O priorytetach Grupy Wyszehradzkiej i relacjach Unii Europejskiej. Rozmowy szefów dyplomacji państw V4

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP
Zbigniew Rau podsumował szczyt szefów resortów dyplomacji grupy V4
Zbigniew Rau podsumował szczyt szefów resortów dyplomacji grupy V4TVN24
wideo 2/6
TVN24Zbigniew Rau podsumował szczyt szefów resortów dyplomacji grupy V4

Omówiliśmy najważniejsze zagadnienia z zakresu relacji zewnętrznych Unii Europejskiej, w tym perspektywy dalszego wzmocnienia relacji transatlantyckiej – mówił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu z szefami dyplomacji krajów V4. Podkreślił, że dla Grupy Wyszehradzkiej stosunki transatlantyckie są postrzegane jako "jeden z głównych filarów naszego wspólnego bezpieczeństwa".

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau był gospodarzem spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) – Polski, Czech, Słowacji i Węgier, które odbyło się w piątek w Łodzi. Wydarzenie zorganizowano w ramach polskiego przewodnictwa Grupy V4 oraz z okazji 30. rocznicy współpracy wyszehradzkiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Minister Rau podczas briefingu prasowego podsumowującego obrady poinformował, że rozmowy potwierdziły, iż jednym z priorytetów Grupy Wyszehradzkiej na kolejne miesiące powinno być wspieranie państw partnerstwa wschodniego i Bałkanów Zachodnich, zarówno pod kątem walki z epidemią COVID-19, jak i dalszego wspierania ich euroatlantyckich orientacji.

Zaznaczył, że szefowie dyplomacji dokonali przeglądu postanowień jubileuszowej deklaracji przyjętej przez szefów rządów państw Grupy V4 podczas szczytu w Krakowie w lutym. - Omówiliśmy aktualne priorytety współpracy w ramach Grupy z perspektywy ministrów spraw zagranicznych, a także ogólne założenia programowe nadchodzącej prezydencji Węgier w naszej formacji, która rozpocznie się 1 lipca – wyjaśnił.

Dodał, że dyskutowano również na temat możliwości wzmocnienia współpracy na forum organizacji międzynarodowych wykraczających poza praktykowaną od lat koordynację stanowisk V4 na forum UE. Wymieniono także opinie na temat możliwości dalszego zacieśniania współpracy w zakresie dyplomacji ekonomicznej i nowych technologii, szczególnie kontekście wychodzenia z pandemii COVID-19.

- V4 i nasze poszczególne kraje mają w tym zakresie duży potencjał, który warto odpowiednio wykorzystać. Omówiliśmy też najważniejsze zagadnienia z zakresu relacji zewnętrznych UE, w tym perspektywie dalszego wzmocnienia relacji transatlantyckiej, która jest postrzegana przez nasze państwa jako jeden z głównych filarów naszego wspólnego bezpieczeństwa – zaznaczył minister Rau.

"Jesteśmy silnikiem wielkich wzrostów w Europie"

Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto ocenił, że 30 lat współpracy V4 to historia sukcesów i - jak podkreślił - wspólnie na arenie międzynarodowej udało się wiele osiągnąć w aspektach politycznych, ekonomicznych oraz bezpieczeństwa. - Jesteśmy teraz silnikiem wielkich wzrostów w Europie. Z powodu pandemii pojawiają się nowe wyzwania, ale możemy być pewni, że ścisła współpraca wyszehradzka w przyszłości może zapewnić szybki restart naszych gospodarek. Możemy należeć do wygranych w nowym światowym porządku – powiedział.

Ogłosił, że podczas spotkania w Łodzi przyjęto deklarację o swobodnych podróżach pomiędzy Węgrami i Czechami osób zaszczepionych przeciw COVID-19. - Szczepienia dają nam bezpieczeństwo i takie osoby muszą mieć możliwość normalnego życia, również wyjazdów – przyznał minister spraw zagranicznych Węgier.

Zapewnił, że Węgry są za silną Europą, której – jak mówił – nie będzie bez pamiętania o wartościach chrześcijańskich i wspólnocie.

"Celem jest certyfikat, który umożliwi bezpieczne podróżowanie w Unii Europejskiej"

Szef dyplomacji Czech Jakub Kulhanek wskazał, że Grupa Wyszehradzka w ciągu 30 lat stała się efektywnym narzędziem do prezentowania światu wspólnych interesów. - V4 jest ważną platformą dla dialogu i praktycznej współpracy w regionie – przekonywał.

Wyraził nadzieję, że współdziałanie w ramach V4 będzie kontynuowane również po zakończeniu pandemii. - Obecnie staramy się o wsparcie turystyki. Naszym celem jest wspólny europejski certyfikat, który umożliwi bezpieczne podróżowanie w Unii Europejskiej. Już teraz chcemy jednak, by umożliwić zaszczepionym obywatelom podróżowanie bez konieczności kwarantanny lub testów. Polska umożliwia to już Czechom, a dziś z moim kolegą z Węgier umówiliśmy się, że tak samo będzie w przypadków naszych krajów. Będzie to obowiązywało od jutra – zapowiedział.

Polskie przewodnictwo w V4

Szef resortu spraw zagranicznych Słowacji Ivan Korczok zwracał natomiast uwagę, że współpraca V4 nie realizuje się jedynie na poziomie dyplomatycznym, ale przede wszystkich dotyczy obywateli. Jego zdaniem ważnym kierunkiem Grupy, oprócz aktualnych problemów związanych m.in. z epidemią, powinno być również promowanie kultury i dziedzictwa narodowego krajów członkowskich.

Polskie przewodnictwo w V4, które rozpoczęło się w lipcu ub.r. potrwa do końca czerwca 2021 roku. Jak podkreślił Rau, było to już siódme spotkanie ministrów spraw zagranicznych V4 od początku polskiego przewodnictwa. W czerwcu planowane są jeszcze konsultacje ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej z ich odpowiednikami z państw Bałkanów Zachodnich.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości