Szef BBN: odbyłem szereg spotkań bez kamer z przedstawicielami wszystkich dużych ugrupowań

Źródło:
TVN24
Szef BBN: odbyłem szereg spotkań bez kamer z przedstawicielami wszystkich dużych ugrupowań
Szef BBN: odbyłem szereg spotkań bez kamer z przedstawicielami wszystkich dużych ugrupowańTVN24
wideo 2/6
Szef BBN: odbyłem szereg spotkań bez kamer z przedstawicielami wszystkich ugrupowańTVN24

Pan prezydent w obszarze bezpieczeństwa wierzy w dobrą współpracę z każdym przedstawicielem rządu, który zostanie powołany - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 major rezerwy Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Poinformował, że w ostatnich dniach na polecenie prezydenta Andrzeja Dudy odbył spotkania, bez kamer, z przedstawicielami "w zasadzie wszystkich dużych ugrupowań" i dotyczyły one tematyki obronności.

Major rezerwy doktor Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, był pytany w "Faktach po Faktach" w TVN24 o to, czy ma informację, komu prezydent powierzy misję tworzenia rządu.

"Rozmowy koalicyjne idą dobrze. Przed 13 listopada będzie można powiedzieć: panie prezydencie, jesteśmy gotowi"

- Nie mam takiej wiedzy, jestem przekonany, że pan prezydent bardzo poważnie rozważa dwie kandydatury, o których mówił - powiedział.

- Pan prezydent, w obszarze bezpieczeństwa, wierzy w dobrą współpracę z każdym przedstawicielem rządu, który zostanie powołany, bez względu na to, jaki będzie jego skład, jaka będzie większość w Sejmie - mówił dalej.

- W ostatnich dniach na polecenie pana prezydenta odbyłem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego spotkania z przedstawicielami w zasadzie wszystkich dużych ugrupowań, którzy zajmują się tematyką obronności, szeroko rozumianym działem obronności, nie tylko wojskowej. Bezpieczeństwa rozumianego również jako systemy odporności państwa - poinformował szef BBN.

Jak mówił Siewiera, podczas tych spotkań, które odbyły się bez kamer, odbywała się "pogłębiona dyskusja o potencjalnej współpracy w tym obszarze". Jak mówił dalej, podczas tych spotkań "przede wszystkim zostały zaakcentowane te obszary odpowiedzialności za państwo, na których szczególnie zależy panu prezydentowi i z których prezydent nie zrezygnuje w obliczu tych zagrożeń, które mamy za wschodnią granicą, a ten obraz rysuje się bardzo ponury".

Siewiera: prezydent i Kosiniak-Kamysz darzą się szacunkiem

Gość TVN24 został zapytany także o to, jak prezydent Andrzej Duda zareagowałby, gdyby ministrem obrony miał zostać lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Siewiera odpowiedział, że jego rolą nie jest komentowanie poszczególnych kandydatur.

Dodał jednak, że "na pewno doświadczenia współpracy pana prezydenta z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem są wieloletnie i panowie darzą się szacunkiem".

Siewiera o rezygnacji generałów: żałuję dwóch rzeczy

Siewiera odniósł się do październikowej rezygnacji ze stanowiska przez szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generała Rajmunda Andrzejczaka i dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych generała broni Tomasza Piotrowskiego.

Generała Andrzejczaka zastąpił generał broni Wiesław Kukuła, a generała Piotrowskiego - generał dywizji Maciej Klisz.

Skąd rezygnacje generałów? "To wynik bardzo ostrego konfliktu"

- Żałuję dwóch rzeczy. Żałuję, że tak doświadczeni dowódcy odeszli ze służby i żałuję, że stało się to w taki sposób, tak szybko, w takim momencie - powiedział.  

- Bez wątpienia to są dowódcy, którzy mieli ogromne doświadczenie i zaskarbili sobie również szacunek żołnierzy i zwierzchnika sił zbrojnych. Tym bardziej zaskakujące, że po doświadczeniach ewakuacji z Afganistanu, po doświadczeniach wojny, (...), zakończyli służbę wojskową w taki sposób - dodał.

- Oni posiadają doświadczenie, które Rzeczpospolita powinna wykorzystywać, tak jak doświadczenie wielu generałów, którzy przeżyli wojnę, operację przy granicy. Natomiast charakter wykorzystywania tych doświadczeń to zupełnie osobna historia i na pewno nie jest to sprawa na ten moment - zastrzegł Siewiera.

Generałowie Wiesław Kukuła i Maciej Klisz. Kim są nowi najważniejsi dowódcy w Wojsku Polskim

Siewiera o rezygnacji generałów: żałuję dwóch rzeczy
Siewiera o rezygnacji generałów: żałuję dwóch rzeczy TVN24

Siewiera: nie było osobistej sympatii między zwierzchnictwem MON a dowódcami

Dopytywany, czy jest jakaś szansa, by generałowie wrócili do służby, odparł: - Wierzę, że doświadczenie wszystkich emerytowanych oficerów, zwłaszcza tak wysokiego szczebla, Rzeczpospolita powinna bardzo aktywnie wykorzystywać. Mamy tutaj jeszcze wiele do zrobienia w tym zakresie. 

- Z tego, co wiem, są w okresie wypowiedzenia i przechodzą całą procedurę. Wszystko musi zacząć się od jakiejś dobrej woli. Ilość emocji związanych z całym zdarzeniem sprawia, że dziś lepiej, by upłynął odpowiedni czas, zanim Rzeczpospolita wykorzysta (ich - red.) doświadczenie - kontynuował Jacek Siewiera.

Siewiera mówił także o emocjach związanych z okolicznościami odejścia generałów. - Przecież to nie była żadną tajemnicą, że osobistej sympatii między zwierzchnictwem Ministerstwa Obrony Narodowej a zwierzchnictwem, dowódcami Sił Zbrojnych nie było - powiedział.

Siewiera: nie było osobistej sympatii między zwierzchnictwem MON a dowódcami
Siewiera: nie było osobistej sympatii między zwierzchnictwem MON a dowódcamiTVN24

Siewiera o armii liczącej 300 tysięcy żołnierzy: to ambitny cel

Siewiera został zapytany także o to, czy Polskę stać na armię liczącą 300 tysięcy żołnierzy oraz czy to jest armia, którą powinna mieć Polska.

 - Jak każde poważne wyzwanie, ono wymaga bardzo poważnej i głębokiej dyskusji - stwierdził.  Wskazywał, że "nie da się tego ubrać liczbami w jednej kategorii". - W przypadku deklaracji pana premiera Błaszczaka mówimy o 300-tysięcznej armii w odniesieniu do armii zawodowej - 250 tysięcy żołnierzy armii zawodowej plus 50 tysięcy Wojsk Obrony Terytorialnej - precyzował. - W przypadku deklaracji innych przedstawicieli sił politycznych wcale ta liczba nie jest podważona jako liczba żołnierzy, tylko zmieniona jest forma pełnienia przez nich służby - zauważył. 

- To jest liczebność armii, która jest osiągalna, jest to ambitny cel, ale możliwy do zrealizowania, również w aspekcie demograficznym. Polska historia pokazuje, że takie liczebności sił zbrojnych są możliwe do osiągnięcia - ocenił.

Lokalizator w aucie Kancelarii Prezydenta. Siewiera: pojazd, w którym go znaleziono, nie należał do SOP

Szef BBN został także zapytany o sytuację, kiedy to w należącym do Kancelarii Prezydenta samochodzie Służba Ochrony Państwa znalazła lokalizator.

Kto śledził Andrzeja Dudę? Lokalizator w aucie Kancelarii Prezydenta

Siewiera mówił, że to nieprawda, że lokalizator został znaleziony w prezydenckim aucie. - Funkcjonariusz Straży Granicznej w trakcie czynności zleconych przez Służbę Ochrony Państwa, w trakcie operacji prowadzonej przez Służbę Ochrony Państwa, rzeczywiście zidentyfikował lokalizator w pojeździe, który nie należał do Służby Ochrony Państwa. Rzeczywiście był wykorzystywany (ten pojazd - red.) w kolumnach VIP-owskich. To był bus, (ale - red.) nie prezydenta - tłumaczył.   

- W ciągu ostatnich dwóch lat Służba Ochrony Państwa, również pod aktualnym kierownictwem, prowadziła ponad 600 operacji ochronnych. W tym kilkadziesiąt wizyt polskich delegacji w kraju objętym wojną. W czasie kiedy mieliśmy do czynienia nie tylko z grupami dywersyjnymi, ale z otwartą konfrontacją, z wykorzystaniem środków artyleryjskich - zwracał uwagę gość TVN24. Stwierdził, że lokalizator "w tym wszystkim to jest jedynie mały środek służący do realizacji jakichś celów". - Ktokolwiek go tam podłożył, to ten zamiar został udaremniony w sposób wzorowy - dodał.

Lokalizator w aucie Kancelarii Prezydenta. Siewiera: pojazd, w którym go znaleziono, nie należał do SOP
Lokalizator w aucie Kancelarii Prezydenta. Siewiera: pojazd, w którym go znaleziono, nie należał do SOPTVN24

Autorka/Autor:mjz//mrz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedyś był zagorzałym krytykiem Trumpa, nazwał go "kulturową heroiną", a nawet "amerykańskim Hitlerem". Jednak teraz 39-letni J.D. Vance, przeciwnik amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, staje u boku Trumpa jako jego kandydat na wiceprezydenta. Dzieli ich niemal 40 lat, czy połączy prezydentura?

Napisał bestseller, dla Trumpa nie miał litości. Teraz chce zostać jego wiceprezydentem

Napisał bestseller, dla Trumpa nie miał litości. Teraz chce zostać jego wiceprezydentem

Źródło:
New York Times, Reuters

Marcin Romanowski, poseł Suwerennej Polski i były wiceminister sprawiedliwości, usłyszał zarzuty dotyczące jego działań związanych z Funduszem Sprawiedliwości. Romanowski został zatrzymany w poniedziałek po południu w swoim mieszkaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej. 

Były wiceminister Marcin Romanowski usłyszał zarzuty

Były wiceminister Marcin Romanowski usłyszał zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że potrzeba 25 systemów obrony powietrznej Patriot, aby całkowicie "zamknąć niebo" nad krajem i uniemożliwić rosyjskie ataki lotnicze i rakietowe. Zapewnił też, że zamierza współpracować z Donaldem Trumpem, jeśli ten wygra tegoroczne wybory prezydenckie w USA.

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Źródło:
PAP

- Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO), komentując niedzielne wystąpienie redemptorysty na Jasnej Górze dotyczące posła klubu PiS Marcina Romanowskiego. - Należy się modlić za każdego. Na pewno za pana Romanowskiego, któremu w tej chwili stawiane są bardzo poważne zarzuty - stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci poszukują mężczyzny, który w czerwcu w warszawskim Ursusie uderzył i kopnął czekającą na taksówkę kobietę. Komenda rejonowa opublikowała zdjęcia mężczyzny z psem, który może mieć związek ze sprawą. Prosi o pomoc w jego identyfikacji.

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kenijska policja aresztowała mężczyznę, który miał się przyznać do zabójstwa 42 kobiet. - Mamy do czynienia z seryjnym zabójcą, psychopatycznym seryjnym zabójcą, który nie ma szacunku dla ludzkiego życia - mówi szef tamtejszych śledczych, cytowany przez media.

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Blisko miesiąc po zaginięciu dziewiętnastoletniego brytyjskiego turysty na Teneryfie, miejscowe władze poinformowały o odnalezieniu ciała młodego mężczyzny.

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dogi, które pod koniec czerwca zagryzły na posesji w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie) siedmioletnią dziewczynkę, wróciły do gospodarstwa. Jednak, jako że zostały uznane za dowód rzeczowy, właścicielka nie może nimi dobrowolnie rozporządzać, np. sprzedać. W sprawie prowadzone jest śledztwo. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów. 

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Źródło:
PAP

We Wrocławiu motocyklista pobił się z kierowcą samochodu osobowego. Awantura wywiązała się na światłach na ulicy Ślężnej. Informację i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych w związku z zabójstwem 39-letniej mieszkanki Chorzowa. Policja poinformowała w poniedziałek, że zwłoki kobiety uważanej za zaginioną po ponad dwóch miesiącach znaleziono w Piekarach Śląskich.

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Źródło:
PAP

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl