Klienci "sobie nic nie robią z wytycznych". Sklepy budowlane działają mimo stanu epidemii

Źródło:
tvn24.pl
Sklepy budowlane pozostaję otwarte
Sklepy budowlane pozostaję otwarte
wideo 2/4
Sklepy budowlane pozostaję otwarte

Zakaz działalności w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa objął galerie handlowe, puby czy restauracje. Obowiązuje także zakaz zgromadzeń powyżej pięćdziesięciu osób. Dlaczego sklepy budowlane są nadal otwarte? – pytają widzowie we wpisach i mailach kierowanych na Kontakt 24. Odpowiada dziennikarz "Czarno na Białym" Radomir Czarnecki.

"Podczas jednej zmiany w sklepie jest ponad 50 osób z obsługi plus klienci" – informuje przez skrzynkę Kontakt 24 Jowita.

"Dlaczego sklepy budowlane są otwarte? W ciągu dnia jest tam bardzo dużo ludzi i jest duża możliwość zakażenia!" - alarmuje Patrycja.

Sklepy działają, choć z ograniczeniami

Sprawdziliśmy. Rzeczywiście, w sklepach budowlanych można robić zakupy. 

Na parkingu przy jednym z warszawskich marketów sporo samochodów. Przy wejściu ochrona pilnująca, aby w środku nie było zbyt wielu klientów w jednym momencie. Ustawiono specjalne stanowisko do odkażania rąk. Klienci, także ci z małymi dziećmi, kupują m.in. sadzonki kwiatów, ziemię do ogródka, farby do malowania ścian. 

Biuro prasowe sieci marketów wyjaśnia, że sklepy budowlane nie podlegają rozporządzeniu ministra zdrowia z 13 marca tego roku o ograniczeniu działalności instytucji i zakładów prac.

- Nie zostaliśmy wymienieni w tym rozporządzeniu. Nasze produkty wykorzystywane są w trybie awaryjnym. Często przy awarii w domu potrzebujemy szybko zaopatrzyć się w konkretne przedmioty do naprawy, umożliwiające nam funkcjonowanie w mieszkaniu. Jesteśmy taką apteką dla domu - mówi pracowniczka biura prasowego sklepu. Dodaje, że większość małych firm budowlanych i remontowych zaopatruje się w tego typu sklepach. Nagłe zamknięcie mogłoby spowodować paraliż całej branży remontowo-budowlanej.

Ten stan potwierdza Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. "Bez zakłóceń funkcjonują markety budowlane. Sieci handlowe o profilu budowlanym realizują zalecenia Głównej Inspekcji Sanitarnej i wdrażają dodatkowe procedury bezpieczeństwa, które służą ochronie zarówno pracowników sklepów, jak i klientów. Ograniczane są godziny otwarcia sklepów, limitowana jest liczba klientów na powierzchni sprzedaży, promowane są rozwiązania polegające na możliwości zamówienia przez klientów towarów on-line i ich odbioru w jednym punkcie" - głosi komunikat Renaty Juszkiewicz, prezes organizacji.

Zakaz działalności obowiązuje natomiast duże galerie handlowe. Jeżeli sklepy budowlane są poza tymi galeriami, zakaz ich nie dotyczy.

Pracownicy i związkowcy wyrażają obawy

Na Kontakt 24 otrzymujemy także pytania od pracowników sklepów budowlanych, którzy obawiają się o swoje zdrowie. "Pracuję w Castoramie. Na co ja i reszta zespołu jesteśmy narażeni, czy powinniśmy się bać?" – pyta Casto.

Apel do premiera i prezydenta wystosował w tej sprawie NSZZ Solidarność w Castorama Polska.

- To, co działo się w sklepach budowlanych w sobotę tydzień temu, przerosło nas wszystkich. Były prawdziwe tłumy. Pracownicy marketów budowlanych nie rozumieją, dlaczego zakaz nie obejmuje ich sklepów – mówią związkowcy. Podkreślają, że nie nalegają na całkowite zamknięcie sklepów, ale chcieliby przekierowania sprzedaży na telefon czy internet.

- Pracownikom sklepów chodzi o to, aby odseparować ich od klientów, bo ludzie sobie nic nie robią z wytycznych dotyczących bezpieczeństwa, które wydaje rząd – mówi Wojciech Kasprzyk z NSZZ Solidarność Castorama Polska. Według Solidarności, duża część załóg w obawie o zdrowie korzysta obecnie z zasiłków opiekuńczych na dzieci albo przebywa na zwolnieniach lekarskich.

Zasady bezpieczeństwa w czasie epidemii

W trosce o zdrowie pracowników i klientów sklepy budowlane wprowadziły już działania prewencyjne, o których informują na swoich stronach internetowych. Wśród podejmowanych działań w niektórych z nich znalazły się m.in.: zakaz wstępu do sklepów dla osób objętych kwarantanną, ograniczenie liczby klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w sklepie czy obowiązkowa odległość 1 metra od innego klienta lub pracownika.

Sklepy skracają także czas pracy (np. do godz. 20.00). Apelują m.in. o płatności kartą i dokonywanie zwrotów towaru w późniejszym terminie. W niektórych z nich obowiązkowa jest dezynfekcja rąk przed wejściem do sklepu - w tym celu przygotowano specjalne stanowiska.

- Wystosowano prośbę do właścicieli sklepów o zastosowanie się do zaleceń rządu. Wszelkie konkretne działania zależą już jednak od decyzji właścicieli poszczególnych placówek handlowych, ponieważ działają one na zasadzie franczyzy – informuje Jarosław Dobrogoszcz z sieci sklepów budowlanych Mrówka.

Całkowite zamknięcie to straty dla gospodarki

Zdaniem prof. Roberta Gwiazdowskiego z Centrum im. Adama Smitha, nagłe zamknięcie marketów budowlanych szybko odbiłoby się na małych firmach z tej branży. – Wielkie firmy budowlane mają swoje magazyny, logistykę. Natomiast w marketach zaopatrują się ludzie budujący domy czy remontujący je. To często mikro-, małe i średnie firmy. One nie mają swoich magazynów. Ich rolę pełnią właśnie te markety budowlane – mówi ekspert.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar apeluje do klientów o rozsądek i robienie tylko niezbędnych zakupów.

- Zakupy budowlane można zrobić przez internet lub później – mówi Bondar.

Autorka/Autor:Radomir Czarnecki//bb

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Premier Donald Tusk jest gościem "Faktów po Faktach" w TVN24. Poinformował między innymi, że we wtorek wyda zarządzenie w sprawie powołania komisji do spraw wpływów rosyjskich. - Pętla informacji, które gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - mówił Tusk. Rozmowę z szefem rządu relacjonujemy na żywo w tvn24.pl. 

Tusk: pętla informacji, które gromadzimy, zaciska się wokół Macierewicza

Tusk: pętla informacji, które gromadzimy, zaciska się wokół Macierewicza

Źródło:
TVN24

W poniedziałek złoty zyskiwał wobec euro, które około godziny 17.45 było wyceniane na 4,25 złotego, drożał wobec dolara amerykańskiego, który kosztował 3,91 złotego oraz franka szwajcarskiego, za którego płacono 4,30 złotego. Kurs franka szwajcarskiego jest na najniższym poziomie od lutego 2022 roku, euro - od stycznia 2020 roku, a funta - od grudnia 2022 roku.

"Złoty nagina strunę". Frank, euro i funt najtańsze od lat

"Złoty nagina strunę". Frank, euro i funt najtańsze od lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 w Polsce przypadają na gorący polityczny okres - to ostatnia część "wyborczego trójskoku". Jedni walczą o zwycięstwo, inni o przetrwanie, ale każdy ma coś do udowodnienia. O co grają poszczególne partie polityczne?

"Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

"Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

Źródło:
tvn24.pl

Skandal z zakażoną krwią w Wielkiej Brytanii nie był wypadkiem, ale winą lekarzy i kolejnych rządów - wskazują wyniki publicznego dochodzenia zaprezentowane w poniedziałek na Wyspach. W wyniku zakażeń trzy tysiące osób zmarło, a tysiące innych zachorowało na zapalenie wątroby albo zaraziło się wirusem HIV.

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Źródło:
Reuters, BBC

Agenci CBA zatrzymali wieloletnią burmistrzynię Sokółki (woj. podlaskie), a także piętnaście innych osób - wynika z informacji tvn24.pl. Śledztwo dotyczy podejrzeń o korupcję przy inwestycjach samorządowych.

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Źródło:
tvn24.pl

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Na ulicach miasta zrobiło się biało od gradzin, a strażacy wyjeżdżali do akcji kilkaset razy. Padał też silny deszcz, który doprowadził do wielu podtopień i zalań. Skalę zjawiska widać na nagraniach i zdjęciach, które otrzymaliśmy także na Kontakt 24.

Nawałnica w Gnieźnie. Dywany gradu i zalania, które sparaliżowały miasto

Nawałnica w Gnieźnie. Dywany gradu i zalania, które sparaliżowały miasto

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl

Wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydanie nakazu aresztowania premiera Izraela, ministra obrony w jego rządzie oraz przywódców Hamasu to dopiero początek ewentualnego procesu karnego. Zgodę na taki nakaz muszą wyrazić sędziowie. Jeśli tak by się stało, wszystkie 124 państwa uznające jurysdykcję MTK mają obowiązek dokonać aresztowania. O tym, co jeszcze może oznaczać wniosek i jak mogą potoczyć się jego losy, mówili w TVN24 i TVN24 BiS eksperci.

Co może oznaczać wniosek o nakaz aresztowania dla polityków z Izraela i liderów Hamasu

Co może oznaczać wniosek o nakaz aresztowania dla polityków z Izraela i liderów Hamasu

Źródło:
TVN24, BBC, New York Times

Alert RCB. W poniedziałek służby wysyłają kolejne SMS-owe ostrzeżenia przed gwałtowną pogodą. Eksperci ostrzegają przed burzami, ulewami i silnym wiatrem, które spodziewane są w Polsce. Lokalnie mogą wystąpić podtopienia.

Kolejne alerty RCB. Tu pogoda stanowi poważne zagrożenie

Kolejne alerty RCB. Tu pogoda stanowi poważne zagrożenie

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Trzy samochody osobowe zderzyły się na autostradzie A2 na wysokości miejscowości Myszęcin. Cztery osoby zostały przetransportowane do szpitala. Oba pasy ruchu w kierunku Poznania są zablokowane. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wypadek na autostradzie A2. Są ranni

Wypadek na autostradzie A2. Są ranni

Źródło:
PAP

Nie żyje czteroletnia dziewczynka, a 40-letnia kobieta trafiła do szpitala po tym, jak znaleziono je leżące na podłodze w jednym z mieszkań w miejscowości Zagórzany (woj. małopolskie). Służby weszły do mieszkania siłowo.

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia to cztery kraje, do których Polacy najczęściej wyjeżdżają na sezonowe prace - wynika z raportu Personnel Service. Stawki oferowane dla pracowników sezonowych są zróżnicowane, jednak zwykle kilkukrotnie przewyższają te oferowane w Polsce - oceniają eksperci.

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Źródło:
PAP

Szarlotka zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu 78 najlepiej ocenianych słodkich ciast świata, według portalu Taste Atlas. Wyprzedziła między innymi amerykański placek jabłkowy, angielskie ciasto Banoffee czy francuską tartę cytrynową. Poza nią do nie trafił tam jednak żaden inny wypiek z Polski.  

Polska szarlotka uznana najlepszym słodkim ciastem na świecie

Polska szarlotka uznana najlepszym słodkim ciastem na świecie

Źródło:
Taste Atlas, tvn24.pl

W Srebrowie (woj. podlaskie) trzy psy pogryzły sześcioletnią dziewczynkę na placu zabaw. Dziecko zostało przewiezione do szpitala, natomiast psy trafiły na obserwację do lecznicy. Okazało się, że zwierzęta nie mają zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Psy nie należały do rodziny dziewczynki.

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Źródło:
tvn24.pl

Na szczycie Nosala w Tatrach w nieczynnej stacji wyciągu narciarskiego doszło w poniedziałek do niewielkiego pożaru. Strażacy pojazdami terenowymi dotarli na Przełęcz Nosalową, a dalej pobiegli, aby ugasić ogień.

Pożar na szczycie Nosala. Paliła się nieczynna stacja wyciągu

Pożar na szczycie Nosala. Paliła się nieczynna stacja wyciągu

Źródło:
PAP

- Krzysztof Jurgiel stoi za tym, że utraciliśmy władzę w województwie podlaskim - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do decyzji o zawieszeniu europosła Jurgiela w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił, w ostatnim momencie okazało się, że PiS nie ma większości w sejmiku. - To była zemsta za to, że pan Jurgiel nie znalazł się na liście kandydatów do Parlamentu Europejskiego - dodał.

Krzysztof Jurgiel zawieszony. Jarosław Kaczyński wskazuje powód i mówi o "zemście"

Krzysztof Jurgiel zawieszony. Jarosław Kaczyński wskazuje powód i mówi o "zemście"

Źródło:
TVN24

29-latek zerwał złoty łańcuszek kobiecie idącej chodnikiem. Na pomoc ruszyli przechodnie i złapali złodzieja. Okazało się, że to nie pierwszy raz, kiedy 29-latek chciał dokonać kradzieży.

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Zaatakował od tyłu, zerwał jej łańcuszek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 20.05 w Polsce pojawiają się wyładowania atmosferyczne - nad krajem uformowały się trzy fronty atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Są miejsca, gdzie możliwe są ulewy

Gdzie jest burza? Są miejsca, gdzie możliwe są ulewy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Julian Assange, założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks, może odwołać się od decyzji brytyjskich władz o jego ekstradycji do USA - orzekł Wysoki Sąd w Londynie.

Julian Assange może odwołać się od decyzji brytyjskich władz w sprawie ekstradycji do USA

Julian Assange może odwołać się od decyzji brytyjskich władz w sprawie ekstradycji do USA

Źródło:
PAP, Reuters

Dwaj 10-latkowie znaleźli w ośrodku w miejscowości Gaj-Grzmięca (woj. kujawsko-pomorskie) sporą sumę pieniędzy. Te leżały pod łóżkiem, a chłopcy tam zajrzeli, bo - w ramach zabawy - szukali "potwora". Za swoją postawę dostali już dyplomy. Policja szuka właściciela gotówki. 

Szukali pod łóżkiem "potwora", znaleźli sporo pieniędzy 

Szukali pod łóżkiem "potwora", znaleźli sporo pieniędzy 

Źródło:
tvn24.pl

Poważnie wyglądające zdarzenie drogowe w Zgierzu (woj. łódzkie). Prowadząca samochód osobowy nie ustąpiła pierwszeństwa motocykliście. Kierujący jednośladem uderzył w bok samochodu i przeleciał nad kierownicą motocykla, upadając na jezdnię. Sprawczyni została ukarana wysokim mandatem.

Motocyklista wbił się w samochód i przeleciał nad pojazdem. Nagranie

Motocyklista wbił się w samochód i przeleciał nad pojazdem. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku odkryli nielegalne składowisko zużytych opon na jednej z posesji na terenie powiatu malborskiego. Kilka tysięcy opon było składowanych bez wymaganych zezwoleń i odpowiedniego zabezpieczenia.

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Nie wiesz, na kogo zagłosować w wyborach europejskich? W poniedziałek ruszył "Latarnik Wyborczy", który może ułatwić podjęcie decyzji. Narzędzie to pozwala na porównanie swoich poglądów z deklaracjami poszczególnych partii.

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Źródło:
latarnikwyborczy.pl, PAP

Współzałożyciel zespołu Skaldowie Jacek Zieliński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie "za niezwykłą wartość artystyczną i państwową" twórczości zmarłego muzyka odebrał w poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, syn muzyka Bogumił. Jacek Zieliński spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Źródło:
PAP

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl

Współzałożyciel zespołu Skaldowie Jacek Zieliński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie "za niezwykłą wartość artystyczną i państwową" twórczości zmarłego muzyka odebrał w poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, syn muzyka Bogumił. Jacek Zieliński spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Źródło:
PAP