeń. - Działalność, którą prowadzi spółka Malinowe Hotele, jest działalnością, która nie łamie ograniczeń wynikających z rozporządzenia – przekazał przedstawiciel lokalnego sanepidu.

W niedzielę lokalny portal Echo Dnia podał informację o pożarze w hotelu Malinowy Zdrój w Solcu-Zdroju i o ewakuacji jego gości, w tym sędzi Trybunału Konstytucyjnego, wcześniej posłanki Prawa i Sprawiedliwości Krystyny Pawłowicz.

Zadymienie pomieszczeń hotelowych i rehabilitacyjnych i pożar rozdzielni elektrycznej w jednym z pomieszczeń technicznych potwierdził w niedzielę w rozmowie z TVN24 starszy kapitan Piotr Dziedzic, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju. - Państwowa Straż Pożarna nie prowadziła ewakuacji w budynku hotelowym. Osoby przebywające w hotelu znajdowały się już na zewnątrz. My tylko i wyłącznie prowadziliśmy działania związane z ugaszeniem i lokalizacją pożaru – wyjaśniał.

Pytania o pożar i ewakuację Pawłowicz. "Straż pożarna nie prowadziła ewakuacji w budynku hotelowym"TVN24

Po sędzię przed hotel miało przyjechać bmw Służby Ochrony Państwa – podał portal. Według tego źródła dopiero po wywietrzeniu hotelu Pawłowicz miała wrócić do uzdrowiska.

Sanepid: działalność hotelu nie łamie ograniczeń

Sanepid w poniedziałek przeprowadził kontrolę w tym ośrodku. Jak przekazał dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju Krzysztof Socha, "spółka Malinowe Hotele jest zarejestrowana u wojewody świętokrzyskiego i prowadzi działalność leczniczą w zakresie ambulatoryjnych usług leczniczych, w tym rehabilitacji medycznej". Wszystkie osoby, które przebywają w hotelu - dodał - "mają skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne".

Zastrzeżeń sanepidu nie budzi również to, że hotel zapewniał nocleg pacjentom. - W rozporządzeniu dotyczącym ograniczeń (...) jest mowa, że pacjenci i ich opiekunowie mogą mieszkać w podmiocie wykonującym działalność leczniczą i świadczącym usługi z zakresu opieki zdrowotnej. Jest to zgodne z rozporządzeniem – mówił.

Dlatego - zdaniem sanepidu - "działalność, którą prowadzi spółka Malinowe Hotele, jest działalnością, która nie łamie ograniczeń wynikających z rozporządzenia".

Dyrektor hotelu: goście, którzy do nas przyjeżdżają, to pacjenci

Wcześniej w poniedziałek dyrektor hotelu Malinowy Zdrój Paweł Patrzałek w rozmowie z TVN24 powiedział, że hotel działa "na zasadach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku w sprawie wystąpienia stanu epidemii".

- Tam działalność hotelarska jest dopuszczona pod pewnymi wyjątkami, między innymi jest dopuszczenie prowadzenia działalności hotelarskiej dla pacjentów i ich opiekunów w celu uzyskania świadczenia opieki zdrowotnej w podmiocie wykonującym działalność leczniczą. My takim podmiotem jesteśmy. Goście, którzy do nas przyjeżdżają, to pacjenci – wyjaśniał.

- Nie ma tu pobytów turystycznych, żadnych pobytów służbowych. To są goście, którzy przyjeżdżają do nas, ze skierowaniem lub przed zameldowaniem idą do naszego lekarza. Lekarz bada ich, kwalifikuje do pobytu, wydaje odpowiednie dokumenty. Wtedy są przyjmowani na pobyt leczniczy w celu poprawy stanu zdrowia – dodał.

Dyrektor hotelu Malinowy Zdrój: goście, którzy do nas przyjeżdżają to pacjenciTVN24

Do dnia 17 stycznia 2021 roku prowadzenie usług hotelarskich w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2211) jest dopuszczalne, z wyłączeniem działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 3, wykonywanej na terenie prowadzenia usług hotelarskich, wyłącznie:  (....) dla pacjentów i ich opiekunów, w celu uzyskania świadczenia opieki zdrowotnej w podmiocie wykonującym działalność leczniczą

Rozporządzenie zostało zmienione dwa razy – początkowo wydłużono jego obowiązywanie do 31 stycznia, a następnie 29 stycznia przedłużono powyższe ograniczenia do 14 lutego.

ZOBACZ: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Hotel Malinowy ZdrójTVN24

Michał Wypij: nie wyobrażam sobie sytuacji, w której sędzia Trybunału Konstytucyjnego łamie polskie prawo

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia wyjaśnia

Rzecznika Ministerstwa Zdrowia zapytano podczas konferencji prasowej o dostęp do usług medycznych i "na jakiej zasadzie komercyjną działalność może prowadzić prywatne medyczne SPA, a nie mogą prowadzić uzdrowiska i sanatoria".

Andrusiewicz wyjaśnił, że zgodnie z rozporządzeniem każdy pacjent w Polsce ma prawo skorzystać z miejsca hotelowego. - Generalnie hotele w Polsce są zamknięte, tak jak i uzdrowiska. Jednak w rozporządzeniu od początku wskazane jest, że każdy pacjent korzystający ze świadczeń opieki zdrowotnej poza miejscem zamieszkania, jeżeli ma zabieg, operację, ma prawo i możliwość skorzystania z pokoju hotelowego w takim miejscu, niezależnie od tego, czy dany ośrodek prowadzi punkt świadczenia usług zdrowotnych, czy też nie – powiedział.

Dodał, że na taką okoliczność potrzebne jest skierowanie lub inny dokument potwierdzający korzystanie ze świadczeń medycznych.

- Nocleg w punktach udostępniającym pokoje odbywa się nie w związku ze świadczoną usługą przez ten rodzaj podmiotu, ale w związku z tym, że dany pacjent ma skierowanie bądź inną dokumentację medyczną potwierdzającą konieczność skorzystania ze świadczeń ochrony zdrowia – podkreślił rzecznik. Zaznaczył przy tym, że nie będzie odnosił się do jednostkowych przypadków.

Andrusiewicz pytany o plan otwarcia uzdrowisk i sanatoriów, odpowiedział, że decyzja w tej sprawie może zapaść w najbliższym czasie. - Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się utrzymywała nadal na takim samym poziomie, ta stabilizacja będzie na poziomie średnio 5,2 tysiąca zakażeń, nie wykluczamy otwarcia uzdrowisk i sanatoriów – oświadczył rzecznik.

Pawłowicz odpowiada na zarzuty

Krystyna Pawłowicz, odnosząc się do informacji o jej pobycie w hotelu Malinowy Zdrój w Solcu-Zdroju, powiedziała, że przebywa tam w celach leczniczych. Zaprzeczyła, jakoby z powodu pożaru została ewakuowana z ośrodka przez Służbę Ochrony Państwa.

- Informacje o pożarze są kłamstwem – zapewniła Krystyna Pawłowicz, uznając też, "że kłamstwem są informacje o tym, że z powodu rzekomego pożaru była specjalnie traktowana". Sędzia powiedziała, że hotel Malinowy Zdrój w Solcu-Zdroju - według jej informacji - jest legalnie otwarty od 21 stycznia. Dodała, że więcej szczegółów w sprawie uruchomienia hotelu może udzielić jedynie jego właściciel.

"Przebywam w hotelu na pobycie leczniczym". Pawłowicz odpowiada na zarzuty TVN24

Zgodnie z przepisami związanymi z pandemią COVID-19 hotele są obecnie zamknięte, również na tak zwane podróże służbowe, a ich szersze otwarcie zostało zapowiedziane na 12 lutego. Do tego czasu hotele są dostępne tylko dla m.in. służb mundurowych, medyków, pacjentów, szpitali specjalistycznych; działać mogą też hotele pracownicze. 

Autor:kb/kab

Źródło: TVN24, PAP