Przenalizowali wydatki na biuro poselskie Ziobry. Oto sprzęt, który kupował

Zbigniew Ziobro
Reuters: Ziobro dostał się do USA dzięki wiceszefowi dyplomacji USA. Relacja Marcina Wrony
Źródło wideo: TVN24
Źródło zdj. gł.: Adam Chełstowski/Forum
Blisko 375 tysięcy złotych wydał w 2025 roku Zbigniew Ziobro na prowadzenie biura poselskiego w Rzeszowie. Wirtualna Polska przenalizowała, że wśród zakupów były między innymi: kamera, mikrofon bezprzewodowy, gimbal, dwa translatory AI i plecak podróżny. W biurze nie jest zatrudniona żadna osoba.

Z analizy przeprowadzonej przez Wirtualną Polskę wynika, że Zbigniew Ziobro w ubiegłym roku otrzymywał miesięcznie ryczałt na prowadzenie biura poselskiego w Rzeszowie w wysokości nieco ponad 23 tysięcy złotych. Nie zatrudniał w nim żadnego pracownika. Jak podaje portal, rozliczenie wydatków za ubiegły rok przygotowała mu księgowa z biura rachunkowego w Warszawie.

Poza ryczałtem Zbigniew Ziobro miał do wydania nierozliczoną kwotę z lat 2023-2024. To 97 tysięcy złotych.

Wśród zakupów na prowadzenie biura poselskiego nie dominują te związane ściśle z pracą biurową, a bardziej reporterską. Były minister sprawiedliwości zakupił między innymi kamerę, mikrofon bezprzewodowy, gimbal, dwa translatory AI i plecak podróżny. Jak podaje Wirtualna Polska, powołując się na rozliczenie za 2025 rok, sprzęty powinny dalej być na wyposażeniu rzeszowskiego biura.

Zbigniew Ziobro
Zbigniew Ziobro
Źródło zdjęcia: Adam Chełstowski/Forum

Ponadto na obsługę administracyjną biura wydano 29 tysięcy złotych, natomiast najwięcej, bo aż 186 tysięcy złotych na wynagrodzenia wypłacane na podstawie zawartych przez posła umów zlecenia i o dzieło.

Były minister sprawiedliwości sporo również podróżował. Przejazdy samochodem kosztowały go 45,5 tysiąca złotych, taksówki - 3,4 tysiąca złotych. Wirtualna Polska podaje, że drugą, najwyższą pozycją w rozliczeniu był najem lokalu biura w Rzeszowie wraz z mediami i podatkami w kwocie niespełna 46 tysięcy złotych.

Sprawa Zbigniewa Ziobry

Były minister, poseł PiS Zbigniew Ziobro przebywa w USA, dokąd uciekł z Węgier. Dla polskich władz nie jest jasne, na podstawie jakich dokumentów się tam dostał. W związku z toczącym się śledztwem prokuratorskim w sprawie afery w Funduszu Sprawiedliwości decyzją polskich władz paszporty Ziobry - zwykły i dyplomatyczny - zostały unieważnione. Oznaczało to, że polityk legalnie mógł podróżować tylko po strefie Schengen, gdyż nie był ścigany międzynarodowo.

Za Ziobrą, któremu prokuratura chce postawić 26 zarzutów w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, wydano list gończy. Wniosek o wydanie europejskiego nakazu aresztowania nie został jeszcze rozpatrzony przez sąd.

Redaktor naczelny TV Republika poinformował, że Zbigniew Ziobro został komentatorem stacji.

Źródło: Wirtualna Polska
Czytaj także: