Kto i dlaczego w Polsce żyje w kryzysie bezdomności? Dziś Dzień Ludzi Bezdomnych

Źródło:
Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej
Medycy na pomoc bezdomnym
Medycy na pomoc bezdomnymTVN24
wideo 2/3
Medycy na pomoc bezdomnymTVN24

Ma ponad 40 lat, dach nad głową stracił przez konflikt rodzinny lub uzależnienie, utrzymuje się z zasiłków, ewentualnie z renty albo emerytury. Tak według rządowych danych wygląda statystyczny Polak w kryzysie bezdomności. Ale ten problem trudno opisać statystykami. Dotyka on młodych i starszych, mężczyzn i kobiety. 14 kwietnia obchodzimy Dzień Ludzi Bezdomnych.

Nieformalne święto zainicjował Marek Kotański, twórca stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot. Pierwsza edycja Dnia Ludzi Bezdomnych odbyła się 14 kwietnia 1996 roku. Od tamtej pory obchodzimy go w Polsce corocznie. Tego dnia, 14 kwietnia, organizowane są akcje mające nieść pomoc ludziom w kryzysie bezdomności, a w mediach pojawiają się artykuły zwracające uwagę społeczeństwa na skalę tego problemu.

A jest ona naprawdę duża. Statystyki opublikowane na początku 2019 roku przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazywały, że w Polsce bez dachu nad głową żyje 30,3 tys. ludzi. To dane oficjalne. Nieoficjalnie mówi się, że ludzi w kryzysie bezdomności jest w naszym kraju znacznie więcej. Być może nawet dwa razy tyle. MRPiPS planowało przeprowadzać badania dotyczące bezdomności co dwa lata, jednak edycję zaplanowaną na rok 2021 odwołano ze względu na pandemię COVID-19. Dlatego na razie nie ma danych nowszych niż te z 2019 roku.

Kim są osoby w kryzysie bezdomności? Z czego się utrzymują? W których częściach kraju jest ich najwięcej?

ZOBACZ TEŻ: Nie wyrzucaj jedzenia, jest wielu chętnych. Lodówki społeczne popularne jak nigdy dotąd

Bezdomność - główne przyczyny

Z danych resortu wynika, że najczęściej Polacy wchodzą w kryzys bezdomności przez konflikty rodzinne. Taką przyczynę wskazało 32,2 proc. osób ujętych w statystykach. Na drugim miejscu wśród przyczyn znalazło się uzależnienie, przez które dach nad głową straciło 28 proc. osób zmagających się z problemem bezdomności. Trzecim najczęściej wskazywanym powodem utraty stałego lokum była eksmisja - w takich okolicznościach "na ulicy" wylądowało 26,3 proc. Polaków w kryzysie bezdomności, a przynajmniej tych, o których bezdomności oficjalnie wiadomo.

Inne często wskazywane przyczyny to: rozpad związku, zadłużenie, zły stan zdrowia czy niepełnosprawność, a także bezrobocie. Wiele osób nie miało domu po opuszczeniu zakładu karnego, śmierci czy odejściu opiekuna lub ze względu na przemoc. Rzadziej bezdomność była efektem niepowodzenia w poszukiwaniu pracy poza miejscem zamieszkania.

Kto popada w kryzys bezdomności

Zdecydowana większość to mężczyźni. Stanowią niemal 25,4 tys. z 30,3 tys. uwzględnionych w rządowych danych osób bez dachu nad głową. Kobiet jest mniej niż 5 tys. - wynikało z pochodzących sprzed czterech lat statystyk.

Najliczniej reprezentowana wśród osób w kryzysie bezdomności grupa wiekowa to 41-60 lat. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łącznie niemal 14 tys. osób w takim wieku żyło na początku 2019 roku bez dachu nad głową. W tamtym okresie ponad 10 tys. bezdomnych miało więcej niż 60 lat. Z kryzysem bezdomności zmagało się też prawie 5 tys. przedstawicieli przedziału wiekowego 26-40 lat. Osób młodszych, w tym dzieci, "na ulicy" żyło mniej niż dwa tysiące.

Gdzie mieszkają osoby w kryzysie bezdomności

Problem bezdomności dotyczy całej Polski, ale zdecydowanie najwięcej ludzi bez dachu nad głową w 2019 roku było w dwóch województwach: mazowieckim (4278 osób) i śląskim (4255). Na trzecim miejscu znalazło się woj. pomorskie - wówczas 3014 osób. Ponad 2000 osób przebywało w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Najmniej dotkniętych kryzysem bezdomności - dokładnie 646 - było na Podlasiu. Mniej niż 800 zamieszkiwało też województwo świętokrzyskie.

Z czego żyją osoby w kryzysie bezdomności

Utrzymują się przede wszystkim z zasiłków. Jako główne źródło utrzymania wskazało je 38 proc. z ponad 30-tysięcznej grupy uwzględnionej w statystykach. Drugim najczęściej podawanym źródłem są renty i emerytury, wskazane przez 15,8 proc. z nich. 11,6 proc. osób zmagających się z kryzysem bezdomności za swój główny sposób na zarobek uznawało zbieractwo. Z kolei 17,8 proc. zadeklarowało, że w ogóle nie posiada źródła dochodu.

ZOBACZ TEŻ: Sytuacja osób wykluczonych w Polsce. "Zostały zepchnięte. Nie myślimy o nich w kategoriach systemowych"

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24