Generałowie Wiesław Kukuła i Maciej Klisz. Kim są nowi najważniejsi dowódcy w Wojsku Polskim

Źródło:
tvn24.pl
Prezydent mianował generała broni Wiesława Kukułę na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
Prezydent mianował generała broni Wiesława Kukułę na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
wideo 2/20
Prezydent mianował generała broni Wiesława Kukułę na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Ich kariery od lat są ze sobą splecione. Razem służyli w jednostce komandosów w Lublińcu, razem budowali od podstaw Wojska Obrony Terytorialnej. Jeden był zastępcą, a potem następcą drugiego. Kim są generałowie Wiesław Kukuła i Maciej Klisz, czyli nowy szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i nowy dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych?

W Wojsku Polskim są cztery najważniejsze stanowiska. To przede wszystkim szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, nazywany często "pierwszym żołnierzem". Jego podwładnymi są dowódca generalny i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. Pierwszy odpowiada przede wszystkim za szkolenie wojsk, w czasie pokoju podlega mu większość żołnierzy zawodowych. Drugi jest odpowiedzialny za to, co wykracza poza zwykłe szkolenie – historycznie były to przede wszystkim kontyngenty zagraniczne, obecnie to reagowanie na klęski żywiołowe, ochrona granicy państwowej w przestrzeni powietrznej oraz wsparcie Straży Granicznej na lądzie (od dwóch lat przede wszystkim na odcinku białoruskim) i ewentualnie na morzu. Czwartym najważniejszym generałem jest dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, który – tak jak szef Sztabu Generalnego WP – podlega bezpośrednio ministrowi obrony. Tych czterech generałów mianuje prezydent na wniosek ministra obrony i przy kontrasygnacie premiera.

Jeszcze do poniedziałku szefem Sztabu Generalnego WP był generał Rajmund T. Andrzejczak, dowódcą generalnym – generał broni Wiesław Kukuła, dowódcą operacyjnym – generał broni Tomasz Piotrowski, a dowódcą WOT – generał dywizji Maciej Klisz. We wtorek rano okazało się, że generałowie Andrzejczak i Piotrowski złożyli rezygnacje, które – jak się później dowiedzieliśmy – prezydent Andrzej Duda przyjął. Po południu prezydent wręczył nominacje generałom Kukule i Kliszowi. Nowym szefem Sztabu Generalnego WP jest więc gen. Wiesław Kukuła, a nowym dowódcą operacyjnym – gen. Maciej Klisz. Teraz do obsadzenia są zatem stanowiska dowódcy generalnego i dowódcy WOT. Obaj mieli swoich zastępców, którzy powinni przejąć obowiązki do czasu powołania nowych oficerów.

Czytaj więcej: Generał Rajmund Andrzejczak odchodzi ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Kim jest generał? >>>

Czytaj więcej: Kim jest generał Tomasz Piotrowski? Rezygnacja dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych >>>

Generał broni Wiesław Kukuła – nowy szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Generał broni Wiesław Kukuła to twórca i pierwszy dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, formalnie istniejących od 1 stycznia 2017 roku. Jeszcze we wrześniu 2016 r. ówczesny minister obrony Antoni Macierewicz wyznaczył pułkownika Kukułę na dowódcę zalążku WOT, a pod koniec roku przyszła też nominacja od prezydenta Dudy.

Do końca 2022 roku, gdy generał Kukuła odchodził ze stanowiska po dwóch trzyletnich kadencjach, WOT urosły od zera do 36 tysięcy żołnierzy, z których zdecydowana większość - po początkowym przeszkoleniu - pełni służbę głównie w weekendy i łączy ją z cywilnym życiem i pracą. WOT nie doszły do planowanych 53 tysięcy żołnierzy, niemniej stały się częścią systemu reagowania kryzysowego państwa, biorą udział w patrolowaniu granicy z Białorusią, wcześniej pomagały służbom podczas pandemii COVID-19 i zbudowały nawet niewielki komponent cyberwojska.

W okresie dowodzenia WOT Kukuła trzykrotnie był mianowany na kolejne stopnie generalskie – pod koniec 2016 roku został generałem brygady, w 2018 r. – generałem dywizji, a w 2021 r. – generałem broni.

Po dwóch kadencjach na czele "terytorialsów" generał Kukuła w lutym 2023 roku objął stanowisko dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, zatem podlegała mu większość wojsk operacyjnych.

Generał Wiesław Kukuła (w środku) jako dowódca WOT11 MBOT

Generał Kukuła – przed służbą w WOT

Do Wojsk Obrony Terytorialnej Kukuła przyszedł z Jednostki Wojskowej Komandosów (JWK), którą dowodził od listopada 2012 roku. Do jednostki w Lublińcu (woj. śląskie), wtedy jeszcze noszącej nazwę 1 Pułk Specjalny Komandosów, przyszedł bezpośrednio po studiach oficerskich w 1996 roku. Przez 11 lat był tam kolejno dowódcą plutonu, dowódcą kompanii, szefem łączności, szefem sekcji wsparcia dowodzenia i łączności i w końcu szefem sztabu całej jednostki. W tym okresie służył też w Iraku.

W 2007 roku trafił do utworzonego wówczas Dowództwa Wojsk Specjalnych, gdzie doszedł do stanowiska szefa pionu operacyjnego.

Karierę w wojsku rozpoczynał jako student nieistniejącej już Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu (po latach do koszar, które zostały po uczelni, przeniósł Dowództwo WOT) oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Studia polityki obronnej, zwane generalskimi, ukończył na Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie już po awansie na generała brygady. Jak wielu oficerów w tamtym okresie, studiował zaocznie, co było praktyką w wojsku niespotykaną przed pojawieniem się ministra Macierewicza. Jest także absolwentem kursów organizowanych przez NATO Special Operations Headquarters oraz US Joint Special Operations University, jak również zarządzania na Polish Open University (Wyższa Szkoła Zarządzania w Warszawie).

Generał broni Wiesław Kukuła we wtorek, jeszcze przed ogłoszeniem, że zostanie szefem Sztabu Generalnego Wojska PolskiegoTVN24

Generał dywizji Maciej Klisz – nowy dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych

Generał dywizji Maciej Klisz we wtorek został dowódcą operacyjnym rodzajów sił zbrojnych. Jego kariera przebiegała bardzo podobnie do kariery generała Kukuły. Obaj są z tego samego rocznika - 1972.

W grupie stanowiącej zalążek Wojsk Obrony Terytorialnej znalazł się już w październiku 2016 roku. Do kwietnia 2019 roku w Dowództwie WOT był szefem sztabu. Następnie wyjechał na studia "generalskie" w Army War College w USA. Po powrocie, w sierpniu 2020 roku, został zastępcą dowódcy WOT, a w lutym 2023 roku, po odejściu generała Kukuły, stał się dowódcą tej formacji.

Nominację na stopień generała brygady odebrał w sierpniu 2021 roku. Generałem dywizji został w sierpniu 2023 roku.

Generał dywizji Maciej Klisz jeszcze jako dowódca WOT13 ŚBOT

W pierwszych latach po szkole oficerskiej służył w ówczesnej 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej w Krakowie (1995-2003). W tym okresie dwukrotnie wyjeżdżał do Bośni i Hercegowiny na misje IFOR (1996/97) i SFOR (1999/2000). W 2001 roku ukończył w USA kurs oficera wojsk powietrznodesantowych, w tym prestiżowy kurs Ranger. Służył w Szefostwie Działań Specjalnych, był doradcą ds. sił specjalnych w Response Operations Forces Command w Niemczech, potem zajmował kolejne stanowiska w Dowództwie Wojsk Specjalnych oraz Jednostce Wojskowej Komandosów. W 2015 roku był szefem sztabu komponentu sił specjalnych NATO w Afganistanie.

Prócz Army War College jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Autorka/Autor:Rafał Lesiecki

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcia organizatora

Pozostałe wiadomości

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

42-letnia Dominika Stelmach po raz drugi została globalną, a po raz ósmy lokalną zwyciężczynią biegu Wings for Life wśród kobiet. Specjalizuje się w biegach na długich dystansach. Jest biegaczką, maratonką, ultramaratonką, trenerką personalną, instruktorką PZLA i fitness. Pobiła rekord świata w 12-godzinnym biegu, ma na swoim koncie wiele mistrzostw Polski. Z wykształcenia jest historyczką i europeistką, ukończyła też studia na kierunku marketing sportu. Ma dwóch synów.

42-letnia Dominika Stelmach z Łodzi wygrała Wings for Life. Kim jest?

42-letnia Dominika Stelmach z Łodzi wygrała Wings for Life. Kim jest?

Źródło:
tvn24.pl, dominikastelmach.pl

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Do szpitala trafił 33-letni mężczyzna pobity na poznańskich Jeżycach. W związku z tą sprawą policja zatrzymała 36-latka, który miał zadać cios.

Bójka w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym

Bójka w Poznaniu. 33-latek w stanie krytycznym

Źródło:
PAP

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

30-latek, który w nocy z piątku na sobotę miał dopuścić się zabójstwa partnerki swojego ojca, na wniosek prokuratury trafił na trzy miesiące do aresztu. Kobieta zmarła w skutek licznych ciosów nożem. Podejrzanemu grozi dożywocie.

Przyznał się do zabójstwa partnerki ojca. 30-latek aresztowany

Przyznał się do zabójstwa partnerki ojca. 30-latek aresztowany

Źródło:
PAP

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Terroryści przeprowadzili ponad 380 ataków na nasze miasta i wsie w ciągu tego tygodnia. I tak jest każdego tygodnia tej wojny - przekazał w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Trwają ciężkie walki o "logistyczne szlaki" w rejonie miasta Czasiw Jar. Najgorętsza sytuacja na froncie utrzymuje się w rejonie Awdijiwki. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Ciężkie walki o "logistyczne szlaki", prawie 400 ataków w ciągu tygodnia

Źródło:
tvn24.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24