Holandia apeluje o zablokowanie polskiego KPO. "To jest wezwanie do władz, by zmieniły kurs"

Źródło:
TVN24
Sjoerdsma: holenderski parlament chce, by wypłata unijnych funduszy dla Polski została wstrzymana
Sjoerdsma: holenderski parlament chce, by wypłata unijnych funduszy dla Polski została wstrzymanaTVN24
wideo 2/25
Sjoerdsma: holenderski parlament chce, by wypłata unijnych funduszy dla Polski została wstrzymanaTVN24

Holenderski parlament chce, by zablokować na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej wypłatę unijnych funduszy dla Polski. Przyjął w tej sprawie rezolucję. Ma to związek z ubiegłotygodniowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. - To kolejne kroki na drodze do polexitu. Celem rezolucji jest temu zapobiec - mówił w rozmowie z korespondentem TVN24 poseł partii D66 Sjoerd Sjoerdsma, autor rezolucji. - Holenderski premier poparł wniosek i zobowiązał się go zrealizować - dodał.

Holenderski parlament przyjął rezolucję wzywającą rząd Holandii do blokowania unijnych funduszy dla Polski. Posłowie domagają się zablokowania polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z procedurą, po akceptacji przez Komisję Europejską, KPO trafia jeszcze na Radę UE (unijnych ministrów), która oficjalnie akceptuje plan odbudowy zgadzając się z rekomendacją Komisji. Do tej pory ten krok był jedynie formalnością, ale tym razem - zgodnie z rezolucją - Holandia ma zagłosować przeciw.

Czytaj więcej: Te kraje dostały już pieniądze z Funduszu Odbudowy

Za przyjęciem rezolucji było 118 posłów, na 150 miejsc w Izbie Reprezentantów, izbie niższej parlamentu Holandii.

Sjoerdsma: celem naszej rezolucji jest niedopuszczenie do polexitu

Autorem rezolucji jest poseł partii D66 Sjoerd Sjoerdsma. Rozmawiał z nim korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski.

- W tym tygodniu holenderski parlament podjął bezprecedensowe kroki w reakcji na decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Krytykuje ten wyrok i domaga się, by wypłata wszystkich unijnych funduszy dla Polski została wstrzymana - powiedział holenderski polityk.

Wyjaśnił, że Trybunał Konstytucyjny "umieścił Polskę poza unijnym systemem prawnym". - Kolejne kroki na tej drodze doprowadzą do polexitu. Celem rezolucji Izby Reprezentantów jest temu zapobiec. Cała Europa widziała, jak Polacy wyszli na ulicę, by chronić swoją przyszłość w Unii. Te protesty miały na celu utrzymanie podstawowych zasad, podstawowych wartości w Polsce. Ta rezolucja stoi ramię w ramię z tymi ludźmi, którzy starają się zachować nasze wspólne europejskie wartości - podkreślił.

- Komisja ciągle analizuję ten plan ( KPO - red.) i jeśli wyrazi zgodę i przedstawi ten plan na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej, to ta rezolucja ma zagwarantować, że rząd Holandii nie wyrazi zgody na jego akceptację. Chyba, że w Polsce zostanie przywrócona praworządność - dodał Sjoerdsma.

"Premier poparł wniosek i zobowiązał się go zrealizować"

- Wniosek został przygotowany przez moją partię D66, partię socjalliberalną, drugą największą partię w kraju. Został poparty przez praktycznie wszystkie grupy polityczne w Izbie Reprezentantów, z wyjątkiem skrajnej prawicy, która uważa, że Holandia nie powinna być członkiem Unii, więc według nich Polska też nie powinna w niej być. Nie jestem pewny, czy to jest wsparcie jakiego chciałby polski rząd, ale takie właśnie poparcie uzyskali - dodał Sjoerdsma.

Przekazał, że rezolucja "miała szerokie poparcie w parlamencie i ma też poparcie rządu Holandii". - Premier poparł wniosek i zobowiązał się go zrealizować - powiedział. - Ale naszym pierwszym celem jest zapewnienie, że polski rząd wycofa się i odrzuci wyrok Trybunału i stanie się członkiem Unii w pełni przestrzegającym zasad. Jeśli tak się stanie, to oczywiście nie będziemy blokować planu odbudowy. Priorytetem jest zmiana kursu przez polski rząd - zaznaczył.

"To, co robimy, ma na celu ochronę ludzi w Polsce"

Jak dodał, nie tylko Holandia, ale "wiele państw uważa, że Polska tym razem przelicytowała, domagając się, by unijne prawo traktować, jak menu w restauracji, wybierając to, co się podoba i odrzucając to, czego się nie lubi". - Sądzę, że więcej krajów powinno poprzeć taki wniosek, bo to jest kwestia nie tylko Polski. To dzwonek alarmowy dla całej Unii. Musimy zagwarantować, że zasady państwa prawa w Unii są przestrzegane - powiedział polityk.

Zaznaczył, że przygotowana przez niego rezolucja "ma na celu ochronę ludzi w Polsce". - Wszyscy z nas wciąż pamiętają generała Stanisława Maczka i rolę jaką odegrał w wyzwalaniu naszych miast, m.in. Bredy. Wyzwalał dom po domu, by uniknąć strat w samym mieści. Wielu z jego żołnierzy zginęło, by Breda przetrwała. Odczuwamy wciąż dużą wdzięczność dla Polaków, dlatego też nie możemy dopuścić, by doszło do tego osunięcia się praworządności w Polsce. Nie możemy pozwolić, by unijne środki były używane przez PiS, by zadowalać swoich kumpli i swoich wyborców, gdy w tym samym czasie niszczą praworządność. To niedopuszczalne - mówił Holender.

"To jest wezwanie do władz w Polsce, by zmieniły kurs"

Pytany, co musiałoby się stać, żeby Holandia poparła polski plan, odparł: - Jeśli ten wyrok zostanie wycofany, jeśli prawo unijne będzie nadal nad prawem krajowym, jeśli standardy praworządności zostaną w Polsce odbudowane, to będziemy popierać akceptację polskiego planu odbudowy.

- Sami nie możemy walczyć z pandemią, sami nie możemy zapewnić odbudowy gospodarki, sami nie możemy walczyć ze zmianami klimatu. Musimy zmierzyć się z tym razem i musimy robić to razem z Polską. Ale przede wszystkim, zanim to się stanie, musimy ochronić wartości europejskie, bo bez nich pozostałe wyzwania nie będą nic znaczyły - podkreślił.

Powiedział też, że "holenderski rząd i Holendrzy w rzeczywistości są za tym, by pieniądze trafiły do Polski, by Polacy mogli walczyć z pandemią i mogły wspomóc gospodarkę i politykę klimatyczną". - Więc to jest wezwanie do władz w Polsce, by zmieniły kurs i zapewniły, że pozostaną podstawowym i ważnym unijnym sojusznikiem - wyjaśniał Sjoerdsma.

"Musimy narysować własną nieprzekraczalną linię"

Holandia nie przesłała jeszcze swojego planu odbudowy do Brukseli. - Wiem, że wiele osób w Polsce może też krytykować to, co dzieje się w Holandii i mogą mieć rację - powiedział.

- Również w naszym kraju praworządność można poprawić, na przykład nie mamy w ogóle Trybunału Konstytucyjnego, a powinniśmy. Nie przesłaliśmy wciąż Krajowego Planu Odbudowy, więc jest wiele rzeczy, które można i nam zarzucić. Chętnie wsłuchamy się w krytyczne głosy. Jednak w tym przypadku rząd polski naprawdę przekroczył linię i my w odpowiedzi musimy narysować własną nieprzekraczalną linię - podkreślił polityk.

Autorka/Autor:Maciej Sokołowski, ads

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Drożeje woda. Argument jest taki, że jej ceny ostatnio sztucznie zaniżano, a przecież była wysoka inflacja. Wodę trzeba oszczędzać, bo skokowy wzrost cen może zaboleć.

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Źródło:
Fakty TVN

Najbliższej nocy nad Polską będą widoczne satelity telekomunikacyjne Starlink. Tak zwany kosmiczny pociąg przemknie po niebie aż cztery razy. Sprawdź, o której godzinie popatrzeć w górę.

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, wezwany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych ambasador Marek Magierowski w najbliższy wtorek opuści placówkę w Waszyngtonie i wróci do Polski.

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

Źródło:
"Fakty" TVN, TVN24

Strażacy przeprowadzili w niedzielę blisko trzy tysiące interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu z dróg i chodników powalonych drzew. Silny wiatr na Warmii i Mazurach przewracał jachty na jeziorach i Zalewie Wiślanym. W jeziorze Niegocin utonął 74-letni mężczyzna. W związku z gwałtowną aurą ewakuowano obozy harcerskie.

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

W Gronówku w powiecie toruńskim doszło do zderzenia na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Według ustaleń policji, samochód "wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby zostały ranne. Jedną z nich do szpitala przetransportował śmigłowiec LPR. Pierwszą informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

Źródło:
Kontakt 24, PAP

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa. Dyrektor artystyczny ceremonii otwarcia przekazał, że nie nikogo nie wyszydzał, a elementem "wieczerzy" była też pojawiająca się postać Dionizosa mająca nawiązać do greckiego Olimpu, a więc i olimpizmu.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Konar drzewa runął na 61-letnią rowerzystkę w pobliżu ulicy Skrzydlatej biegnącej przez Las Łagiewnicki. - Strażacy i pogotowie pojawili się niemal w tym samym momencie. Niestety, resuscytacja krążeniowo oddechowa nie przyniosła efektu - przekazał kapitan Łukasz Górczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi.

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Dzieci ze Strzelec Krajeńskich (województwo lubuskie) miały jechać do Grecji autokarem ze zużytymi oponami. Na szczęście do tego nie doszło. Interweniowali policjanci.

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Źródło:
PAP

To była ustawa, która była wyciągnięciem ręki w kierunku konserwatywnego środowiska Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówiła Dorota Olko (Lewica Razem) o projekcie zakładającym dekryminalizację aborcji. Michał Kamiński (PSL) mówił z kolei, że "pretensje można mieć do poszczególnych posłów, którzy głosują tak, jak uważają, że im pozwala na to sumienie". - PSL w tej sprawie ma takie stanowisko, jakie mają poszczególni posłowie i senatorowie - powiedział.

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Źródło:
TVN24

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl