Grand Press 2021. Bertold Kittel, Marcin Gutowski i Michał Fuja z nagrodami

Źródło:
tvn24.pl
Marcin Gutowski z nagrodą Grand Press w kategorii Reportaż TV/wideo
Marcin Gutowski z nagrodą Grand Press w kategorii Reportaż TV/wideoMAGAZYN "PRESS"
wideo 2/23
Marcin Gutowski z nagrodą Grand Press w kategorii Reportaż TV/wideoMAGAZYN "PRESS"

Gala Grand Press. Bertold Kittel z "Superwizjera" TVN z nagrodą Grand Press 25-lecia. Tytuł Dziennikarza Roku 2021 dla Andrzeja Poczobuta, korespondenta "Gazety Wyborczej", który od miesięcy przebywa w białoruskim więzieniu. Trzecie miejsce w głosowaniu redakcji zajął Piotr Kraśko z "Faktów" TVN. W kategorii "Reportaż TV/wideo" zwyciężył Marcin Gutowski ("Czarno na białym" TVN24) za "Don Stanislao". Nagrodę za "dziennikarstwo specjalistyczne" otrzymał Michał Fuja ("Superwizjer" TVN) za materiał "Zarobić na chorych na raka". Oto lista nagrodzonych dziennikarzy.

W Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie odbyła się gala 25. edycji konkursu Grand Press - Dziennikarz Roku. Organizatorami konkursu są magazyn "Press" i Fundacja Grand Press.

OGLĄDAJ GALĘ ROZDANIA NAGRÓD GRAND PRESS W TVN24 GO >>>

Dziennikarzem Roku został Andrzej Poczobut z "Gazety Wyborczej", który od miesięcy przebywa w białoruskim więzieniu. Kolejne miejsca zajęli: Jagoda Grondecka ("Krytyka Polityczna"), Piotr Kraśko ("Fakty" TVN), Andrzej Stankiewicz (Onet) oraz Szymon Jadczak (Wirtualna Polska) i Jacek Harłukowicz ("Gazeta Wyborcza Wrocław").

Andrzej Poczobut - więzień Łukaszenki. Oglądaj reportaż "Czarno na białym" z października >>>

Nagrodę specjalną Grand Press 25-lecia otrzymał dziennikarz "Superwizjera TVN" Bertold Kittel. 

Laureat podkreślił, że dziennikarz nie jest samotną wyspą. - Suma tych wszystkich nagród, sukcesów, porażek, różnych doświadczeń, które nas gdzieś tam kształtują, ona między innymi wynika z kontaktów z ludźmi, którzy nas otaczają, z szefami, z kolegami - powiedział Kittel.

- Dziękuję wszystkim osobom, które spotkałem przez te wszystkie lata i które nie przeszkadzały mi być sobą i robić tego, co robię. Wiem, że czasem moje wybory co do tematów wydają się kontrowersyjne, ale staram się konsekwentnie podchodzić do tych materiałów i mam nadzieję, że one się podobają - mówił.

- Chciałem podziękować Kasi Kieli, Edwardowi Miszczakowi, Jarkowi Jabrzykowi, ponieważ prowadzą nas przez bardzo burzliwe czasy, ale zapewniają nam spokój w robieniu materiałów i poczucie, że to jest nasza bezpieczna przystań - dodał.

Całe przemówienie Bertolda Kittela po otrzymaniu nagrody specjalnej Grand Press 25-lecia
Całe przemówienie Bertolda Kittela po otrzymaniu nagrody specjalnej Grand Press 25-lecia

W kategorii "Reportaż TV/Wideo" zwyciężył Marcin Gutowski ("Czarno na białym" TVN24) za reportaż "Don Stanislao".

Gutowski podziękował szefostwu TVN24 "za to, że nie zostawiliśmy tego tematu". - Za to, że chociaż udało się zrobić reportaż, który okazał się bardzo głośny i zrobił jakąś różnicę społeczną, to pracujemy dalej – mówił.

- Pracujemy, nie szukając sensacji, nie próbując – jak to czasem mówimy – ściągnąć komuś portki i wytknąć go palcem, tylko wykonujemy jeszcze ciężką pracę, próbując kawałek po kawałku, krok po kroku, odskrobać mechanizmy, które rządzą systemem być może najpotężniejszej instytucji, z jaką mamy do czynienia nie tylko w tym kraju. Mechanizmy, które są skutecznie ukrywane przez stulecia, a zwłaszcza ostatnie dziesięciolecia. Dlatego bardzo dziękuję mojej redakcji za to, że można takie rzeczy robić w TVN24 i w "Czarno na białym" – dodał.

- Nagrodę dedykuję tym wszystkim skrzywdzonym w Kościele katolickim, którzy mają odwagę do nas przychodzić, którzy nam ufają (…) i tym wszystkim, którzy tej odwagi nie mają, ale być może się na nią zdobędą – powiedział Gutowski. 

W kategorii "Dziennikarstwo specjalistyczne" nagrodę Grand Press otrzymał Michał Fuja ("Superwizjer" TVN) za materiał "Zarobić na chorych na raka".

Michał Fuja powiedział, że "bohaterowie jego reportażu nie byli świadomi tego, co się dzieje". - Niestety większość z nich już nie żyje. Przed śmiercią zaoferowano im terapie, które miały ich wyleczyć z raka za wielkie pieniądze, ale nic takiego się nie wydarzyło - mówił.

- Im dedykuję te nagrodę - dodał. - Dziękuję wszystkim, którzy pomogli tworzyć reportaż, bo reportaż telewizyjny nie powstaje w pojedynkę. Tam jest cała grupa ludzi - dodał.

Michał Fuja z nagrodą Grand Press w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne
Michał Fuja z nagrodą Grand Press w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczneMAGAZYN "PRESS"

W kategorii "News" nagrodę Grand Press otrzymał Jacek Harłukowicz ("Gazeta Wyborcza Wrocław") za cykl "Sprawa śmierci Dmytro Nikiforenki".

W kategorii "Dziennikarstwo śledcze" zwyciężyli Paweł Figurski i Jarosław Sidorowicz ("Gazeta Wyborcza Kraków") za cykl "Afera Daniela Obajtka".

Katarzyna Boni (Dwutygodnik) została laureatką nagrody Grand Press w kategorii "Publicystyka" za "Samotność: Całun w spirytusie".

W kategorii Reportaż prasowy/internetowy zwyciężyła Anna Śmigulec (Wirtualna Polska) autorka "Władcy ciał i umysłów".

W kategorii "Reportaż audio" nagrodę otrzymała Agnieszka Szwajgier (Radio 357) za cykl "Gdzie jest Joanna Segelström?". 

W kategorii "Wywiad" nagrodę otrzymała Magdalena Rigamonti (TOK FM) za cykl "Rzeczpospolita Kościelna”. 

W kategorii "Wywiad" za rok 2020 zwyciężyła Violetta Krasnowska ("Polityka") za "Nie chcę robić kłopotu". 

Radio 357 otrzymało nagrodę specjalną Grand Press Digital. Zwycięzcą Grand Press Economy został Łukasz Wilkowicz ("Dziennik Gazeta Prawna"). 

Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego otrzymał Radosław Leniarski ("Gazeta Wyborcza"). 

Nagrodę za Książkę Reporterską Roku zarówno w głosowaniu czytelników, jak i jury otrzymała Katarzyna Wężyk za książkę "Aborcja jest" (Wydawnictwo Agora).

Pełna lista nominowanych w poszczególnych kategoriach:

Kategoria "Dziennikarstwo specjalistyczne":

Zwycięzca Grand Press: Michał Fuja ("Superwizjer" TVN) za materiał "Zarobić na chorych na raka"

Pozostali nominowani:

Cykl "CD Projekt. Niekoloryzowane" – Sylwia Czubkowska, Jakub Wątor, Marek Szymaniak, Matylda Grodecka (Magazyn Spider’s Web+) Cykl "Priwiet, zostałeś zhakowany. Za kulisami afery mailowej" – Anna Gielewska, Konrad Szczygieł, Julia Dauksza (Fundacja Reporterów, tekst opublikowany na tvn24.pl) Cykl "Lex Obajtek" – Ewa Ivanova ("Gazeta Wyborcza") Cykl "Raport z przyszłości. Jedzenie" – Agata Kasprolewicz ("Raport o stanie świata") "Sędzia widmo" – Dariusz Kubik ("Czarno na białym" TVN24) "Złomowisko Zachodu" – Tadeusz Michrowski (Outriders)

Kategoria "Wywiad":

Zwycięzca Grand Press: Magdalena Rigamonti (Tok FM) za cykl "Rzeczpospolita Kościelna".

Pozostali nominowani:

"Himalajska ruletka" – Joanna Dzikowska ("Gazeta Wyborcza") "Układ się rozpada" – Rafał Kalukin ("Polityka") "Borys Budka: Sorry, ale nie jestem rewolucjonistą. Wygramy wybory przy urnach" – Tomasz Kwaśniewski ("Gazeta Wyborcza") "Rosjanie nas penetrują" – Donata Subbotko ("Wolna Sobota – Gazeta Wyborcza") "A ty musisz codziennie wracać do szkoły i nieważne, że tam każdego dnia w środku umierasz" – Justyna Suchecka-Jadczak (tvn24.pl) Cykl "MSZ od środka" – Robert Walenciak ("Przegląd")

Kategoria "News":

Zwycięzca Grand Press: Jacek Harłukowicz ("Gazeta Wyborcza Wrocław") za cykl "Sprawa śmierci Dmytro Nikiforenki".

Pozostali nominowani:

"Krakowska kuria ukrywała molestowanie pacjentki przez księdza" – Marek Balawajder (Fakty RMF FM) "Gejmczendżer Tuska. Były szef wraca do Polski i Platformy" – Malwina Dziedzic ("Polityka") "Nieznane kulisy wyborów kopertowych. NIK ma dowody, by postawić premiera przed Trybunałem Stanu" – Andrzej Gajcy (Onet) "Ujawniamy. Oto majątek Mateusza i Iwony Morawieckich" – Szymon Jadczak, Patryk Słowik (Wirtualna Polska) "Nie było licencji, ale już są. Tak Emilewiczowie jeździli na nartach" – Grzegorz Łakomski (Tvn24.pl) Cykl "Narodowcy od Bąkiewicza z 3 milionami dotacji z rządowego funduszu" – Bianka Mikołajewska (OKO.press)

Kategoria "Dziennikarstwo śledcze":

Zwycięzcy Grand Press: Paweł Figurski, Jarosław Sidorowicz ("Gazeta Wyborcza Kraków") za cykl "Afera Daniela Obajtka"

Pozostali nominowani:

- Cykl: "Partia i spółki" – Mateusz Baczyński, Mateusz Bałuka, Sebastian Białach, Paweł Czernich, Kamil Dziubka, Kacper Forreiter, Magdalena Gałczyńska, Piotr Halicki, Piotr Olejarczyk,Tomasz Pajączek, Paweł Pawlik, Szymon Piegza, Mikołaj Podolski, Piotr Rogoziński, Dawid Serafin, Andrzej Stankiewicz, Marcin Terlik, Kamil Turecki, Alicja Wirwicka, Marcin Wyrwał, Edyta Żemła, Andrzej Kublik, Jacek Harłukowicz, Przemysław Jedlecki, Iwona Szpala, Agata Kondzińska, Monika Waluś, Tomasz Cylka, Tomasz Nyczka, Edyta Bryła, Hubert Orzechowski, Agata Kulczycka, Łukasz Woźnicki, Wojciech Czuchnowski, Justyna Sobolak, Anna Popiołek, Maciej Bąk, Mariusz Gierszewski, Miłosz Gocłowski, Dominik Uhlig, Jarosław Kopeć, Szymon Górka, Katarzyna Korzeniowska, Vadim Makarenko (Onet, "Gazeta Wyborcza", Radio Zet i BiqData) "Człowiek Kamińskiego i wielki przemyt" – Łukasz Frątczak, Jakub Stachowiak ("Superwizjer" TVN) Cykl "Układ wrocławski" – Jacek Harłukowicz, Sebastian Klauziński, Konrad Szczygieł, Wojciech Cieśla ("Gazeta Wyborcza Wrocław", OKO.press, Fundacja Reporterów) Cykl "Ujawniamy. Tak tuszowano incydent z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy" – Szymon Jadczak (Wirtualna Polska) Cykl "Przeczekamy i prosimy o przeczekanie" – Zbigniew Nosowski (Więź.pl) "Szokujący raport o karabinku Grot. Jest tak zły, że zagraża żołnierzom" – Marcin Wyrwał, Edyta Żemła (Onet)

Kategoria "Reportaż TV/wideo":

Zwycięzca Grand Press: Marcin Gutowski ("Czarno na białym" TVN24) za "Don Stanislao".

Pozostali nominowani:

"To nie ja zabiłam" – Grzegorz Głuszak ("Superwizjer" TVN) "Wszystko o moim dziecku" – Piotr Jacoń ("Czarno na białym" TVN24) "Na Górze Tyrryry" – Renata Kijowska (TVN) "Granica życia i śmierci" – Katarzyna Lazzeri ("Czarno na białym" TVN24) "Spędziliśmy 24 godziny z ratownikami medycznymi. Oto jak naprawdę wygląda walka z pandemią" – Janusz Schwertner, Krzysztof Hautz, Sławomir Dubowski, Łukasz Hermanowski, Marek Jarzynka (Onet) Cykl "Poćwiartowali, upiekli i zjedli mężczyznę? Ruszył proces rzekomych kanibali z Łaska" – Rafał Zalewski ("Interwencja" Polsat)

Kategoria "Reportaż audio":

Zwycięzca Grand Press: Agnieszka Szwajgier (Radio 357) za cykl "Gdzie jest Joanna Segelström?”. 

Pozostali nominowani:

"Królowa łapówek" – Adam Bogoryja-Zakrzewski (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) "Śledztwo Pisma. Sezon 3" – Iga Dzieciuchowicz ("Pismo. Magazyn opinii") "Duszy coraz mniej" – Agnieszka Czyżewska-Jacquemet (Redakcja Reportażu Polskie Radio Lublin) "Dziennik obywatelski" – Agnieszka Czyżewska-Jacquemet (Redakcja Reportażu Polskie Radio Lublin) Cykl "Piecza" – Michał Janczura (Tok FM) Cykl "Nurt równoległy" – Michał Matus (Outriders)

Kategoria "Publicystyka":

Zwycięzca Grand Press: Katarzyna Boni (Dwutygodnik) za "Samotność: Całun w spirytusie".

Pozostali nominowani:

"Straszny zgrywus” – Rafał Kalukin ("Polityka") Cykl "Żałoba i wściekłość po zakatowaniu mężczyzny przez siły reżimu. Trwają aresztowania na Białorusi" – Agnieszka Lichnerowicz, Martyna Osiecka (Tok FM) "To nie do zniesienia. Posłuchajcie jak bardzo" – Zuzanna Radzik ("Tygodnik Powszechny") "Mamy się zakochać w polexicie. Wyjście z Unii Europejskiej staje się naturalnym kierunkiem polityki PiS" – Andrzej Stankiewicz (Onet) "Kulisy dealu Kukiza z Kaczyńskim. Tak władza korumpuje posłów, by pacyfikować media" – Andrzej Stankiewicz, Agnieszka Burzyńska ("Stan po Burzy" Onet) "Szkolne plagi współistniejące" – Przemysław Wilczyński ("Tygodnik Powszechny")

Kategoria "Reportaż prasowy/internetowy":

Zwycięzca Grand Press: Anna Śmigulec (Wirtualna Polska) autorka "Władcy ciał i umysłów".

Pozostali nominowani:

"Reżyser i rozgwiazdy" – Iga Dzieciuchowicz ("Duży Format – Gazeta Wyborcza")  Cykl "Nie słyszę" – Anna Goc ("Tygodnik Powszechny") "Co piąty weterynarz myślał o samobójstwie. Ja pękłam 23 grudnia, gdy musiałam wykonać dziewięć eutanazji" – Anna Kiedrzynek ("Duży Format – Gazeta Wyborcza") Cykl "Moja zbrodnia to mój paszport" – Szymon Opryszek (OKO.press) "W klatce" – Paweł Piotr Reszka ("Duży Format – Gazeta Wyborcza") "Piżamki" – Janusz Schwertner (Onet)

Autorka/Autor:js,ft

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Brazylijskie służby, w czasie poszukiwań zaginionego żołnierza, odnalazły siedem ciał w ukrytych grobach. Mogą to być ofiary lokalnych gangów zajmujących się między innymi handlem narkotykami. Nie potwierdzono dotąd, by któreś z ciał należało do wojskowego.

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Źródło:
PAP

Rosja zaatakowała w sobotę 34 rakietami w kilku ukraińskich obwodach. Jak przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski, celem były obiekty infrastruktury energetycznej. Dodał, że Rosja skupiła swoją uwagę na obiektach istotnych dla dostaw gazu do Unii Europejskiej.

Zełenski: Rosja zaatakowała infrastrukturę kluczową dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej

Zełenski: Rosja zaatakowała infrastrukturę kluczową dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej

Źródło:
Reuters, PAP

W dniu urodzin Melanii Trump, mąż złożył jej życzenia z sądu - w krótkiej rozmowie z reporterami, między ustawionymi bramkami. Na sali zaś kolejni świadkowie zeznawali tego dnia w sprawie opłacania przez Donalda Trumpa aktorki porno Stormy Daniels, by ta nie ujawniała prawdy o ich romansie.

Donald Trump złożył Melanii Trump życzenia urodzinowe z sądu przed rozprawą o płacenie aktorce porno

Donald Trump złożył Melanii Trump życzenia urodzinowe z sądu przed rozprawą o płacenie aktorce porno

Źródło:
CNN, PAP

PiS zarejestrowało kandydatów do Parlamentu Europejskiego z okręgu numer 13, czyli województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Na pierwszym miejscu znalazł się europoseł Joachim Brudziński, drugie miejsce zajęła Elżbieta Rafalska, trzecie Małgorzata Golińska, czwarty jest Jerzy Materna, a piąty Artur Szałabawka.

"Mamy to!" Brudziński "jedynką" w wyborach do europarlamentu

"Mamy to!" Brudziński "jedynką" w wyborach do europarlamentu

Źródło:
PAP

Tornada przetoczyły się w piątek przez amerykańskie stany Nebraska i Iowa. Wiele domów zostało uszkodzonych, są doniesienia o osobach lekko rannych. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu. Przed zagrożeniem ostrzegały syreny alarmowe.

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Po czterech dniach intensywnych poszukiwań udało się odnaleźć ciało nurka, który zaginął w środę podczas ćwiczeń w okolicach Westerplatte w Gdańsku. Poinformowało o tym Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Źródło:
TVN24, PAP

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ośmiu latach od postawienia zarzutów dotyczących szpiegostwa, umorzono śledztwo wobec generałów Janusza Noska, Piotra Pytla oraz pułkownika Krzysztofa Duszy - przekazał adwokat jednego z oficerów. Dochodzenie, jak wynika z informacji tvn24.pl, trzykrotnie próbowano zakończyć jeszcze w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy.

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jarosław Kaczyński na warszawskiej konwencji PiS-u dotyczącej nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, mówił między innymi o - jak oceniał - zagrożeniach związanych z Europejskim Zielonym Ładem, paktem migracyjnym, proponowanymi zmianami w traktatach i walutą euro. Przekazał, że kandydatem jego partii na unijnego komisarza będzie Jacek Saryusz-Wolski.

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Źródło:
TVN24, PAP

Kristi Noem - która jest poważnie rozważana do funkcji wiceprezydentki USA, gdyby Donald Trump wygrał wybory - opisała w książce, jak zastrzeliła swoją suczkę po nieudanym polowaniu na bażanty - podał "Guardian" po zapoznaniu się z treścią publikacji, która niebawem ma się ukazać w USA. Republikańska polityczka przekonuje w niej, że to dowód, iż w razie potrzeby jest zdolna zrobić wszystko, co "trudne, brudne i brzydkie".

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Źródło:
PAP, The Guardian, Reuters

Niecodzienna sytuacja w gospodarstwie rolnym w Łęce pod Łęczycą (woj. łódzkie). Pod maską ciągnika sikorki założyły gniazdo. - Orałam pole, bo mąż był w szpitalu i ten ptak siedział na tych jajkach i nic a nic się nie bał - opisuje właścicielka gospodarstwa. Przedstawiciel łódzkiego ogrodu zoologicznego przyznaje, że pierwszy raz słyszy o takiej sytuacji.

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Źródło:
tvn24.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP
Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24