Decyzja w sprawie koncesji dla Telewizji Republika uchylona

Telewizja Republika (zdjęcie ilustracyjne)
Decyzja w sprawie koncesji dla Telewizji Republika uchylona. Relacja Pawła Łukasika

Telewizja Republika straciła koncesję na nadawanie naziemne. Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny. Tym samym uchylił zaskarżoną decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Od tego orzeczenia przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Do czasu rozstrzygnięcia przez NSA stacja może nadawać. Decyzja KRRiT została uchylona również w sprawie telewizji w Polsce24.

W maju 2024 roku Telewizja Republika złożyła wniosek o nadawanie naziemne, by poszerzyć swój zasięg i trafić do większej liczby widzów. O tę koncesję starały się jeszcze wPolsce24, należące do wspierających PiS braci Karnowskich, szczecińska firma MWE Networks, która jest właścicielem kilku kanałów telewizyjnych, oraz węgierska TV2.

21 czerwca 2024 roku KRRiT zdecydowała, że ósmy multipleks zasilą kanały informacyjno-publicystyczne TV Republika i wPolsce24. W przegranym polu pozostały wnioski węgierskiej firmy TV2 i Grupy MWE Networks. 2 lipca przewodniczący KRRiT podpisał koncesje.

"Republika propagandy"

Powiązania Telewizji Republika z prawicowymi politykami i poprzednim obozem władzy pokazała w wyemitowanym w styczniu reportażu "Republika propagandy" Marta Gordziewicz, dziennikarka "Czarno na białym".

W reportażu wskazano, że po zaledwie miesiącu składająca się głównie z nominatów PiS Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała decyzję przyznającą koncesję dla Telewizji Republika oraz wPolsce24, z tym że Telewizja Republika nie spełniła warunków, by ją dostać.

Marta Gordziewicz była na rozprawie. Przekazała, że w ustnym uzasadnieniu sąd stwierdził, że przewodniczący Maciej Świrski i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji "wielokrotnie złamali prawo, kierowali się uznaniowością, sympatią, a nie przepisami prawa".

Na zaskarżenie decyzji WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego jest 30 dni od dnia doręczenia odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem.

Sąd: KRRiT w istotny sposób naruszyła przepisy

- Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 9 kwietnia 2025 roku w punkcie 1 uchylił zaskarżoną decyzję oraz uchwałę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 21 czerwca 2024 roku, w punkcie 2 zasądził od przewodniczącego KRRiT na rzecz strony skarżącej kwotę 10480 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania - poinformował Dominik Niewirowski, zastępca kierownika sekretariatu Wydziału Informacji Sądowej WSA w Warszawie. Przypomniał, że sprawa toczyła się po skardze na decyzję przewodniczącego KRRiT odmawiającą udzielenia koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego, którą złożyła Grupa MWE Networks.

Uzasadniając środowe orzeczenie, sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek powiedziała, że przewodniczący KRRiT "w istotny sposób" naruszył obowiązujące przepisy. Decyzję podjęto między innymi po analizie stenogramu posiedzenia regulatora. Zdaniem WSA w Warszawie, do wydania koncesji nie wystarczą listy intencyjne, listy poparcia czy datki od widzów. Konieczne jest uzasadnienie, dlaczego taki a nie inny podmiot uzyskał koncesję, a także dokładne zbadanie każdego wniosku. Zauważyła także, że protokół z posiedzenia powinien być dostępny w ciągu 14 dni, a nie zatwierdzany po trzech miesiącach, żeby dopiero mógł trafić do zainteresowanej strony.

Wyrok jest nieprawomocny. Radca prawny Wojciech Szymczak, partner w kancelarii prawnej MEDIA powiedział, że dużo zależy od tego, czy zostanie wniesiona skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego i co zdecyduje ten sąd. - Jeżeli skarga nie zostanie wniesiona lub Naczelny Sąd Administracyjny utrzyma ten wyrok w mocy, należy spodziewać się, że dojdzie do uchylenia decyzji udzielającej koncesji dla Telewizji Republika i wPolsce24. W tym przypadku przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji będzie musiał ponownie przeprowadzić postepowanie koncesyjne - powiedział Szymczak.

- Jeżeli skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego zostanie złożona, biorąc pod uwagę terminy, jakie są na rozpatrywanie spraw przez NSA, myślę, że jest to perspektywa ponad roku, a nawet dwóch lat, kiedy poznamy ostateczne rozstrzygnięcie w tej sprawie - dodał.

Republika propagandy
Dowiedz się więcej:

Republika propagandy

Czytaj także: