Ten dzień przypomina nam o żołnierskiej ofierze wszystkich naszych żołnierzy. To ważny dzień dla sił zbrojnych - mówił wiceminister obrony Bartłomiej Grabski, który wziął udział w obchodach Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.
- To ważny dzień dla całych sił zbrojnych - powiedział Grabski w trakcie uroczystości z apelem poległych pod pomnikiem, na którym umieszczono nazwiska 120 poległych i zmarłych na misjach. W imieniu szefa MON Antoniego Macierewicza złożył wyrazy szacunku i uznania, bliskim tych, którzy oddali swoje życie dla ojczyzny.
Ostatnia misja
- Ten dzień przypomina nam o żołnierskiej ofierze wszystkich naszych żołnierzy, dla których misja ta była ostatnia - powiedział dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa ppłk Leszek Stępień. - Ufamy, że pamięć o nich nie tylko nie zaginie, ale stanie się na zawsze częścią naszej bogatej tradycji wojskowej - dodał.
Przypomniał o genezie Dnia Pamięci, ustanowionego w rocznicę tragicznego wydarzenia sprzed pięciu lat. Tego dnia w afgańskiej prowincji Ghazni pojazd polskiego patrolu wjechał na minę, zginęło pięciu żołnierzy 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. - Chcąc oddać hołd poległym w tym dniu, ale też upamiętnić wszystkich żołnierzy, którzy zginęli w historii udziału w misjach zagranicznych, już po raz drugi obchodzimy Dzień Pamięci - dodał.
W Apelu Pamięci przypomniano o żołnierzach, którzy zginęli w misjach ONZ, NATO i UE w Korei, Egipcie, na Wzgórzach Golan, w Namibii, Libanie, Kambodży, w Tadżykistanie, na Bałkanach w Iraku i Afganistanie.
"Czarno na białym" z 20 stycznia 2014 roku
Najtragiczniejsze wydarzenie
21 grudnia ustanowiono dniem pamięci o poległych i zmarłych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. Datę wybrano w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji zagranicznych. Przed dwoma laty w Warszawie zaczęło działać Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Jego zadanie to udzielanie pomocy i wsparcia byłym uczestnikom misji wojskowych, popularyzowanie wiedzy o kontyngentach, pielęgnowanie pamięci o 120 poległych i zmarłych na misjach, począwszy od 1955 r. i misji nadzorczej w Korei.
Od połowy ubiegłego wieku w misjach zagranicznych służyło łącznie ok. 100 tys. Polaków, w przeważającej większości żołnierzy.
Obowiązująca od 2012 r. ustawa o weteranach działań poza granicami państwa przyznaje im m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją dla weteranów przebywających na rentach inwalidzkich, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.
Status weterana lub weterana poszkodowanego przysługuje także funkcjonariuszom służb podległych MSW.
"Polska i Świat" z 10 maja 2013 roku
Autor: KB/mtom / Źródło: PAP