Którym politykom Polacy ufają najbardziej? Według sondażu CBOS liderem rankingu jest marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta Szymon Hołownia. Między każdym miejscem na podium jest zaledwie po jednym punkcie procentowym różnicy. Największą nieufność budzi prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Z sondażu pracowni CBOS dotyczącego stosunku do polityków w Polsce wynika, że w kwietniu najwięcej głosów zaufania zebrał marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi na prezydenta Szymon Hołownia, któremu ufa 45 procent ankietowanych (spadek o 2 p.p. w porównaniu z poprzednim badaniem z marca). Marszałkowi Sejmu nie ufa zaś 35 procent badanych (bez zmian).
Drugie miejsce należy do kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, któremu ufa 44 procent respondentów (spadek o 3 p.p.), natomiast nie ufa 40 procent (wzrost o 2 p.p.).
Trzecie miejsce zajął prezydent Andrzej Duda z 43-procentowym zaufaniem (spadek o 1 p.p.). Tymczasem 42 procent prezydentowi nie ufa (bez zmian).
Czwarta pozycja należy do szefa MSZ Radosława Sikorskiego, któremu ufa 41 procent (spadek o 5 p.p.). Sikorskiemu nie ufa 31 procent badanych. Wicepremierowi, szefowi MON Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi ufa 40 procent badanych (spadek o 5 p.p.), a brak zaufania wyraża 28 procent.
Szóste miejsce zajął premier Donald Tusk, któremu ufa 39 procent ankietowanych (spadek o 1 p.p.), a nie ufa 45 procent badanych. Ten wynik sprawia, że premier plasuje się również na trzecim miejscu pod względem osób, które deklarują wobec niego brak zaufania.
Największą nieufność budzi Kaczyński
Największą nieufność wśród badanych Polaków budzi prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 60 procent respondentów (spadek o 1 p.p.), a ufa mu 25 procent ankietowanych.
55 procent badanych (tyle samo co w marcu) deklaruje brak zaufania do byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Ufność względem niego wyraża 29 procent badanych.
34 procent ankietowanych ufa wicemarszałkowi Sejmu, jednemu z liderów Konfederacji Krzysztofowi Bosakowi. Nie ufa mu 33 procent. Szef MS Adam Bodnar cieszy się 33-procentowym zaufaniem. Odnotowuje też 27 procent braku poparcia.
Zaufanie względem marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej deklaruje 28 procent ankietowanych, a 32 procent jej nie ufa. Dalej 28 procent badanych ufa szefowi klubu PiS Mariuszowi Błaszczakowi, a nie ufa mu 42 procent.
Wicemarszałkowi Sejmu, współprzewodniczącemu Nowej Lewicy Włodzimierzowi Czarzastemu ufa 23 procent, zaś 32 procent nie.
A inni kandydaci na prezydenta?
W badaniu zapytano też o zaufanie i nieufność w stosunku do kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena, kandydującego z poparciem PiS Karola Nawrockiego, kandydatki Lewicy Magdaleny Biejat oraz kandydata partii Razem Adriana Zandberga.
Z badania wynika, że Mentzenowi ufa 34 procent badanych (spadek o 3 p.p.), a nieufność wobec niego deklaruje 41 procent (wzrost o 8 p.p.). Nawrockiemu ufa 29 procent (wzrost o 1 p.p.), a nie ufa 42 procent (bez zmian).
Biejat ufa 27 procent (wzrost o 3 p.p.), a nieufność względem niej deklaruje 19 procent (wzrost o 1 p.p.). Z kolei Zandbergowi ufa 22 procent (wzrost o 2 p.p.), a nie ufa mu 25 procent (spadek o 1 p.p.).
Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Zrealizowano je w dniach od 3 do 13 kwietnia na próbie liczącej 1030 osób (w tym: 65,5 procent metodą CAPI, 19,9 procent – CATI i 14,6 procent – CAWI).
Autorka/Autor: akr
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Art Service, Wiktor Dąbkowski, Leszek Szymański/PAP