Polska

Ocalały z Holokaustu Edward Mosberg uhonorowany przez prezydenta

Polska

Aktualizacja:
[object Object]
Ocalały z Holocaustu Edward Mosberg uhonorowany przez prezydentatvn24
wideo 2/4

Były więzień nazistowskich niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen, 93-letni Edward Mosberg w środę w Krakowie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.

"Prezydent RP nadał Edwardowi Mosbergowi, obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki, Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu, za upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów" - przekazano na stronie internetowej kancelarii prezydenta.

Order w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy przekazał minister Wojciech Kolarski.

- To jest wielki honor dla mnie - mówił Mosberg po ceremonii odznaczenia. Jak podkreślił, nigdy się nie spodziewał, że otrzyma takie wyróżnienie. - Pracuję nad tym, żeby stosunki między Żydami a Polakami były dobre. Nie robię tego dlatego, że chcę odznaczenie, robię to tylko dla mnie - stwierdził.

"Tragedia Holocaustu nie może zostać zapomniana"

Edward Mosberg urodził się w Krakowie. Mieszka na co dzień w New Jersey w USA.

- Przyjmuję to wyróżnienie w imieniu swoim, mojej żony, dzieci i wnuków i przede wszystkim dla uczczenia pamięci mojej matki, ojca, bliskich i sześciu milionów Żydów brutalnie zamordowanych przez nazistów w czasie Holocaustu – powiedział po uroczystości.

- To ważne, by ci, co przyjdą po nas, byli naszymi świadkami i byli pewni, że tragedia Holocaustu nie zostanie zapomniana – dodał.

Gdy wybuchła II wojna światowa, Edward Mosberg miał 13 lat. Jego matka została zamordowana w Auschwitz. Był zesłany do Płaszowa, potem więziony między innymi w Mauthausen. Przeżył Holocaust i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Ma obywatelstwo polskie i amerykańskie.

Edward Mosberg przyczynił się do pogłębienia dialogu pomiędzy Żydami i Polakami. Pracuje także nad promowaniem edukacji o Holocauście na świecie i pielęgnuje pamięć o Zagładzie.

Edward Mosberg: to jest dla mnie wielki honor
Edward Mosberg: to jest dla mnie wielki honortvn24

Autor: asty, akw//plw / Źródło: jpost.com, tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości