"Tylko wszyscy razem możemy przerwać tę epidemię". Jak przebiegły pierwsze szczepienia w polskich miastach?

Autor:
akw,
akr/dap
Źródło:
TVN24, PAP
Ruszyły szczepienia w Szczecinie
Ruszyły szczepienia w SzczecinieTVN24
wideo 2/21
TVN24Ruszyły szczepienia w Szczecinie

Katowice, Gdańsk, Warszawa, Kraków, Wrocław - to tylko część miast, w których w niedzielę ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwsze dawki zostały podane pracownikom medycznym, którzy nierzadko później relacjonowali, jak z ich perspektywy wyglądało szczepienie. - Czekałam na ten moment wiele tygodni. Wierzyłam głęboko, że to pozwoli nam z tego kryzysu wyjść - mówiła profesor Marta Wawrzynowicz-Syczewska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Hepatologii i Transplantacji Wątroby, która jako pierwsza przyjęła preparat w Szczecinie.

Transport z pierwszą dawką szczepionek przeciw COVID-19 dotarł w piątek do Polski, a w sobotę rano dojechał do Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Stamtąd szczepionki na koronawirusa zostały przewiezione do sześciu hurtowni w innych miastach. 27 grudnia zostały zaś wysłane do wybranych 72 szpitali węzłowych. W pierwszej kolejności szczepione są osoby z "grupy zero", czyli między innymi personel medyczny i pracownicy podmiotów leczniczych. Prezentujemy, jak wyglądały pierwsze szczepienia - z użyciem preparatu Pfizera i BioNTech - w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

>> Ruszyły szczepienia przeciw COVID-19. Jak się na nie zapiszemy?

Warszawa

Jako pierwsza w Polsce zaszczepiona została naczelna pielęgniarka szpitala Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska. Następnie szczepionkę przyjęło czterech innych pracowników szpitala MSWiA w Warszawie: dyrektor placówki profesor Waldemar Wierzba, ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz, Agnieszka Szarowska - lekarz placówki, która szczepiła ratownika i dyrektora szpitala, oraz diagnostka laboratoryjna Angelika Aplas.

W placówce został zaszczepiony także dr Artur Zaczyński, dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym.

>> Tak wyglądało szczepienie pierwszej osoby w Polsce

CZYTAJ WIĘCEJ: Co mówili pierwsi zaszczepieni w Polsce po przyjęciu preparatu?

Pierwsza osoba zaszczepiona w Polsce
Pierwsza osoba zaszczepiona w PolsceTVN24

Wrocław

Jednym ze szpitali, które otrzymały w niedzielę szczepionki, był Wojewódzki Szpital im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Jako pierwszy w tej placówce zaszczepiony został ordynator jednego z oddziałów zakaźnych, wojewódzki konsultant do spraw chorób zakaźnych profesor Krzysztof Simon. - Nie rozumiem argumentów przeciwników szczepień, nie rozumiem, dlaczego podaje się wciąż fałszywe argumenty, że to nowa szczepionka - powiedział.

Profesor Krzysztof Simon zaszczepił się przeciwko COVID-19
Profesor Krzysztof Simon zaszczepił się przeciwko COVID-19TVN24
Profesor Simon po szczepieniu przeciwko COVID-19
Profesor Simon po szczepieniu przeciwko COVID-19TVN24

W niedzielę szczepienia były zaplanowane także w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Tam preparat miał być podany łącznie 50 osobom.

Na liście osób do szczepienia byli między innymi profesor Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego, dr Piotr Pobrotyn, dyrektor USK, kierownicy i pracownicy klinik. - Szczepię się jako lekarz, w trosce o zdrowie pacjentów, z myślą o bezpieczeństwie swoim i swoich bliskich. W obecnej sytuacji uważam szczepienie za absolutną konieczność, bez tego z epidemią będziemy borykać się przez lata - podkreślał profesor Ponikowski.

Szczepienia przeciwko COVID-19- Najważniejsze informacje >>>

Pierwsze szczepionki dotarły do wrocławskiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
Pierwsze szczepionki dotarły do wrocławskiego Uniwersyteckiego Szpitala KlinicznegoTVN24

Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski

Do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze dotarło 75 dawek szczepionek, a w poniedziałek dotrze kolejnych 150.

Pierwszą osobą zaszczepioną tam był doktor nauk prawnych Marek Działoszyński, prezes zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Gorzowie Wielkopolskim i były Komendant Główny Policji.

Pierwszym zaszczepionym w Gorzowie Wielkopolskim został specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, profesor Jerzy Sieńko.

Kraków

Krystyna Matusik, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, jako pierwsza Małopolanka przyjęła w niedzielę rano szczepionkę przeciwko COVID-19. Zapewniła później, że to "nic nie bolało". W rozmowach z dziennikarzami poinformowała, że nie bała się, ponieważ szczepienie przeprowadzała jej doświadczona koleżanka.

Dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski informował wcześniej, że tylko w niedzielę w placówce tej preparat przyjmie ok. 100 osób. - W poniedziałek będzie to zdecydowanie więcej – zapowiedział.

Katowice

Katowicki szpital MSWiA, podobnie jak kilka innych placówek w regionie, rozpoczął w niedzielę szczepienia. - Ten moment jest dla nas jest przełomowy. To wielkie wyzwanie, ale i wielkie nadzieje - komentował wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych, profesor Włodzimierz Mazur.

Pierwszą zaszczepioną w Katowicach osobą była szefowa oddziału diagnostyki laboratoryjnej Szpitala MSWiA dr Dorota Blat. - Zdecydowałam się, żeby być bezpieczna, żeby nie czuć się zagrożona. Bać powinniśmy się choroby, a nie szczepienia - powiedziała po szczepieniu. - To nie boli, a na pewno dużo zyskujemy. Proszę się nie bać - dodała.

Zaszczepiony został również profesor Włodzimierz Mazur.

Jak wygląda akcja szczepień w Katowicach? Pierwsza zaszczepiona: obawiać musimy się choroby, nie szczepionki
Jak wygląda akcja szczepień w Katowicach? Pierwsza zaszczepiona: obawiać musimy się choroby, nie szczepionkiTVN24
Szczepionka przeciwko COVID-19 trafiła do szpitala MSWiA w Katowicach
Szczepionka przeciwko COVID-19 trafiła do szpitala MSWiA w KatowicachTVN24

Bielsko-Biała

W bielskim szpitalu wojewódzkim pierwszą osobą, która przyjęła dawkę, była dyrektor placówki Sabina Bigos-Jaworowska. Jak powiedziała, "dała w ten sposób przykład innym" i zaapelowała o szczepienie się.

Zaraz po szefowej szpitala szczepione były kolejne osoby z personelu placówki. - To pracownicy z różnych komórek organizacyjnych; lekarze, pielęgniarki i pracownicy techniczni - wymieniła. - Zdecydowali się przyjechać w niedzielę i jak najszybciej zaszczepić - zwróciła uwagę dyrektor.

CZYTAJ RÓWNIEŻ O SZCZEPIANIACH W INNYCH EUROPEJSKICH KRAJACH >>>

Gdańsk

W województwie pomorskim pierwsze szczepienia zostały wykonane w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku po godzinie 12. Do placówki dotarło 75 sztuk szczepionki. Pielęgniarka epidemiologiczna Małgorzata Sobania była pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko COVID-19 w tym województwie.

- Czekaliśmy na tę szczepionkę. To dla nas bardzo ważny moment w walce z COVID-19. Szczepienia są bardzo pożądane i cały personel medyczny oczekuje na szczepionkę - powiedziała po przyjęciu preparatu.

Jak relacjonowała reporterka TVN24, drugą zaszczepioną osobą był lekarz urolog Andrzej Bartnicki, szef komisji zdrowia sejmiku województwa pomorskiego. W niedzielę zaszczepił się również profesor Tomasz Smiatacz, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

Gdańsk szczepi służby medyczne
Gdańsk szczepi służby medyczneTVN24

Poznań

W południe w Poznaniu szczepionki podano w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. Pierwsze dawki w regionie otrzymało dwoje lekarzy i pielęgniarka. To prof. Magdalena Figlerowicz, lekarz i konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych, Jolanta Łojko-Kołodziejczak, oddziałowa izby przyjęć, oraz prof. Jarosław Szydłowski, kierownik kliniki laryngologii dziecięcej.

Szczepienia także w PoznaniuTVN24
Szczepionki dotarły do poznańskiego szpitala
Szczepionki dotarły do poznańskiego szpitalaTVN24

Łódź

Pielęgniarka z zespołu kontroli zakażeń szpitalnych Ilona Olczyk jako pierwsza otrzymała szczepionkę przeciwko COVID-19 w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi.

- O tym, że będę zaszczepiona jako pierwsza, dowiedziałam się dzisiaj. Pracuję w zespole, który organizuje wszystkie działania w zakresie przeciwdziałania zakażeniom w szpitalu. Szczepienie przeciwko COVID-19 traktuję jak wszystkie inne - są potrzebne po to, by nie było chorób, żebyśmy mogli wrócić do normalności, przestać chodzić w maskach i spotykać się z rodzinami - powiedziała tuż po przyjęciu preparatu.

Szczecin

Szczepienia w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie rozpoczęły się w niedzielę po godzinie 10. Pierwszą osobą, która otrzymała zastrzyk, była prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Hepatologii i Transplantacji Wątroby. Jak mówiła po wszystkim do dziennikarzy, czuje się dobrze i jest szczęśliwa.

- Czekałam na ten moment wiele tygodni. Wierzyłam głęboko, że to pozwoli nam z tego kryzysu wyjść. Jestem pełna podziwu dla ludzkiego umysłu i pracy tylu ludzi, którzy podarowali nam to. To jest absolutnie wielki triumf nauki i myśli ludzkiej i wierzę głęboko, że dzięki tym szczepieniom wykaraskamy się z tego ogromnego kryzysu, który nas spotkał - mówiła.

W Szczecinie zaszczepił się również Samir Zeair, chirurg transplantolog. - Nie miałem żadnych wątpliwości. Myślę, że to jest bardzo dobra decyzja i nie ma się nad czym zastanawiać - powiedział po zabiegu.

Pierwsze szczepienie w Szczecinie
Pierwsze szczepienie w Szczecinie. Prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska o szczepieniuTVN24
Ruszyły szczepienia w Szczecinie
Ruszyły szczepienia w Szczecinie. Samir Zeair o szczepieniuTVN24

Kielce

Krzysztof Bidas, zastępca dyrektora do spraw medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, jako pierwszy mieszkaniec regionu świętokrzyskiego zaszczepił się w niedzielę przeciwko COVID-19. - Cały czas byłem przekonany, że muszę się zaszczepić. Chciałbym jeszcze trochę pożyć, bo z choroby nawet jak się wychodzi bez powikłań, to one kiedyś mogą się odezwać. Dlatego trzeba było to zrobić - powiedział po przyjęciu szczepionki.

Zaszczepiony został również dyrektor placówki Bartosz Stemplewski.

Białystok

Pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko COVID-19 w województwie podlaskim był szef oddziału intensywnej terapii szpitala MSWiA w Białymstoku doktor Wojciech Charytoniuk. Tuż po zastrzyku mówił, że właściwie nic nie poczuł. - Czuję się tak, jak i przed szczepieniem, bardzo dobrze - mówił na gorąco.

- Chciałem prosić całe społeczeństwo o masowy udział w szczepieniach, niewątpliwie przeciwko najstraszniejszej, według mnie, chorobie, z jaką miałem do czynienia w ciągu ostatnich 35 lat. Tylko wszyscy razem możemy przerwać tę epidemię i wrócić do normalnego życia - przekonywał lekarz. Przyznał, że na oddziale, którym kieruje, zakażenie koronawirusem wciąż "zbiera śmiertelne żniwo".

W niedzielę zaszczepiony został także profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownik kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jak mówił po przyjęciu preparatu, "dzisiaj musimy robić takie show, żeby przekonywać obywateli, że szczepić się warto". - Nawet pomimo tego, że wydaje się to oczywiste, gdy patrzymy na to, co się dzieje, na te tysiące ludzi, którzy każdego miesiąca umierają - dodał.

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku (USK) zaszczepiony został także rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski.

Szczepienia przeciw COVID-19 w białostockich szpitalach
Szczepienia przeciw COVID-19 w białostockich szpitalachTVN24

W Polsce w styczniu w planie jest dokończenie szczepień personelu medycznego i rozpoczęcie akcji szczepień służb mundurowych.

Szczepienia są darmowe i dwudawkowe. Mają być dostępne dla wszystkich osób, które będą chciały się zaszczepić.

Europa szczepi się na koronawirusa

Równolegle do szczepień w Polsce, ruszyły szczepienia w innych krajach Unii Europejskiej. Wśród osób, które przyjęły preparat są już między innymi prezydent Słowacji Zuzana Czaputowa oraz premier Czech Andrej Babisz. Jedną z pierwszych osób we Włoszech, które przyjęły szczepionkę na COVID-19, była 29-letnia pielęgniarka z rzymskiego szpitala zakaźnego. Pierwsi zaszczepieni są już także między innymi w Hiszpanii, Szwecji, we Francji i na Cyprze.

Autor:akw, akr/dap

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości