Biskupi wybiorą nowego przewodniczącego Episkopatu Polski. Głosowanie odbędzie się dziś lub w czwartek. Nowy przewodniczący zastąpi sprawującego tę funkcję od dziesięciu lat abp. Stanisława Gądeckiego. Episkopat będzie też wybierał wiceprzewodniczącego. Do tej pory tę funkcję, przez dwie kadencje, pełnił abp Marek Jędraszewski.
Episkopat Polski wybierze dziś, bądź w czwartek nowego przewodniczącego. Zastąpi on sprawującego tę funkcję od 10 lat abp. Stanisława Gądeckiego. Wybory są tajne i decyduje większość głosów. Maksymalnie mogą zostać przeprowadzone trzy tury głosowania.
Kandydatami na przewodniczącego mogą być tylko biskupi diecezjalni, których obecnie jest 42. Kadencja przewodniczącego trwa 5 lat. Możliwa jest reelekcja na kolejną, jedną, kadencję.
Zgodnie ze Statutem KEP prawo do udziału w głosowaniu mają wszyscy członkowie Konferencji Episkopatu, czyli biskupi diecezjalni i pomocniczy oraz biskupi pełniący szczególne zadania w Konferencji Episkopatu, zlecone przez Stolicę Apostolską lub przez samą Konferencję. Członkami Konferencji nie są zaś biskupi-seniorzy.
Czytaj też: Arcybiskup Stanisław Gądecki o liście do Kamińskiego i Wąsika: małżonki zwróciły się do mnie z prośbą
Kto może zostać nowym przewodniczącym?
Przewodniczący KEP - zgodnie ze statutem - zwołuje Radę Stałą, zebranie plenarne, radę biskupów diecezjalnych oraz przewodniczy obradom podczas tychże zebrań. Ponadto zaprasza wyjątkowo i w szczególnych przypadkach na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski inne osoby, po wysłuchaniu Prezydium KEP.
Kieruje on całą Konferencją Biskupów, która koordynuje wszystkie prace duszpasterskie i charytatywne w Polsce i stanowi normy prawne Kościoła w Polsce. Przesyła sprawozdania i dokumenty z zebrań plenarnych oraz rady biskupów diecezjalnych do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej.
Wśród kandydatów media wymieniają: metropolitę częstochowskiego abp Wacława Depo, metropolitę katowickiego abp. Adriana Galbasa, metropolitę gnieźnieńskiego - prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, metropolitę łódzkiego kard. Grzegorza Rysia oraz metropolitę gdańskiego abp. Tadeusza Wojdę.
Procedura wyboru zaczyna się od zgłaszania kandydatur przy obecności większości biskupów, którzy powinni być wezwani na rozpoczynającą się dziś Konferencję Episkopatu. Każdy z obecnych na KEP biskupów oddaje głos na jedną osobę. Wybór jest dokonany, gdy kandydat otrzyma 50 proc. plus jeden oddany głos.
Episkopat wybierze nowego przewodniczącego. Głosowanie
Głosowanie jest tajne i odbywa się na specjalnie przygotowanych kartach.
Jeśli po pierwszej turze nikt nie uzyska większości głosów, odbywa się drugie głosowanie, a po nim trzecie. W ostatnim biskupi głosują tylko nad dwoma kandydatami, którzy otrzymali największą liczbę głosów w drugiej turze. Do wyboru nowego przewodniczącego Episkopatu wystarczy wtedy zwykła większość głosów. W sytuacji, jeśli dwie osoby otrzymają taką samą liczbę głosów, przewodniczącym zostanie kandydat starszy wiekiem. Następnie jest on pytany, czy przyjmuje wybór. Jeśli potwierdzi - zostaje przewodniczącym. Jeśli nie - głosowanie jest powtarzane.
Nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przejmie obowiązki z chwilą wyboru.
Abp Marek Jędraszewski nie będzie już wiceprzewodniczącym KEP
Episkopat czekają nie tylko wybory przewodniczącego na kadencję 2024-2029, ale także wiceprzewodniczącego. Sposób wyboru jest taki sam. Do tej pory funkcję tę przez dwie kadencje pełnił abp Marek Jędraszewski.
Czytaj także: Arcybiskup Jędraszewski ciepło o dzieciach z in vitro. "Trzeba je otoczyć szacunkiem i miłością"
Prezydent Andrzej Duda w maju 2021 roku odznaczył arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej, za propagowanie postaw patriotycznych".
O arcybiskupie zrobiło się głośno za sprawą między innymi wypowiedzi na temat LGBT.
W sierpniu 2019 roku kościelny hierarcha użył określenia "tęczowa zaraza", w tym samym miesiącu mówił też o "ideologii gender i LGBT". We wrześniu 2020 roku mówił zaś o życiu wbrew "lansowanym ideologiom singli", gender i LGBT.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock