Sygnał radio-stop, czyli jak to możliwe, że "wygłupy z krótkofalówką" zatrzymują kolej

Autor:
kgo//am
Źródło:
tvn24.pl
Seria fałszywych alarmów na kolei. Eksperci o sygnale radio-stop
Seria fałszywych alarmów na kolei. Eksperci o sygnale radio-stopTVN24
wideo 2/4
TVN24Seria fałszywych alarmów na kolei. Eksperci o sygnale radio-stop

Sygnał radio-stop służy do zatrzymywania pociągów. Teoretycznie dostęp do niego mają tylko maszyniści i dyżurni, ale niepokojąco często nadają go osoby nieuprawnione. - Mogą zrobić to za pomocą krótkofalówki. Instrukcję bez problemu można znaleźć w internecie, pojawiła się nawet na TikToku - mówi Adrian Furgalski, ekspert w obszarze infrastruktury. Tłumaczy też, jak działa sam sygnał.

Od wielu dni służby, a za nimi media, informują o nieuprawnionym użyciu tzw. sygnału radio-stop. Kolej informuje, że nie powodowały one zagrożenia dla pasażerów, ale np. tylko we wtorek do godz. 13 w wyniku fałszywych alarmów, zatrzymanych zostało łącznie 25 pociągów. Czym właściwie są sygnały radio-stop - jak działają i kto może je uruchomić?

W czterech województwach stanęło łącznie 25 pociągów (zdjęcie ilustracyjne)TVN24

Sygnał radio-stop. Co to jest

System radio-stop wdrożono ponad 40 lat temu. Było to bezpośrednim następstwem katastrofy pod Otłoczynem w 1980 roku, w której zginęło 67 osób, a 64 zostały ranne. Dyżurni ruchu wiedzieli wówczas, że dwa pociągi znalazły się na jednym torze i pędzą wprost na siebie, jednak nie mieli jak powiadomić o tym maszynistów. Do dziś jest to największa katastrofa kolejowa w historii Polski. Do dziś działa też wprowadzony po niej system, który wielu ekspertów nazywa teraz przestarzałym i prymitywnym.

ZOBACZ TEŻ: Ciała wynoszono z wraku pociągu i układano obok. "Las był zasłany prześcieradłami"

- Według przepisów dostęp do tego systemu mają maszyniści i dyżurni ruchu. Gdy dzieje się coś niebezpiecznego w obszarze jego działania, np. pociąg znajduje się na niewłaściwym torze, poprzez wciśniecie przycisku "alarm" na urządzeniu radiowym nadają oni na odpowiedniej częstotliwości sygnał dźwiękowy - trzy następujące po sobie tony o różnej częstotliwości - wyjaśnia Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. - Wtedy za pośrednictwem tzw. urządzeń SHP następuje automatyczne wyhamowanie wszystkich pociągów w pobliżu. Jeśli radiotelefon w którymś pociągu nie jest podłączony do tych urządzeń, jego maszynista po usłyszeniu sygnału musi sam rozpocząć hamowanie - dodaje ekspert.

Nieuprawnione użycie sygnału radio-stop

Skąd problemy o których informują ostatnio media? Jak zauważa ekspert nie jest trudne, by na przeznaczoną do nadawania sygnału częstotliwość włamały się nieuprawnione osoby. - Tacy, nazwijmy ich po imieniu, idioci mogą zrobić to za pomocą krótkofalówki czy radiotelefonu, kupionych za kilkaset złotych. Instrukcję bez problemu da się znaleźć w internecie. Kilka miesięcy temu filmik instruktażowy pojawił się nawet na TikToku - mówi prezes TOR. - Przypadki nieuprawnionego użycia sygnału klasyfikowane są jako wybryki chuligańskie - dodaje. Jak mówi za podobnymi przypadkami najczęściej stoją młodzi ludzie, czasem też pod wpływem alkoholu. Ale ostatnio zatrzymany w związku z podobnym incydentem został np. funkcjonariusz policji.

Ekspert zwraca uwagę na jeszcze jeden kontekst, wojnę toczącą się za naszą granicą. - Odkąd zaczęła się wojna, podejrzenie w takich sytuacjach często pada na wysłanników Putina. Polska kolej odgrywa ważną rolę w procesie zaopatrywania Ukrainy w broń, a ABW aresztowała już kilka osób podejrzewanych o sabotowanie na rzecz Rosji - mówi Furgalski.

ZOBACZ TEŻ: Z powodu nieuprawnionego nadania sygnału radio-stop stanął pociąg w Nowej Iwicznej

Kiedy nowy system zamiast radio-stop

Prezes TOR informuje, że w ubiegłym roku przypadków bezpodstawnego nadania sygnału radio-stop odnotowano 482, w 2021 roku - aż 557. - Państwo do tej pory właściwie nie zajmowało się tym problemem. Na polskich torach dochodziło do wielu innych, potencjalnie bardziej niebezpiecznych incydentów, jak zderzenia czy wykolejenia pociągów. Trzeba pamiętać, że bezpodstawne uruchomienie systemu radio-stop prowadzi do powstawania opóźnień, ale nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa pasażerów. Władze przymykały więc oko na takie wybryki. W 2011 roku sąd ukarał dwóch panów, którzy przez cały rok zatrzymywali pociągi na głównej linii pomiędzy Warszawa a Łodzią, wyrokiem w zawieszeniu i grzywną w wysokości 2800 złotych. To śmieszna kara, biorąc pod uwagę, że zatrzymania przynoszą kolei i gospodarce straty rzędu kilkudziesięciu, czasami nawet kilkuset tysięcy złotych. A przecież trzeba dodać do tych wyliczeń także koszty poniesione przez pasażerów - podkreśla Furgalski.

Czy nowy, cyfrowy system ostrzegania rozwiąże ten problem? - W niektórych krajach, tak jak u nas, nadal działają systemy analogowe, w innych przerzucono się na systemy cyfrowe. W Polsce taka zmiana też jest wprowadzana, jednak mamy już trzyletnie opóźnienie. System cyfrowy jest lepiej zabezpieczony, ale do niego też da się włamać. W zeszłym roku w północnych Niemczech hakerzy dokonali właśnie takiego włamania, a ruch pociągów był wstrzymany przez trzy godziny. Tyle że przełamanie cyfrowych zabezpieczeń wymaga więcej czasu, pieniędzy i umiejętności niż wygłupy z krótkofalówką - podsumowuje ekspert.

ZOBACZ TEŻ: Seria wypadków na polskich torach. "To było postawione na głowie"

Autor:kgo//am

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Donald Tusk został w poniedziałek wybrany na premiera przez Sejm. - Dziękuję Polsko. To jest naprawdę wspaniały dzień - powiedział po głosowaniu. W sejmowym gabinecie trwa rozmowa Tuska z prezydentem Andrzejem Dudą. Polityczny poniedziałek relacjonujemy na żywo w tvn24.pl. W TVN24 trwa wydane specjalne.

Za zamkniętymi drzwiami rozmowa Donalda Tuska z prezydentem

Za zamkniętymi drzwiami rozmowa Donalda Tuska z prezydentem

Aktualizacja:
Autor:
ads,
pp/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl

Jest taki tryb, jak ktoś kogoś obraża - oświadczył Jarosław Kaczyński, który bez trybu wszedł na mównicę po decyzji Sejmu, według której Donald Tusk został wybrany na szefa rządu. - Jest pan po prostu niemieckim agentem - mówił prezes PiS do szefa PO. - Dziwne są tego rodzaju obelgi rzucane w takim momencie i w takim dniu - skomentował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Kaczyński bez trybu na mównicy, zwrócił się do Tuska. "Pan jest niemieckim agentem"

Kaczyński bez trybu na mównicy, zwrócił się do Tuska. "Pan jest niemieckim agentem"

Autor:
akw
Źródło:
TVN24

Sejm wybrał w poniedziałek wieczorem przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera w ramach tak zwanego drugiego kroku konstytucyjnego. - To jest naprawdę wspaniały dzień nie tylko dla mnie, ale dla tych wszystkich, którzy przez te długie lata głęboko wierzyli, że jeszcze będzie lepiej, że przegonimy mrok, że przegonimy zło - powiedział.

Tusk: Dziękuję Polsko. To jest naprawdę wspaniały dzień

Tusk: Dziękuję Polsko. To jest naprawdę wspaniały dzień

Autor:
js/ft
Źródło:
TVN24, PAP

Sejmowa większość wybrała w poniedziałek Donalda Tuska na premiera. Przed głosowaniem odbyła się debata. - Nie przeszkadzajcie. Szanujcie wynik wyborów, zrozumcie, że przegraliście - mówił do polityków PiS Borys Budka (KO). Mariusz Błaszczak (PiS) ocenił, że Tusk "to kuglarz emocji, aktor". Mirosław Suchoń (Polska 2050) stwierdził z kolei, że Polsce potrzeba "premiera, który będzie w stanie przełamać niemoc poprzedników". Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczał natomiast, że rząd Tuska będzie "rządem Rzeczypospolitej, a nie żadnej partii politycznej".

Sejm zdecydował: Donald Tusk premierem

Sejm zdecydował: Donald Tusk premierem

Autor:
akw/kg
Źródło:
TVN24

Donald Tusk będzie najdłużej dotąd urzędującym premierem III Rzeczpospolitej i pierwszym politykiem, który po raz trzeci obejmie tę funkcję. Jak wyglądała droga do władzy dzisiejszego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej? Co warto wiedzieć o Donaldzie Tusku?

Donald Tusk premierem. Pierwszy polityk III Rzeczpospolitej, który po raz trzeci stanie na czele rządu

Donald Tusk premierem. Pierwszy polityk III Rzeczpospolitej, który po raz trzeci stanie na czele rządu

Autor:
pb//mm,az
Źródło:
tvn24.pl

Troje posłów klubu PiS: Szymon Szynkowski vel Sęk, Agnieszka Ścigaj i Zbigniew Ziobro nie wzięło udziału w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Byłego ministra sprawiedliwości i szefa Suwerennej Polski miały zatrzymać "sprawy osobiste". Szynkowski vel Sęk wyjaśnił, że uczestniczy w Radzie do spraw Zagranicznych Unii Europejskiej w Brukseli.

Troje posłów klubu PiS nie głosowało nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego

Troje posłów klubu PiS nie głosowało nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego

Aktualizacja:
Autor:
ads,js/kab
Źródło:
TVN24, PAP

Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło na trasie S2, w kierunku węzła Opacz, na wysokości schroniska Na Paluchu. Utworzył się ośmiokilometrowy korek, który zaczynał się już przed tunelem na Ursynowie.

Kierowcy utknęli w gigantycznym korku na S2

Kierowcy utknęli w gigantycznym korku na S2

Aktualizacja:
Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pałac Kultury i Nauki świeci dziś na biało i czerwono. Na podświetlenie zwrócił uwagę Donald Tusk, którego Sejm wybrał dziś na premiera i podziękował stolicy.

Biało-czerwony Pałac Kultury, Tusk dziękuje

Biało-czerwony Pałac Kultury, Tusk dziękuje

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W trakcie debaty w Sejmie nad kandydaturą Donalda Tuska na premiera szef klubu PiS Mariusz Błaszczak skierował swoje słowa do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. - Panie marszałku rotacyjny, za maksymalnie dwa lata nie będzie pan już miał partii. Zostanie panu kanał na YouTube i zdjęcie ze srebrnym przyciskiem - powiedział. Hołownia zareagował.

Błaszczak do Hołowni: zostanie panu kanał na YouTube i srebrny przycisk. Riposta marszałka

Błaszczak do Hołowni: zostanie panu kanał na YouTube i srebrny przycisk. Riposta marszałka

Autor:
js/ft
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm nie udzielił rządowi Mateusza Morawieckiego wotum zaufania. Wcześniej Morawiecki wygłosił exposé. Przez ponad godzinę mówił o wizji Polski, która "musi wygrać" i podsumował działania jego ekipy. Następnie odbyła się debata, w której wystąpili przedstawiciele wszystkich klubów i koła. Później posłowie zadawali premierowi liczne pytania. Głos zabrało ponad stu parlamentarzystów, ale byli to przedstawiciele PiS i Konfederacji.

Rząd Mateusza Morawieckiego bez wotum zaufania

Rząd Mateusza Morawieckiego bez wotum zaufania

Autor:
momo,
mjz,js
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyskał w poniedziałek wotum zaufania. Dwutygodniowi ministrowie mogą liczyć jednak na pocieszenie w postaci odpraw. Ich otrzymanie zależy jednak od pewnego warunku.

Rząd na dwa tygodnie. Takie odprawy otrzymają ministrowie i wiceministrowie

Rząd na dwa tygodnie. Takie odprawy otrzymają ministrowie i wiceministrowie

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Praworządność i demokracja zostaną w Polsce zlikwidowane - ocenił Jarosław Kaczyński po przegranym głosowaniu nad udzieleniem wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. - Kampania przeciwko PiS-owi przekonała znaczną część społeczeństwa, że rzeczywistość urojona jest rzeczywistością - stwierdził prezes PiS.

Kaczyński po upadku rządu Morawieckiego. Mówił o "urojonej rzeczywistości" i "likwidacji demokracji"

Kaczyński po upadku rządu Morawieckiego. Mówił o "urojonej rzeczywistości" i "likwidacji demokracji"

Autor:
akw
Źródło:
TVN24

Milczcie, bo o śmierci mówię! - rzuciła w stronę sejmowych ław posłanka KO Barbara Nowacka, gdy w trakcie jej przemówienia rozległy się na sali głośne komentarze. Posłanka mówiła akurat o katastrofie smoleńskiej, w której zginęła jej matka. - Milczcie, bo czasami w imię pewnej powagi trzeba zachować spokój, a wy żeście pozwolili sobie na obrzydliwe rzeczy dotyczące podziału - stwierdziła, zwracając się do polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Barbara Nowacka w Sejmie: milczcie, bo o śmierci mówię!

Barbara Nowacka w Sejmie: milczcie, bo o śmierci mówię!

Autor:
momo/adso
Źródło:
TVN24

W trakcie debaty po exposé premiera Mateusza Morawieckiego głos poza kolejką chciał zabrać Antoni Macierewicz. Wszedł na mównicę sejmową, twierdząc że chce sprostować słowa przemawiającej wcześniej Barbary Nowackej. Marszałek Szymon Hołownia głosu mu jednak nie udzielił.

"Proszę o ciszę, rozmawiam z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej

"Proszę o ciszę, rozmawiam z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Kamery przyłapały posła Marcina Horałę na zwijaniu w rolki pasków papieru w trakcie sejmowego przemówienia innego polityka. "Drobne hobby od czasów studenckich" - tłumaczył się polityk PiS po tym, jak nagranie zaczęło krążyć w mediach społecznościowych.

Nietypowe zajęcie posła Horały podczas obrad Sejmu. "Drobne hobby"

Autor:
kgo//az
Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pogratulował Donaldowi Tuskowi wyboru na premiera Polski. "Przyszłość Ukrainy i Polski leży w jedności, wzajemnej pomocy i strategicznym partnerstwie" - podkreślił. Gratulacje złożył także szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.

Płyną gratulacje dla Tuska. "Przyszłość Ukrainy i Polski leży w jedności"

Płyną gratulacje dla Tuska. "Przyszłość Ukrainy i Polski leży w jedności"

Autor:
tas/kg
Źródło:
tvn24.pl

Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował listy od szefów węgierskiego i szwajcarskiego banku centralnego. Prezesi odpowiedzieli na korespondencję prezesa NBP Adama Glapińskiego, który wyraził obawy co do niezależności polskiego banku centralnego. "Magyar Nemzeti Bank wspiera i stoi po stronie prezesa Narodowego Banku Polskiego i odrzuca wszelkie ataki na niezależność banku centralnego" - czytamy w liście prezesa węgierskiego banku.

Szef węgierskiego banku centralnego do Glapińskiego: MNB wspiera i stoi po stronie prezesa NBP

Szef węgierskiego banku centralnego do Glapińskiego: MNB wspiera i stoi po stronie prezesa NBP

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

32-letni Zdzisław Antoni Kurski, najstarszy syn Jacka Kurskiego, został zatrudniony w Lotos Upstream, w grupie Orlen - podała "Rzeczpospolita". Dodała, że syn byłego szefa TVP to absolwent turystyki po AWF, a jego rola w Lotosie Upstream to młodszy specjalista, przy czym w strukturze korporacyjnej ma podlegać samemu prezesowi Markowi Woszczykowi.

Media: syn Jacka Kurskiego w paliwowej spółce

Media: syn Jacka Kurskiego w paliwowej spółce

Autor:
kris/ams
Źródło:
"Rzeczpospolita", TVN24 Biznes

Paulina Hennig-Kloska zapowiada, że jej resort zajmie się odpadami niebezpiecznymi z państwowego Nitro-Chemu, które zalegają na nielegalnych składowiskach, często blisko domów. Posłanka ma kierować Ministerstwem Klimatu i Środowiska w nowym rządzie. Nitro-Chem przyznał się, że odpady z produkcji trotylu zalegają w kolejnej podwarszawskiej wsi.

Kolejne miejsce z odpadami z Nitro-Chemu. Przyszła minister zapowiada zdecydowane działania

Kolejne miejsce z odpadami z Nitro-Chemu. Przyszła minister zapowiada zdecydowane działania

Autor:
Olga
Orzechowska,
Filip
Folczak
Źródło:
TVN24

W czasie wojny ciężko jest znaleźć czas i przelecieć połowę kuli ziemskiej - przyznał Wołodymyr Zełenski, który w niedzielę wziął udział w zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Argentyny Javiera Milei. Jak zauważa BBC, zmiana władzy w Argentynie może stać się dla Ukrainy darem losu. Budzący ogromne kontrowersje we własnym kraju Milei jednoznacznie wspiera bowiem walczącą z rosyjską agresją Ukrainę, co wśród przywódców regionu nie jest wcale oczywistością. Czy po tej wizycie prezydent Zełenski znajdzie nowych sojuszników w Ameryce Łacińskiej?

"Dar losu dla Ukrainy". Po co Zełenski wybrał się na drugi koniec świata

"Dar losu dla Ukrainy". Po co Zełenski wybrał się na drugi koniec świata

Autor:
tas/kg
Źródło:
BBC

Fundacja Media Forum przygotowała raport na temat zainteresowania Polaków informacjami pochodzącymi z mediów lokalnych. Wynika z niego, że coraz chętniej po nie sięgamy. Aż 84 procent badanych deklaruje swoje zainteresowanie sprawami lokalnymi.

Polacy ufają lokalnym mediom. "Chcemy wiedzieć, co się dzieje w mieście czy gminie"

Polacy ufają lokalnym mediom. "Chcemy wiedzieć, co się dzieje w mieście czy gminie"

Autor:
mm/tok
Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl