"Jedna ustawa mogłaby uzupełnić tę lukę"

Źródło:
TVN24
Fundacja apeluje o ustawę o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży
Fundacja apeluje o ustawę o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży
TVN24
Fundacja apeluje o ustawę o bezpieczeństwie dzieci i młodzieżyTVN24

Dzieci doświadczają przemocy nie tylko ze strony dorosłych, ale i rówieśników. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przedstawia propozycję ustawy o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży. W niej pojawia się propozycja wprowadzenia wymogu sprawdzania wszystkich pracujących z małoletnimi. Potrzebnych zmian jest jednak znacznie więcej. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Przed poparzeniami i złamaniami kończyn bitego przez ojczyma ośmiolatka nie uratował system. - Według naszych badań, 41 procent dzieci w Polsce doświadcza przemocy ze strony bliskiej osoby dorosłej – mówi Monika Kamińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. – 57 procent dzieci doświadcza przemocy rówieśniczej, a 7 procent wykorzystania seksualnego z kontaktem fizycznym – dodaje.

Te statystyki obrazuje nie tylko tragiczna historia Kamila z Częstochowy. Tylko w ostatnim czasie ofiarami przemocy padły dzieci ze żłobka w Wałbrzychu, przedszkola w Grodzisku Mazowieckim i akademii piłkarskiej na Pomorzu.

Zawiedli dorośli, system i państwo, bo nawet konsekwencje dla sprawców nie cofną krzywdy dzieci. Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wskazuje, że "cały czas jesteśmy nastawieni na karanie, a bardzo mało na zapobieganie".

Fundacja chce ustawy o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży

Według Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę nadszedł czas, by to zmienić. Na początku praktycznie toczącej się już kampanii wyborczej organizacja złożyła w Sejmie petycję do polityków, w której postuluje, by bezpieczeństwo dzieci było tematem priorytetowym kampanii. Proponuje też nową, kompleksową ustawę o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży.

- Jedna ustawa, która by to porządnie uregulowała, podając standardy minimum, mogłaby tę lukę skutecznie uzupełnić i spowodować, że dzieci rzeczywiście byłyby bezpieczniejsze, bo przede wszystkim nastawilibyśmy się na zapobieganie krzywdzeniu, a nie dopiero reagowanie, jak ono już wystąpiło – podkreśla Szredzińska.

Według ekspertów, w ustawie powinien znaleźć się przede wszystkim obowiązek sprawdzania niekaralności wszystkich pracowników i współpracowników pracujących z dziećmi. Szokującą dla wielu informacją może być to, że w tej chwili dotyczy to tylko wybranych zawodów jak nauczyciel czy wychowawca na koloniach.

Fundacja apeluje o ustawę o bezpieczeństwie dzieci i młodzieżyAdobe Stock

- Niestety większość podmiotów sprawdza swoich pracowników i współpracowników wyłącznie pod kątem przestępstw na tle seksualnym. W tej sytuacji nie dowiadujemy się na przykład, jeżeli osoba, którą zatrudniamy, popełniła inny, poważny czyn przeciwko dzieciom – zwraca uwagę Katarzyna Katana z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Według Fundacji, wiele przeznaczonych dla dzieci miejsc, także pod tym kątem, sprawdza wyłącznie pracowników merytorycznych, zostawiając bez kontroli personel pomocniczy - sprzątaczy, kierowców czy woźnych. Właściciele niektórych klubików czy sal zabaw nie sprawdzają wcale.

Błażej Kmieciak z Państwowej Komisji ds. pedofilii podkreśla, że nadzór nad wieloma organizacjami, którym powierza się pod opiekę dzieci, wydaje się nadal nieefektywny.

Politycy pracują nad zmianami w prawie

Na to zwraca również uwagę była siatkarka, posłanka Małgorzata Niemczyk z Koalicji Obywatelskiej. - Podjęliśmy działania, aby stworzyć przepisy prawne, które zapewnią bezpieczeństwo w obszarze sportu – zapowiada.

- My jesteśmy otwarci także na rozmowy z innymi partiami. Wiemy, że zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Lewica, inne partie opozycji demokratycznej, bardzo mocno interesują się tą kwestią – wskazuje Dariusz Klimczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Jak podkreśla Katarzyna Kotula - za której sprawą rozpoczęła się poważna, polityczna dyskusja o nadużyciach w sporcie - równie ważne, co sprawdzanie karalności, jest stworzenie konkretnych, uniwersalnych i zrozumiałych dla wszystkich zasad bezpiecznych relacji między pracownikami miejsc opieki a dziećmi.

- Żeby nie dochodziło do sytuacji, w których dziecko zostaje z dorosłym sam na sam w szatni, w kantorku, czy też nawet w pomieszczeniu w szkole – wyjaśnia Katarzyna Kotula.

Lewica złożyła do Sejmu ustawę o nieprzedawnianiu się aktów pedofilskich. Na ściganiu pedofilii koncentruje się też między innymi Polska 2050. - Postulujemy powołanie grupy specjalnej prokuratorów do spraw ścigania pedofilii niezależnie od tego, gdzie ona powstaje – mówi Paulina Henning-Kloska z Polski 2050.

Propozycje PiS i Solidarnej Polski ws. ochrony dzieci

Pomysłem, który jeszcze w tym tygodniu planuje przedstawić Solidarna Polska, jest projekt ustawy o patostreamingu - autorstwa ministra Michała Wójcika. - Przewiduje wysokie sankcje – zapowiada minister.

Polityk Solidarnej Polski w odpowiedzi na pomysł Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę odpowiada, że chętnie spotka się na rozmowę. Minister Rodziny i Polityki Społecznej z Prawa i Sprawiedliwości takiej potrzeby nie widzi.

- Działania podejmujemy cały czas. Wczoraj na Radzie Ministrów kierunkowo została też przyjęta ustawa o dostępie do treści niepożądanych, aby chronić dzieci – przekazuje minister Marlena Maląg.

Z kolei Artur Dziambor z Wolnościowców stwierdza, że "w tym momencie mamy sytuację, w której nasze dzieci chronione są tylko tyle, ile my je zgłosimy do Rzecznika Praw Dziecka"

Autorka/Autor:Maria Mikołajewska

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Janusz Kowalski poinformował w środę rano, że odchodzi z Suwerennej Polski. "Teraz skupiam się na merytorycznej pracy w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości" - napisał.

Janusz Kowalski odchodzi z Suwerennej Polski

Janusz Kowalski odchodzi z Suwerennej Polski

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Władimir Putin zaczął latać we własnym kraju w asyście myśliwca - napisał niezależny rosyjski portal Agientstwo. Powołuje się między innymi na relacje mieszkańców Jakucji, którą przywódca odwiedził po drodze do Korei Północnej.

"Putin boi się latać". Media: pierwszy taki przypadek

"Putin boi się latać". Media: pierwszy taki przypadek

Źródło:
Agientstwo, tvn24.pl

Upały w Ameryce, upały na południu Europy. Propozycję dla tych, którzy nie lubią spędzać wakacji w upałach, mają kraje skandynawskie. Szwecja i Norwegia zapraszają na coolcation.

Coolcation to skandynawska propozycja dla tych, którzy nie lubią spędzać wakacji w upałach

Coolcation to skandynawska propozycja dla tych, którzy nie lubią spędzać wakacji w upałach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych Vivek Murthy zwrócił się z nietypowym apelem do Kongresu. Jego zdaniem media społecznościowe powinny zawierać ostrzeżenia zdrowotne podobne do tych, jakie widnieją na alkoholu czy papierosach. Media społeczenościowe przyczyniają się do kryzysu zdrowia psychicznego, zwłaszcza u młodych ludzi.

Naczelny lekarz USA apeluje, by media społecznościowe miały ostrzeżenia podobne do tych na papierosach

Naczelny lekarz USA apeluje, by media społecznościowe miały ostrzeżenia podobne do tych na papierosach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jedna osoba jest ranna po ataku rosyjskiego drona w obwodzie lwowskim - poinformował w środę rano mer tego miasta Andrij Sadowy. Rosjanie zaatakowali 60 kilometrów od granicy z Polską. W sumie ukraińskie siły powietrzne zestrzeliły 19 bezzałogowców, które zaatakowały kilka regionów kraju. 847 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Co jeszcze wydarzyło się w ciągu ostatniej doby w Ukrainie.

Atak obok Lwowa, makabryczny rozkaz Rosjan, niepokojące doniesienia z Zaporoża. Co wydarzyło się w Ukrainie

Atak obok Lwowa, makabryczny rozkaz Rosjan, niepokojące doniesienia z Zaporoża. Co wydarzyło się w Ukrainie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV

Lewica, która nie zrealizuje swojego programu i będzie utrzymywała rząd, który realizuje inny, centroprawicowy program, może sama się położyć do grobu. Wyborcy Lewicy nie będą mieli wtedy powodu, żeby pójść na tę Lewicę zagłosować - stwierdził w TVN24 Adrian Zandberg, wiceprzewodniczący partii Razem.

Zandberg: Rząd wszedł w PiS-owskie buty. Utrzymując go, Lewica może się sama położyć do grobu

Zandberg: Rząd wszedł w PiS-owskie buty. Utrzymując go, Lewica może się sama położyć do grobu

Źródło:
TVN24

42-letni mieszkaniec Grudziądza został zatrzymany w związku z kradzieżą samochodu dokonaną w warszawskim Wawrze. Podczas przeszukania policjanci znaleźli przy nim m.in. narzędzie do grawerowania metalu, łamak oraz mefedron.

Policjanci "Kobry" zatrzymali podejrzanego o kradzież auta. Miał przy sobie mefedron

Policjanci "Kobry" zatrzymali podejrzanego o kradzież auta. Miał przy sobie mefedron

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Władimir Putin przybył do Korei Północnej. Siły Obronne Izraela poinformowały, że zatwierdziły plan ofensywy na Liban. Gwiazda muzyki pop Justin Timberlake usłyszał zarzuty. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 19 czerwca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę

Źródło:
PAP, TVN24

100 milionów złotych - tyle wydano z Funduszu Patriotycznego na organizacje przychylne poprzedniej władzy. Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli zwrócili uwagę, że niektórzy eksperci oceniający wnioski, byli wprost powiązani ze stowarzyszeniami i organizacjami ubiegającymi się o środki. NIK miała zastrzeżenia do blisko połowy ze 174 osób. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Miliony dla organizacji przychylnych PiS. "Te wszystkie procedury są tylko fasadą"

Miliony dla organizacji przychylnych PiS. "Te wszystkie procedury są tylko fasadą"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Z prognoz wynika, że podczas wyładowań wiatr może się rozpędzać nawet do 110 kilometrów na godzinę. Obowiązują też ostrzeżenia przed upałem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia drugiego stopnia w części kraju. Uważajmy na spiekotę i burze

Ostrzeżenia drugiego stopnia w części kraju. Uważajmy na spiekotę i burze

Źródło:
IMGW

W poniedziałek zaczęły obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które z przewozu osób wykluczyły kierowców nieposiadających polskiego prawa jazdy, ale także tych, którzy w naszym kraju przebywają krócej niż 185 dni. Jak podaje środowa "Rzeczpospolita", nowe przepisy odsunęły nawet jedną czwartą zagranicznych kierowców. "Bez strategii migracyjnej biznes ma problem" - czytamy w gazecie.

Tę branżę dopadł paraliż. "Skala chaosu jest potężna"

Tę branżę dopadł paraliż. "Skala chaosu jest potężna"

Źródło:
PAP

Sekta religijna w zachodniej części Zimbabwe ukryła pod grządkami kilkadziesiąt grobów dzieci. Makabrycznego odkrycia dokonały służby medyczne, po weryfikacji zgłoszeń o trwających w tym regionie epidemiach cholery, świnki i odry. - Mieszkańcy wioski każdego ranka widzieli nowe ogrody warzywne i zieleniejące grządki, nieświadomi, że pod żyzną glebą leży kolejne martwe dziecko, któremu odmówiono pomocy medycznej - przekazał Celestino Dhege, szef służb medycznych prowincji.

Członkowie sekty z Zimbabwe trzymali chore dzieci w domu. Gdy zmarły, grzebali je nocą i sadzili nowe grządki

Członkowie sekty z Zimbabwe trzymali chore dzieci w domu. Gdy zmarły, grzebali je nocą i sadzili nowe grządki

Źródło:
PAP

Władze nadmorskiego kurortu San Felice Circeo wprowadzają zakaz chodzenia na bosaka. Grzywny grożą także za chodzenie w stroju plażowym po centrum miejscowości i rozwieszanie prania w widocznych miejscach. - Rozporządzenie wynika z potrzeby ochrony wizerunku San Felice Circeo - wyjaśniła burmistrz Monia Di Cosimo.

Wakacje we Włoszech? Tutaj za chodzenie boso grożą wysokie kary

Wakacje we Włoszech? Tutaj za chodzenie boso grożą wysokie kary

Źródło:
PAP

Siedem osób zginęło we wtorek wieczorem w wypadku samochodowym w pobliżu Chartres w środkowej Francji - poinformowała lokalna prefektura w Regionie Centralnym-Dolinie Loary. Pięcioro zmarło w płonącym aucie, a dwie z drugiego pojazdu z powodu siły uderzenia. Nie są na razie znane przyczyny wypadku.

Tragiczny wypadek ze Francji. Pięć osób zginęło w płonącym samochodzie, dwie z powodu siły uderzenia

Tragiczny wypadek ze Francji. Pięć osób zginęło w płonącym samochodzie, dwie z powodu siły uderzenia

Źródło:
PAP, Le Figaro

- Te nieszczęsne małpki na stacjach benzynowych muszą niestety pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych? - pytała w "Faktach po Faktach" Izabela Leszczyna. Ministra zdrowia zapowiadała wprowadzenia na nich zakazu sprzedaży alkoholu. Mówiła też o programie pilotażowym, który ma zapobiegać nieodwoływaniu wizyt u specjalistów.

"Małpki muszą pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych?"

"Małpki muszą pozostać, ale naprawdę musimy kupić w nocy alkohol na stacjach benzynowych?"

Źródło:
TVN24
NIK zbada policyjne lotnictwo

NIK zbada policyjne lotnictwo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Byłego komendanta głównego policji wprowadził do rady nadzorczej Piasta Gliwice mniejszościowy udziałowiec, bo Jarosław Szymczyk mieszkał blisko i dbał o bezpieczeństwo w klubie. Większościowy udziałowiec, czyli miasto, poprosiło o zmianę tej decyzji. We wtorek ogłoszono, że generała w klubie sportowym nie będzie.

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Jarosław Szymczyk nie będzie już pracować w klubie sportowym

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek na Teneryfie zaginął 19-letni Brytyjczyk Jay Slater - piszą brytyjskie media. Jego ostatnią znaną lokalizacją był górzysty park krajobrazowy. Jak przekazała dziewczyna, która przyjechała z nim na wyspę, zadzwonił do niej o poranku, informując, że się zgubił, potrzebuje wody i pada mu bateria w telefonie. Później kontakt się urwał.

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Dzwonił, że się zgubił i pada mu bateria. Zaginął na Teneryfie

Źródło:
BBC, Lancashire Post

Ostatnimi laty w dyskusjach o turystyce dominuje jedna kwestia - nadmiar przyjezdnych. Kolejne miasta i podróżnicze regiony prześcigają się w pomysłach na ograniczenie fali turystów. W niedawnym badaniu sprawdzono, które europejskie atrakcje są najbardziej zatłoczone. Okazało się, że najwięcej turystów oblega Wersal.

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Tłok, gwar, kolejki i przepychanki. To najbardziej zatłoczona atrakcja Europy

Źródło:
PAP

Zmarł Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Polityka" i szef serwisu internetowego pisma. O jego śmierci poinformowała redakcja. Miał 51 lat.

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Nie żyje Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki"

Źródło:
tvn24.pl, "Polityka"

Włoskie, greckie, a może nordyckie - które europejskie wyspy są najlepsze na wakacyjny wypoczynek? Portal turystyczny Lonely Planet przygotował zestawienie dwunastu wysp na Starym Kontynencie, spośród których każda charakteryzuje się innym, wyjątkowym klimatem.

Wakacje na europejskiej wyspie? Eksperci wskazują 12 najlepszych

Wakacje na europejskiej wyspie? Eksperci wskazują 12 najlepszych

Źródło:
Lonely Planet

To są historie nasze, rodzinne - mówił dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń, autor publikacji "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko", w czasie autorskiego spotkania w klubie Niebo w Warszawie. Maja Heban ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza zwróciła uwagę, że z książki "bije dojrzałość procesu".

"Oddaję wam bardzo osobistą książkę"

"Oddaję wam bardzo osobistą książkę"

Źródło:
TVN24

Wystarczy stanąć we wskazanym punkcie Warszawy i użyć smartfona, by zobaczyć, jak to miejsce wyglądało niespełna sto lat temu. Efekt niejednego zszokuje, bo na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Marszałkowską zmieniło się prawie wszystko.

Zrekonstruowali fragment Warszawy lat 30. Wejdziesz do niej smartfonem

Zrekonstruowali fragment Warszawy lat 30. Wejdziesz do niej smartfonem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl