Doniesienia o znęcaniu się nad mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. Minister Marlena Maląg: wyniki kontroli na dniach

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP
Maląg: wyniki kontroli w DPS w Jordanowie poznamy na dniach
Maląg: wyniki kontroli w DPS w Jordanowie poznamy na dniachRadio Zet
wideo 2/6
Radio ZetMaląg: wyniki kontroli w DPS w Jordanowie poznamy na dniach

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg odniosła się we wtorek w Radiu Zet do sytuacji w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem, gdzie miało dochodzić do znęcania się na mieszkańcami. - Nie ma zgody na takie postępowanie w żadnym wymiarze, dlatego też jest prowadzona teraz kontrola przez wojewodę małopolskiego. Wyniki tej kontroli poznamy na dniach - zapowiedziała minister.

Portal Wirtualna Polska opublikował w poniedziałek artykuł, w którym napisał o przypadkach znęcania się nad mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem, którego miały się dopuszczać zakonnice prezentki prowadzące placówkę oraz pracownicy. Wiązanie do łóżek, zamykanie w klatce, bicie mopem - to tylko niektóre kary wymierzane dzieciom z niepełnosprawnościami, o których czytamy na portalu. Informacje o znęcaniu się nad podopiecznymi w Jordanowie ujawniły portalowi pracownice DPS-u i rodzice dzieci po tym, jak jedna z sióstr miała pobić 13-letnią dziewczynkę.

Prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej postawiła już zarzuty opisanej w tekście siostrze Albercie oraz jej przełożonej, dyrektorce DPS siostrze Bronisławie.

Dramat podopiecznych DPS-u w Jordanowie. Dyrektorka i opiekunka usłyszały zarzuty
Dramat podopiecznych DPS-u w Jordanowie. Dyrektorka i opiekunka usłyszały zarzutyTVN24

Minister o kontroli DPS-ów

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, pytana była we wtorek w Radiu Zet o sprawę znęcania się nad mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem. - Nie ma zgody na takie postępowanie w żadnym wymiarze, dlatego też jest prowadzona teraz kontrola przez wojewodę małopolskiego. Wyniki tej kontroli poznamy na dniach - przekazała. Dodała, że po zakończonej kontroli zostaną podjęte konkretne działania.

Co działo się w DPS-ie w Jordanowie? "Mojej córce leciały łzy z oczu. Jedyne, co zdołała wydukać, to: zabierzcie mnie stąd"
Co działo się w DPS-ie w Jordanowie? "Mojej córce leciały łzy z oczu. Jedyne, co zdołała wydukać, to: zabierzcie mnie stąd"TVN24

- Zresztą część działań jest podjęta, na ten moment jeszcze nie będziemy komunikować - powiedziała. Dopytywana o to, jakie to działania, odparła, że "wojewoda podejmie działania, będzie protokół, będziemy informować".

Maląg przypomniała, że zleciła kontrolę wszystkich DPS-ów w kraju. Dopytywana o to, kto zawinił w przypadku Jordanowa - czy było to starostwo, czy może wojewoda, stwierdziła, że taka ocena będzie możliwa po zakończonej kontroli.

Doniesienia o dramacie w DPS-ie w Jordanowie
Doniesienia o dramacie w DPS-ie w JordanowieTVN24

Doniesienia o znęcaniu się nad mieszkańcami DPS-u w Jordanowie

Doniesieniami o dramacie podopiecznych DPS pod Krakowem zajął się również Rzecznik Praw Obywatelskich.

W związku z sytuacją w sprawie Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek przekazała w poniedziałek Polskiej Agencji Prasowej swoje oświadczenie. Zaznaczyła w nim, że jest "głęboko wstrząśnięta zarzutami, które dotyczą Domu Pomocy Społecznej dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w Jordanowie". Zapewniła, że zależy jej "na jak najszybszym, rzetelnym i pełnym wyjaśnieniu tej sprawy".

DPS w Jordanowie. RPO: dramatyczny obraz znęcania się nad ludźmi, dziećmi z niepełnosprawnościami
DPS w Jordanowie. RPO: dramatyczny obraz znęcania się nad ludźmi, dziećmi z niepełnosprawnościamiTVN24

Autor:mart//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości