Kto i dlaczego w Polsce żyje w kryzysie bezdomności? Dziś Dzień Ludzi Bezdomnych

Źródło:
Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej
Medycy na pomoc bezdomnym
Medycy na pomoc bezdomnymTVN24
wideo 2/3
Medycy na pomoc bezdomnymTVN24

Ma ponad 40 lat, dach nad głową stracił przez konflikt rodzinny lub uzależnienie, utrzymuje się z zasiłków, ewentualnie z renty albo emerytury. Tak według rządowych danych wygląda statystyczny Polak w kryzysie bezdomności. Ale ten problem trudno opisać statystykami. Dotyka on młodych i starszych, mężczyzn i kobiety. 14 kwietnia obchodzimy Dzień Ludzi Bezdomnych.

Nieformalne święto zainicjował Marek Kotański, twórca stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot. Pierwsza edycja Dnia Ludzi Bezdomnych odbyła się 14 kwietnia 1996 roku. Od tamtej pory obchodzimy go w Polsce corocznie. Tego dnia, 14 kwietnia, organizowane są akcje mające nieść pomoc ludziom w kryzysie bezdomności, a w mediach pojawiają się artykuły zwracające uwagę społeczeństwa na skalę tego problemu.

A jest ona naprawdę duża. Statystyki opublikowane na początku 2019 roku przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazywały, że w Polsce bez dachu nad głową żyje 30,3 tys. ludzi. To dane oficjalne. Nieoficjalnie mówi się, że ludzi w kryzysie bezdomności jest w naszym kraju znacznie więcej. Być może nawet dwa razy tyle. MRPiPS planowało przeprowadzać badania dotyczące bezdomności co dwa lata, jednak edycję zaplanowaną na rok 2021 odwołano ze względu na pandemię COVID-19. Dlatego na razie nie ma danych nowszych niż te z 2019 roku.

Kim są osoby w kryzysie bezdomności? Z czego się utrzymują? W których częściach kraju jest ich najwięcej?

ZOBACZ TEŻ: Nie wyrzucaj jedzenia, jest wielu chętnych. Lodówki społeczne popularne jak nigdy dotąd

Bezdomność - główne przyczyny

Z danych resortu wynika, że najczęściej Polacy wchodzą w kryzys bezdomności przez konflikty rodzinne. Taką przyczynę wskazało 32,2 proc. osób ujętych w statystykach. Na drugim miejscu wśród przyczyn znalazło się uzależnienie, przez które dach nad głową straciło 28 proc. osób zmagających się z problemem bezdomności. Trzecim najczęściej wskazywanym powodem utraty stałego lokum była eksmisja - w takich okolicznościach "na ulicy" wylądowało 26,3 proc. Polaków w kryzysie bezdomności, a przynajmniej tych, o których bezdomności oficjalnie wiadomo.

Inne często wskazywane przyczyny to: rozpad związku, zadłużenie, zły stan zdrowia czy niepełnosprawność, a także bezrobocie. Wiele osób nie miało domu po opuszczeniu zakładu karnego, śmierci czy odejściu opiekuna lub ze względu na przemoc. Rzadziej bezdomność była efektem niepowodzenia w poszukiwaniu pracy poza miejscem zamieszkania.

Kto popada w kryzys bezdomności

Zdecydowana większość to mężczyźni. Stanowią niemal 25,4 tys. z 30,3 tys. uwzględnionych w rządowych danych osób bez dachu nad głową. Kobiet jest mniej niż 5 tys. - wynikało z pochodzących sprzed czterech lat statystyk.

Najliczniej reprezentowana wśród osób w kryzysie bezdomności grupa wiekowa to 41-60 lat. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łącznie niemal 14 tys. osób w takim wieku żyło na początku 2019 roku bez dachu nad głową. W tamtym okresie ponad 10 tys. bezdomnych miało więcej niż 60 lat. Z kryzysem bezdomności zmagało się też prawie 5 tys. przedstawicieli przedziału wiekowego 26-40 lat. Osób młodszych, w tym dzieci, "na ulicy" żyło mniej niż dwa tysiące.

Gdzie mieszkają osoby w kryzysie bezdomności

Problem bezdomności dotyczy całej Polski, ale zdecydowanie najwięcej ludzi bez dachu nad głową w 2019 roku było w dwóch województwach: mazowieckim (4278 osób) i śląskim (4255). Na trzecim miejscu znalazło się woj. pomorskie - wówczas 3014 osób. Ponad 2000 osób przebywało w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Najmniej dotkniętych kryzysem bezdomności - dokładnie 646 - było na Podlasiu. Mniej niż 800 zamieszkiwało też województwo świętokrzyskie.

Z czego żyją osoby w kryzysie bezdomności

Utrzymują się przede wszystkim z zasiłków. Jako główne źródło utrzymania wskazało je 38 proc. z ponad 30-tysięcznej grupy uwzględnionej w statystykach. Drugim najczęściej podawanym źródłem są renty i emerytury, wskazane przez 15,8 proc. z nich. 11,6 proc. osób zmagających się z kryzysem bezdomności za swój główny sposób na zarobek uznawało zbieractwo. Z kolei 17,8 proc. zadeklarowało, że w ogóle nie posiada źródła dochodu.

ZOBACZ TEŻ: Sytuacja osób wykluczonych w Polsce. "Zostały zepchnięte. Nie myślimy o nich w kategoriach systemowych"

Autorka/Autor:kgo//az

Źródło: Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Sulechowie (woj. lubuskie) w niedzielę wybuchł pożar hal. Ze względu na zadymienie z pobliskich bloków ewakuowano 100 osób. Strażacy zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą, choć walka z ogniem jeszcze potrwa.

Płoną hale, ewakuowano 100 osób

Płoną hale, ewakuowano 100 osób

Źródło:
PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Dla autorki jednej z fotografii - pani Aleksandry widok obiektu gołym okiem był ciekawym przeżyciem.

"To było fajne uczucie, że coś się widzi raz w życiu"

"To było fajne uczucie, że coś się widzi raz w życiu"

Źródło:
Kontakt24

Projekt zjednoczonej Europy zbliża się do punktu krytycznego - ocenia Bloomberg. Na drodze do stworzenia z Unii Europejskiej globalnego mocarstwa mogą stanąć niepokoje polityczne, zagrożenia zewnętrze czy trudności gospodarcze. Tworzące Wspólnotę państwa zaciekle bronią własnych interesów, ignorując alarmujące prognozy o podupadającej pozycji Starego Kontynentu.

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Źródło:
tvn24.pl/Bloomberg

Zmarł były premier Szkocji Alex Salmond. Podczas jego rządów przeprowadzono referendum niepodległościowe, w którym Szkoci poparli pozostanie w Wielkiej Brytanii. "Jego oddanie Szkocji napędzało jego dziesięciolecia służby publicznej" - oświadczył król Wielkiej Brytanii Karol III. Brytyjski premier Keir Starmer określił Salmonda jako "monumentalną postać szkockiej i brytyjskiej polityki".

Nagła śmierć na konferencji. "Monumentalna postać polityki"

Nagła śmierć na konferencji. "Monumentalna postać polityki"

Źródło:
PAP

Tysiące osób wzięło udział w marszu pod hasłem "Mieszkanie to prawo, nie biznes", który przeszedł w niedzielę ulicami Madrytu. Mieszkańcy hiszpańskiej stolicy domagali się niższych cen wynajmu mieszkań i lepszych warunków życia.

"Wypychają nas z miast". Mają dość i nie zamierzają milczeć

"Wypychają nas z miast". Mają dość i nie zamierzają milczeć

Źródło:
Reuters

Słynny XV-wieczny odkrywca Krzysztof Kolumb był prawdopodobnie sefardyjskim Żydem z Europy Zachodniej - stwierdzili hiszpańscy naukowcy po przeprowadzeniu analizy DNA w celu rozwiązania wielowiekowej tajemnicy pochodzenia podróżnika.

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Źródło:
BBC, PAP

Producent odzieży kusi klientów użyciem naturalnych materiałów, ale okazuje się, że prawie sto procent składu to syntetyki. - Przepisy są przestarzałe. Potrzebujemy nowych rozwiązań, dzięki którym prawa konsumentów będą lepiej chronione - stwierdza Michał Kędziora, znany jako Mr Vintage.

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Źródło:
tvn24.pl

W tej robocie są jakieś przyjemności. I to, że mogłem ambasadorowi rosyjskiemu w twarz rzucić jego kłamstwa, zostało przez niektórych zauważone - powiedział Radosław Sikorski w czasie niedzielnej dyskusji w Toruniu. W ten sposób minister nawiązał do swojego wrześniowego wystąpienia na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Szef MSZ mówił także o zapowiedziach premiera Donalda Tuska dotyczących nowej polskiej polityki migracyjnej.

"W tej sprawie Unia zaczyna mówić Tuskiem"

"W tej sprawie Unia zaczyna mówić Tuskiem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polska musi mieć taką strategię migracyjną, dlatego że Polacy są zaniepokojeni tym, że państwo nie kontroluje swoich granic - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Zapewnił, że zna założenia nowej strategii, a w czterech resortach trwają "zmiany ustawowe" w oparciu o nie. W najbliższy czwartek minister przedstawi założenia strategii przygotowań Polski do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2040 roku w Warszawie.

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

Źródło:
TVN24

Nie do przyjęcia jest sytuacja, że obowiązek czipowania będzie dotyczył tylko nowo narodzonych psów. Biorąc pod uwagę proces legislacyjny, pełną populację zaczipowanych zwierząt osiągniemy dopiero za 20 lat - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, odnosząc się do projektu ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów.

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W mediach społecznościowych kilka tygodni po przejściu powodzi krąży zdjęcie rzekomo pokazujące zapłakaną kilkuletnią dziewczynkę ze szczeniakiem, rzekomą ofiarę kataklizmu. Zdjęciu najczęściej towarzyszy przekaz, że ofiary powodzi nie otrzymują pomocy. Ale zdjęcie nie jest autentyczne, wykorzystywano je też już wcześniej. Wyjaśniamy.

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Zapłakana dziewczynka i powódź. Kiedy sztuczna inteligencja wywołuje łzy

Źródło:
Konkret24

Jedenastu członków rodziny - w tym roczne dziecko - trafiło do szpitala w jednym z miasteczek w Pensylwanii po spożyciu "toksycznych grzybów" - poinformowały lokalne władze.

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

Źródło:
CNN

Największa rosyjska rafineria na Krymie uległa niemal całkowitemu zniszczeniu po skutecznym ukraińskim ataku 7 października - informują media, powołując się na grupę ukraińskich analityków OSINT-Cyberboroshno. Baza naftowa płonęła przez ponad pięć dni, uszkodzonych jest 12 zbiorników.

Największa rafineria na Krymie "niemal całkowicie zniszczona"

Największa rafineria na Krymie "niemal całkowicie zniszczona"

Źródło:
PAP

W drugiej połowie miesiąca temperatura zbliży się do 20 stopni. Wpierw jednak czeka nas chłodniejszy czas. Jakie wartości na termometrach zobaczymy do niemal ostatnich dni października? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wojewódzki konserwator zabytków objął ochroną wzniesioną w 1949 roku w Dęblinie wieżę spadochronową. Stoi na terenie zamkniętym należącym do Lotniczej Akademii Wojskowej. Do 1987 roku służyła szkoleniu pilotów. Na podwieszonym na linie spadochronie można było ćwiczyć wybicie z progu, krótki lot i przede wszystkim lądowanie. 

Wieża spadochronowa zabytkiem. "Jest najstarszą i ostatnią oryginalną tego typu konstrukcją w Polsce"

Wieża spadochronowa zabytkiem. "Jest najstarszą i ostatnią oryginalną tego typu konstrukcją w Polsce"

Źródło:
tvn24.pl

Telefony z banków odbierała przez dwa lata prawie codziennie. - Padało zawsze jedno pytanie: czy zdaję sobie sprawę z tego, że mam zobowiązanie do spłaty? - opowiada w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Agnieszka Michalak. Chodzi o kredyt po zmarłym mężu. Duża część prawników wskazuje, że spadkobierca staje się nowym kredytobiorcą tej samej umowy. Są też jednak inne opinie, których zasadność potwierdzają wyroki sądów.

Rozdzwoniły się banki. "Zaczęłam siedzieć jak na bombie"

Rozdzwoniły się banki. "Zaczęłam siedzieć jak na bombie"

Źródło:
tvn24.pl

Polska planuje czasowe zawieszenie prawa do azylu - odnotowały w sobotę najważniejsze europejskie media, między innymi BBC, Reuters, agencja dpa, czy "Le Monde". "Warszawa wzywa UE do zaakceptowania tymczasowego zawieszenia praw migrantów" - pisze także amerykański Politico, podkreślając, że Bruksela nie odpowiedziała jeszcze na jego prośbę o komentarz. Brytyjski "Daily Telegraph" nazywa z kolei słowa polskiego premiera "wyzwaniem rzuconym UE".

Europejskie media o słowach Tuska w sprawie prawa do azylu. "Wyzwanie rzucone UE"

Europejskie media o słowach Tuska w sprawie prawa do azylu. "Wyzwanie rzucone UE"

Źródło:
pap, tvn24.pl

Nie tylko stolica i największe miasta zmagają się z problemem samochodowych wyścigów albo pokazowych przejazdów aut lub motocykli z ryczącymi głośno, stuningowanymi silnikami. W położonej niedaleko Torunia Brodnicy nie dający mieszkańcom spać hałas niesie się prawie codziennie pomiędzy stojącymi przy wąskich ulicach kamienicami i po zabytkowym rynku.

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Źródło:
tvn24.pl

Kultowe dla wielu turystów schronisko Samotnia w Karkonoszach ma za sobą pierwsze wakacje pod rządami nowych dzierżawców. Niechętnie odpowiadają na pytania o kulisy przejęcia obiektu od zarządzającej nim przez ponad 57 lat rodziny Siemaszków. Wprowadzają natomiast zmiany i planują kolejne. - Zakończyłyśmy ten etap życia - mówi Agnieszka Siemaszko-Arcimowicz i przyznaje, że po opuszczeniu schroniska w połowie maja już się do niego nie wybrała.

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Źródło:
tvn24.pl
Dzieci odizolowane w Trump Tower czy "momala" i "modelowy patchwork"? Pojedynek pierwszych rodzin

Dzieci odizolowane w Trump Tower czy "momala" i "modelowy patchwork"? Pojedynek pierwszych rodzin

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Żart?", "fejk?", "serio?" - pytają internauci, dziwiąc się, że prezydent Andrzej Duda otrzymał w Mongolii tytuł doktora honoris causa. Tak, to prawda, ale to nie jest nowa informacja. A ekspert tłumaczy, że "zdarza się w praktyce dyplomatycznej". Lista - nie tylko polskich - prezydentów tak uhonorowanych jest długa.

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Andrzej Duda doktorem honoris causa w Mongolii? Tak, takich przypadków jest więcej

Źródło:
Konkret24
Rzeki będą się wylewać, bo taka ich natura. Oddajmy im doliny, będziemy spać spokojnie

Rzeki będą się wylewać, bo taka ich natura. Oddajmy im doliny, będziemy spać spokojnie

Źródło:
tvn24
Premium

Policjanci z Gdańska uratowali lisa, który wpadł do kanału portowego w rejonie Martwej Wisły. Zwierzę było zanurzone w wodzie i resztką sił trzymało się ostatniego stopnia drabinki.

Był wycieńczony i piszczał. Lis wpadł do kanału portowego

Był wycieńczony i piszczał. Lis wpadł do kanału portowego

Źródło:
KWP Gdańsk