Kierwiński: zdaję sobie sprawę, że na granicy każdego mogą ponieść nerwy

Źródło:
TVN24
Kierwiński: takie traktowanie żołnierzy jest nieakceptowalne
Kierwiński: takie traktowanie żołnierzy jest nieakceptowalne tvn24
wideo 2/6
Kierwiński: takie traktowanie żołnierzy jest nieakceptowalne tvn24

Trzeba zdawać sobie sprawę, że takie traktowanie żołnierzy jest po prostu nieakceptowalne - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" były szef MSWiA Marcin Kierwiński, wybrany do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Obywatelskiej, odnosząc się do incydentu przy granicy z Białorusią. - Naprawdę nie było powodu, aby tych żołnierzy skuć kajdankami i zatrzymywać - dodał.

Gościem wtorkowej "Rozmowy Piaseckiego" był były szef MSWiA Marcin Kierwiński, który w wyborach do PE uzyskał mandat europosła. Dotychczasowy poseł był liderem listy KO w okręgu nr 4, który obejmował Warszawę i okolice. Uzyskał 143 179 głosów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Europosłowie z Koalicji Obywatelskiej. Kto zdobył mandat?

Kierwiński był pytany o kwestię incydentu przy granicy z Białorusią w czasie, gdy był ministrem spraw wewnętrznych. Na przełomie marca i kwietnia Żandarmeria Wojskowa zatrzymała trzech żołnierzy, którzy oddali strzały w czasie natarcia uchodźców przez białorusko-polską granicę. Prokuratura potwierdziła, że dwóch żołnierzy usłyszało zarzuty przekroczenia uprawnień i narażenia człowieka na utratę życia lub zdrowia.

- Nie wiedziałem na ten temat, ale też o tego typu incydentach, strzałach w powietrze ze strony żołnierzy czy służby na granicach, nie ma jakiegoś specjalnego raportowania, bo jest to, powiedziałbym, dość rutynowa czynność - powiedział polityk. Przyznał, że na granicy jest sporo tego typu incydentów. - Pierwszy kwartał tego roku był znacznie spokojniejszy, od kwietnia widzimy znaczny wzrost tego typu wydarzeń - powiedział. - Z taką agresją ze strony migrantów nie mieliśmy wcześniej do czynienia, mówią to strażnicy graniczni - dodał.

- Ten incydent okazał się wyjątkowy, ale tylko ze względu na reakcję Żandarmerii Wojskowej i prokuratury - mówił Kierwiński.

Dopytany, czy nikt nie raportuje po tym, jak strażnik graniczny, policjant czy żołnierz strzela w powietrze, gość TVN24 odparł, że "na pewno raportują do szefa straży granicznej czy do szefa zgrupowania wojskowego i to oni podejmują decyzje".

- Ja, jako minister, dostawałem codziennie raporty na temat liczby nielegalnych prób przekroczeń granicy, ile z tych prób było skutecznych, ile nieskutecznych, co się z tymi ludźmi ewentualnie działo, ilu tak zwanych wozaków zatrzymaliśmy na granicy, czyli osób, które nielegalnie przewożą migrantów, którzy są już po naszej stronie - wyjaśniał. Zaznaczył, że "nie jest tak, że o każdym incydencie czynnik polityczny jest informowany". - Od tego jest niezależne dowództwo służb, by podejmować decyzje - dodał.

Kierwiński: nie wiedziałem jako minister o tym incydencie
Kierwiński: nie wiedziałem jako minister o tym incydencie TVN24

"Nie zdarzyło się nic takiego, co uprawniałoby tak mocną reakcję"

Kierwiński potwierdził, że takie traktowanie żołnierzy jest dla niego "nieakceptowalne". - Mówię bardzo jasno: wszyscy funkcjonariusze i żołnierze naszej granicy, wiem, bo byłem tam, po prostu bronią naszego bezpieczeństwa. I trzeba zdawać sobie sprawę, że takie traktowanie tych ludzi jest po prostu nieakceptowalne - dodał.

Polityk został zapytany, co będzie, jak za jakiś czas sąd uzna, że żołnierze przekroczyli prawo i słusznie zostali zatrzymani. - Od tego jest prokuratura, żeby to przeanalizować. Naprawdę nie było powodu, aby tych żołnierzy skuć kajdankami i zatrzymywać. Zwłaszcza, że chwilkę potem zostali wypuszczeni. To było działanie nieadekwatne - ocenił.

Kierwiński: zdaję sobie sprawę, że na granicy mogą ponieść nerwy każdego funkcjonariusza
Kierwiński: zdaję sobie sprawę, że na granicy mogą ponieść nerwy każdego funkcjonariusza tvn24

Jednocześnie Kierwiński podkreślił, że "zdaję sobie sprawę, że na granicy mogą ponieść nerwy każdego funkcjonariusza i żołnierza". - Zaraz zostanę oczywiście skrytykowany przez niektórych, że przecież to profesjonaliści, ale każdy z nas ma jakąś swoją wyporność nerwową i różne sytuacje mogą się zdarzyć. Natomiast w tej konkretnej sytuacji nie zdarzyło się moim zdaniem nic takiego, co uprawniałoby tak mocną reakcję funkcjonariuszy - powiedział.

- Uważam, że od momentu, gdy żołnierze ci zostali zatrzymani, pełna informacja powinna trafiać do ministra obrony narodowej - stwierdził polityk. Dopytany, czy jeśli nie trafiła, to "powinny posypać się głowy", Kierwiński odparł twierdząco. - Tych, którzy zaniedbali tę sprawę - zaznaczył. - Pytanie o dowódców pionowych nad tymi żołnierzami, czy oni byli o tym informowani, jaką wiedzę mieli i do kogo to zgłaszali. Jeżeli Szef Żandarmerii Wojskowej zaniedbał informowania swojego zwierzchnika, wicepremiera odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, to powinien zostać odwołany – dodał Kierwiński.

Kierwiński: Sikorski na pewno ma papiery do tego, aby pełnić ważne funkcje

Polityk KO został zapytany też o wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego. - Bardzo symboliczne zwycięstwo po 10 latach Donald Tuska nad PiS-em. To dodaje skrzydeł i więcej energii oraz pokazuje, jakie są oczekiwania wyborców - powiedział. 

Dopytywany, czy to zwycięstwo KO zmienia zasady gry koalicyjnej, Kierwiński odpowiedział przecząco. - Nie uważam tak. Koalicja została zawarta po wyborach 15 października i karty tak powinny zostać rozdane. Umówiliśmy się na coś, mamy do dowiezienia projekt na cztery lata - dodał.

Odnosząc się do potencjalnych przedstawicieli Polski w europejskich strukturach, Kierwiński został zapytany, o co rząd powinien powalczyć dla Radosława Sikorskiego. - O najważniejsze funkcje, na przykład komisarza do spraw obronnych. Zobaczymy, co będzie na stole. To jest trudna układanka. Ufam w mądrość Donalda Tuska. Na pewno jesteśmy dziś jako polska reprezentacja w Europejskiej Partii Ludowej najmocniejsi od wielu lat - stwierdził. 

- Radosław Sikorski na pewno ma papiery do tego, aby pełnić ważne funkcje. Zobaczymy - dodał. 

Autorka/Autor:pp/ft

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

34-letni Lukas McClish zgubił się w lesie podczas wędrówki. Mężczyznę udało się odnaleźć po dziesięciu dniach dzięki wykorzystaniu policyjnych dronów. Przeżył, ponieważ - jak sam przyznał - pił bardzo duże ilości wody z pobliskich potoków i wodospadów.

Zaginiony turysta odnaleziony po 10 dniach w górach. Przeżył, bo pił dużo wody

Zaginiony turysta odnaleziony po 10 dniach w górach. Przeżył, bo pił dużo wody

Źródło:
CNN, ABC 7 News, NBC News

Łoś spacerujący po torach i rozpędzony pociąg, jadący prosto na zwierzę. Do mrożącej krew w żyłach sytuacji doszło na kolejowym moście średnicowym w Warszawie. W ostatniej chwili maszynista zdążył wyhamować, a zwierzę, które od kilku dni wymykało się leśnikom, w wróciło w końcu tam, gdzie jego miejsce - do lasu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. - W znaczeniu symbolicznym to ważne, jeśli chodzi o budowanie wzajemnych polsko-chińskich relacji. To ostatni rok mojej drugiej kadencji, ale mam nadzieję, że nasze polsko-chińskie relacje będą zawsze bardzo dobre - powiedział. Wcześniej Duda rozmawiał też z premierem Li Qiangiem.

Duda po spotkaniu z przywódcą Chin. "Pan prezydent nazywa mnie przyjacielem"

Duda po spotkaniu z przywódcą Chin. "Pan prezydent nazywa mnie przyjacielem"

Źródło:
PAP

Zarzut usiłowania zabójstwa usłyszał mężczyzna, który zadał kilka ciosów mieczem samurajskim idącemu ulicą innemu mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Sąd aresztował mężczyznę na trzy miesiące. Zarzuty nieudzielenia pomocy poszkodowanemu usłyszało też dwóch innych mężczyzn, zastosowano wobec nich dozory policyjne. Poszkodowany trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala, lekarze przyszyli mu rękę, jego stan jest stabilny. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Atak mieczem samurajskim na ulicy. Są zarzuty

Atak mieczem samurajskim na ulicy. Są zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TV DAMI Region

Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że w następstwie kontroli dotyczącej budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną złożyła dwa zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień oraz jedno zawiadomienie do rzecznika dyscypliny finansów publicznych w sprawie dokonywania wydatków ze środków publicznych bez upoważnienia.

Przekop Mierzei Wiślanej. NIK zawiadamia prokuraturę

Przekop Mierzei Wiślanej. NIK zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl

Marek Krawczyk, wiceminister do spraw społeczeństwa obywatelskiego, zapowiedział, że niebawem nowe władze Narodowego Instytutu Wolności złożą doniesienie do prokuratury w sprawie Michała Płatka, który był asystentem byłego ministra Piotra Glińskiego. Chodzi o nieprawidłowości w ocenianiu wniosków o dotacje w Narodowym Instytucie Wolności.

"Sytuacja niesłychana". Ma być doniesienie do prokuratury w sprawie współpracownika Glińskiego

"Sytuacja niesłychana". Ma być doniesienie do prokuratury w sprawie współpracownika Glińskiego

Źródło:
PAP

W Kusowie (województwo kujawsko-pomorskie) autobus podmiejski uderzył w drzewo. Kierowcę oślepiło słońce. Pięć osób trafiło do szpitali.

Autobus MZK uderzył w drzewo, są ranni

Autobus MZK uderzył w drzewo, są ranni

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda przedstawił swoją wizję: w Polsce będzie coraz więcej bogatych ludzi, którzy będą mieli swoje samoloty. Według danych ULC z ostatnich dziesięciu lat w rejestrze cywilnych samolotów przyrost nie był duży, choć systematyczny. Polacy najchętniej inwestują w samoloty ultralekkie.

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Prezydent: "coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty". Ilu już ma? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2024 roku wzrosła o 5 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,4 procent rok do roku.

Sprzedaż detaliczna w maju. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w maju. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Orlen przez sprzedaż spółki medialnej Polska Press chce pokazać, że będzie niezależny od politycznych wpływów - podkreślił Ireneusz Fąfara, nowy prezes koncernu, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times".

Prezes Orlenu o "politycznej niezależności": Polska Press nie jest już potrzebna

Prezes Orlenu o "politycznej niezależności": Polska Press nie jest już potrzebna

Źródło:
PAP

Na trasie S7 policjanci dostrzegli mężczyznę, który spacerował poboczem. Miał zadrapania, szedł bez butów. "Tłumaczył, że idąc przez las, zgubił buty, a teraz próbuje wrócić do domu" - relacjonuje policja z podwarszawskiego Piaseczna.

Podrapany i bez butów szedł trasą ekspresową. "Oświadczył, że wraca z imprezy"

Podrapany i bez butów szedł trasą ekspresową. "Oświadczył, że wraca z imprezy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Donald Tusk ma swój specyficzny urok i energię. Liderom pozostałych ugrupowań koalicyjnych brakuje śmiałości w relacjach z nim - mówił w TVN24 senator PSL, były premier Waldemar Pawlak. Jego zdaniem powinny się odbywać cotygodniowe spotkania liderów koalicyjnych ugrupowań, bo to "minimum, żeby koalicja nie ulegała erozji".

Pawlak: Tusk onieśmiela koalicjantów. Sam się przekonałem, że rozmowy są ostre

Pawlak: Tusk onieśmiela koalicjantów. Sam się przekonałem, że rozmowy są ostre

Źródło:
TVN24

Pożar zakładu dziewiarskiego w Ozorkowie (woj. łódzkie). Na miejscu pracują 23 zastępy straży pożarnej. Konieczna była ewakuacja 20 okolicznych mieszkańców. Sytuacja jest już opanowana. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

Pożar zakładu dziewiarskiego. Ewakuowano 20 mieszkańców

Pożar zakładu dziewiarskiego. Ewakuowano 20 mieszkańców

Źródło:
tvn24.pl

Sąd w Teksasie uniewinnił Kerry'ego Maxa Cooka, który spędził 20 lat w celi śmierci, od zarzutu brutalnego morderstwa z 1977 roku. Sędzia Bert Richardson podkreślił, że dowody przedstawiane przeciwko Cookowi podczas jego pierwszej rozprawy okazały się fałszywe, a te świadczące o jego niewinności były ukrywane.

Spędził 20 lat w celi śmierci. Został uniewinniony

Spędził 20 lat w celi śmierci. Został uniewinniony

Źródło:
CNN

Książę William świętował swoje 42. urodziny w towarzystwie dzieci na koncercie Taylor Swift w Londynie. Po występie następca tronu spotkał się z amerykańską gwiazdą, co zostało uwiecznione na zdjęciu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Książę William z dziećmi na koncercie Taylor Swift. Świętował swoje 42. urodziny

Książę William z dziećmi na koncercie Taylor Swift. Świętował swoje 42. urodziny

Źródło:
BBC, CNN

Trzy wilki dotkliwie pogryzły 36-latkę, która biegała po parku safari pod Paryżem. Zwierzęta raniły kobietę w szyję, plecy i nogi. Ofiara trafiła do szpitala w ciężkim stanie.

Kobieta biegała po parku safari, pogryzły ją wilki

Źródło:
BBC, "Le Parisien"

Gennaro Sangiuliano powiedział, że Krzysztof Kolumb dotarł do Ameryki, posługując się teoriami Galileusza. Astronom urodził się jednak 70 lat po najsłynniejszej wyprawie Kolumba. - Według Sangiuliano Krzysztof Kolumb był nie tylko wielkim żeglarzem, ale także wróżbitą - skomentował opozycyjny polityk lewicy Angelo Bonelli. Wcześniej Sanguliano powiedział, że "gdy pomyślimy o Londynie - myślimy o Times Square".

Wpadka ministra kultury Włoch. "Pisze historię na nowo"

Wpadka ministra kultury Włoch. "Pisze historię na nowo"

Źródło:
PAP

Justin Timberlake wrócił na scenę po ubiegłotygodniowym zatrzymaniu za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Artysta nawiązał do ostatnich wydarzeń podczas koncertu w Chicago.

Justin Timberlake przerywa milczenie po zatrzymaniu. "Wiem, czasem ciężko mnie kochać"

Justin Timberlake przerywa milczenie po zatrzymaniu. "Wiem, czasem ciężko mnie kochać"

Źródło:
CNN, ABC News

Wybitny basista jazzowy Avishai Cohen nie zagra na Jazz Around Festivalu w Warszawie. Jego koncert został odwołany, ponieważ kilka dni temu muzyk wystąpił ze swoim trio w Moskwie.

Odwołano koncert wirtuoza kontrabasu, bo kilka dni temu zagrał w Moskwie

Odwołano koncert wirtuoza kontrabasu, bo kilka dni temu zagrał w Moskwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Derbencie i Machaczkale w rosyjskim Dagestanie miały miejsce ataki terrorystyczne na dwie synagogi, dwie cerkwie oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło kilkanaście osób, w tym 15 funkcjonariuszy i prawosławny duchowny - informuje Reuters, powołując się na rosyjskie władze. Sześciu napastników zostało zastrzelonych. Według amerykańskich ekspertów za atakiem mogło stać Państwo Islamskie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji. Zginęło kilkanaście osób, w tym policjanci

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji. Zginęło kilkanaście osób, w tym policjanci

Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report, PAP

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO