"Przy drugim kroku prezydent nie ma żadnego wyjścia. Może zdecydować, jakim długopisem podpisze"

Źródło:
TVN24
Joński: zależy nam, żeby faktycznie wyjaśnić wpływy rosyjskie
Joński: zależy nam, żeby faktycznie wyjaśnić wpływy rosyjskieTVN24
wideo 2/25
Joński: złożymy nowy projekt i zobaczymy, co zrobi prezydent DudaTVN24

Nam przede wszystkim zależy, żeby faktycznie wyjaśnić wpływy rosyjskie, bo nie ma innego kraju, który tak bardzo chce ingerować w politykę i losy innych krajów - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 poseł KO Dariusz Joński, pytany o losy komisji "lex Tusk". Podkreślił też, że "ludzie chcą zmiany władzy", co pokazali 15 października, i w związku z tym prezydent "nie ma żadnego wyjścia" przy kolejnym kroku powoływania rządu. - Może zdecydować, jakim długopisem podpisze - dodał.

Poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński w "Rozmowie Piaseckiego" pytany był o zapowiedziane komisje śledcze w trzech sprawach: wyborów kopertowych, afery wizowej i Pegasusa.

Joński uważa, że komisje są "blisko powołania". - Personalia przed nami, najważniejsze, żeby powołać - ucinał temat nazwisk. Podkreślał, że "każda" komisja śledcza "jest ważna". 

Zwracał przy tym uwagę, że każda z komisji "dotyka tych samych ludzi, przede wszystkim premiera Morawieckiego, bo on też nadzoruje służby i na to pozwolił". - To jest zastanawiające, że ci ludzie, którzy mają już na karku kilka paragrafów, zdecydowali się dalej łamać prawo. Intuicja mi podpowiada, że już nikt nigdy więcej ich nie ułaskawi - mówił.

Dariusz Joński w "Rozmowie Piaseckiego"TVN24

Joński wyjaśnił, że powoływanie tych komisji będzie "szło sekwencyjnie". - Chcemy, żeby one faktycznie szybko działały, a przede wszystkim skutecznie. Skończą i prawdopodobnie będą kolejne, dlatego że tych afer było bardzo dużo - mówił.

Wskazał między innymi na wątpliwości wokół Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Z posłem Szczerbą byliśmy tam wielokrotnie. Udało nam się wstrzymać wypłatę 300 milionów na 17 projektów. Widzieliśmy, jak to wszystko wygląda. Teraz jeszcze wnioski NIK-u do prokuratury na konkretne osoby - opowiadał.

Dodał, że należy też zbadać "sprawy okołocovidowe" i "to, co ludzie PiS-u robili w czasie pandemii", w tym między innymi działania szpitali covidowych i tzw. fundusz covidowy.

Kiedy powstaną sejmowe komisje śledcze? Szymon Hołownia zabrał głos
Kiedy powstaną sejmowe komisje śledcze? Szymon Hołownia zabrał głosMaciej Knapik/Fakty TVN

"Złożymy nowy projekt i zobaczymy, co zrobi prezydent Duda"

Joński mówił też o komisji "lex Tusk", czyli Państwowej Komisji ds badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022, której członkowie wczoraj zostali odwołani przez większość sejmową.

- Nam przede wszystkim zależy, żeby faktycznie wyjaśnić wpływy rosyjskie, bo nie ma innego kraju, który tak bardzo chce ingerować w politykę innych krajów i w losy innych krajów - podkreślił.

Zaznaczył, że nie ma decyzji w sprawie powołania nowych członków do komisji. - Ona w trzynastu miejscach była niekonstytucyjna - przypomniał. - Nie poprzemy żadnej instytucji, żadnego ciała, które było powoływane złamaniem prawa, konstytucji i ustawy - oświadczył.

- Wyobrażam sobie, że złożymy nowy projekt i zobaczymy, co zrobi prezydent Duda - mówił dalej. - Jestem ciekaw, co zrobi Andrzej Duda. Zawetuje? - pytał.

Joński: prezydent nie ma innego wyjścia

Pytany o cząstkowy raport komisji, w którym byli już członkowie komisji rekomendują, aby "D. Tuskowi, J. Cichockiemu, B. Klichowi, B. Sienkiewiczowi nie były powierzane stanowiska publiczne odpowiadające za bezpieczeństwo państwa", Joński odparł, że to "Polacy napisali raport 15 października, że nie chcą ani PiS-u, ani Cenckiewicza, ani tego słynnego raportu".

- W raporcie z 15 października ludzie chcą zmiany władzy. I chcę powiedzieć, że przy drugim kroku (powoływania rządu - red.) prezydent Duda nie ma żadnego wyjścia. Może zdecydować, jakim długopisem podpisze (nominacje - red.), ale nie ma innego wyjścia, dlatego że to Sejm zdecyduje, jak będzie wyglądał rząd i kto będzie premierem - mówił.

11 grudnia odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego, a jeśli premier go nie uzyska, to jeszcze tego samego dnia zgłoszona zostanie kandydatura Donalda Tuska. Jeśli posłowie przegłosują ją, wówczas prezydent nie może odmówić powołania i zaprzysiężenia tak wybranego rządu.

Joński ocenił, że "Morawiecki nie uzyska większości na sali". - Wybierzemy nowy rząd z premierem Donaldem Tuskiem. Trzeba będzie znaleźć pana prezydenta Dudę, mam nadzieję, że wróci do Polski, powierzy misję rządu i zaprzysięgnie rząd z premierem Donaldem Tuskiem. Nie ma innego wyjścia - podkreślił.

Pismo Piotra Glińskiego "musiało przyjechać albo z Nowogrodzkiej, albo z Rady Mediów Narodowych"

Były już minister kultury Piotr Gliński - jeszcze gdy zajmował to stanowisko - wystąpił z wnioskiem do Rady Mediów Narodowych o zmiany statutów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Zgodnie ze zmianami, w razie likwidacji trzech wymienionych w piśmie spółek likwidatorami mają być członkowie zarządów spółek oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną.

Czy ta decyzja skomplikuje plany nowej koalicji na przejmowanie mediów publicznych? - Byliśmy na kontroli poselskiej w ministerstwie kultury i faktycznie (rządzący - red.) bardzo się spieszą. Chcieliby zabetonować faktycznie ludzi i instytucje - odpowiedział Joński. - Mamy scenariusz, żeby odpolitycznić media, bo to obiecaliśmy - podkreślił.

Przyznał, że ma nadzieję, że gdy Polacy usiądą przy świątecznym stole i włączą telewizję publiczną, to telewizja ta "będzie łączyć społeczeństwo, a nie dzielić".

- Pismo, z którym wyszedł Gliński do Rady Mediów Narodowych o zmianach statutu, musiało przyjechać albo z Nowogrodzkiej, albo z Rady Mediów Narodowych. Byłem w ministerstwie, nie ma żadnej notatki, nikt z ministerstwa tego nie przygotował. Są osoby, które parafowały, reszta nic o tym nie słyszała - opowiadał. - Oni te 14 jeszcze dni, 336 godzin tego rządu, wykorzystują, żeby betonować. Zmienili już między innymi akty notarialne, są na etapie zmian w sądzie, w KRS-ie jeszcze tego nie zrobili - dodał.

Joński zapewnił, że politycy koalicji będą pilnowali, by do "zabetonowania" telewizji publicznej nie doszło. - Odbetonujemy, niezależnie od tego, co zrobią. Wszystko jest do odkręcenia, naprawdę - stwierdził.

Dopytywany, kto może zostać prezesem telewizji publicznej, odparł, że nie będzie mówić o nazwiskach.

- Dlatego że zdaję sobie sprawę, że ludzie dali nam ogromny mandat zaufania i chcą, żeby te media były niezależne, żeby osoby, które staną na czele, zbudowały faktycznie niezależne, pluralistyczne media. To jest ogromny mandat zaufania, którego nie możemy stracić. Nie słyszałem jeszcze o żadnych nazwiskach. Uważam, że powinien być konkurs i wybrani ludzie, którzy dadzą gwarancję niezależności - mówił.

"Intuicja mi podpowiada, że po raz pierwszy ta komisja będzie miała dużo pracy"

Joński, jako wiceszef sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej, pytany był, czy jest ona w stanie skutecznie postawić przed Trybunałem Stanu polityków i jeśli tak, to jakich. - Intuicja mi podpowiada, że po raz pierwszy ta komisja będzie miała dużo pracy - odpowiedział poseł.

- Czekamy na wnioski Sejmu, bo nie możemy się tym zająć, póki taki wniosek nie wpłynie - dodał. Wskazał przy tym na możliwą odpowiedzialność prezesa NBP Adama Glapińskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.

Pytany, czy pojawił się pomysł w sprawie zmiany ustawy o Trybunale Stanu, by zmniejszyć większość potrzebną do postawienia danej osoby przed Trybunałem, Joński odparł, że jego zdaniem nie powinno się tego zmieniać.

- Komisje śledcze też mają być po to, żeby polityków postawić przed Trybunałem Stanu, żeby pojawiały się wnioski nie tylko do prokuratury, ale też do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej - tłumaczył.

CZYTAJ TAKŻE: Tusk: dysponujemy większością głosów wystarczającą, żeby postawić przed Trybunałem Stanu prezesa NBP

Glapiński przed Trybunałem Stanu? Joński: są podstawy do tego
Glapiński przed Trybunałem Stanu? Joński: są podstawy do tegoTVN24

Autorka/Autor:akw/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości
"Ziemia przemówiła". Wyrzuciła z siebie dowody hitlerowskich zbrodni. Odnajdujemy je w leśnej ściółce

"Ziemia przemówiła". Wyrzuciła z siebie dowody hitlerowskich zbrodni. Odnajdujemy je w leśnej ściółce

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ewa. Z została zatrzymana przez policję i usłyszała prokuratorskie zarzuty. Dyrektorka poznańskiego zoo jest podejrzana o działania na szkodę miasta poprzez wykorzystanie swojej funkcji i nadużycie uprawień, a także pokrzywdzenia wierzycieli oraz nakłonienia świadka do złożenia fałszywych zeznań. Z. została zawieszona w pełnieniu funkcji dyrektorki i ma zakaz wstępu na teren ogrodu zoologicznego. Grozi jej do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie i prokuratorskie zarzuty dla dyrektorki zoo w Poznaniu

Zatrzymanie i prokuratorskie zarzuty dla dyrektorki zoo w Poznaniu

Źródło:
tvn24.pl

Decyzja Kaczyńskiego o dalszym kierowaniu PiS jest dobra dla obecnie rządzącej koalicji, bo nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi - mówił w TVN24 Grzegorz Schetyna z KO. Ocenił, że "PiS nie jest w stanie postawić dobrej diagnozy" po porażce w wyborach parlamentarnych. Schetyna mówił też między innymi o aborcji i planowanych zmianach w Trybunale Konstytucyjnym.

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Kaczyński chce dalej kierować PiS. "Nikt nie powie prawdy, żeby nie narażać się prezesowi"

Źródło:
TVN24

Centrum prasowe stołecznego pogotowia ratunkowego opublikowało film promocyjny z udziałem specjalistycznej karetki ze Śródmieścia. Z naszych ustaleń wynika, że w czasie realizacji nagrania dyspozytorzy medyczni nie mogli skontaktować się z załogą karetki, choć pacjenci czekali na pomoc. Rzecznik pogotowia najpierw zaprzeczał, że takie nagranie powstało, a teraz przekonuje, że wykonano je, zanim karetka trafiła do systemu ratownictwa. Tylko, że wtedy musiałyby zostać wykonane zimą, a na nagraniu pogoda jest letnia.

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na autostradzie A4 w Rudzie Śląskiej. Według wstępnych ustaleń doszło do niego, gdy kierujący autem osobowym obywatel Hiszpanii wjechał na autostradę pod prąd, doprowadzając do czołowego zderzenia z ciężarówką.

Wjechał pod prąd na A4, nie żyje

Wjechał pod prąd na A4, nie żyje

Źródło:
PAP/śląska policja

Zastosowanie w polskiej gospodarce rozwiązań sztucznej inteligencji może przynieść korzyści odpowiadające pracy 4,9 miliona osób, generując dodatkową wartość produkcyjną na poziomie dziewięćdziesiąt miliardów dolarów rocznie - wskazano w raporcie przygotowanym przez EY i Liberty Global.

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Źródło:
PAP

Rosyjski okręt patrolowy "Siergiej Kotow" został w nocy z poniedziałku na wtorek zatopiony przez ukraińskie siły u wybrzeży Krymu - poinformował ukraiński wywiad. Okręt miał zostać zaatakowany przy użyciu dronów.

Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu

Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zarządcy plaż alarmują, że nie są w stanie znaleźć chętnych do pracy. Jak podał dziennik "La Repubblica", przed zbliżającym się sezonem letnim na włoskich plażach brakuje czterech tysięcy ratowników. Młodzieży nie interesuje już ta praca - przyznają przedstawiciele nadmorskiej branży turystycznej.

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Źródło:
PAP

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga!" TVN.

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

Zakończono spotkania konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt nowych przepisów w tej sprawie - podaje "Rzeczpospolita". Poprzedni rząd zakładał, że obowiązek e-faktur zacznie obowiązywać od połowy 2024 roku, jednak wszystko wskazuje, że opóźnienie będzie co najmniej półroczne.

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP

15 lat pozbawienia wolności - taki wyrok usłyszał 52-latek, który został nieprawomocnie skazany za zabójstwo, do którego doszło w 1992 roku na ulicy Żelaznej w Białymstoku. To tam znaleziono ciało mężczyzny z raną ciętą brzucha. Po latach podejrzanego udało się wytypować dzięki współpracy śledczych i policjantów z Archiwum X. Teraz sprawa trafiła do apelacji. Pierwsza rozprawa już w kwietniu.

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

Brytyjskim naukowcom udało się rozwiązać zagadkę wieku jednej z największych wydm na świecie, marokańskiej Lala Lallii. Należy ona do wydm gwiaździstych - choć dziś występują one na wielu kontynentach, są prawie nieobecne w zapisie skalnym.

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Źródło:
Reuters, Aberystwyth University

W miejscowości Kąśna Górna w województwie małopolskim samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch mężczyzn.

Śmiertelny wypadek w miejscowości Kąśna Górna

Śmiertelny wypadek w miejscowości Kąśna Górna

Źródło:
TVN24

Na strychu jednego z domów w Siemiatyczach (woj. podlaskie) policjanci znaleźli 33-latka poszukiwanego do odbycia kary więzienia. Mężczyzna chował się za słomą. Nie krył zdziwienia wizytą policjantów. 

Zabezpieczył właz i ukrył się za słomą na strychu. Przyszli po niego policjanci

Zabezpieczył właz i ukrył się za słomą na strychu. Przyszli po niego policjanci

Źródło:
tvn24.pl

Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy przywracającą nadzór ministra nauki nad NCBR - poinformowała Kancelaria Prezydenta. To kolejna z ustaw skierowana do TK w trybie kontroli następczej.

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Źródło:
PAP

Paweł Kukiz zeznawał w poniedziałek przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Już na początku posiedzenia komisji doszło do spięcia pomiędzy przewodniczącym komisji Dariuszem Jońskim z Koalicji Obywatelskiej a przewodniczącym trzyosobowego koła poselskiego Kukiz'15. 

Joński przedstawia sylwetkę Kukiza. "To ma tyle wspólnego ze sprawą, jak to, że był pan kierownikiem basenu"

Joński przedstawia sylwetkę Kukiza. "To ma tyle wspólnego ze sprawą, jak to, że był pan kierownikiem basenu"

Źródło:
TVN24

Czy to był Hermes, czy Pegasus, czy każdy inny system, oni to robili po to, żeby móc uprawiać politykę, bo ci goście nie potrafią inaczej - powiedział w programie "Tak jest" poseł Koalicji Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz, odnosząc się do doniesień o używaniu specjalistycznego systemu szpiegowskiego Hermes przez Prokuraturę Krajową. Szefowa sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa Magdalena Sroka, która zadeklarowała zbadanie tej kwestii, mówiła, że "prokuratura sama w sobie nie ma uprawnień do tego, żeby stosować kontrolę operacyjną".

Pytania o system Hermes. "Jeżeli kupują coś Ziobro ze Święczkowskim w wielkiej tajemnicy, to znaczy, że mają niecne cele"

Pytania o system Hermes. "Jeżeli kupują coś Ziobro ze Święczkowskim w wielkiej tajemnicy, to znaczy, że mają niecne cele"

Źródło:
TVN24

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Burmistrz Świebodzina (Lubuskie) poinformował o "strząsaniu" gniazd i płoszeniu gawronów w parku Chopina. Zgodę na takie działania wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, ale interwencję zapowiedział już wiceminister klimatu i środowiska.

Gniazda "strząśnięte", teraz mają płoszyć gawrony w miejskim parku. Interwencja wiceministra

Gniazda "strząśnięte", teraz mają płoszyć gawrony w miejskim parku. Interwencja wiceministra

Źródło:
tvn24.pl

Warunkami przyznawania stypendiów dla młodych lekarzy są: dobra średnia i wybór specjalizacji, na której są wakaty - tak Dolny Śląsk walczy o specjalistów. Muszą oni potem przepracować trzy lata w tym regionie. Program stypendialny istnieje nie tylko tam. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Walczą o specjalistów. Oferują stypendia dla młodych lekarzy

Walczą o specjalistów. Oferują stypendia dla młodych lekarzy

Źródło:
TVN24

26. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły za nami. W kategorii Najlepszy film zwyciężyła 20. fabuła Agnieszki Holland "Zielona granica". To pierwsza nagroda w dorobku legendarnej filmowczyni. Holland uhonorowana została także Orłem za osiągniecia życia.

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Źródło:
tvn24.pl

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl