MSZ był i będzie aktywny w zabieganiu o jak najlepszy wizerunek naszego kraju. Nie będziemy bierni w przypadku prób fałszowania historii, ignorancji czy przypisywania nam win, których nie popełniliśmy - mówił w Sejmie szef resortu Grzegorz Schetyna.
Schetyna zaznaczył w czwartkowym wystąpieniu, że w gestii MSZ jest troska o jak najlepszy wizerunek Polski. - Ostatnie wydarzenia pokazują, że nie jest to sprawa zamknięta. Zapewniam, że MSZ był i będzie aktywny na tym polu. Nie będziemy bierni w przypadku prób fałszowania historii, ignorancji czy przypisywania nam win, których nie popełniliśmy - zapowiedział Schetyna.
Przypomniał, że w ostatnim roku ponad 150 razy interweniowano w przypadku użycia tzw. wadliwych kodów pamięci dotyczących Polski i Polaków. Dodał, że "większość interwencji była skuteczna i doprowadziła do sprostowania niewłaściwych sformułowań".
O bezpieczeństwie Polski i Europy
Minister spraw zagranicznych wiele miejsca w expose poświęcił kwestiom bezpieczeństwa Polski. - Kwestią kluczową dla przyszłości Polski i Europy jest dzisiaj zapewnienie bezpieczeństwa. Dążymy do tego korzystając ze wszystkich dostępnych nam instrumentów. Najważniejszym pośród nich jest NATO - podkreślił szef MSZ przedstawiając informację o zadaniach polskiej polityki w 2015 roku.
- Wyzwania takie jak wojna na wschodzie Ukrainy czy bestialstwo tzw. Państwa Islamskiego postawiły wspólnotę transatlantycką wobec konieczności odbudowy jej potencjału we wszystkich aspektach. Obecnie działania te przebiegają dwutorowo: realizowane są postanowienia szczytu z Newport i równolegle rozpoczęły się przygotowania do szczytu NATO, który odbędzie się w 2016 roku w Warszawie - dodał.
10 tys. żołnierzy na ćwiczeniach w Polsce
Poinformował, że w roku 2015 w ćwiczeniach wojskowych na terenie Polski weźmie udział około 10 tysięcy żołnierzy państw NATO, w tym ok. 3 tysięcy żołnierzy amerykańskich. - W tym roku powstaną siły szybkiego reagowania NATO - powiedział.
- Będziemy również dążyć do podniesienia roli i umiędzynarodowienia takich jednostek jak Wielonarodowy Korpus Północny-Wschód w Szczecinie i powstająca Jednostka Integrowania Sił NATO. Polska będzie zwiększać swoją rolę w Sojuszu angażując się w Siły Natychmiastowego Reagowania i reformę Sił Odpowiedzi NATO - zapewnił.
Schetyna o wschodzie Europy
Schetyna sądzi, że Europa musi przed stawić konkretną ofertę dla wschodu kontynentu. - Sąsiedztwo europejskie to szansa i obowiązek. Jeśli Unia chce być w XXI wieku jedną ze światowych potęg, musi mieć pozytywną ofertę dla swojego najbliższego sąsiedztwa, zwłaszcza wschodnioeuropejskiego - ocenił szef MSZ.
Schetyna powiedział, że ze smutkiem odnotowuje ochłodzenie stosunków z Federacją Rosyjską.
Wskazywał, że "niepokojem napawa nie tylko polityka rosyjska wobec Ukrainy i innych krajów zorientowanych na zacieśnianie więzi z UE, ale także wydarzenia w samej Rosji - zabójstwo Borysa Niemcowa, kampania zastraszania prowadzona wobec tych, którzy upominają się o szacunek dla praw człowieka i swobód obywatelskich, czy wojna informacyjna, by zamaskować własny udział w konflikcie na Ukrainie i karykaturalnie przedstawić reakcję Zachodu na rosyjską agresję".
- Nie możemy wykluczyć, że w przypadku ponownej eskalacji działań zbrojnych będziemy zmuszeni, wraz z innymi państwami podjąć decyzję o mocniejszym wsparciu państwa ukraińskiego, w tym jego obronności - zapowiedział.
- Suwerenna, demokratyczna, proeuropejska i dostatnia Ukraina jest elementem polskiej racji stanu. Zarazem warto przypomnieć, że w ostatnich 25 latach nigdy nie narzucaliśmy, ani nie będziemy narzucać naszym sąsiadom żadnych rozwiązań czy wyborów - powiedział Schetyna.
Podkreślił również, że mimo niedawnego uznania przez Radę Najwyższą oddziałów UPA za bojowników o wolność Ukrainy, Polska chce kontynuować z Ukrainą proces pojednania historycznego. - Nie będziemy przemilczać naszych krzywd i polskich ofiar, w tym także zbrodni Wołyńskiej, ale nie zamykamy się na wrażliwość sąsiada. Ukraina tworzy dziś swoją nowoczesną tożsamość, w tym historyczną, co nie zwalnia jednak z krytycznego spojrzenia na własne dzieje. Taka jest powinność dojrzałych narodów - dodał.
"Nielegalna imigracja wyzwaniem dla Europy"
W expose szef dyplomacji odniósł się do rosnącego w Europie problemu nielegalnej imigracji. - Wielkim wyzwaniem dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej jest sytuacja na Bliskim Wschodzie i w regionie Morza Śródziemnego - powiedział minister. - Różnymi drogami do Europy trafiło blisko 275 tysięcy osób. Można sobie powtarzać, że to jest daleko od Polski, że do nas nie dotrze. Nie jest to jednak prawda. Jesteśmy sygnatariuszami Porozumienia z Schengen i obywatele Rzeczypospolitej korzystają z jego dobrodziejstw - zaznaczył.
Jego zdaniem, destabilizacja wspólnych granic UE uderza w interesy nie tylko państw południa Europy, ale również Polski. - Nie możemy być obojętni, gdy tuż koło naszych granic giną setki ludzi, jak w ostatniej tragedii na Morzu Śródziemnym, a tysiące czekają na przemyt do Europy - stwierdził.
Aspiracje do RB ONZ
Schetyna przypomniał w sejmowym wystąpieniu, że Polska wysunęła kandydaturę naszego kraju na miejsce niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.
- Nie chcemy, by nasze członkostwo w Radzie było wyłącznie dwuletnim okresem wzmacniania wizerunkowego prestiżu naszego państwa. Polska jako kraj, który zdobył międzynarodowy autorytet za sprawą udanej transformacji gospodarczej oraz konsekwentnych działań na rzecz zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa, poszanowania praw człowieka, może wnieść wiele ważnych treści w pracę tej organizacji - zaznaczył szef MSZ.
W swoim expose minister spraw zagranicznych zapowiedział także, że Polska nie rezygnuje ze swoich aspiracji wprowadzenia w Polsce euro. Jak zapowiedział, kluczowym kryterium przy podejmowaniu kroków względem wspólnej waluty będzie interes Polaków.
Autor: kło/ja,gak / Źródło: TVN24, PAP