Do egzaminu ósmoklasisty zgłosiło się niemal 7 tysięcy dzieci uchodźców. Gdzie najwięcej? Mamy dane

Źródło:
tvn24.pl
Minister Czarnek o edukacji uchodźców z Ukrainy
Minister Czarnek o edukacji uchodźców z Ukrainy
wideo 2/5
Minister Czarnek o edukacji uchodźców z Ukrainy

- Jeśli dyrektorzy z nauczycielami się zdecydowali na przyjęcie dzieci ukraińskich do klas polskich, to decydują się również na ich klasyfikowanie - powiedział w RMF FM minister edukacji Przemysław Czarnek. Nie dodał jednak, że mimo jego apeli to właśnie w klasach ogólnodostępnych jest zdecydowana większość ukraińskich dzieci. Część z nich w maju podejdzie do egzaminów.

W polskim systemie oświaty uczy się obecnie 185 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy, z czego 35 tys. w przedszkolach, 135 tys. w szkołach podstawowych i kilkanaście tysięcy w szkołach ponadpodstawowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wśród nich są uczniowie, którzy już w maju tego roku zmierzą się z polskimi egzaminami zewnętrznymi. Do polskiej matury zgłosiło się zaledwie 47 osób, ale matura to egzamin nieobowiązkowy. - Spodziewam się, że te 47 osób, które zgłosiło się do matury polskiej, to są osoby, które mówią w języku polskim, miały kontakt również z literaturą polską, dlatego przystępują do egzaminu maturalnego. To nie jest duża skala - ocenił minister edukacji Przemysław Czarnek w RMF FM.

Obowiązkowy, by ukończyć szkołę podstawową, jest za to egzamin ósmoklasisty. Minister Czarnek w czwartek 21 kiwetnia poinformował, że zgłosiło się do niego blisko siedem tysięcy dzieci z Ukrainy. - Mamy dla nich udogodnienia, jeśli chodzi o matematykę i polecenia w języku ukraińskim – mówił minister.

JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ EGZAMIN DLA UCHODŹCÓW? >>>

Gdzie będą pisać egzamin?

Tvn24.pl udało się uzyskać informacje na temat tego, w jakich regionach uczą się ósmoklasiści z Ukrainy, którzy zapisali się na egzamin. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie prowadzi podsumowania pod kątem miast czy województw, ale dostępny jest podział na regiony podległe poszczególnym okręgowym komisjom egzaminacyjnym.

I tak odpowiednio w poszczególnych komisjach zgłoszono następującą liczbę ósmoklasistów z Ukrainy:

- OKE Poznań (wielkopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie) - 1389 osób - OKE Warszawa (mazowieckie) - 1283 osoby - OKE Wrocław (dolnośląskie, opolskie) - 1058 osób - OKE Kraków (małopolskie, podkarpackie, lubelskie) - 899 osób - OKE Jaworzno (śląskie) - 870 osób - OKE Gdańsk (pomorskie, kujawsko-pomorskie) - 711 osób - OKE Łódź (łódzkie, świętokrzyskie) - 582 osoby - OKE Łomża (warmińsko-mazurskie, podlaskie) - 330 osób.

Problematyczne egzaminy dla dzieci uchodźców
Problematyczne egzaminy dla dzieci uchodźcówTVN24

Edukatorzy protestowali

"Przeczytaj pytanie i udziel odpowiedzi: 波兰议会的任期是多久". Z takim zadaniem do premiera Mateusza Morawieckiego i liderów partii politycznej zwrócili się 11 kweitnia edukatorzy przeciwni egzaminowaniu dzieci uchodźców. Odpowiedzi od polityków oczekiwali po chińsku (do dnia 21 kwietnia nie nadeszła).

Skąd ten chiński? Zdaniem edukatorów podpisanych pod listem z podobnym niezrozumieniem na egzaminie ósmoklasisty i maturze zetkną się w tym roku uchodźcy z Ukrainy. Edukatorzy chcą odwołania egzaminów dla uczniów, którzy uciekli z ogarniętego wojną kraju.

Minister Czarnek nie bierze takiej ewentualności pod uwagę. W czwartek w R MF FM ocenił, że rozwiązaniem tej sytuacji, było utworzenie klas przygotowawczych, w których dzieci z Ukrainy uczyłyby się polskiego i dopiero od następnego roku szkolnego dołączyłyby do polskiego systemu oświaty. Nie musiałyby zdawać egzaminów.

DLACZEGO ODDZIAŁY PRZYGOTOWAWCZE NIE POWSTAJĄ? >>>

Mimo licznych apeli ministra oddziały jednak nie powstawały. Samorządowcy skarżyli się na brak pieniędzy i nauczycieli, których mogliby zatrudnić w klasach dla uchodźców. Pod koniec marca minister Czarnek przyznawał, że około 90 procent uczniów z Ukrainy uczy się w klasach ogólnodostępnych.

Po co im ten egzamin?

Egzamin ósmoklasisty będzie uczniom z Ukrainy niezbędny, jeśli będą chcieli wziąć udział w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych - liceów, techników oraz branżówek. Tegoroczna rekrutacja - szczególnie w dużych miastach - może być wyjątkowo trudna, ponieważ bierze w niej udział 1,5 rocznika dzieci. To wynik reformy obniżającej wiek obowiązku szkolnego do sześciu lat.

1 września 2022 roku do szkół ponadpodstawowych pójdą uczniowie, którzy zaczynali naukę jako sześciolatki. W obecnych klasach ósmych uczniów jest tak dużo, że nie wiadomo, jak pomieszczą się w liceach i technikach, ani kto będzie ich uczył. Kłopoty w szkołach ponadpodstawowych będą ciągnęły się aż do 2027 roku.

W skali kraju w 2014 roku naukę w podstawówkach rozpoczęło około 522 tys. sześcio- i siedmiolatków.  W typowym roczniku szkolnym dzieci jest tylko około 350 tys. Do tej liczby mogą dojść w tym roku również uczniowie z Ukrainy, którzy zechcą kontynuować naukę w Polsce.

Rekrutacja do liceów i techników. Dlaczego w 2022 roku będzie trudna?
Rekrutacja do liceów i techników. Dlaczego w 2022 roku będzie trudna?

Większość uczy się zdalnie

Minister Czarnek poinformował - po raz pierwszy podając dane na ten temat, że z jego informacji wynika, że zdecydowana większość dzieci z Ukrainy bierze udział w edukacji zdalnej prowadzonej przez ukraińskich nauczycieli.

- Jak nam wyjaśniła wiceminister nauki i oświaty, 540 tys. dzieci ukraińskich jest w nauce zdalnej i w łączności z Ukrainą - przekazał Czarnek.

Minister Czarnek o swojej rozmowie z ukraińskim ministrem edukacji
Minister Czarnek o swojej rozmowie z ukraińskim ministrem edukacjiMinisterstwo Edukacji i Nauki

#bezprzerwy

W tvn24.pl przyglądamy się pomysłom ministra Przemysława Czarnka i jego doradców. Urzędniczy język ustaw i rozporządzeń przekładamy dla Was na język szkolnej praktyki. Z ekspertami oceniamy, czy to, co się za tymi pomysłami i postulowanymi rozwiązaniami kryje, będzie korzystne dla uczniów i nauczycieli.

Sprawdzamy, czy autonomia szkół jest zagrożona i czy rodzice rzeczywiście będą mieli wpływ na edukację i wychowanie swoich dzieci. Wszystko to - artykuły, wywiady, materiały wideo, interaktywne infografiki, omówienia badań - możecie znaleźć w naszym serwisie pod hasłem #bezprzerwy.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

Biały Dom udostępnił szczegółowy raport na temat zdrowia i ogólnej kondycji kandydatki na prezydenta USA Kamali Harris. Komentatorzy zwracają uwagę, że to próba zwrócenia uwagi na fakt, iż Donald Trump nie przedstawił takich informacji.

Raport o stanie zdrowia Harris ma zwrócić uwagę na Trumpa

Raport o stanie zdrowia Harris ma zwrócić uwagę na Trumpa

Źródło:
PAP

Była marszałek Sejmu Elżbieta Witek została w sobotę wybrana na wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości. Mariusz Błaszczak został szefem Komitetu Wykonawczego - poinformował w sobotę rzecznik PiS Rafał Bochenek po zakończeniu Rady Politycznej.

Elżbieta Witek wiceprezesem. Mariusz Błaszczak z nową funkcją

Elżbieta Witek wiceprezesem. Mariusz Błaszczak z nową funkcją

Źródło:
PAP

Trudno w ogóle uwierzyć, że tego typu propozycja mogłaby być sformalizowana i przekazana na forum UE, a zwłaszcza RE - komentuje Hanna Machińska po zapowiedzi strategii migracyjnej Donalda Tuska. Szef rządu powiedział na konwencji Koalicji Obywatelskiej, że jednym z jej elementów ma być "czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu". "Zastanawiam się nad tym, czy pan Premier Donald Tusk, zawieszając prawo do azylu zawiesza również Konwencję Genewską, prawa człowieka, zasadę 'non-reoufulement' i inne międzynarodowe prawa jak np. Międzynarodową Konwencję Praw Dziecka?" - napisała Ochojska, założycielka PAH.

Tusk o zawieszeniu prawa do azylu. Hanna Machińska: trudno w ogóle uwierzyć

Tusk o zawieszeniu prawa do azylu. Hanna Machińska: trudno w ogóle uwierzyć

Źródło:
PAP, X, TVN24

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Jarosław Kaczyński, w czasie swojego wystąpienia na kongresie PiS w Przysusze, powiedział o zbieraniu podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie Zielonego Ładu. Potem prezes PiS ponownie wyszedł na scenę i prostował swoje słowa.

Kaczyński przemawia, schodzi i wraca. "Malutka poprawka"

Kaczyński przemawia, schodzi i wraca. "Malutka poprawka"

Źródło:
TVN24, PAP

Pokojowa nagroda Nobla dla japońskiej organizacji Nihon Hidankyo to wyraźny i bezpośredni komunikat dla Putina i Kim Dzong Una, że grożenie ludzkości użyciem broni atomowej jest haniebnie i nigdy nie powinno mieć miejsca w cywilizowanym i tak doświadczonym świecie - oświadczył przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego Joergen Watne Frydnes.

"To wyraźny i bezpośredni komunikat dla Putina i Kim Dzong Una"

"To wyraźny i bezpośredni komunikat dla Putina i Kim Dzong Una"

Źródło:
PAP

Łotwy nie stać na Rail Baltica. Inwestycja powinna zostać zawieszona na rok, do czasu rozwiązania problemów finansowych - powiedział minister rolnictwa Łotwy Armands Krauze. Sprawą projektu kolejowego Rail Baltica łączącego kraje bałtyckie z Polską zajmuje się parlamentarna komisja śledcza.

Megainwestycja kolejowa pod znakiem zapytania. "Nikt nie chce tego uczciwie przyznać"

Megainwestycja kolejowa pod znakiem zapytania. "Nikt nie chce tego uczciwie przyznać"

Źródło:
PAP

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

Na plażach Nowej Fundlandii pojawiła się tajemnicza, biała maź. Według lokalnego ekologa Stana Tobina, substancja przypomina źle wyrobione ciasto do chleba. Ale czym jest naprawdę?

Jak źle wyrobione ciasto. Tajemnicza maź na plaży

Jak źle wyrobione ciasto. Tajemnicza maź na plaży

Źródło:
BBC

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Miejscami porywy mogą sięgać 95 kilometrów na godzinę. Prognozowane są też burze. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Mocno powieje i zagrzmi. Ostrzeżenia IMGW w 15 województwach

Mocno powieje i zagrzmi. Ostrzeżenia IMGW w 15 województwach

Źródło:
IMGW

W sobotę na zakończenie otwartej części kongresu Prawa i Sprawiedliwości szef PiS Jarosław Kaczyński oraz p.o. prezesa Suwerennej Polski Patryk Jaki podpisali 10-punktową deklarację ideową w związku z połączeniem ugrupowań. Na posiedzeniu Rady Politycznej przeprowadzono tajne głosowanie w tej sprawie.

PiS łączy się z Suwerenną Polską. Jest deklaracja

PiS łączy się z Suwerenną Polską. Jest deklaracja

Źródło:
TVN24, PAP

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od wielu miesięcy trwa, a w ostatnich dniach nabrała mocy wymiana zdań między koalicjantami o kształcie zmian w sposobie naliczania składki zdrowotnej. Donald Tusk w sobotę pokazał kierunek w jakim kierunku ma iść ta reforma. - Na pewno nikt w przyszłym roku nie będzie płacił składki zdrowotnej od tzw. środków trwałych. Do końca roku przyjmiemy projekt ustawy o składce zdrowotnej - powiedział podczas sobotniej konwencji premier Donald Tusk.

Składka zdrowotna po nowemu. Premier podał termin

Składka zdrowotna po nowemu. Premier podał termin

Źródło:
PAP

W ciągu najbliższej doby pogodę będzie kształtował niż Helma z systemem frontów atmosferycznych. Jego centrum przemieści się bardzo dynamicznie od Morza Północnego, przez Danię i południowy Bałtyk, po Kraje Bałtyckie. W Polsce za sprawą niżu zapanuje wietrzna i deszczowa aura. Powrót dobrej pogody nastąpi wraz z nastaniem wyżu Werner.

Czeka nas drastyczna zmiana pogody. Uwaga: w niedzielę aura będzie groźna

Czeka nas drastyczna zmiana pogody. Uwaga: w niedzielę aura będzie groźna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najpierw zdemolował pokój, potem miał podpalić mieszkanie - taki był finał kłótni między znajomymi w Jarocinie (woj. wielkopolskie). Okoliczności sprawy bada policja i prokuratura. Zarzuty przedstawiono 34-latkowi z Żerkowa. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów.

"Koleżeńskie nieporozumienie" i pożar. 34-latek z zarzutami

"Koleżeńskie nieporozumienie" i pożar. 34-latek z zarzutami

Źródło:
PAP, TVN24

Dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie Maria Anna Potocka nie zgodziła się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, dlatego prezydent miasta Aleksander Miszalski postanowił wszcząć procedurę jej odwołania. To pokłosie wyroku sądu, który potwierdził, że Potocka jako dyrektorka innej miejskiej instytucji stosowała mobbing.

Masza Potocka nie chce odejść. Prezydent zamierza ją zwolnić

Masza Potocka nie chce odejść. Prezydent zamierza ją zwolnić

Źródło:
PAP

Państwo musi odzyskać stuprocentową kontrolę nad tym, kto do Polski przyjeżdża i wjeżdża - powiedział premier Donald Tusk podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej w Warszawie. Szef rządu zaprezentował strategię migracyjną "Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo". Zapowiedział, że jednym z jej elementów będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu. - Będę się domagał uznania w Europie dla tej decyzji - zaznaczył.

"Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo". Premier o strategii migracyjnej Polski

"Odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo". Premier o strategii migracyjnej Polski

Źródło:
TVN24, PAP

Połączenie Prawa i Sprawiedliwości ze środowiskiem Suwerennej Polski stało się faktem - oświadczył szef klubu PiS Mariusz Błaszczak po zakończeniu Rady Politycznej. - Wiem, że to wzbudza wiele oporów, ale w polityce trzeba umieć nad pewnymi faktami przechodzić do porządku dziennego - mówił wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas sobotniego kongresu partii w Przysusze. - W polityce trzeba mieć pamięć dobrą, ale krótką - dodał. Nowymi wiceprezesami PiS zostali Elżbieta Witek, Patryk Jaki i Michał Wójcik, do czasu powrotu do zdrowia Zbigniewa Ziobry.

Zjednoczenie PiS i Suwerennej Polski "stało się faktem". Kaczyński: w polityce trzeba mieć pamięć dobrą, ale krótką

Zjednoczenie PiS i Suwerennej Polski "stało się faktem". Kaczyński: w polityce trzeba mieć pamięć dobrą, ale krótką

Źródło:
PAP, TVN24
Rzeki będą się wylewać, bo taka ich natura. Oddajmy im doliny, będziemy spać spokojnie

Rzeki będą się wylewać, bo taka ich natura. Oddajmy im doliny, będziemy spać spokojnie

Źródło:
tvn24
Premium

W maju 2023 roku wybuchł tam ogromny pożar, po jego ugaszeniu przez wiele miesięcy mieszkańcy skarżyli się na nieprzyjemny zapach. Teraz problemy się skończyły. Uprzątnięto ponad 500 ton odpadów niebezpiecznych ze składowiska w Łaniętach koło Kutna (Łódzkie). - Jak się chce, to można to zrobić, mimo długiej procedury - mówi w rozmowie z tvn24.pl starosta kutnowski Dawid Kowalik, który pozyskał pieniądze na rozwiązanie problemu.

Uprzątnęli składowisko odpadów. Będą teraz domagać się zwrotu kosztów

Uprzątnęli składowisko odpadów. Będą teraz domagać się zwrotu kosztów

Źródło:
tvn24.pl

Owiane złą sławą, nazywane gettem, najgorszym i patologicznym osiedlem w Warszawie. Osiedle Dudziarska powstałe w latach 90. XX wieku wkrótce całkowicie zniknie z mapy miasta. Bloki od lat stoją puste, okna i drzwi zostały zamurowane, gdy tylko mieszkańców wysiedlono, osiedle uznano za "nieudany eksperyment społeczny". Terenu do dziś nikt nie chciał przejąć. Decyzją władz dzielnicy bloki przeznaczono do rozbiórki.

"Eksperyment społeczny" i "najstraszniejsze miejsce w Warszawie". Rozbiorą bloki na Dudziarskiej

"Eksperyment społeczny" i "najstraszniejsze miejsce w Warszawie". Rozbiorą bloki na Dudziarskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ubezpieczyciel samochodu służbowego, wypłacił nam tak zwaną kwotę bezsporną. Dostaliśmy pięć czy sześć tysięcy złotych. Proszę zobaczyć na zdjęcie - opowiada redakcji biznesowej tvn24.pl Kacper Dyląg ze Stronia Śląskiego, który w powodzi stracił dobytek. - Samochód jest wbity w budynek i sprawa wydaje się prosta, prawda? Jednak nie jest wciąż zakończona - opowiada o sytuacji z ubezpieczycielem.

Samochód wbity w budynek, ubezpieczyciel daje pięć tysięcy. "Sprawa wydaje się prosta, prawda?"

Samochód wbity w budynek, ubezpieczyciel daje pięć tysięcy. "Sprawa wydaje się prosta, prawda?"

Źródło:
tvn24.pl

Dziesięć dni - tyle specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologii potrzebują, by potwierdzić lub wykluczyć nowotwór piersi u pacjentki i jak mówią: szybciej już się nie da. Dyrektor Magdalena Borkowska oraz onkolożka dr n. med. Bogumiła Czartoryska-Arłukowicz opowiedziały w TVN24, jak pomagają kobietom z nowotworem piersi zmierzyć się z diagnozą, a potem skutecznie się leczyć.

Wypracowali "ścieżkę" dla pacjentek z rakiem piersi. "Szybciej tego już się nie da zrobić"

Wypracowali "ścieżkę" dla pacjentek z rakiem piersi. "Szybciej tego już się nie da zrobić"

Źródło:
TVN24

Właściwie to nie pamiętam, od kiedy znałem Basię Łopieńską. Z całą pewnością jednak poznałem ją jeszcze jako Barbarę Neronowicz, wtedy studentkę chemii na UW. Potem pamiętam dobrze jej ślub, z moim kolegą, Bogdanem Łopieńskim, znanym już fotoreporterem, absolwentem AWF. Widzę jak przez mgłę Bogdana na jakichś zawodach narciarskich w Lasku Bielańskim. To musiała być końcówka lat 50. i jeszcze z Baśką się nie znali.

Baśka  

Baśka  

Źródło:
tvn24.pl

Skorupiak Xibalbanus tulumensis, który zamieszkuje zalane wodą jaskinie na Półwyspie Jukatan, produkuje wyjątkowe toksyny. Mogą one znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób neurologicznych - donoszą naukowcy z Niemiec i Belgii.

Jad skorupiaków z podwodnych jaskiń może pomóc w produkcji nowych leków

Jad skorupiaków z podwodnych jaskiń może pomóc w produkcji nowych leków

Źródło:
The Guardian

"Żart?", "fejk?", "serio?" - pytają internauci, dziwiąc się, że prezydent Andrzej Duda otrzymał w Mongolii tytuł doktora honoris causa. Tak, to prawda, ale to nie jest nowa informacja. A ekspert tłumaczy, że "zdarza się w praktyce dyplomatycznej". Lista - nie tylko polskich - prezydentów tak uhonorowanych jest długa.

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Źródło:
Konkret24

Polityk PiS zarzucił minister zdrowia, że za jej rządów likwidowane są kierunki lekarskie na uczelniach. Izabela Leszczyna odpowiedziała mu, że wprowadza w błąd, ponieważ jej resort wprowadził "zerowy limit" na przyjęcia na studia. Wyjaśniamy, co oznacza "zerowy limit" i jak ma się do likwidacji kierunku.

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

PiS: kierunki lekarskie są likwidowane, minister mówi o "zerowym limicie". O co chodzi?

Źródło:
Konkret24
"Gęste ślady krwi wołają głośno z toru o nieszczęściu"

"Gęste ślady krwi wołają głośno z toru o nieszczęściu"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o dramacie "Pod wulkanem", który jest polskim kandydatem do Oscara 2025 w kategorii najlepszy film międzynarodowy, i światowej premierze filmu "Rust".

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl