TVN24 | Polska

Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej

TVN24 | Polska

Autor:
pp
Źródło:
TVN24
Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej. Relacja reportera TVN24
Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej. Relacja reportera TVN24tvn24
wideo 2/26
tvn24Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej. Relacja reportera TVN24

W związku z kryzysem migracyjnym na granicę polsko-białoruską przyjechała we wtorek komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunja Mijatovic. Spotkała się z lokalnymi władzami oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych. Swoją wizytę będzie kontynuowała jutro. Jak przekazała, wtedy spotka się w Warszawie z przedstawicielami polskich władz.

Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunja Mijatovic oświadczyła, że powód, dla którego jest w Polsce, to sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

- Sytuacja jest ewidentnie niezwykle złożona i problematyczna. Widzimy olbrzymie cierpienie ludzi, którzy są tam pozostawieni w zawieszeniu. To jest absolutnie nie do przyjęcia, co robi Białoruś, i to, jak ludzie są manipulowani - powiedziała. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Mijatovic o działaczach organizacji pozarządowej na granicy: to oni są tymi, którzy ratują twarz Europy

- Jednocześnie myślę, że musimy odejść na chwilę i pomyśleć na temat tego, co się dzieje na granicy Europy, dlaczego ci ludzie są tam w zawieszeniu, co możemy zrobić, aby zatrzymać tę niezwykle niebezpieczną sytuację - dodała. 

Podkreślała, że spotkała się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które niosą pomoc na granicy polsko-białoruskiej. - To oni są tymi, którzy ratują twarz Europy - powiedziała Mijatovic. Zwracała uwagę, że podobnie jak dziennikarze, działacze organizacji nie mają wstępu do strefy objętej stanem wyjątkowym. - Trudno mi zrozumieć, dlaczego w XXI wieku, kiedy dziennikarze w sytuacji wojny mogą być na miejscu konfliktu, tu nie mogą. To powinno być możliwe, również dla organizacji humanitarnych i międzynarodowych, w tym dla ONZ i dla innych, które wykonują swoją ważną pracę - zwróciła uwagę.

Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej
Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka na granicy polsko-białoruskiejTVN24

"W celu deeskalacji musimy przestać używać języka nienawiści"

- Musimy znaleźć sposób do deeskalacji, zapewnić, że naprawdę skoncentrujemy się na zaprzestaniu tego cierpienia - dodała. - Gry geopolityczne mogą trwać, ale my w celu deeskalacji musimy przestać używać języka nienawiści. Retoryki, która nie pomaga tu w Polsce, w Europie i reszcie świata - powiedziała Mijatovic. 

Komisarz oceniła, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest "alarmem, wezwaniem, aby zmienić narrację". - Na tym etapie mogę tylko podziękować wam za waszą pracę, za próbowanie raportowania tego, co dzieje się tutaj - zwróciła się do dziennikarzy. - Chciałabym naprawdę, żebyście mogli działać na granicy - dodała. 

Oświadczenie komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunji Mijatović
Oświadczenie komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunji Mijatović TVN24

Mijatovic przekazała, że wyda rekomendację, którą przekaże 47 członkom Rady Europy jako ocenę swojej wizyty. - Musimy ratować życie i to jest podstawowe przesłanie - podsumowała. 

Raport tvn24.pl: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Spotkanie z samorządowcami i wolontariuszami organizacji pozarządowych

Wcześniej reporter TVN24 Przemysław Kaleta przekazał, że Mijatovic spotkała się między innymi z przedstawicielami lokalnych władz, między innymi z burmistrzem i wiceburmistrzem Michałowa. Rozmawiała także z wolontariuszami fundacji i organizacji pozarządowych, które niosą pomoc humanitarną. 

Jak powiedział Kaleta, "komisarz wysłuchała, jak wygląda sytuacja na samej granicy, z jakim kryzysem mierzą się mieszkańcy i jak pomagają organizacje pozarządowe albo próbują pomóc". Wśród jej rozmówców byli wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

- Bardzo pani komisarz (nam - red.) podziękowała. To są takie rzeczy, które są jednomyślne z ideą wspólnej Europy. Właśnie dlatego tutaj (Mijatovic - red.) jest, aby przyjrzeć się, wydać swoją ocenę na temat standardów przestrzegania praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej - powiedział szef WOŚP Jerzy Owsiak. 

Jak dodał, "wszyscy muszą się z tym liczyć, pod każdą szerokością geograficzną". - Jeżeli dochodzi do takich sytuacji, gdzie musimy działać zgodnie z konwencjami, z prawem, musimy się liczyć z tym, że przyjeżdżają ludzie, którzy to kontrolują, którzy chcą pomagać i to obserwować - dodał.  

Owsiak: musimy się liczyć z tym, że przyjeżdżają ludzie, którzy to kontrolują standardy przestrzegania praw człowieka
Owsiak: musimy się liczyć z tym, że przyjeżdżają ludzie, którzy to kontrolują standardy przestrzegania praw człowiekaTVN24

W poniedziałek Mijatovic spotkała się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

W poniedziałek Mijatovic spotkała się z rzecznikiem praw obywatelskich Marcinem Wiąckiem.

Przyznała, że "trudno powiedzieć", czego spodziewa się po wizycie. - Sytuacja jest bardzo złożona, jako komisarz do spraw praw człowieka chcę być pomocna dla polskich władz, państw członkowskich Rady Europy oraz dla ludzi - oświadczyła. Zaznaczyła, że niezwykle ważną dla niej kwestią jest to, żeby rozmawiać i spotykać się z ludźmi.

Dunja Mijatovic spotkała się z RPOTVN24

Pytana, czy jej zdaniem prawa człowieka są respektowane na polsko-białoruskiej granicy, odparła: "nie, nie bardzo".

RPO mówił zaś, że komisarz przyjechała na czterodniową "wizytę humanitarną, której celem jest obserwacja ochrony godności człowieka i ochrony humanitarnej ludzi, którzy znajdują się na terytorium Polski".

Wiącek przekazał, że z Mijatovic rozmawiał o działaniach, które podejmuje jako RPO w tym zakresie oraz regularnych wizytacjach na granicy z udziałem pracowników Biura Rzecznika. Pytany, jaki efekt może przynieść ta wizyta, powiedział, że "pani komisarz przyjechała zobaczyć na własne oczy, co się dzieje i efektem będzie sformułowanie pewnego stanowiska, opinii, rekomendacji".

RPO po rozmowie z komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunją Mijatovic
RPO po rozmowie z komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Dunją MijatovicTVN24

Autor:pp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości