Komisja Europejska widzi po stronie polskiego rządu nowe propozycje przepisów, które mają zapewnić realizację w pełni kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy - powiedział w rozmowie z TVN24 unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders. - Te starania idą w dobrym kierunku, więc kontynuujemy pracę - dodał.
O polskim KPO w rozmowie z TVN24 mówił unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders. - Jesteśmy w trakcie dyskusji o Planie Odbudowy i jest jasne, że są w Polsce pewne starania, by przeprowadzić reformy. Widzimy nowe propozycje przepisów, które mają zapewnić realizację w pełni kamieni milowych zapisanych w KPO - powiedział.
Zaznaczył, że "te starania idą w dobrym kierunku, więc kontynuujemy pracę". - Ale nie chodzi tu tylko o Fundusz Odbudowy, bo to tylko jeden temat, są też inne dotyczące Trybunału Sprawiedliwości, procedury karne i wszystkich tych narzędzi używamy - wymieniał.
Pytany o to, co polski rząd musi zrobić, by odblokować środki z Funduszu Odbudowy, komisarz wyjaśnił, że "przede wszystkim mówimy o niezależności sędziów, o tym jak zorganizować procedury dyscyplinarne wobec sędziów". - Tego dotyczą też wyroki TSUE [Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - przyp. red.], to jest wpisane w KPO i cały czas chodzi o przywrócenie niezależności sędziów. Część jest zapisana jako kamienie milowe, ale być może będziemy musieli użyć też innych instrumentów, jak procedury karne, by zapewnić że wszystkie te przepisy są zgodne z europejskimi standardami - wskazał.
Na pytanie, czy z polskiej strony padły już konkretne deklaracje, Reynders odparł, że "dialog jest dobry, więc otrzymaliśmy wiele propozycji zmian i teraz oceniamy, czy są one wystarczające by wypełnić kamienie milowe w KPO". - Ale powtarzam, to nie jest wszystko, bo są też inne problemy, tak jak Artykuł 7. - dodał.
Wypłata środków z KPO uzależniona od kamieni milowych
Komisja Europejska na początku czerwca tego roku zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. Był to krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 miliarda euro w grantach i 11,5 miliarda euro w pożyczkach w ramach Funduszu Odbudowy.
Aby otrzymać środki z Funduszu Odbudowy, Polska zgodziła się na realizację kamieni milowych, wśród nich najważniejsze dotyczyły sądownictwa i przepisów dyscyplinujących sędziów. Wśród warunków Brukseli znalazły się takie rozwiązania, jak: nowa niezależna i bezstronna izba dyscyplinująca, przyzwolenie na wysłanie pytań sędziów do TSUE, możliwość weryfikacji niezależności sędziów, gwarancje proceduralne dla sędziów oraz naprawienie sytuacji ukaranych sędziów.
W KPO zapisano, że bez realizacji tych punktów żadne pieniądze nie będą wypłacone. Formalnie ocena realizacji kamieni milowych będzie następować wraz z wysyłaniem wniosków o pierwsze wypłaty w ramach KPO.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24