Dzieci w ostrym kryzysie psychicznym przybyło co najmniej dwukrotnie. Raport o stanie psychiatrii dziecięcej

Źródło:
tvn24.pl
W Suwałkach powstał oddział psychiatrii dzieci i młodzieży. Limit został już wyczerpany. Jest lista rezerwowa
W Suwałkach powstał oddział psychiatrii dzieci i młodzieży. Limit został już wyczerpany. Jest lista rezerwowaTVN24
wideo 2/6
W Suwałkach powstał oddział psychiatrii dzieci i młodzieży. Limit został już wyczerpany. Jest lista rezerwowaTVN24

W Białymstoku przy Centrum Psychiatrii UM otwarty został w piątek oddział psychiatrii dzieci i młodzieży. Podlaskie było jedynym województwem, w którym nie było ostrego dyżuru dla dzieci w kryzysie psychicznym. Na razie dzieci w kryzysie psychicznym mają do dyspozycji 28 łóżek, a docelowo - 36. Tymczasem podczas pandemii na całym świecie odnotowano więcej myśli i planów samobójczych, i około dwukrotny wzrost liczby samych samobójstw, co przeciążyło systemy ochrony zdrowia. Tyle że nasz system już przed pandemią funkcjonował kiepsko.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. 

Uroczystego otwarcia oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży w nowoczesnym Centrum Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dokonał minister zdrowia Adam Niedzielski. To dobra wiadomość: podobnej placówki nie było na Podlasiu od 11 lat. Wymagające hospitalizacji dzieci z Podlasia jeździły do stolicy czy Olsztyna. Jak tłumaczył minister zdrowia, w ciągu ostatniego 1,5 roku aż 300 dzieci z Podlasia było hospitalizowanych w sąsiednich województwa.

Jak mówi rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Marcin Tomkiel, docelowo oddział ma działać przy pełnym obłożeniu, jednak na razie brakuje kadry. Szpital szuka jej nawet za wschodnią granicą. Na razie bez skutku. Dotychczasowa obsada pozwoliła na otwarcie oddziału na 28 miejsc, których docelowo ma być 36. Na razie brakuje personelu, a w nowoczesnym budynku wciąż uzupełniany jest sprzęt.

Do tej pory oddział działający w trybie ostrodyżurowym miał każde województwo poza Podlaskiem. Najczęściej jeden, jak Opole czy Podkarpacie, rzadziej cztery, jak Warszawa, do której tradycyjnie już odsyłane są dzieci z całej Polski – w skrajnych przypadkach nawet z Pomorza Zachodniego. Każdy z materacami na korytarzach, zastępującymi tradycyjne dostawki, tak by pomieścić jak największą liczbę pacjentów, których nie można przecież odesłać do domu.

Lista ośrodków psychiatrii dzieci i młodzieży III stopnia referencyjności, w których prowadzona jest izba przyjęćTVN24

– Lepiej położyć je na podłodze niż zastanawiać się, czy nie zrealizują swojej groźby i się nie zabiją – mówi jeden z młodych psychiatrów dziecięcych ze stolicy.

Dlatego zsuwa się łóżka, a materace kładzie na każdym wolnym skrawku podłogi. Dzieciaki i tak po pewnym czasie przysuwają się coraz bliżej siebie. Siedzą u siebie na materacach czy łóżkach, czasem się przytulają.

– Co oznacza, że jeśli na oddziale pojawią się wszy albo covid, za chwilę mają je wszystkie. Lojalnie uprzedzam rodziców, że warunki są dalekie od luksusowych, a oni mogą odmówić zostawienia dziecka w szpitalu. Tyle że w przypadku dziecka z planami samobójczymi to naprawdę kiepski pomysł – mówi rezydentka psychiatrii z dużego ośrodka.

Adam Niedzielski podczas otwarcia w Białymstoku Centrum Psychiatrii
Adam Niedzielski podczas otwarcia w Białymstoku Centrum PsychiatriiTVN24

Dwa razy więcej samobójstw wśród dzieci

Jak tłumaczy profesor Tomasz Wolańczyk, kierownik Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Ordynator Oddziału Klinicznego Psychiatrii Wieku Rozwojowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (UCK WUM), były konsultant krajowy i mazowiecki konsultant wojewódzki psychiatrii dzieci i młodzieży, po zakończeniu pandemii na całym świecie odnotowano więcej myśli i planów samobójczych, a także wzrosła liczba samych samobójstw.

- W Niemczech ostre przyjęcia na OIOM (oddział intensywnej opieki medycznej) z powodu prób samobójczych wzrosły dwukrotnie. W USA średni okres oczekiwania pacjentów po próbie samobójczej w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) na przyjęcie na oddział wydłużył się z dwóch dni do 4,7 dnia. Pacjent, często przypięty pasami, leży na "emergency" nawet pięć dni. I to w systemach ochrony zdrowia, które radziły sobie lepiej niż nasz. A nasz system już przed pandemią funkcjonował kiepsko i wszedł w nią osłabiony – mówi profesor Wolańczyk.

Według danych Komendy Głównej Policji w 2021 roku doszło do 127 zamachów samobójczych zakończonych zgonem i 1496 prób samobójczych osób do 18. roku życia. Rok wcześniej zamachów samobójczych zakończonych zgonem było 107, a nieskutecznych - 843, czyli niemal dwukrotnie mniej. Przypuszcza się, że prób samobójczych było wielokrotnie więcej, a rzeczywista liczba może być nawet 8-, 10-krotnie większa. Profesor Wolańczyk nie lubi "gdybania". – Z pewnością było ich więcej, ja jednak nie podejmuję się szacowania, o ile – zaznacza.

Rekord dostawek jeszcze nie padł

Widać to w oddziałach dla dzieci w kryzysie psychicznym, które prześcigają się w niechlubnych rekordach dostawek. Na 20-łóżkowym oddziale profesora Wolańczyka przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie najwięcej było ich 32, kiedy na oddziale leżało 52 dzieci. Dziś dostawek jest 14, czyli zamiast 20 przebywa tu 34 pacjentów. Do rekordu daleko, ale nie ma gwarancji, że znów nie padnie.

Stopień przepełnienia oddziału zależy od miesiąca roku. - Najwięcej pacjentów jest jesienią, kiedy zaczyna się szkoła, a z nią wiele problemów. Lato jest okresem ulgi. Wykorzystujemy je na przyjęcia planowe, za które w psychiatrii uważa się stany niezagrażające życiu. To latem leczymy na przykład pacjentów z zaburzeniami odżywiania, ale niewyniszczonych w stopniu zagrażającym życiu, dzieci z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi i skórą rąk zdartą od częstego mycia, ale nadal chodzące do szkoły, czy pacjentów z niepełnosprawnością intelektualną, którzy wykazują agresję, ale nie taką, by złamać matce rękę – tłumaczy profesor Wolańczyk.

Tego lata udało się przyjąć wszystkie dzieci zapisane przed wakacjami, ale jeśli ktoś chciałby zapisać się dzisiaj, dostałby termin prawdopodobnie na lipiec 2023 roku. Pierwszeństwo mają przypadki ostre, a więc dzieci w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

Średnia wieku to 13 lat

W Warszawie działają cztery oddziały psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej: dwa dziecięce, przyjmujące pacjentów do 15. roku życia (w Szpitalu WUM przy Żwirki i Wigury oraz w Józefowie) i dwa młodzieżowe (w Józefowie i w Instytucie Psychiatrii i Neurologii przy ulicy Sobieskiego), przyjmujące osoby od 15. roku życia. Jednak nawet na oddziałach psychiatrii dziecięcej trudno spotkać dzieci młodsze niż 9 lat. Psychiatrzy tłumaczą, że to dlatego, że większość chorób psychicznych - jak schizofrenia czy choroba afektywno-dwubiegunowa (ChAD) - objawy daje w wieku późniejszym. Rzadko zdarza się, by objawy schizofrenii czy ChAD wystąpiły u kilkuletniego dziecka, choć historia zna takie przypadki. 

- Każda choroba ma klasyczny wiek pojawienia się objawów. W przypadku schizofrenii to młoda dorosłość. Bardzo mały odsetek pacjentów doświadczy go w wieku lat kilkunastu, a najmniej w wieku kilku – tłumaczy profesor Wolańczyk.

Kilkuletnie dzieci do oddziału przy Żwirki i Wigury praktycznie nie trafiają, a jeśli już tak się zdarzy – najmłodszy pacjent miał cztery lata – leczone są w oddziale dziennym. Jeśli to dzieci spoza Warszawy, umieszczane są razem z matkami w znajdującym się przy szpitalu domu Fundacji Ronalda McDonalda. Jak tłumaczy Tomasz Wolańczyk, najmłodsze trafiają na leczenie na przykład z powodu odmowy jedzenia i picia. Przyczyną mogą być stany lękowe. Średnia wieku na oddziale to około 13 lat.

Przybywa dzieci w kryzysie psychicznym, ale nie oddziałówShutterstock

80 procent pacjentów trafia tu z powodu myśli, planów i dokonanych prób samobójczych. I tak jest w całej Polsce. Kolejni to stała grupa kilkudziesięciu pacjentów rocznie z zaburzeniami odżywiania, najczęściej z anoreksją. Jest też mała grupa osób w spektrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera, z upośledzeniem umysłowym i zachowaniami agresywnymi. 

- Najczęściej agresja wynika z braku pracy z rodzicami nad komunikowaniem się z dzieckiem i braku wcześniejszej terapii. Dziecko, które w domu wykazuje agresję i na przykład uszkadza matce rękę czy żuchwę, w oddziale dość szybko się uspokaja. To kwestia podejścia, niestosowania przemocy, stawiania jasnych granic, ale i respektowania jego granic. Nawet przy tak dramatycznym przeciążeniu rzadko stosujemy przymus bezpośredni: zaledwie kilka razy w miesiącu – mówi profesor Wolańczyk.

Od 30 lat, od kiedy profesor pracuje w oddziale, podczas pobytu nie zmarł ani jeden pacjent. Były przypadki zgonów już po wypisie, ale w czasie odległym, co najmniej kilka miesięcy po wyjściu ze szpitala. - Były to samobójstwa i śmierci osób z zaburzeniami odżywiania, najczęściej jednak już dorosłych, których nie można zmusić do leczenia. Mamy czasem ogromne poczucie bezradności, że nasz pacjent z anoreksją niedługo skończy 16 lat i nie będzie można go zmusić do leczenia, a sam prawdopodobnie się nie zgodzi. Czasem też mamy świadomość, że nie jesteśmy w stanie zmienić uwarunkowań, które doprowadziły do próby samobójczej i być może kiedyś ona się powtórzy – tłumaczy profesor.

Bo psychiatria dziecięca to praca nie tylko z pacjentem, ale z całą rodziną. Zmiana myślenia matek, ojców, czasem nauczycieli. Jak przyznaje konsultant krajowa psychiatrii dzieci i młodzieży doktor nauk medycznych Aleksandra Lewandowska, ordynator Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci Szpitala im. Józefa Babińskiego Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łodzi, na rozmowy z rodzicami lekarz poświęca czasem tyle samo czasu, co na spotkania z pacjentem. A ten wymaga pomocy nie tylko od lekarzy, którzy ustawiają terapię, ale psychologów, psychoterapeutów czy pracowników socjalnych. A gdy w miejscu zamieszkania dziecko nie ma szansy skorzystać z ich pomocy – bo w jego miejscowości, jak w wielu w naszym kraju, nie ma poradni zdrowia psychicznego czy psychologa – zostaje na oddziale do momentu, w którym wiadomo, że kryzys się nie powtórzy.

Trzy miesiące na oddziale

Jak długo? – To zależy. Wypisujemy pacjenta, który przestaje być groźny dla siebie i innych i kiedy możliwe jest leczenie ambulatoryjne (czyli w przychodni – przyp. red.). Czasem po dwóch tygodniach, czasem po trzech miesiącach. Składa się na to wiele czynników, a dzieci z depresją, paradoksalnie, wypisywane są szybciej. Jeżeli powodem próby samobójczej była chęć ucieczki od życia nie do zniesienia, hospitalizacja trwa dłużej. Wyobraźmy sobie czwartoklasistę, który podejmuje próbę samobójczą, bo ma ciężką dysleksję i nie umie czytać i pisać. Kiedy był w II i III klasie, lekcje odbywały się zdalnie i nie miał szansy się tego nauczyć. Teraz wrócił do szkoły, koledzy się z niego wyśmiewają, a rodzina też nie należy do wspierających. Jak szybko wypiszemy go do domu? Gdy uda nam się odbudować jego poczucie bezpieczeństwa i będziemy mieli pewność, że po wyjściu ze szpitala będzie miał zapewnioną opiekę ambulatoryjną. Dziecko z Warszawy, gdzie jest 10 dziennych oddziałów psychiatrycznych, wypuścimy szybciej niż dziecko z miejscowości, w której nie ma oddziału dziennego czy poradni – tłumaczy profesor Wolańczyk.

ZOBACZ LISTĘ OŚRODKÓW PSYCHIATRII DZIECI I MŁODZIEŻY III STOPNIA, W KTÓRYCH PROWADZONA JEST IZBA PRZYJĘĆ 

Jak informuje rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Troszyński, w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia działa obecnie 30 psychiatrycznych oddziałów szpitalnych dla dzieci i młodzieży, 46 oddziałów dziennych, 187 poradni psychiatrycznych i 339 poradni psychologicznych.       

To zdecydowanie za mało.

Jako przyczynę takiego stanu rzeczy eksperci wskazują zbyt małą liczbę specjalistów leczących dzieci. Zgodnie z Centralnym Rejestrem Lekarzy Naczelnej Izby Lekarskiej w Polsce mamy teraz 555 psychiatrów dzieci i młodzieży, w tym 521 wykonujących zawód (dla porównania, psychiatrów dorosłych jest 4782, w tym 4514 wykonujących zawód). Pod koniec listopada, kiedy odbędzie się jesienna sesja Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES), przybędzie kilkunastu kolejnych. Zdaniem konsultant krajowej doktor Aleksandry Lewandowskiej, do zabezpieczenia wszystkich dzieci wymagających pomocy brakuje co najmniej 200 następnych. Ideałem byłoby ponad 700 specjalistów.

Ale i tak nie może narzekać na obecnych ponad 500, bo w ciągu pięciu lat przybyło 119 psychiatrów dzieci i młodzieży pracujących w zawodzie. W listopadzie 2017 roku tą specjalizacją mogło pochwalić się 441 osób, a w zawodzie pracowały zaledwie 402, przy czym najwięcej w dużych miastach. W województwie podkarpackim było ich zaledwie sześciu, a w lubuskim - trzech, i to w czasach, gdy nie było teleporady. Dziś rodzice pacjenta z odległych województw mogą skorzystać z (głównie prywatnej) teleporady, łącząc się online ze specjalistą w Warszawie, we Wrocławiu, w Łodzi czy w Poznaniu. Kilka lat temu musieli jechać na wizytę osobistą nawet kilkaset kilometrów.

Doktor Lewandowska cieszy się, że od kilku lat do PES przystępuje kilkunastu lekarzy po kształceniu specjalizacyjnym z psychiatrii dzieci i młodzieży. Wcześniej, przez wiele lat, komisja złożona z kilku egzaminatorów, głównie konsultantów wojewódzkich i kierowników klinik, egzaminowała jednego, dwóch kandydatów. Teraz ta specjalizacja cieszy się większą popularnością.

Specjalizacja nie dla każdego

Nie bez znaczenia jest fakt, że dziedzina ta została wpisana na ministerialną listę specjalizacji priorytetowych, których rezydenci (lekarze uczestniczący w szkoleniu specjalizacyjnym, których etat finansuje Ministerstwo Zdrowia) mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie niż rezydenci specjalizacji nieuznanych za priorytetowe (na przykład dermatologii czy położnictwa i ginekologii).

W pierwszych dwóch latach zatrudnienia w trybie rezydentury lekarze szkolący się w dziedzinach priorytetowych mogą liczyć na 6942 zł brutto (5062 zł netto), a po dwóch latach zatrudnienia w tym trybie – 7211 zł brutto (5245 zł netto). Rezydenci odbywający specjalizację w dziedzinach innych niż priorytetowe mogą liczyć odpowiednio na 6739 zł brutto (4924 zł netto) w pierwszych dwóch latach i 7076 zł brutto (5153 zł netto) od drugiego roku. Specjalizacja z psychiatrii dzieci i młodzieży trwa pięć lat.

Niektórzy eksperci mówią też o modzie i pieniądzach, nie bez znaczenia w dziedzinie, w której tak gwałtownie brakuje lekarzy, a koszt pojedynczej wizyty w prywatnych gabinetach w dużych miastach oscyluje wokół 300-400 zł.

- Tyle że pieniądze nie zrekompensują trudów tej specjalizacji. Bo tu potrzebne jest powołanie – ostrzega rezydentka psychiatrii dzieci i młodzieży z dużego ośrodka w Warszawie. – Powołanie, obok odporności psychicznej, jest konieczne, żeby, po pierwsze, pomóc dziecku w kryzysie psychicznym, a po drugie wytrzymać obciążenie związane z tą pracą, widokiem dziecka, które chce zakończyć swoje życie, a często rodziny, która je krzywdzi, czy zmierzyć się z lękiem, czy odesłane z izby przyjęć na pewno nie zrobi sobie krzywdy. Jeśli ktoś przychodzi do tego zawodu tylko dla pieniędzy, szybko się wypali i nikomu skutecznie nie pomoże – uważa rezydentka.

Zauważa, że aby zostać cenionym (również finansowo) specjalistą, trzeba wiele lat przepracować na oddziale, dyżurując i przyjmując najbardziej zaniedbane przypadki: dzieci z anoreksją o BMI (body mass index, wskaźnik masy ciała, obliczany przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach) wynoszącym 13, podczas gdy prawidłowy zaczyna się od około 20 wzwyż, z bradykardią (spowolnieniem pracy serca), płynem w osierdziu i tak słabe, że nie są w stanie ustać na nogach. Trzeba się napatrzeć na nastolatki po próbach samobójczych lub z poważnymi planami ich dokonania, rzadziej – ofiary przemocy, również seksualnej, potwornie skrzywdzone przez dorosłych.

– To nie jest specjalizacja dla wszystkich – ostrzega rezydentka.

Może dlatego, obok lekarzy tuż po studiach i stażu podyplomowym, coraz częściej specjalizację robią psychiatrzy dorosłych (mogą skorzystać ze skróconej, dwu-, a nie pięcioletniej ścieżki), neurolodzy dziecięcy czy pediatrzy. Oni wiedzą, na co się piszą, a po zetknięciu z problemami psychicznymi u swoich pacjentów uznali, że tu będą bardziej potrzebni. W warszawskiej klinice prowadzonej przez profesora Tomasza Wolańczyka specjalizację robią obecnie dwie specjalistki psychiatrii dorosłych.

Lekarka rezydentka Aleksandra Harań-Połoniewicz apeluje do rządzących
Lekarka rezydentka Aleksandra Harań-Połoniewicz apeluje do rządzących tvn24.pl

Dzieci nie zabijają się przez brak psychiatrów

Zdaniem profesora, samo zwiększenie liczby psychiatrów nie jest jednak receptą na problemy dzieci i młodzieży.

- Dzieci nie zabijają się dlatego, że jest mało psychiatrów dziecięcych. To nie jest tak, że trzynastolatek myśli: "Boże, w moim mieście nie ma psychiatry dziecięcego, idę się powiesić". Podstawą jest profilaktyka, zapobieganie przyczynom podejmowania zamachów samobójczych, ale także zrozumienie, że nie każde dziecko z problemem powinno trafiać do psychiatry. Myśli samobójcze typu: "Czasem myślę, że lepiej, żeby mnie nie było", ma jedna trzecia nastolatków. Ale czy każdy z nich powinien trafić do psychiatry? Nie. Dopiero wtedy, gdy będzie miał plany samobójcze, depresję czy gdy psycholog, który go ocenił, będzie miał wątpliwości, powinien wysłać go do psychiatry dzieci i młodzieży – tłumaczy profesor Wolańczyk.

Zbyt mała liczba psychiatrów dzieci i młodzieży nie jest też, jego zdaniem, jedyną przyczyną trudności z obsadzeniem etatów w szpitalach publicznych.

- W województwie mazowieckim jest ponad 80 psychiatrów dzieci i młodzieży, jednak oddział w Konstancinie został zamknięty we wrześniu tego roku, bo żaden nie zgłosił się do pracy, mimo proponowania naprawdę niezłych pieniędzy. Bo lekarze wiedzą, że będą tam pracować sami. W naszym oddziale pensje są dużo niższe, ale ludzie wciąż jeszcze, choć nie wiem jak długo, tu przychodzą. Wiedzą, że jest nas więcej, pracują w zespołach, dyżurują we dwójkę, mają jakieś minimalne poczucie bezpieczeństwa – mówi profesor Wolańczyk. 

Dyżur we dwójkę, czyli dwóch lekarzy na oddziale, to dziś w psychiatrii dzieci i młodzieży prawdziwy luksus. Sytuację najlepiej ilustruje przykład Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego (WZLP) w Olsztynie, nad którym jeszcze miesiąc temu wisiała groźba zamknięcia jedynego całodobowego Oddziału Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży na dwa województwa: warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Pod koniec lipca jedyne tutejsze specjalistki – ordynator i jej zastępczyni – złożyły wypowiedzenia, a ponieważ na oddziale nie mogą pracować wyłącznie osoby bez specjalizacji – dwie rezydentki stanęły przed widmem szukania sobie nowego miejsca szkoleniowego. Największy dramat dotyczył jednak dzieci z tych dwóch województw, które pomocy w kryzysie psychicznym szukać by musiały na przykład w Warszawie, Gdańsku bądź Lublinie.

Specjalistki gotowe były zostać na stanowiskach, ale pod warunkiem zatrudnienia dodatkowego personelu: psychologów, psychoterapeutów, psychoterapeutów rodziny i pracowników socjalnych. Bo – jak mówiła lekarz rezydent Aleksandra Harań-Połoniewicz, która nagłośniła sprawę - dotychczas pracę tych wszystkich profesjonalistów wykonywał lekarz, na przykład obdzwaniając ośrodki wychowawcze z pytaniem, czy znajdzie się miejsce dla wypisywanego dziecka, opiekunów albo domy dziecka, z prośbą o dowiezienie piżamy, szczoteczki i ubrań dla przyjmowanego pacjenta, rozmawiając z pomocą społeczną, wreszcie – co regularnie robi każdy psychiatra dzieci i młodzieży w Polsce – dzwoniąc do ośrodków w kraju w poszukiwaniu miejsca dla nastolatka, dla którego na ich oddziale nie ma już nawet dostawki.

Kryzys w Olsztynie udało się zażegnać, ale dopiero po doniesieniach mediów. W sprawę zaangażowały się oddział NFZ i lokalne władze oraz resort zdrowia, do zatrzymania specjalistek i zatrudnienia psychologów przekonywała dyrektora WZLP konsultant krajowa doktor Aleksandra Lewandowska, tłumacząc, że zapowiadane zwiększenie wycen w psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej ma zostać przeznaczone nie tylko na zatrudnienie dodatkowych specjalistów, ale także na podniesienie pensji lekarzom. Bo minimalny etat specjalisty w ochronie zdrowia (8,2 tys. zł brutto, czyli 5,9 tys. zł netto) to niewiele za tak ciężką pracę i przy alternatywie wielokrotności tych poborów w systemie prywatnym.

- Te lekarki naprawdę miały prawo się bać. Nie przepracowania, ale przede wszystkim odpowiedzialności karnej. Co, jeśli któreś z 40 dzieci, jakie mają pod opieką, coś sobie zrobi? Jak jeden lekarz i dwie pielęgniarki mają upilnować cztery anorektyczki, które robią wszystko, żeby nie jeść, i dzieciaki po próbach samobójczych i samookaleczeniach, które ostre przedmioty potrafią wnieść na oddział nawet schowane w intymnych częściach ciała? Jak zapobiec konfliktom, bójkom i buntom na oddziale? Kiedy ostatnio zbuntowały się u nas nastolatki, jedna z pielęgniarek straciła nerkę, bo któryś z dzieciaków trafił w nią krzesłem. Jak wytrzymać presję, kiedy kładziesz na oddziale dziecko po próbie samobójczej i drą się na ciebie dosłownie wszyscy – rodzice ze względu na "skandaliczne warunki na oddziale", pielęgniarki, bo są na zmianie tylko dwie, a jeśli coś by się stało, to przecież one jako pierwsze odpowiadają przed prokuratorem, i dziecko, które błaga, by pozwolić mu się zabić? – pyta jeden z lekarzy.

Młodzi pacjenci pozostaną bez opieki psychiatrycznej? "Fakty" TVN o kryzysie w Olsztynie [11.09.2022 r.]
Młodzi pacjenci pozostaną bez opieki psychiatrycznej? "Fakty" TVN o kryzysie w Olsztynie [11.09.2022 r.]

Kilkaset złotych za wizytę prywatną

Nic dziwnego, że o młodego pacjenta psychiatrycznego zaczynają rywalizować prywatne szpitale. Oczywiście, o tego z zamożniejszych domów, którego rodziców stać na wydanie 20 tys. zł za pobyt. Tam leży w schludnym pokoju, w wygodnym, czystym łóżku, a jego zdrowia pilnuje odpowiednia liczba pielęgniarek. Lekarz ma czas porozmawiać z każdym, a do dziecka przychodzi psychoterapeuta.

– Tyle że co z tego, że anorektyczka, wypisana od nas z BMI 13, do których doszła z 11, trafia tam na komfortowe leczenie, jeżeli w krótkim czasie wraca na naszą izbę, często ponownie z BMI 11. Rodzice, którzy wcześniej robili awanturę, że na 40 dzieci jest jedna łazienka, nie mają już żadnych uwag. A łazienka? Przy podwójnym obłożeniu oddziału musimy zamykać łazienki w pokojach, bo dzieciaki mają różne pomysły. Najprościej mówiąc – mogą sobie tam zrobić poważną krzywdę, a dwie pielęgniarki ich wszystkich nie upilnują – mówi rezydentka z oddziału w stolicy.

O ile prywatne szpitale psychiatryczne dla nieletnich dopiero raczkują, prywatne gabinety mają się świetnie już od jakiegoś czasu. Przy czym kolejka do nich jest tylko nieco krótsza niż do poradni zdrowia psychicznego przyjmujących w ramach NFZ. Kiedy w poniedziałek, 3 października próbuję umówić pilną wizytę u psychiatry dziecięcego, w czterech placówkach słyszę: - Nie ma szans. Do konsultant wojewódzkiej mogę się umówić na czerwiec. W jednej z poradni znajduję termin na styczeń. Na portalu ZnanyLekarz, gdzie lekarze i placówki udostępniają swoje kalendarze, jest kilka terminów jeszcze w październiku, ale dotyczy to tylko "kolejnych wizyt". To znaczy, że by dostać się do takiego lekarza, trzeba być już jego pacjentem i mieć za sobą co najmniej jedną wizytę. Ta pierwsza jest zwykle droższa niż kolejne. Płaci się zresztą w zależności od stażu specjalisty, jego stopnia naukowego: doktor habilitowany i profesor są drożsi niż doktor nauk medycznych, doktor nauk medycznych niż lekarz, a specjalista od lekarza w trakcie specjalizacji. Więcej płaci się także za wizytę u kierowników oddziałów i klinik, konsultanci wojewódzcy również mają wyższe stawki. Generalnie od 250 zł do nawet 650 zł.

Nie ze wszystkim trzeba chodzić do psychiatry

Dlaczego zamiast z publicznej ochrony zdrowia Polacy zmuszeni są korzystać z prywatnych wizyt u psychiatrów dziecięcych?

- Kolejki do gabinetów są sztucznie wydłużane przez konsultacje, których z powodzeniem mógłby udzielić psycholog albo lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) – uważa profesor Wolańczyk.

I dodaje: - Receptę na leki przeciwdepresyjne może dziecku wypisać lekarz POZ – pediatra albo lekarz rodzinny – który dostaje od psychiatry dziecięcego zaświadczenie, że pacjent przyjmuje określone leki z prośbą o przedłużanie recepty do następnej wizyty kontrolnej. Idea reformy psychiatrii polega na tym, że psycholog będzie jak lekarz rodzinny. To do niego trafi człowiek z problemem i dopiero kiedy on uzna, że problem przekracza jego zakres oddziaływań, skieruje go do lekarza psychiatry.

Reforma, o której mówi, zapowiadana jest od lat i – jeśli wierzyć zapewnieniom Ministerstwa Zdrowia – właśnie wdrażana. W NFZ słyszę, że projekt aktu prawnego z kolejną podwyżką wyceny świadczeń zdrowotnych w psychiatrii dzieci i młodzieży ma się ukazać "na dniach", a "lada dzień" na Podlasiu przybędzie całodobowy oddział psychiatrii dzieci i młodzieży. Trudniej doprosić się konkretów.

"Kompleksową reformę psychiatrii dzieci i młodzieży" już w sierpniu 2019 roku zapowiadał ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski. Celem miało być przejście od opieki zinstytucjonalizowanej, gdzie pierwszym kontaktem pacjenta z opieką zdrowotną był często oddział psychiatryczny, do opieki środowiskowej. Chodziło o to, by opieka psychiatryczna była łatwiej dostępna, dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjentów i nie wiązała się z długimi pobytami w oddziałach szpitalnych.

U dorosłych polegać ma na powszechnie dostępnych Centrach Zdrowia Psychicznego, gdzie pacjent może przyjść i porozmawiać z koordynatorem, a w razie kryzysu psychicznego przez całą dobę skorzystać z rozmowy ze specjalistą. U dzieci większy nacisk ma zostać położony na szkołę i opiekę jak najbliższą dziecku.

Jak mówiła w maju tego roku podczas kongresu "Patient Empowerment" konsultant krajowa doktor Aleksandra Lewandowska, prace nad reformą rozpoczęły się w 2018 roku, gdy powołano ministerialny zespół ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Grono ekspertów zastanawiało się, jak odciążyć oddziały szpitalne i izby przyjęć, zmagające się z rosnącą falą dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi.

- Małoletni pacjent to nie jest tylko pacjent psychiatrów. Pomoc powinni zapewnić mu członkowie rodziny, a także osoby biorące udział w wychowaniu, edukowaniu tego dziecka czy nastolatka. Najważniejsze jest jak najszybsze rozpoznanie, że u dziecka pojawiają się trudności w sferze psychicznej - mówiła podczas kongresu doktor Lewandowska. - Aby to się udało, do dziecka trzeba dotrzeć w jego środowisku naturalnym. Na tym głównie oparta jest reforma i pierwszy poziom referencyjny ośrodków związany z opieką psychologiczną, psychoterapeutyczną, wizytami w domu, przedszkolu i szkole. Doświadczenie wyraźnie pokazuje, że większość naszych pacjentów, którzy są przyjmowani do oddziałów szpitalnych, prawdopodobnie nigdy nie wymagałaby hospitalizacji, gdyby uzyskała pomoc wcześniej.

Kiedy to się uda? Nieprędko. Zarówno specjaliści, jak i urzędnicy ministerstwa tłumaczą, że wprowadzenie reformy opóźniła pandemia. Ta sama, która spowodowała, że dwukrotnie wzrosła liczba samobójstw wśród dzieci.

***

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. 

Autorka/Autor:Karolina Kowalska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Jestem za tym, żeby budować jak najsilniejsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Polska ma swoje dobre papiery i wydatki na zbrojenie, ale też zakupy w Stanach Zjednoczonych - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Przyznał, że "z optymizmem" patrzy na współpracę z administracją Donalda Trumpa.

Kosiniak-Kamysz o "dwóch rzeczach, które nas legitymują przed Stanami Zjednoczonymi w bardzo silny sposób"

Kosiniak-Kamysz o "dwóch rzeczach, które nas legitymują przed Stanami Zjednoczonymi w bardzo silny sposób"

Źródło:
TVN24

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Europa nie może pozwolić sobie na to, by być na drugim miejscu za swoimi sojusznikami - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Dodał, że Europa musi walczyć o swoje miejsce jako silny, globalny lider, bo Rosja gotowa jest iść dalej. Odniósł się również do nowego rosyjskiego sojuszu z Iranem. - Przeciwko komu zawierają takie porozumienia? Przeciwko wam, przeciwko nam wszystkim - ocenił.

Wołodymyr Zełenski w Davos mówi o nowym sojuszu Władimira Putina

Wołodymyr Zełenski w Davos mówi o nowym sojuszu Władimira Putina

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zwrócił uwagę na obecny w przemówieniu Donalda Trumpa wątek deportacji i na związaną z tym sytuację Polaków w USA. Powiedział, że chce, by polskie konsulaty i placówki w USA zostały przygotowane "do ewentualnych konsekwencji tych decyzji". Szef MSZ Radosław Sikorski przekazał później, że "w USA ustanawiamy dodatkowe dyżury konsularne". "Rodaków mieszkających za granicą, którym skończyła się ważność paszportu, zapraszamy do uzyskiwania nowych dokumentów" - dodał.

Polska reaguje po decyzji Trumpa. Sikorski "zaprasza po nowe dokumenty"

Polska reaguje po decyzji Trumpa. Sikorski "zaprasza po nowe dokumenty"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Premierzy Węgier i Słowacji ocenili, że wraz z początkiem prezydentury Donalda Trumpa, to oni reprezentują główny nurt polityczny. - To my jesteśmy mainstreamem - powiedział Viktor Orban. Robert Fico zapowiedział z kolei, że podobnie jak Donald Trump, chce wpisać do konstytucji deklarację, że istnieją tylko dwie płcie.

Orban i Fico triumfują. "To my jesteśmy mainstreamem"

Orban i Fico triumfują. "To my jesteśmy mainstreamem"

Źródło:
PAP

Sprawą ewentualnego przekazania posła PiS Marcina Romanowskiego do Polski zajął się Sąd Metropolitalny dla Budapesztu. Uznał on, że procedura przekazania Romanowskiego "może zostać wszczęta dopiero po odnalezieniu, zatrzymaniu i postawieniu poszukiwanej osoby przed sądem przez właściwe organy".

Węgierski sąd nie może "wszcząć procedury przekazania" Romanowskiego, bo najpierw trzeba go znaleźć i zatrzymać

Węgierski sąd nie może "wszcząć procedury przekazania" Romanowskiego, bo najpierw trzeba go znaleźć i zatrzymać

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Zakończył się proces Piotra M. oskarżonego o spowodowanie wypadku, do którego doszło w maju 2023 roku w miejscowości Boksycka (województwo świętokrzyskie). Zginęło wtedy pięć osób, wracały z wesela.

Pijany i po narkotykach jechał o 97 kilometrów na godzinę za szybko. Zginęło pięć osób

Pijany i po narkotykach jechał o 97 kilometrów na godzinę za szybko. Zginęło pięć osób

Źródło:
PAP

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zapadł wyrok w sprawie podwójnego zabójstwa na warszawskiej Białołęce. Jarosław K. za zabicie swojej 50-letniej siostry i jej 22-letniego syna usłyszał karę dożywocia. W uzasadnieniu wyroku sędzia podkreślał, że w jego ponad 30-letniej karierze nie spotkał się jeszcze z tak brutalną zbrodnią. Nieuzasadnioną, niezawinioną. Wyrok jest nieprawomocny.

Zabił siostrzeńca, później siostrę. Sąd: zbrodnia wyjątkowo brutalna, bez powodu. Wyrok

Zabił siostrzeńca, później siostrę. Sąd: zbrodnia wyjątkowo brutalna, bez powodu. Wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czasie posiedzenia komisji sprawiedliwości doszło do sporu o poprawkę PSL do ustawy incydentalnej, która zakłada, że w kwestii ważności wyborów prezydenckich w 2025 roku orzekać będzie 15 najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym sędziów z izb: Karnej, Cywilnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Gdy posłanka KO Barbara Dolniak broniła argumentacji wnioskodawcy, posłowie PiS zareagowali śmiechem i niewybrednym komentarzem o "głupocie" posłanki.

Posłowie PiS wyśmiewają posłankę, mówią o jej "głupocie"

Posłowie PiS wyśmiewają posłankę, mówią o jej "głupocie"

Źródło:
PAP, TVN24

Według byłego premiera mniejsze miasta i gminy zostały skrzywdzone przy podziale środków budżetowych. Mateusz Morawiecki uważa, że więcej pieniędzy na mieszkańca przypadło dużym miastom. Wyjaśniamy, co polityk pomija w swoich wywodach.

Morawiecki: "skrajnie niesprawiedliwie" podzielono subwencje dla samorządów. A czego nie mówi

Morawiecki: "skrajnie niesprawiedliwie" podzielono subwencje dla samorządów. A czego nie mówi

Źródło:
Konkret24

Obecne w pyle drogowym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Są one substancjami rakotwórczymi. Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym ich stężenie jest wyższe - wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Polskiej Akademii Nauk.

WWA szkodzi warszawiakom. Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym

WWA szkodzi warszawiakom. Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym

Źródło:
PAP

Zima zaatakowała na południowym wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Śnieg obficie sypie tam, gdzie nawet słabe opady są rzadkością. Trudne warunki pogodowe szczególnie mocno dotknęły Houston w Teksasie, gdzie władze odradzają wyjeżdżanie na drogi. W całym kraju odwołano tysiące lotów.

"To nie jest normalny widok". Zwykle nie ma tam śniegu, teraz dzieje się to

"To nie jest normalny widok". Zwykle nie ma tam śniegu, teraz dzieje się to

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, NWS, Reuters, eu.jsonline.com

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał zaraz po przysiężeniu kilkadziesiąt rozporządzeń i dokumentów, między innymi ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, znosząc prawo ziemi, wstrzymując egzekwowanie ustawy o TikToku i ułaskawiając osoby skazane za szturm na Kapitol w 2021 roku. Przedstawiamy najważniejsze decyzje Trumpa podjęte w pierwszym dniu prezydentury.

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NYT
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium