Sebastian Kaleta, wiceminister sprawiedliwości, odniósł się do decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie sędziego Igora Tuleyi. "ETPCz dzisiaj kolejny raz orzekł, że Polska nie może mieć KRS takiego jak w Hiszpanii, bo jesteśmy krajem młodej demokracji" - napisał w mediach społecznościowych. Dodał, że to "podwójne, bezprawne standardy". "Na szczęście to orzeczenie nie ma żadnej mocy wiążącej, co wynika z orzecznictwa TK" - dodał. Tymczasem Konkret24 już wcześniej wyjaśniał, na czym polegają różnice między polską i hiszpańską radą sądownictwa.
Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił w czwartek wyrok w sprawie dwóch skarg, które złożył Igor Tuleya. W decyzji przekazano, że doszło do naruszenia trzech artykułów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Sędzia ma otrzymać od Polski 36 tysięcy euro. Tuleya ocenił, że "możemy mówić o sukcesie, ale to jest po prostu kolejna zwycięska bitwa". - To nie jest jeszcze wygrana wojna w obronie praworządności - zaznaczył.
ZOBACZ MATERIAŁ "CZARNO NA BIAŁYM" W TVN24 GO: Dlaczego Igor Tuleya jest sędzią niewygodnym dla władzy?
Kaleta o wyroku ETPCz: podwójne, bezprawne standardy
Decyzję ETPCz skomentował na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, członek Suwerennej Polski.
"ETPCz dzisiaj kolejny raz orzekł, że Polska nie może mieć KRS takiego jak w Hiszpanii, bo jesteśmy krajem młodej demokracji. Naprawdę taka teza przywołana jest w dzisiejszym orzeczeniu..." - napisał, oceniając decyzję ETPCz, wiceminister Kaleta. "Ledwie 2 tygodnie temu ten sam trybunał zajmował sie KRS hiszpańskim i nie miał wątpliwości wobec tamtego systemu" - dodał. "Podwójne, bezprawne standardy. Na szczęście to orzeczenie nie ma żadnej mocy wiążącej, co wynika z orzecznictwa TK" - napisał Kaleta.
Kaleta: rząd nie może mu wypłacić wskazanej kwoty
W innym wpisie Kaleta dodał, że "rząd nie może mu wypłacić wskazanej kwoty z uwagi na brzmienie wyroku TK (K 7/21), który stwierdza, że ETPCz nie jest uprawniony do oceny legalności powołań sędziowskich w Polsce". "Zatem wydane dzisiaj orzeczenie nie ma żadnej mocy wiążącej wobec Polski" - stwierdził ponownie.
Ziobro: hiszpańska rada sądownictwa to "kopiuj-wklej" polskiej. Nieprawda
Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości już wcześniej mówili, że polska Krajowa Rada Sądownictwa jest powoływana tak samo jak hiszpańska - i zarzucają instytucjom europejskim nierówne traktowanie. Pod koniec czerwca w Bogatyni porównania tego użył Zbigniew Ziobro. Konkret24 w swoim tekście przypomina jednak pięć głównych różnic między systemem polskim a hiszpańskim.
Źródło: PAP, tvn24.pl