Elżbieta Bieńkowska: rząd, który opowiada o tym, że broni racji stanu, nagle mówi, że nie można zmienić przecinka

Źródło:
TVN24
Bieńkowska: Komisja Europejska nie pisze krajom ustaw
Bieńkowska: Komisja Europejska nie pisze krajom ustaw
wideo 2/6
Bieńkowska: Komisja Europejska nie pisze krajom ustaw

Komisja Europejska nie pisze krajom ustaw. Rząd, który opowiada o tym, że broni polskiej racji stanu, wstaje z kolan, walczy z Komisją Europejską, nagle mówi, że nie można zmienić przecinka - zwracała uwagę w "Jeden na Jeden" Elżbieta Bieńkowska, była wicepremier oraz była komisarz europejska. Odniosła się do kwestii ustawy o sądownictwie, której przyjęcie - w ocenie autorów - ma odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy. Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że przyjęcie projektu w pierwotnej formie "daje nam względną gwarancję tego, że ten proces zostanie zakończony".

13 grudnia ubiegłego roku posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który, według autorów, ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Premier Mateusz Morawiecki pytany o możliwe zmiany w projekcie ocenił we wtorek, że "najbezpieczniej jest przyjąć ten kompromis, który został wypracowany". - Brak zmian tam wprowadzanych wraz z zatwierdzeniem przez kolegium komisarzy daje nam względną gwarancję tego, że ten proces zostanie zakończony - mówił.

Bieńkowska: Komisja Europejska nie pisze krajom ustaw

Do sprawy w "Jeden na Jeden" odniosła się Elżbieta Bieńkowska, była wicepremier oraz była komisarz europejska do spraw rynku wewnętrznego i usług. W jej ocenie "akurat w tej sytuacji szczera jest Solidarna Polska, która podtrzymuje tę narrację o wyjściu z Unii Europejskiej, a nieszczery jest pan premier i wszyscy wokół niego". - Uważam, że nadal jest w głowach to wychodzenie z Unii Europejskiej, ale do tego wychodzenia, czyli wygrania wyborów i wyprowadzania nas z Unii potrzebne im są pieniądze europejskie - mówiła.

Była unijna komisarz podkreśliła, że "Komisja Europejska nie pisze krajom ustaw". - Rząd, który opowiada o tym, że broni polskiej racji stanu, wstaje z kolan, walczy z Komisją Europejską, nagle mówi, że nie można zmienić przecinka - podkreśliła.

Morawiecki o KPO: to ważne, aby w dobie wojny na Ukrainie zagwarantować sobie spokój
Morawiecki o KPO: to ważne, aby w dobie wojny na Ukrainie zagwarantować sobie spokójTVN24

- Komisja Europejska proponuje pewne wytyczne co do tego,  jak według nich powinno wyglądać wypełnienie podstawowego kamienia milowego - powiedziała Bieńkowska. - Jakieś warunki Komisja Europejska przedstawiła, natomiast absolutne nikt w Komisji Europejskiej nie mówi, że oni pisali tę ustawę, i że ta ustawa była pisana pod ich dyktando, bo to jest coś, co się w głowie nie mieści ani Komisji, ani każdemu normalnemu, patriotycznemu obywatelowi tego kraju – zaznaczyła.

- Rząd wie, co ma zrobić, żeby pieniądze były przynajmniej werbalnie uruchomione. (…) Daje ustawę, ustawa idzie do Komisji Europejskiej i Komisja decyduje czy to jest to, czego oni oczekiwali – wyliczała.

Bieńkowska: to nie jest odpowiedzialność opozycji

We wtorkowym wystąpieniu Mateusz Morawiecki powiedział, że jeśli opozycja zagłosuje przeciwko proponowanym zmianom "to będzie odpowiedzialność opozycji za brak doprowadzenia do kompromisu i za brak środków z KPO".

Komentując tę i podobne wypowiedzi, była wicepremier zaznaczyła, że pieniądze z KPO "powinny w Polsce pracować od kilkunastu miesięcy, tak jak pracują i jak są wypłacane w transzach do każdego z 25 krajów europejskich, poza Węgrami i Polską". - Te pieniądze powinny być w Polsce. To, że ich nie ma, jest wyłącznie odpowiedzialnością polskiego rządu. Nie polskiej opozycji, nie Komisji Europejskiej, tylko polskiego rządu - mówiła.

Bieńkowska przypomniała, że Polska od 2004 roku brała udział w trzech procesach negocjacji budżetów europejskich. - Czy kiedykolwiek był taki cyrk? Czy kiedykolwiek się zdarzyło, żeby ileś miesięcy były wstrzymywane pieniądze, żeby ileś miesięcy samorządy, przedsiębiorcy nie mogli korzystać z tych pieniędzy, dlatego że Polski rząd coś zaniedbał? - pytała była wicepremier.

PiS negocjuje z Solidarną Polską ws. ustawy o Sądzie Najwyższym i pieniędzy z KPO
PiS negocjuje z Solidarną Polską ws. ustawy o Sądzie Najwyższym i pieniędzy z KPOTVN24

- My się wszyscy fiksujemy na KPO, bardzo ważnym, bo szybkim instrumencie, ale przed nami główny budżet na lata 2021-27. (…) Ten budżet też jest uwarunkowany. To są wszystko miliardy euro, które są wstrzymywane przez polski rząd. Przez ten bałagan, którego narobili, przez to, że już właściwie zaufania nie ma żadnego - dodała.

- To nie jest ani moja odpowiedzialność jako prywatnej osoby, ani posłów i senatorów opozycji, że dzieje się tak, jak się dzieje. (…) Sytuacja w Polsce jest, jaka jest. Jakiś kawałeczek tej sytuacji gospodarczej to jest wojna, jakiś kawałeczek to jest COVID, ale większość tej sytuacji dramatycznej jeśli chodzi finanse publiczne, o gospodarkę, o przedsiębiorców, o samorządy, to jest odpowiedzialność i wina tego rządu - mówiła.

Czy opozycja powinna poprzeć projekt PiS?

Pytana o to, czy opozycja powinna bezwarunkowo poprzeć propozycję zmian w sądownictwie, Bieńkowska odparła, że "to jest bardzo trudna decyzja i to trzeba poczekać, jak to będzie wyglądać w trakcie procesu legislacyjnego". - Przeczytałabym te wszystkie opinie, które mówią o tym, jakie są zastrzeżenia. Prawnicy mówią, że nie wypełnia "kamieni milowych". To za chwilę będzie oceniać Komisja Europejska - mówiła.

- Opozycja cały czas powtarza, że będzie wspierać wszystkie działania, które doprowadzą do tego, że pieniądze do Polski przypłyną - zaznaczyła.

Zmiany w sądownictwie - co przewiduje nowelizacja?

Zgodnie projektem nowelizacji sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie jak obecnie utworzona niedawno Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Projekt przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy".

Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli. Sejm miał zająć się projektem w grudniu ubiegłego roku, ale został on zdjęty z porządku obrad. Wcześniej prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w przygotowaniu projektu ani nie konsultowano go z nim.

Negatywnie o projekcie wypowiada się koalicjant PiS - Solidarna Polska. Kluby opozycyjne, jak wynika z wypowiedzi lidera PO Donalda Tuska, nie wykluczają poparcia ustawy nawet gdyby ich poprawki nie zostały uwzględnione.

"Arogancja o jakiej się nie śniło od 30 kilku lat"

Bieńkowska odniosła się również do informacji przekazanych przez górników z lubelskiej kopalni Bogdanka, według których w grudniu pod ziemią odbyły się zaręczyny polityka Prawa i Sprawiedliwości i bliskiego współpracownika Jarosława Kaczyńskiego Michała Moskala.

- To jest coś nie do pomyślenia. To jest taka arogancja o jakiej się nie śniło nikomu w tym kraju od 30 kilku lat - odparła krótko.

Autorka/Autor:ft/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, które wystąpią w nocy z piątku na sobotę. Obowiązują alarmy pierwszego, drugiego, a nawet i trzeciego stopnia. Zjawiskom towarzyszyć będzie silny wiatr i ulewny deszcz.

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Najwyższy stopień ostrzeżeń w części Polski. Pogoda "zagrożeniem dla życia i zdrowia"

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gdzie jest burza? W piątek 21.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Dochodziło do manipulowania wynikami konkursów, ręcznie sterowano przydzielaniem dotacji - tak o wnioskach po kontroli w Narodowym Instytucie Wolności mówił wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego Marek Krawczyk. Przekazał, że "nie zachowała się" dokumentacja dotycząca losowania ekspertów oceniających wnioski. Mówił też o pieniądzach, które płynęły z Instytutu. - Nasze kontrole wskazują jednoznacznie: szereg pieniędzy płynął do organizacji pozarządowych bezpośrednio związanych z poprzednią władzą - powiedział.

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

"Miażdżące" wyniki kontroli, wniosek o prokuratury. Nieprawidłowości w Narodowym Instytucie Wolności

Źródło:
TVN24

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Słowacki resort obrony zapowiedział w piątek złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez byłego premiera Eduarda Hegera i byłego ministra Jaroslava Nada. Chodzi o przekazanie Ukrainie 13 myśliwców MIG-29 i systemu obrony powietrznej Kub w marcu 2023 roku. Nad powiedział w piątek, że obecnie podjąłby taką samą decyzję.

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Przed rokiem Słowacja przekazała Ukrainie myśliwce. Teraz resort obrony składa zawiadomienie o przestępstwie

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 220 milionów złotych. W Polsce padła wygrana drugiego stopnia w wysokości ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 21 czerwca.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju akt oskarżenia przeciwko Małgorzacie F. Lekarce zarzucono narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia - w wyniku nieudzielenia pomocy na izbie przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdrój zmarł mężczyzna.

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Lekarka nie zbadała pacjenta, a potem wysłała do domu. Mężczyzna zmarł

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Świnoujściu wyniosła w maju ponad 28 tysięcy złotych - informują eksperci z portalu RynekPierwotny. To znacznie więcej niż w Warszawie, w której za metr trzeba zapłacić 17,6 tysiąca złotych. W górach najdroższe było Zakopane, a na Mazurach - Mikołajki.

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Źródło:
tvn24.pl

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

W Lęborku doszło do kolejnego pożaru na nielegalnym i nieczynnym złomowisku. Strażacy przez całą noc walczyli z żywiołem. Problem nie jest nowy, bo to był trzeci pożar w ciągu miesiąca na złomowisku, ale tym razem jest przełom - seryjny podpalacz wpadł w ręce policji.

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Seria pożarów na nielegalnym złomowisku w Lęborku. Policja zatrzymała podejrzanego dzięki fotopułapce

Źródło:
Fakty TVN

Dla wielu pacjentów onkologicznych system ochrony zdrowia jest najgorszym wrogiem. Szukając ratunku, błądzą, a kiedy na barki spada diagnoza, to na walkę z kolejnym przeciwnikiem brakuje już sił. Dlatego dzięki Onkofundacji Alivia powstała specjalna platforma dla chorych na raka, a Narodowy Instytut Onkologii przygotował specjalny film.

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Osoby, u których zdiagnozowano raka, często nie wiedzą, co mają robić dalej. Powstał specjalny serwis

Źródło:
Fakty TVN

Jesteśmy przygnieceni bieżącymi sprawami, tego jest mnóstwo. Pani minister Nowacka, wchodząc do tego resortu, zastała z jednej strony puste szuflady, ale z drugiej strony ogrom wyzwań - mówił w "Faktach po Faktach" prezes ZNP Sławomir Broniarz. Powiedział też, że przed edukacją stoją nowe wyzwania w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. - Musimy się zastanowić, jacy nauczyciele będą nam potrzebni za pięć, dziesięć, piętnaście lat - powiedział.

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

"Pani minister zastała puste szuflady i ogrom wyzwań"

Źródło:
TVN24

Musimy zrozumieć, że szczepionka przeciwko HPV, tak jak wszystkie inne szczepionki, zapobiega chorobom i powikłaniom, które mogą być tak drastyczne jak nowotwór czy nawet śmierć z tego powodu - mówił w "Tak jest" doktor nauk medycznych Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Ocenił przy tym, że program szczepień przeciwko temu wirusowi "niestety jest na razie obrazem porażki".

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

"Można zapobiec chorobie nowotworowej". Lekarz podaje jeden sposób

Źródło:
TVN24

Strażnicy miejscy otrzymali zgłoszenie o zaginięciu dwóch chłopców w wieku pięciu i siedmiu lat. Obaj mieli się bawić na placu zabaw na Pradze, ale zniknęli. Chłopców odnaleziono około 2,5 kilometra dalej. Pojechali do sklepu, bo zgłodnieli.

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Szymek i Leoś zniknęli z placu zabaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Rzeszowie prowadzi śledztwo w sprawie zawarcia umowy i wykorzystania systemu szpiegowskiego Hermes przez Prokuraturę Krajową. Zabezpieczono komputery pracowników PK, a w charakterze świadków przesłuchano kilkanaście osób. Śledztwo ma trzy główne wątki: ewentualną niegospodarność, sposób wykorzystania systemu oraz sprawę bezpieczeństwa związaną z instalacją i obsługą. Oprogramowanie Hermes Prokuratura Krajowa zakupiła w 2021 roku.

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Oprogramowanie szpiegowskie w Prokuraturze Krajowej. Jest śledztwo

Źródło:
PAP

Generalny Inspektor Informacji Finansowej wykrył podejrzane transakcje w fundacji Ex Bono i przesłał do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o podejrzeniu prania pieniędzy - ustalił Artur Warcholiński, reporter "Czarno na białym". Ex Bono to organizacja, która wygrała dwa konkursy w Funduszu Sprawiedliwości w czasie, kiedy resortem kierował Zbigniew Ziobro.

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Pranie pieniędzy w fundacji Ex Bono? Jest zawiadomienie

Źródło:
TVN24

Prokuratorzy wspólnie z biegłymi i funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus - dowiedział się dziennikarz "Superwizjera" TVN i tvn24.pl Maciej Duda. Informację potwierdził na konferencji rzecznik Prokuratury Krajowej dodając, że "prokuratorzy mieli ze sobą postanowienie o przeszukaniu, ale system został wydany dobrowolnie".

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Pegasus zabezpieczony. Co zabrała prokuratura

Źródło:
TVN24

Piątek w części kraju upływa pod znakiem burz. To, jak jest niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Legnicy (woj. dolnośląskie). Miejscami spadł też grad.

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Nawalny deszcz, grad. Burzowy piątek w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters

Wąż wpełzł do domu przy Wieśniaczej na Bemowie i dotarł do salonu. Przestraszeni mieszkańcy zawiadomili policję, która poprosiła o pomoc Ekopatrol straży miejskiej.

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

W salonie zauważyli "groźnie wyglądającego węża"

Źródło:
PAP

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl