Oddział psychiatrii dziecięcej w Olsztynie zostaje

psychiatria dziecięca
Młodzi pacjenci pozostaną bez opieki psychiatrycznej? "Fakty" TVN o kryzysie w Olsztynie [11.09.2022 r.]

Jedyny na Warmii i Mazurach całodobowy oddział psychiatrii dzieci i młodzieży będzie kontynuował działalność – dowiedział się tvn24.pl. Lekarki specjalistki zdecydowały się wycofać wypowiedzenia.

Decyzja zapadła po piątkowych rozmowach specjalistek z Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego (WZLP) w Olsztynie z dyrekcją szpitala. – Zawarliśmy porozumienie z lekarzami i oddział nie jest zagrożony – potwierdza Andrzej Błaszczyk, rzecznik WZLP.

Lekarki złożyły wypowiedzenia, pojawiło się ryzyko zamknięcia oddziału

O tym, że dwie specjalistki psychiatrii dzieci i młodzieży Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży WZLP złożyły wypowiedzenie i od listopada przestanie on działać, pisaliśmy na początku września. Oddział to jedyny całodobowy ośrodek przyjmujący dzieci w kryzysie psychicznym aż na dwa województwa – warmińsko-mazurskie i podlaskie. Choć liczy tylko 32 łóżka, zazwyczaj przebywa w nim nawet ponad 40 dzieci, bo, jak zapewniają tamtejsze lekarki, nikomu nie odmawiają pomocy.

Choć, jako ośrodek całodobowy i dysponujący odpowiednią liczbą specjalistów, oddział mógł liczyć na najwyższy, trzeci poziom referencyjności, a co za tym idzie wyższą wycenę świadczeń w NFZ, dyrekcja się na nią nie godziła, bo, jak twierdziła, nie była w stanie zatrudnić odpowiedniej liczby psychologów i psychoterapeutów. Odmawiała też podwyżek przepracowanym lekarkom specjalistkom.

Jest porozumienie

To właśnie brak odpowiedniej kadry pomocniczej był przyczyną złożenia przez nie wypowiedzeń. Jak tłumaczyła w rozmowie z tvn24.pl lekarka rezydentka z oddziału, Aleksandra Harań-Połoniewicz, oprócz typowych zadań lekarskich psychiatrzy musieli pełnić rolę pracownika socjalnego.

Lekarki specjalistki wielokrotnie próbowały przekonać dyrekcję do zatrudnienia odpowiedniej liczby personelu. Ta tłumaczyła, że nie jest w stanie pozyskać pracowników za niskie stawki.

Po nagłośnieniu sprawy w mediach, m.in. przez tvn24.pl, do rozmów włączyły się wojewódzki oddział NFZ, władze samorządowe i konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży doktor nauk medycznych Aleksandra Lewandowska. Dziś, tydzień po pierwszym spotkaniu w tak szerokim gronie, doszło do porozumienia między pracownicami i dyrekcją.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: