"To jest bardzo dziwne". Nowe informacje o "największej inwestycji z Funduszu Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24
"Znikające miliony". Rozmowa z autorami artykułu
"Znikające miliony". Rozmowa z autorami artykułu TVN24
wideo 2/3
"Znikające miliony". Cała rozmowa z autorami artykułu TVN24

Profeto, kościelna fundacja założona przez księży sercanów, w 2020 roku otrzymała 43 miliony złotych z Funduszu Sprawiedliwości. Finalnie miała dostać ponad dwa razy tyle, prawie 100 milionów złotych - mówili w TVN24 autorzy artykułu "Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?". Sebastian Klauziński z portalu tvn24.pl i Maria Pankowska z OKO.press we wspólnym śledztwie ujawnili nieznane fakty dotyczące tej inwestycji.

Kościelna Fundacja Profeto za miliony złotych od resortu Zbigniewa Ziobry stawia ośrodek dla ofiar przestępstw, choć do tej pory zajmowała się mediami, a nie pomocą ofiarom przestępstw. Między fundacją a głównym wykonawcą budynku - firmą TISO - dochodziło do budzących wątpliwości operacji finansowych, które przykuły uwagę skarbówki. We wspólnym śledztwie dziennikarze tvn24.pl i OKO.press ujawnili nieznane fakty dotyczące największej inwestycji z Funduszu Sprawiedliwości.

CZYTAJ: "Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?"

We wtorek gośćmi poranka w TVN24 byli autorzy tekstu, Sebastian Klauziński z portalu tvn24.pl i Maria Pankowska z OKO.press.

Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają
Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznająTVN24

Studio nagraniowe w centrum pomocy dla ofiar przestępstw

Klauziński zwrócił uwagę, że była to "właściwie największa inwestycja z Funduszu Sprawiedliwości". Zaznaczył, że ośrodek wciąż nie jest wybudowany.

Dziennikarz wskazał, że stojący na czele fundacji ksiądz Michał Olszewski "ma dosyć duże znajomości w Ministerstwie Sprawiedliwości". - Opisujemy w tym tekście, jak kilkanaście razy w ciągu czasu, kiedy ta dotacja była realizowana, odwiedzał Ministerstwo Sprawiedliwości, spotykał się z wiceministrem, na przykład Marcinem Romanowskim. Te rozmowy trwały nawet po trzy godziny - relacjonował.

Klauziński zwrócił uwagę, że za dotacje od Funduszu Sprawiedliwości miało powstać centrum pomocy dla ofiar przestępstw w Wilanowie. - Tu dochodzimy do ciekawej rzeczy, ponieważ Fundusz Sprawiedliwości w skrócie pomaga ofiarom przestępstw. Na przykład kobieta, która jest ofiarą przemocy i nagle ucieka z domu, mogłaby znaleźć w takim ośrodku schronienie. Okazało się, że w tym ośrodku przewidziane były na przykład reżyserki, studia nagraniowe, studia do postprodukcji. No i tu się od razu pojawił znak zapytania, że być może to jednak ma służyć nie tylko do pomocy ofiarom, ale jakoś dziwnie się to łączy też z działalnością medialną w Fundacji Profeto - zauważył dziennikarz tvn24.pl.

Dodał, że Fundacja Profeto twierdzi, że "to tylko błąd wynikający z opisu w projekcie tego budynku".

Klauziński i Pankowska o śledztwie dziennikarskim

Z artykułu Klauzińskiego i Pankowskiej dowiadujemy się również, że w latach 2020-2021 Fundacja Profeto przelała na konto TISO (głównego wykonawcy budynku) ponad 9 milionów złotych. Z kolei TISO przelała ponad 3,6 mln zł zakonowi sercanów, czyli założycielowi fundacji.

"Pierwszy przelew wydaje się zrozumiały - inwestor płacił wykonawcy. Ale za co ten drugi przelew? To zapłata za najem działki. Tej właśnie działki, na której spółka stawiała budynek. Co dalej stało się z 3,6 mln zł? Nie wiadomo. Nikt się do nich nie przyznaje. Rzecznik prasowy sercanów przekonuje nas, że pieniądze nie trafiły na konto zakonu, tylko do Fundacji Profeto. A fundacja twierdzi, że to były pieniądze dla zakonu" - czytamy w artykule.

Maria Pankowska w TVN24 oceniła, że "to jest bardzo dziwne, bo mało kto wynajmuje od swoich zleceniodawców działkę, na której ma potem postawić jakiś budynek".

- My dotarliśmy jeszcze do informacji, że firma nie chciała przesyłać tych pieniędzy sercanom, tylko Fundacji Profeto. To wpisywała w polu "beneficjent" w przelewach. Rzecznik zakonu sercanów, który miał dostawać te pieniądze, zaprzeczył, że to pieniądze, które poszły na sercanów, mówił nam, że te pieniądze trafiły do Fundacji Profeto - relacjonowała dziennikarka.

"Szef tej firmy przebywa w areszcie"

Pankowska powiedziała, że "skarbówka wpadła na trop tych dziwnych przelewów między Fundacją Profeto a TISO". - Wiemy też, że szef tej firmy obecnie przebywa w areszcie - dodała.

Zaznaczyła, że zatrzymanie nie dotyczyło bezpośrednio wspomnianych przelewów, tylko innych podejrzanych transakcji. Dodała, że zarzuca mu się m.in. oszustwa podatkowe i "lewe faktury".

- To jest ciekawy wątek, który poruszamy w tym tekście, bo wybór tej firmy przez Fundację Profeto nie był przypadkowy. Ksiądz Olszewski sam przyznał, że firmę tę polecił mu jego tata, który też prowadzi firmę budowlaną. Tata od lat współpracuje z tą firmą, której szef obecnie przebywa w areszcie - ujawniła dziennikarka.

"Znikające miliony". Rozmowa z autorami artykułu
"Znikające miliony". Cała rozmowa z autorami artykułu TVN24

Autorka/Autor:momo/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że w Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Policja poszukuje sprawcy. "Proszę o wzmożoną ostrożność, zabezpieczenie mienia i zwracanie uwagi na dziwnie zachowujące się osoby" - napisała w mediach społecznościowych Estera Głuszek-Lewandowska, sołtys sołectwa Żuławka.

Zwłoki kobiety z ranami kłutymi. Trwają poszukiwania sprawcy 

Zwłoki kobiety z ranami kłutymi. Trwają poszukiwania sprawcy 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie wiem, po co są procedowane zmiany w KRS, skoro sam Donald Tusk mówi, że prezydent tego nie podpisze - powiedział w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta.

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Źródło:
TVN24

PSL zapowiada podjęcie "odpowiednich kroków" w sprawie Jacka Protasiewicza. Wicewojewoda dolnośląski zamieścił w niedzielę w mediach społecznościowych serię kontrowersyjnych i nieprzyzwoitych wpisów wobec m.in. polityków przeciwnej opcji politycznej. W poniedziałek Protasiewicz stwierdził: robię, to co robię na własny rachunek.

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Źródło:
tvn24.pl

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Iran miał z dużym wyprzedzeniem powiadomić kraje sąsiadujące i sojuszników Stanów Zjednoczonych o ataku na Izrael - podała agencja Reutera. Przedstawiciel władz USA temu zaprzeczył.

Reuters: Iran miał uprzedzić o planowanym ataku na Izrael 72 godziny wcześniej, USA zaprzeczają

Reuters: Iran miał uprzedzić o planowanym ataku na Izrael 72 godziny wcześniej, USA zaprzeczają

Źródło:
Reuters, PAP

W poniedziałek w rosyjskim Kurganie ma nastąpić kulminacja fali powodziowej. Poziom wody w rzece Toboł wzrósł w ciągu czterech godzin o ponad 20 centymetrów. W niedzielę gubernator tego regionu wezwał mieszkańców do ewakuacji. W zalanym Orenburgu sytuacja się stabilizuje.

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny - przekazał Reuters, powołując się na izraelskich urzędników. Politycy różnią się jednak co do tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź i co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić.

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Źródło:
PAP

Ponad 250 rannych w ataku terrorystycznym w Manchesterze w 2017 roku złożyło pozew zbiorowy przeciwko brytyjskiemu kontrwywiadowi MI5 - poinformowali w niedzielę reprezentujący ich prawnicy. W samobójczym zamachu zginęły wtedy 22 osoby, w tym dwoje Polaków.

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Źródło:
PAP

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

Na Mazowszu zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych.

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Źródło:
PAP

W niedzielny wieczór w miejscowości Czacz (woj. wielkopolskie) na terenie hal wybuchł potężny pożar. Spłonęły pomieszczenia, w których sprzedawane były używane meble i inne przedmioty.

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Źródło:
tvn24.pl

Ośmioletnia dziewczynka zginęła, troje dzieci zostało rannych, a łącznie 11 osób odniosło obrażenia. To skutki sobotniej strzelaniny w Chicago, w amerykańskim stanie Illinois. Najnowsze doniesienia podały w niedzielę władze.

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

Źródło:
PAP, CNN

Większość członków Rady Bezpieczeństwa, na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę, wezwała strony konfliktu na Bliskim Wschodzie do powściągliwości, tak aby uniknąć dalszej eskalacji w regionie. Sekretarz generalny ONZ António Guterres ocenił w swoim wystąpieniu, że mieszkańcy Bliskiego Wschodu stoją w obliczu niebezpieczeństwa wyniszczającego konfliktu na pełną skalę.

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami deszczu, które mogą pojawić się podczas wyładowań. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl