Wszyscy w Unii już wzięli, tylko polski rząd nie. "Nasze przedsiębiorstwa coraz bardziej tracą"

Źródło:
TVN24
Truszczyński: z każdym miesiącem tracimy pozycję konkurencyjną
Truszczyński: z każdym miesiącem tracimy pozycję konkurencyjnąTVN24
wideo 2/7
Truszczyński: z każdym miesiącem tracimy pozycję konkurencyjnąTVN24

Spór z Unią Europejską toczą polskie władze, a nie Polacy – zgodnie ocenili w "Faktach po Faktach" w TVN24 prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych dr Małgorzata Bonikowska, politolog prof. Anna Pacześniak z Uniwersytetu Wrocławskiego i były ambasador Jan Truszczyński. Wskazali również, że do odblokowania unijnych funduszy z Krajowego Planu Odbudowy potrzebne są działania wynegocjowane i zaakceptowane przez rząd PiS.

Szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przewiduje, że zaraz na początku 2023 roku czeka nas "sporu z Unią Europejską ciąg dalszy" i blokowania funduszy, "które nam się należą".

Dr Małgorzata Bonikowska w "Faktach po Faktach" w TVN24 przyznała, że w rzeczywistości sporu z Unią Europejską nie toczą Polacy, ale politycy Prawa i Sprawiedliwości. – Badania opinii publicznej nieustannie robione zarówno przez ośrodki w Polsce, jak i eurobarometr, potwierdzają, że Polacy są dalej w czołówce krajów bardzo dobrze nastawionych do procesu integracji europejskiej, do Unii Europejskiej i są z tego zadowoleni – dodała.

Były ambasador Jan Truszczyński ocenił zaś, że obecne problemy w relacjach z Brukselą "to jest bezradność i nieumiejętność rządu pisowskiego". - Gdyby ktokolwiek inny siadł u steru, natychmiast naprawiłby zegarek, który PiS zdołał zepsuć – dodał i wyjaśnił, że na przeprowadzenie "niezbędnych zmian ustawowych, doprowadzających do stanu ponownej praworządności i przestrzegania konstytucji" potrzebnych byłoby parę tygodni.

Polacy są dalej w czołówce krajów bardzo dobrze nastawionych do procesu integracji europejskiej
Polacy są dalej w czołówce krajów bardzo dobrze nastawionych do procesu integracji europejskiejTVN24

- Rząd robi wszystko, żeby za każdym razem przekonywać opinię publiczną o tym, że jest to konflikt Brukseli z Polakami, z obywatelami i że to Bruksela nie chce nam dać pieniędzy, który nam się należą – powiedziała politolog prof. Anna Pacześniak z Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Natomiast opozycja, eksperci i dziennikarze niezależni podkreślają, że ten, kto blokuje te pieniądze, to jest właśnie rząd, premier Morawiecki, prezes Jarosław Kaczyński, a nie obywatele, którzy oczywiście tych pieniędzy wypatrują – dodała.

Dr Małgorzata Bonikowska podkreśliła, że Polacy nie tylko powszechnie są dobrze nastawieni do integracji europejskiej, ale uważają, że "Unia Europejska zdecydowanie powinna też się zająć obszarem bezpieczeństwa". Podkreśliła, że Polacy "ufają bardziej instytucjom unijnym, niż swojemu rządowi".

Jan Truszczyński przyznał z kolei, że w momencie, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej – wówczas poparcie dla integracji było niższe. - Większość była za tym, żeby zbliżać się do Unii Europejskiej i żeby Polska weszła do Unii, ale rozmiar obaw i lęków był duży, rósł w ostatnich miesiącach poprzedzających finał negocjacji – wspomniał.

Prof. Pacześniak: rząd robi wszystko, żeby przekonywać opinię publiczną, że to konflikt Brukseli z Polakami
Prof. Pacześniak: rząd robi wszystko, żeby przekonywać opinię publiczną, że to konflikt Brukseli z PolakamiTVN24

Prof. Pacześniak: euroentuzjazm może opadać

- Nasi rządzący sobie doskonale zdają sprawę z tych nastrojów prounijnych wśród Polaków, ale również wśród swoich wyborców. W związku z tym, trzeba zauważyć, że ta narracja u nas nie jest narracją typowo antyunijną, tylko antyniemiecką – zwróciła uwagę prof. Anna Pacześniak.

- Jarosław Kaczyński na spotkaniach, które prowadził niezmiennie w ostatnie weekendy, przecież opowiadał, że tak naprawdę za etykietą Unii Europejskiej stoją Niemcy – wyjaśniła.

Przestrzegła, że "nasza prounijność jest dosyć powierzchowna i naskórkowa". - To, co nam się najbardziej podoba jako obywatelom, to są pieniądze z Unii Europejskiej. Dlatego też to, że pieniędzy z KPO, z Funduszu Odbudowy nie dostajemy jako jeden z dwóch krajów unijnych, jest sporym problemem i to się może odkładać w przyszłym roku również na to, w jaki sposób będziemy na Unię Europejską patrzeć – stwierdziła.

- Bo jeżeli się okazuje, że to głównie pieniądze nas cieszą z Unii Europejskiej, a mniej na przykład wartości, to może się okazać, że jeżeli pieniędzy nie ma, to ten nasz euroentuzjazm może opadać – zaznaczyła.

Prof. Pacześniak: euroentuzjazm może opadać
Prof. Pacześniak: euroentuzjazm może opadaćTVN24

"To narracja nastawiona na wynik wyborczy, zradykalizowana"

- Polacy też doceniają parę innych rzeczy niż pieniądze. Jeszcze Jan Kułakowski mówił, żeby Unii Europejskiej nie utożsamiać z bankomatem i myślę, że Polacy szerzej widzą na przykład to, że możemy się swobodnie przemieszczać – stwierdziła dr Małgorzata Bonikowska.

- To są rzeczy, które absolutnie my przyjmujemy jako coś oczywistego już dzisiaj, z czego żaden Polak w żadnym razie nie chciałby rezygnować. Mamy też poczucie przynależności do Zachodu. Jak się dzisiaj mówi: "Zachód wspiera Ukrainę", to wiadomo, że my jesteśmy Zachodem – dodała.

Odnosząc się do tezy prof. Pacześniak i narracji antyniemieckiej stwierdziła, że "faktycznie można wokół tego grać". - Okres kampanii wyborczej, kampanii bardzo długiej, nie sprzyja budowaniu żadnej poważnej narracji ani dialogu z obywatelami w żadnej sprawie. Jest to narracja nastawiona na wynik wyborczy, więc jest bardzo zradykalizowana – stwierdziła.

- Obozy, które ze sobą rywalizują, szukają czułych punktów i ten "punkt niemiecki", o którym pani profesor mówiła, jest w pewnym sensie wypadkową tego, co jest na opozycji, więc tego, z kim rząd Prawa i Sprawiedliwości czy szerzej Zjednoczonej Prawicy walczy – wyjaśniła dr Bonikowska, zwracając uwagę na to, że Donalda Tuska i opozycję "utożsamia się" z punktem widzenia Unii.

- Oczywiście dodatkowe elementy zbieżne, że Ursula von der Leyen jest Niemką, a jest szefową Komisji Europejskiej, to idealnie się składa dla obecnego obozu władzy, żeby podkreślać, że gdzieś za tym musi stać jakiś niemiecki spisek – dodała.

"To narracja nastawiona na wynik wyborczy, zradykalizowana"
"To narracja nastawiona na wynik wyborczy, zradykalizowana"TVN24

Truszczyński: z każdym miesiącem tracimy pozycję konkurencyjną

Jan Truszczyński zapytany o zmieniającą się narrację władz, co do wartości unijnych środków z KPO stwierdził, że "wszyscy wokół nas wzięli już nie tylko zaliczkę, 13 procent całości środków, ale w większości wzięli już tak zwaną pierwszą transzę".

- Teraz w grudniu zrobiły to Bułgaria i Chorwacja. W listopadzie zrobiło to parę innych krajów. W październiku zrobiła to Rumunia. Ja już nie mówię o Hiszpanii, Włoszech i paru innych krajach, które wysunęły się mocno do przodu jeśli idzie o korzystanie praktyczne z Funduszu Odbudowy – wyliczał.

- Z każdym miesiącem nasze przedsiębiorstwa, nasze samorządy coraz bardziej tracą swoją pozycję konkurencyjną w stosunku do wszystkich, którzy przyśpieszają swoją transformację zieloną, dostosowują swoje przedsiębiorstwa, swoje rynki do przyszłych wymogów konkurowania w zmieniającej się Europie. My tego ciągle jeszcze nie mamy – zauważył.

Truszczyński: z każdym miesiącem tracimy pozycję konkurencyjną
Truszczyński: z każdym miesiącem tracimy pozycję konkurencyjnąTVN24

- Jesteśmy opóźnieni, opóźnieni przez nieudolność rządu. Jest jedna rzecz prosta do wykonania, rząd się do tego zobowiązał dawno temu i rząd tego nie robi. My za mało mówimy o tym, co stanowi to zobowiązanie podpisane przez rząd polski, zaaprobowane przez wszystkie państwo członkowskie, stanowiące część prawa Unii Europejskiej – dodał.

- To są pieniądze czasowe, więc trzeba się spieszyć. One są do wydatkowania szybko, ale teraz, tak naprawdę przez zaledwie kilka lat. Każde spóźnienie oznacza pomniejszenie tej kupki – zwróciła uwagę dr Bonikowska. - My i tak podpisaliśmy wejście w mechanizm pozyskiwania środków na międzynarodowych rynkach finansowych i jesteśmy w tym, dobrowolnie. W pewnym sensie jest to bez sensu, że z nich nie korzystamy – oceniła.

Pacześniak: budżet się nie dopina

Profesor Anna Pacześniak zwróciła uwagę, że "pierwsze transze, jeżeli one w ogóle nastąpią jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w przyszłym roku, będą stosunkowo niewielkie". - Co więcej, one są oznaczone jasno, na co można te pieniądze wydać. Ta sytuacja wpłynie również na zwiększenie zaufania rynków finansowych do Polski, do polskiego rządu – stwierdziła.

Politolożka podkreśliła, że kiedy z "niezrozumiałych dla świata zewnętrznego" powodów Polska, jako jeden z dwóch krajów, pieniędzy z Funduszu Odbudowy nie dostaje, "to można sobie zadać pytanie: co z naszą gospodarką jest nie tak, co z naszą polityką jest nie tak?".

- To, że rząd zmienia tę retorykę: raz pieniądze są potrzebne i gigantyczne, i na miarę planu Marshalla, to wtedy, kiedy wydawało się, że będą to łatwe pieniądze do zdobycia - wtedy marketingowo można to ładnie sprzedać jako sukces rządzących. W momencie, kiedy okazuje się, że są to pieniądze trudne, to trzeba bagatelizować ich wysokość, ich znaczenie dla polskiej gospodarki – wyjaśniła prof. Anna Pacześniak.

- Jasne jest również dla rządzących, że budżet się nie dopina, trzeszczy i nawet jeżeli te pieniądze trzeba wydać na transformację energetyczną, to oznacza, że będzie można uwolnić inne środki na takie wydatki, które rządzący również uznają za stosowne, a nie mieszczą się w Funduszu Odbudowy. Trzeba pamiętać, że Funduszem Odbudowy naprawdę można sfinansować sporo rzeczy, chociażby kwestie dotyczące polityki zdrowotnej – wskazała.

Prof. Pacześniak: budżet się nie dopina
Prof. Pacześniak: budżet się nie dopinaTVN24

Truszczyński: pierwszy ruch musi zostać wykonany w Warszawie

13 grudnia posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który, według autorów, ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Wątpliwości co do projektu wygłosili szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i prezydent Andrzej Duda. Projektem Sejm miał zająć się jeszcze przed świętami, ale został on zdjęty z porządku obrad. Zapowiedziano jego konsultacje i prace nad projektem dwóch zespołów legislacyjnych: prezydenckiego oraz rządowego.

- Ja bym sobie bardzo życzył, żeby 11 stycznia okazało się, że ten kamień milowy jest w całości, w stu procentach spełniony przez projekt ustawy, że ta ustawa jest również poparta przez opozycję, że do tej ustawy dopisze się również inne rzeczy, na przykład dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa, i że w ten sposób posuniemy się w kierunku przestrzegania praworządności – powiedział Jan Truszczyński.

Truszczyński: pierwszy ruch musi zostać wykonany w Warszawie
Truszczyński: pierwszy ruch musi zostać wykonany w WarszawieTVN24

Były ambasador wskazał, że jeśli to się stanie, "wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w parę miesięcy później, po ocenie wykonania przez Polskę pierwszej transzy kamieni milowych, nastąpiła decyzja państw członkowskich Unii o udostępnieniu Polsce owej pierwszej transzy z KPO".

- To się może stać w pierwszej połowie roku, ale pierwszy ruch musi zostać wykonany w Warszawie i to musi być ruch wystarczający, w stu procentach spełniający wymogi – zastrzegł.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Policjanci poszukują napastnika, który w poniedziałek około godziny 15 zaatakował 60-letniego mężczyznę ostrym narzędziem w Olkuszu (woj. małopolskie). - Życiu poszkodowanego nie zagraża niebezpieczeństwo. Robimy co w naszej mocy, żeby jak najszybciej ustalić tożsamość sprawcy i go zatrzymać - przekazuje komisarz Marcin Kwiecień z olkuskiej komendy miejskiej.

Drony, śmigłowiec i psy tropiące. Szukają mężczyzny, który zaatakował 60-latka

Drony, śmigłowiec i psy tropiące. Szukają mężczyzny, który zaatakował 60-latka

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Henrik Landerholm, doradca premiera Szwecji do spraw bezpieczeństwa narodowego w poniedziałek zrezygnował ze stanowiska. Wcześniej media ujawniły, że mógł narazić bezpieczeństwo kraju, zostawiając tajne dokumenty po spotkaniu. W sprawie wszczęto śledztwo.

Zgubił telefon, zapomniał o tajnych dokumentach. Doradca premiera podał się do dymisji

Zgubił telefon, zapomniał o tajnych dokumentach. Doradca premiera podał się do dymisji

Źródło:
PAP

- Nasze myśli powinniśmy skierować ku milionom ofiar, które nigdy nam nie powiedzą, co przeżywały, co czuły, ponieważ pochłonęła je Zagłada - powiedział Marian Turski, ocalały z nazistowskiego obozu Auschwitz, podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy jego wyzwolenia. Tova Friedman mówiła, że "wszyscy mamy obowiązek nie tylko pamiętać, ale także ostrzegać i uczyć, że nienawiść rodzi więcej nienawiści". Głos zabrali także Janina Iwańska i Leon Weintraub.

"Została nas tylko garstka"

"Została nas tylko garstka"

Źródło:
TVN24, PAP

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji (AI) oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek na giełdzie. Pojawienie się DeepSeek podało w wątpliwość dotychczasowy model rozwoju AI, który opierał się na gigantycznych inwestycjach - wskazał "Washington Post".

"Moment Sputnika". Nowa aplikacja z Chin zaskoczyła rynek

"Moment Sputnika". Nowa aplikacja z Chin zaskoczyła rynek

Źródło:
Reuters, PAP

W poniedziałek opublikowany został list gończy za Dawidem Danielem Złotkowskim, który w centrum Głogowa (Dolnośląskie) próbował potrącić autem przechodniów. Wcześniej decyzję o jego tymczasowym aresztowaniu wydał sąd.

Próbował taranować przechodniów. Wydano za nim list gończy

Próbował taranować przechodniów. Wydano za nim list gończy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Artur Olech został odwołany ze stanowiska prezesa PZU. Taką decyzję podjęła rada nadzorcza - poinformowała spółka w komunikacie. Rada powołała jednocześnie Andrzeja Klesyka do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu.

Prezes PZU odwołany

Prezes PZU odwołany

Źródło:
PAP

Ekolodzy i sąsiedzi Chin obawiają się konsekwencji budowy zapory wodnej, którą Pekin wznosi w Tybecie. Choć ma to być największy tego typu obiekt na świecie, nie podano szczegółów projektu. - Dyskrecja Chin podsyca nieufność - ocenia ekspertka cytowana przez "The New York Times".

"Wielki i tajemniczy projekt" na pograniczu budzi obawy sąsiadów

"Wielki i tajemniczy projekt" na pograniczu budzi obawy sąsiadów

Źródło:
The New York Times, tvn24.pl

W Walencji termometry w poniedziałek pokazały prawie 27 stopni Celsjusza. To najwyższa w ponad stuletniej historii pomiarów temperatura w styczniu. Miejscami było jeszcze goręcej. Niezwykłe ciepło jest związane z burzą Herminia, która zaledwie kilkaset kilometrów dalej przyniosła intensywne opady śniegu.

Prawie 27 stopni w środku zimy. Padł styczniowy rekord

Prawie 27 stopni w środku zimy. Padł styczniowy rekord

Źródło:
Daria de Leon, Leonoticias, ENEX, Las Provincias

Byli szefowie Służby Kontrwywiadu Wojskowego zostali uznani przez Prokuraturę Krajową za pokrzywdzonych bezprawnym działaniem prokuratury. Śledczy mieli bezprawnie, bo bez dowodów, postawić zarzuty rzekomej współpracy z rosyjskimi służbami generałowi Piotrowi Pytlowi i generałowi Januszowi Noskowi - ustalił dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl Maciej Duda.

Byli szefowie SKW uznani za pokrzywdzonych. Wcześniej posądzano ich o współpracę z Rosjanami

Byli szefowie SKW uznani za pokrzywdzonych. Wcześniej posądzano ich o współpracę z Rosjanami

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki na spotkaniu z wyborcami w Tychach komentował rzekomy nowy "podatek od płotu", sugerując, że pewnie będzie też "trzeba zapłacić" za jego banery wyborcze. Wprowadzał w błąd.

Podatek od płotu, opłaty za wieszanie plakatów wyborczych? Wyjaśniamy

Podatek od płotu, opłaty za wieszanie plakatów wyborczych? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Amerykańska policja zatrzymała na Florydzie 37-letniego mężczyznę po tym, jak przekazał służbom, że "działając w samoobronie" śmiertelnie postrzelił 57-latka. Ofiara wynajmowała od niego mieszkanie. Lokalne media informują o szczegółach sprawy, powołując się na raport policji.

Miał ustawić termostat. Właściciel mieszkania z zarzutem zastrzelenia lokatora

Miał ustawić termostat. Właściciel mieszkania z zarzutem zastrzelenia lokatora

Źródło:
NBC 6 South Florida, CBS News

Na trasie S2 zderzyły się dwa auta: osobowe i ciężarowe. Lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dwie osoby trafiły do szpitala, w tym dziecko. Były duże utrudnienia w ruchu.

Trasa S2 stanęła w korku po wypadku. Dwie osoby trafiły do szpitala, w tym dziecko

Trasa S2 stanęła w korku po wypadku. Dwie osoby trafiły do szpitala, w tym dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpowszechniany przekaz brzmi alarmująco: oto niemieckie konsorcjum ma pierwszeństwo na wydobywanie węgla ze złoża na Śląsku, a Jastrzębska Spółka Węglowa "musiała ustąpić Niemcom". Wyjaśniamy, o co naprawdę chodzi w tej historii.

Niemcy "mają pierwszeństwo" do polskiego złoża węgla? Potrójna manipulacja

Niemcy "mają pierwszeństwo" do polskiego złoża węgla? Potrójna manipulacja

Źródło:
Konkret24

Na Bielanach zderzyły się toyota i kia. Kierowca toyoty trafił do szpitala. Okazało się, że nie było to pierwsze poniedziałkowe zdarzenie z jego udziałem.

Zderzył się z innym autem dwa razy w ciągu dnia, nie miał polskiego prawa jazdy

Zderzył się z innym autem dwa razy w ciągu dnia, nie miał polskiego prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwyciężyłby zarówno w pierwszej, jak i drugiej turze wyborów prezydenckich w maju - wynika z nowego sondażu Opinia24. Na drugim miejscu znalazł się kandydat PiS Karol Nawrocki, a na trzecim Sławomir Mentzen z Konfederacji.

Najnowszy sondaż prezydencki

Najnowszy sondaż prezydencki

Źródło:
Opinia24

Dziesiątki tysięcy Palestyńczyków, którzy w niedzielę zgromadzili się w okolicach obsadzonego przez izraelskie wojska korytarza Netzarim w Strefie Gazy, zaczęły przekraczać go w poniedziałek rano. Jest to skutek porozumienia między Izraelem i Hamasem. Zgodnie z nim tylko nieuzbrojone osoby będą mogły wrócić na północ. Izraela ostrzegł również mieszkańców Gazy, aby nie zbliżali się do izraelskich żołnierzy w żadnym miejscu.

Palestyńczycy wracają do domu. "Jakbym narodziła się na nowo"

Palestyńczycy wracają do domu. "Jakbym narodziła się na nowo"

Źródło:
Reuters, PAP

Proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku zainstalował na dachu świątyni panele fotowoltaiczne. Przekonuje, że instalacji nie widać z dołu, więc nie burzy "wizerunku architektonicznego kościoła". Poza tym panele są zamontowane w bezpieczny sposób. Chociaż ksiądz zapłacił już mandat nałożony przez pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, ma nadzieję, że instalację uda się ocalić. - Instalacji fotowoltaicznych na średniowiecznych, gotyckich, zabytkowych kościołach w Gdańsku po prostu być nie może - komentuje z kolei rzecznik konserwatora.

Fotowoltaika na dachu średniowiecznego kościoła. Proboszcz zapłacił mandat, ale paneli nie ściągnął

Fotowoltaika na dachu średniowiecznego kościoła. Proboszcz zapłacił mandat, ale paneli nie ściągnął

Źródło:
TVN24

Krokodyl pojawił się na plaży w australijskim stanie Queensland. Nietypowy gość wywołał spore zamieszanie wśród plażowiczów - zwierzęta te dość rzadko zapuszczają się tak daleko na południe stanu. Gad szybko znikł ludziom z oczu, a lokalne służby starają się go znaleźć i zabezpieczyć.

Nietypowy widok na plaży. "Nie mogłam uwierzyć własnym oczom"

Nietypowy widok na plaży. "Nie mogłam uwierzyć własnym oczom"

Źródło:
ABC News

Janusz Palikot opuścił w poniedziałek areszt śledczy we Wrocławiu. Były poseł i biznesmen wpłacił 2 miliony złotych kaucji, na co miał czas do końca stycznia. Palikot trafił do aresztu w październiku ubiegłego roku, jest podejrzany o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilku tysięcy osób na kwotę blisko 70 milionów złotych. - Jestem człowiekiem niewinnym, co udowodnię - mówił po opuszczeniu aresztu.

Janusz Palikot opuścił areszt, uzbierał dwa miliony złotych

Janusz Palikot opuścił areszt, uzbierał dwa miliony złotych

Źródło:
PAP

Z ciężarówki przewożącej materiały budowlane podczas zakrętu wypadł pręt i wbił się w auto jadące tuż za nim - przekazała straż pożarna. Dwie osoby są ranne.

Pręt wbił się w jadące auto. Są ranni

Pręt wbił się w jadące auto. Są ranni

Źródło:
TVN24

Nowa Zelandia złagodziła przepisy wizowe dla osób pracujących zdalnie - pisze BBC. Tamtejsze władze mają nadzieję, że pobudzi to rozwój turystyki. 

Łagodzą przepisy wizowe, aby przyciągnąć "cyfrowych nomadów"

Łagodzą przepisy wizowe, aby przyciągnąć "cyfrowych nomadów"

Źródło:
BBC

Tylko w niedzielę aresztowano 956 imigrantów przebywających w USA nielegalnie. Według doniesień "Washington Post" Donald Trump nakazał wypełniać normy aresztowań na poziomie do 1,5 tys. osób dziennie, ponieważ był niezadowolony z dotychczasowego tempa operacji.

Największa dzienna liczba aresztowań imigrantów. "Washington Post": Trump zlecił wypełnianie norm

Największa dzienna liczba aresztowań imigrantów. "Washington Post": Trump zlecił wypełnianie norm

Źródło:
NBC News, PAP, "Washington Post"

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu miało dojść do "utarczki" pomiędzy lekarzem a ratownikiem medycznym. Na miejsce wezwano policję.

Interwencja policji w szpitalu. "Utarczka między lekarzem a ratownikiem"

Interwencja policji w szpitalu. "Utarczka między lekarzem a ratownikiem"

Źródło:
Głos Wielkopolski, tvn24.pl

Brytyjski król Karol III w poniedziałek odwiedził Centrum Społeczności Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Spotkał się tam z ocalałymi z Holokaustu i uchodźczyniami z Ukrainy. Podtrzymując pamięć o potwornościach przeszłości, kształtujemy naszą przyszłość - podkreślił monarcha podczas spotkania.

Król Karol III. "Podtrzymując pamięć, kształtujemy naszą przyszłość"

Król Karol III. "Podtrzymując pamięć, kształtujemy naszą przyszłość"

Źródło:
PAP

57-latek z Bydgoszczy przez półtora miesiąca mieszkał z denatem za ścianą. Sprawa wyszła na jaw, gdy sąsiedzi wyczuli na klatce odór rozkładającego się ciała. Jak ustalili policjanci, pod koniec listopada doszło do kłótni i bójki między współlokatorami, które okazały się tragiczne w skutkach. Sprawcy może grozić dożywotnie pozbawienie wolności.

Przez 1,5 miesiąca mieszkał ze zwłokami kolegi. Sąsiadów zaniepokoiła nieprzyjemna woń

Przez 1,5 miesiąca mieszkał ze zwłokami kolegi. Sąsiadów zaniepokoiła nieprzyjemna woń

Źródło:
KWP Bydgoszcz

Donald Trump zrobił "pierwszy ewidentny fałszywy krok" w sprawie wojny w Ukrainie - ocenia w publicysta włoskiego dziennika "Corriere della Sera". Jak wskazuje, prezydent Stanów Zjednoczonych nie dotrzymał obietnicy zakończenia walk w ciągu dwóch dni, a "ręka wyciągnięta do Rosjan spotkała się z pogardliwymi reakcjami Moskwy".

"Pierwszy fałszywy krok" Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy

"Pierwszy fałszywy krok" Donalda Trumpa w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

W obu silnikach samolotu Jeju Air, który rozbił się w grudniu o betonowe ogrodzenie na pasie startowym lotniska Muan w Korei Południowej, znaleziono szczątki ptaków. Z opublikowanego wstępnego raportu ze śledztwa nie wynika jednak, co mogło być bezpośrednią przyczyną katastrofy, w której zginęło 179 osób.

Wstępny raport po katastrofie samolotu Jeju Air. Oto co wykryto w silnikach

Wstępny raport po katastrofie samolotu Jeju Air. Oto co wykryto w silnikach

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Do 31 stycznia właściciele nieruchomości muszą przekazać samorządom informacje o obecności na swoich posesjach wyrobów z azbestu. W przypadku niedopełnienia obowiązku może grozić im grzywna.

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Obowiązek dla właścicieli niektórych nieruchomości. Zostało tylko kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Aż dwie trzecie spośród osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2, przez ponad rok ma objawy PCS (post-Covid-19 Syndrome). To przede wszystkim zmęczenie, zaburzenia funkcji poznawczych i trudności z oddychaniem. Ale nie tylko. Nowe badanie przeprowadzili badacze z Uniwersytetu we Freiburgu.

Zmagasz się ze zmęczeniem, nie możesz spać? To może być PCS

Zmagasz się ze zmęczeniem, nie możesz spać? To może być PCS

Źródło:
PAP
Auschwitz jest w nas. Niemal co czwarty Polak dotknięty wojenną traumą?

Auschwitz jest w nas. Niemal co czwarty Polak dotknięty wojenną traumą?

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Uchodźcy z TikToka" w chińskiej aplikacji. "Prędzej oddałbym swoje DNA partii komunistycznej, niż wrócił na Instagram"

"Uchodźcy z TikToka" w chińskiej aplikacji. "Prędzej oddałbym swoje DNA partii komunistycznej, niż wrócił na Instagram"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ministerstwo informacji Sierra Leone powiadomiło, że "bada doniesienia medialne" w sprawie holenderskiego barona narkotykowego i groźnego przestępcy Josa Leijdekkersa. Agencja Reutera opublikowała nagranie z mszy, na którym widać Leijdekkersa. Według nieoficjalnych informacji, miał poślubić córkę prezydenta tego kraju.

Prezydent na mszy, tuż za nim niebezpieczny przestępca. Nagranie

Prezydent na mszy, tuż za nim niebezpieczny przestępca. Nagranie

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, tvn24.pl

W 2010 roku w Polsce było 58,9 tysiąca salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Pod koniec 2024 roku było ich już ponad 132 tysiące - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". - Liczba salonów systematycznie rośnie, co jest oznaką rosnącego zapotrzebowania na tego typu usługi - mówi w rozmowie z dziennikiem Tomasz Starzyk, rzecznik wywiadowni Dun & Bradstreet, która przygotowała raport na ten temat.

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Wysyp salonów w całej Polsce. "Liczba systematycznie rośnie"

Źródło:
"Rzeczpospolita"