Ósmy samolot z ewakuowanymi z Afganistanu wylądował w Warszawie. Michał Dworczyk: kolejny przyleci w nocy

Autor:
mart,js/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Ósmy samolot z ewakuowanymi z Afganistanu wylądował w Warszawie
Ósmy samolot z ewakuowanymi z Afganistanu wylądował w WarszawieTVN24
wideo 2/12
TVN24Ósmy samolot z ewakuowanymi z Afganistanu wylądował w Warszawie

Ósmy samolot z ewakuowanymi z Afganistanu wylądował w poniedziałek przed godziną 16 w Warszawie. Według szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka na pokładzie miało być ponad 70 osób. Dodał, że w nocy - kolejnym samolotem - przyleci kolejne blisko 100 osób.

Kolejny samolot z ewakuowanymi osobami z Afganistanu wylądował na warszawskim lotnisku Chopina przed godziną 16. Szef KPRM Michał Dworczyk mówił wcześniej na konferencji prasowej, że na pokładzie samolotu jest ponad 70 osób.

Dworczyk zapowiedział, że w nocy przyleci kolejny Embraer z blisko 100 osobami na pokładzie. - Łącznie będzie to ponad 500 ewakuowanych Afgańczyków, którzy trafią do Warszawy - dodał minister.

Ósmy samolot z ewakuowanymi z Afganistanu wylądował w WarszawieTVN24

Szef KPRM podkreślił, że ewakuacja dotyczy Afgańczyków, którzy współpracowali z Polską. - Afgańczyków, którzy w ostatnich latach pomagali Polakom w czasie naszej misji w tym kraju, pomagali żołnierzom Wojska Polskiego, pomagali polskim dyplomatom. Dzisiaj my pomagamy im oraz ich rodzinom, dbając o to, aby mogli bezpiecznie wyjechać z Afganistanu i uniknąć zagrożenia - podkreślił Dworczyk.

OGLĄDAJ TVN24 W TVN24 GO

Dworczyk o możliwych zamachach na lotnisku w Kabulu

Dworczyk mówił o aktualnej sytuacji na lotnisku w Kabulu. - Staje się coraz niebezpieczniejsza - podkreślał.

- Pojawiają się informację o możliwych zamachach terrorystycznych wokół lotniska i napływ osób, które trafiają do tej bezpiecznej strefy, jest coraz mniejszy, zmniejsza się - powiedział szef KPRM.

Jak podkreślił, osoby ewakuowane otrzymują w Polsce pomoc - najpierw są kierowane na 10-dniową kwarantannę, a wnioski o uzyskanie statusu uchodźcy "będą pilnie rozpatrywane".

Wiceminister Marcin Przydacz o ewakuacji personelu Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Wiceminister Marcin Przydacz o ewakuacji personelu Międzynarodowego Funduszu WalutowegoTVN24

Do pomocy wykorzystana zostanie baza hotelowa

Jak zaznaczył Dworczyk, zgodnie z naszymi deklaracjami w tym zakresie, będziemy pomagali także krajom Unii Europejskiej czy NATO w ewakuacji osób z Afganistanu. - W związku z tym na teren Polski dotrą obywatele Afganistanu, którzy będą mogli tu przebywać czasowo - do trzech miesięcy, a potem zostaną przekazani do kraju docelowego pobytu, więc tam procedury będą zupełnie inne - wyjaśnił.

Dodał, że właśnie dlatego miejsca ich pobytu nie będą ograniczone jedynie do ośrodków Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

- To wszystko powoduje, że będą to nie tylko te stałe ośrodki, ale będzie również wykorzystana baza hotelowa na ten cel przeznaczona - powiedział dziennikarzom Dworczyk

Ewakuacja z Afganistanu do Polski

Osoby z Afganistanu są ewakuowane z Kabulu do Uzbekistanu samolotami wojskowymi, a następnie samolotami cywilnymi do Polski.

Polska ma ewakuować z Kabulu również 300 Afgańczyków, którzy współpracowali z NATO. Poinformował o tym w piątek premier Mateusz Morawiecki po rozmowie z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem.

Do Afganistanu zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy poleciało 100 polskich żołnierzy, którzy wspierają ewakuację afgańskich współpracowników Polski i innych krajów NATO.

Czytaj więcej: Afganistan, ewakuacja z Kabulu. Ile osób ewakuowali Amerykanie i sojusznicy

Przydacz: do tej pory ewakuowano z Afganistanu do Polski 450 osób
Przydacz: do tej pory ewakuowano z Afganistanu do Polski 450 osóbTVN24

Autor:mart,js/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości