Czwarta edycja konkursu dla maturzystów organizowanego przez Fundację Collegium Civitas i ZNP dobiegła końca. Wyłoniono dziesiątkę laureatów, którzy otrzymają między innymi bezpłatne indeksy czołowych uczelni niepublicznych - Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas i Uniwersytetu SWPS.
Konkurs dla maturzystów organizowany jest co roku przez Fundację Collegium Civitas z inicjatywy Concilium Civitas przy współpracy Związku Nauczycielstwa Polskiego. W tym roku absolwentom szkół średnich zadano pytanie: "Jaka polska demokracja przyszłości". Swoje przemyślenia mogli zawrzeć w formie eseju, artykułu lub reportażu.
W dwudziestce finalistów znaleźli się maturzyści z kilkunastu miast. Wyłonili ich studenci tworzący Ambasadę Concilium Civitas. Następnie dziesiątkę laureatów wybrali członkowie Concilium Civitas, wspólnoty polskich profesorów nauk społecznych pracujących na zagranicznych uniwersytetach, takich jak Oxford, Harvard, Singapur, Sydney, Sao Paulo czy Sorbona.
"Maturzyści widzą wiele spraw inaczej, niż tworzące Concilium pokolenie ich rodziców i dziadków. To jest naturalne. Jednak w ich pracach doskonale widać, jak poważne mamy problemy z demokracją i skąd one się biorą" - zauważył prof. Wojciech Sadurski, prawnik z uniwersytetu w Sydney, jeden z jurorów konkursu. "Rozwiązania, jakie proponują, są często dyskusyjne i zaskakujące. Dzięki temu mogą inspirować starszych" - dodał.
"Kilka wyróżnionych prac mnie zaskoczyło - między innymi esej, w którym autor zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądała demokracja, gdy w społeczeństwach obok ludzi pojawią się androidy wyposażone w sztuczną inteligencję" - przyznał z kolei Jan Zielonka, europeista pracujący w Oxfordzie i Wenecji.
Nagrody dla maturzystów i debata
Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody finansowe oraz bezpłatne indeksy czołowych uczelni niepublicznych - Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas i Uniwersytetu SWPS. Finałowa dwudziestka weźmie także udział w spotkaniu Concilium Civitas w dniach 12-14 lipca w Warszawie. Wówczas, podczas Debaty Pokoleń, będą debatować z profesorami-członkami Concilium o wyzwaniach przyszłości.
Debata jest otwarta dla publiczności i można się na nią rejestrować. Gospodarzem spotkania, które odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki, jest Katedra Dziennikarstwa Collegium Civitas.
Źródło: tvn24.pl, naukawpolsce.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock