FAKTY PO FAKTACH

"To nie jest tylko opinia nasza, nauczyciele to potwierdzają". Uczeń o trzech najważniejszych punktach dla edukacji

30 1930 fpf gosc-0022
"To nie jest tylko opinia nasza, nauczyciele to potwierdzają". Uczeń o trzech najważniejszych punktach dla edukacji
Źródło: TVN24

Zdrowie psychiczne, podstawa programowa, prawa uczniowskie - te trzy kwestie wymienił jako najważniejsze dla uczniów licealista Paweł Mrozek z Akcji Uczniowskiej. Wraz z wiceministrą edukacji Pauliną Piechna-Więckiewicz w "Faktach po Faktach" o założeniach Paktu edukacyjnego dyskutowanego i podpisanego na spotkaniu w Sejmie. Wiceszefowa resortu podkreśliła, że z jej punktu widzenia najważniejsza w nim jest "kwestia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży".

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz (Nowa Lewica) i uczeń liceum, Paweł Mrozek z Akcji Uczniowskiej mówili w "Faktach po Faktach" w TVN24 o edukacji i sytuacji uczniów w szkołach. Odnieśli się do Paktu edukacyjnego, który został we wtorek podpisany w Sejmie w czasie spotkania przedstawicieli uczniów, organizacji młodzieżowych i polityków. Dokument ma trafić do resortu edukacji.

Pakt zawiera 152 postulaty zgłoszone przez organizacje młodzieżowe opatrzone krótkim uzasadnieniem. W dokumencie podzielone zostały na siedem części:

  • 1. Równość dzieci i młodzieży w szkole
  • 2. Dobrostan i zdrowie psychiczne młodych ludzi
  • 3. Podstawa programowa a kompetencje XXI wieku
  • 4. Ocenianie
  • 5. Statuty i prawa uczniowskie
  • 6. Nauczyciele kluczowym aspektem szkoły
  • 7. Zmiany instytucjonalne i prawne.

Trzy najważniejsze punkty pakietu? "Zdrowie psychiczne, podstawa programowa, prawa uczniowskie"

Mrozek z Akcji Uczniowskiej, która była współorganizatorem wtorkowego spotkania o edukacji w parlamencie, mówił o tym, co z punktu widzenia jego i innych uczniów jest najważniejszego w tym dokumencie.

- Zdaniem moim i uczniów, uczennic to przede wszystkim zdrowie psychiczne, czyli psycholog w każdej szkole. Żeby nie było sytuacji, w której w szkole po prostu nie ma psychologa. Bo wiemy z Fundacji GrowSPACE, że są gminy, w których nie ma nawet jednego psychologa, co nie powinno mieć miejsca - mówił.

- Ale oczywiście też podstawa programowa, która jest bardzo przeładowana i też przestarzała. Uczymy się rzeczy, które nam się nie do końca przydadzą w przyszłości - przekonywał. Mrozek podkreślał, że uczniowie już o tym wiedzą, bo rozmawiają na ten temat z nauczycielami. - To nie jest tylko opinia nasza, uczniów, tylko też nauczyciele to potwierdzają, że chcieliby tej zmiany podstawy programowej, chcieliby móc uczyć tego, co będziemy później mogli wykorzystać w przyszłości - wyjaśniał.

Pytany o trzy najważniejsze punkty pakietu, odpowiedział zwięźle: - Zdrowie psychiczne, podstawa programowa, prawa uczniowskie.

- Bo jesteśmy świadkami łamania naszych praw. Praktycznie każdego dnia uczniowie się spotykają z łamaniem tych praw - mówił gość TVN24. Przekazał, że to między innymi "na przykład zakaz wyjścia do toalety" czy "stawianie jedynki za złe zachowanie, czyli lekki szept na lekcji".

"To nie jest tylko opinia nasza, nauczyciele to potwierdzają". Uczeń o trzech najważniejszych punktach dla edukacji
Źródło: TVN24

Wiceministra: wśród wielu kwestii ta jest jedną z ważniejszych dla mnie

Wiceministra wskazywała natomiast, że wspomniany dokument "to jest pakt, który został wypracowany, co cenne, ze środowiskami organizacji pozarządowych, organizacji społecznych".

Powiedział, że z jej punktu widzenia najważniejsza w nim jest "kwestia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży". - Pani minister (Barbara) Nowacka powołała mnie na pełnomocniczkę do spraw zdrowia psychicznego uczniów i uczennic. Wśród tych wielu kwestii, o których dzisiaj będziemy rozmawiać i które są tak ważne, na pewno ta jest jedną z ważniejszych dla mnie - podkreśliła.

Zdaniem Piechny-Więckiewicz, "potrzebujemy psychologów w każdej szkole". - Jeszcze nie wszędzie ten ideał jest osiągnięty, ale również pracujemy nad tym w ministerstwie z samorządowcami, z organizacjami pozarządowymi, z fundacjami, związkami zawodowymi, żeby to był po prostu standard - dodała.

Wiceministra edukacji: wśród wielu kwestii ta jest jedną z ważniejszych dla mnie
Źródło: TVN24
Czytaj także: