TVN24 | Polska

Piontkowski: w strefach żółtych lub czerwonych uczniowie przewlekle chorzy będą mogli uczyć się zdalnie

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/ks
Źródło:
Polskie Radio, PAP
Piontkowski o możliwości przejścia na edukację zdalną
Polskie Radio 24Piontkowski o możliwości przejścia na edukację zdalną

W powiatach bardziej zagrożonych epidemicznie, czyli w strefach żółtej lub czerwonej, uczniowie z przewlekłymi chorobami, które grożą łatwiejszą zapadalnością na COVID-19, mogą - za zgodą dyrektora - uczyć się zdalnie - powiedział w niedzielę minister edukacji Dariusz Piontkowski.

W Polskim Radiu 24 minister edukacji Dariusz Piontkowski był pytany o skierowany do niego w sobotę apel Rzecznika Praw Dziecka. RPD zaapelował, by dzieci z grup podwyższonego ryzyka mogły uczyć się zdalnie. Podobnie, jeśli w domu ucznia mieszka dorosły zagrożony ciężkim przebiegiem COVID-19.

Piontkowski: w strefach żółtych lub czerwonych uczniowie przewlekle chorzy będą mogli uczyć się zdalnie

- Wprowadziliśmy takie zasady, że w przypadku powiatów bardziej zagrożonych epidemicznie, czyli tam, gdzie jest strefa żółta lub czerwona, tacy uczniowie o przewlekłych, współistniejących chorobach, które mogłyby grozić łatwiejszą zapadalnością na COVID-19, mogą przechodzić na mocy decyzji dyrektora na kształcenie zdalne - odpowiedział Piontkowski.

Zaznaczył, że tego rodzaju zasada nie jest przewidywana w "standardowej sytuacji epidemicznej". - Musiałaby wystąpić jakaś szczególna sytuacja, dodatkowe osłabienie organizmu, to wówczas ten uczeń byłby po prostu potraktowany jako uczeń chory, który w ogóle nie powinien uczestniczyć w zajęciach - mówił minister edukacji.

Piontkowski o możliwości przejścia na edukację zdalną
Piontkowski o możliwości przejścia na edukację zdalnąPolskie Radio 24

"Dotąd nie słyszeliśmy, aby rodzice dzieci przewlekle chorych izolowali je całkowicie od świata"

Szef MEN podkreślił przy tym, że w obecnej sytuacji epidemicznej, występującej w przytłaczającej większości kraju, uczniowie wychodzą np. na podwórka, do sklepów i kontaktują się ze swoimi kolegami i koleżankami.

- Dotąd nie słyszeliśmy, aby rodzice dzieci przewlekle chorych izolowali je całkowicie od świata - powiedział.

Co z dojazdem do szkół? Jak dezynfekować książki w bibliotece? "Koronawirus raport. Szkoła" odpowiada

Czy można nie pójść do szkoły w obawie przed zarażeniem swoich domowników?
Czy można nie pójść do szkoły w obawie przed zarażeniem swoich domowników? TVN24

Minister przypomniał też, że w pierwszej kolejności dziecko, które jest chore, powinno skontaktować się z lekarzem i uzyskać od niego informacje medyczne. - Czy może funkcjonować w otoczeniu szerszym, czy nie pozostać w domu, jakie leki powinno przyjąć tak, aby jak najszybciej wróciło do zdrowia. Jeżeli natomiast nie ma takiego pogorszenia choroby, to takie dziecko wydaje się, że może uczestniczyć w zajęciach w szkole - mówił Piontkowski.

"Decyzję o powrocie do szkoły podjęły niemal wszystkie państwa w Europie na podobnych zasadach"

- Przypomnę, że taką decyzję o powrocie do szkoły podjęły niemal wszystkie państwa w Europie na podobnych zasadach, jak Polska - dodał szef MEN, przypominając, że od 1 września nastąpi powrót do stacjonarnych zajęć, a tam, gdzie będzie zwiększone zagrożenie epidemiczne, będzie można przejść na kształcenie na odległość bądź na system mieszany. Decyzja w tej sprawie będzie należała do dyrektora szkoły, do jej organu prowadzącego oraz do powiatowego inspektora sanitarnego.

Justyna Suchecka o tym, czy można nie pójść do szkoły w obawie przed zarażeniem swoich domowników
Justyna Suchecka o tym, czy można nie pójść do szkoły w obawie przed zarażeniem swoich domownikówTVN24

Minister edukacji podał też, że gdyby Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny ocenili, że uczęszczanie dzieci do placówek oświatowych jest zagrożeniem dla ich zdrowia, wówczas możliwe jest podjęcie decyzji o czasowym zamknięciu szkół w całym kraju i przejście do nauczania na odległość.

Autor:mjz/ks

Źródło: Polskie Radio, PAP

Pozostałe wiadomości