Wiceminister sprawiedliwości: postępowanie jest bezprzedmiotowe, wybory odbyły się w innym terminie

Źródło:
TVN24
Kaleta: premier miał pełną podstawę prawną, by działać
Kaleta: premier miał pełną podstawę prawną, by działaćTVN24
wideo 2/8
Kaleta: premier miał pełną podstawę prawną, by działaćTVN24

Premier miał pełną podstawę prawną, by działać - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, komentując uchylenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie decyzji szefa rządu w sprawie organizacji wyborów kopertowych 10 maja. Jego zdaniem "to postępowanie już jest generalnie bezprzedmiotowe z tego powodu, że wybory prezydenckie odbyły się w późniejszym terminie".

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił we wtorek kwietniowe zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zlecenia przygotowywania wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym, które miały odbyć się 10 maja. Ocenił, że decyzja szefa rządu "rażąco narusza prawo i została wydana bezpodstawnie".

Sąd uznał jednocześnie, że jedynym organem właściwym w sprawie przeprowadzenia wyborów 10 maja była Państwowa Komisja Wyborcza.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję premiera ws. zlecenia przygotowania wyborów 10 maja przez Pocztę Polską
Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję premiera ws. zlecenia przygotowania wyborów 10 maja przez Pocztę PolskąTVN24

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Premier miał pełną podstawę prawną, by działać"

Decyzję tę komentował w środowej "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski (Zjednoczona Prawica). Jak uznał, "każdy organ administracji w Polsce, prezydent miasta, wójt, burmistrz, wydawał takie decyzje, które były następnie kwestionowane przez sąd administracyjny".

- W dniu wydania tej decyzji istniała jasna podstawa prawna, pozwalająca premierowi wydawać polecenia w zakresie spraw, które mogą mieć związek z przeciwdziałaniem COVID. A dyskusja dotycząca wyborów, którą toczyliśmy w połowie kwietnia, była związana właśnie z tym, jak bezpiecznie je przeprowadzić - powiedział. Zdaniem Kalety "premier miał pełną podstawę prawną, by działać".

Wiceminister sprawiedliwości ocenił, że "Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie już znany jest z tego, że pomimo iż przepisy prawa są uchwalane przez Sejm, ignoruje je". - W jednej ze spraw komisji weryfikacyjnej dokładnie to samo przeszedłem - powiedział.

- Jednak poczekałbym na skargę kasacyjną i następnie wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - dodał.

Rzecznik rządu po wyroku WSA: decyzja zaskakująca, będziemy rozważać odwołanie >>>

"To postępowanie już jest generalnie bezprzedmiotowe"

Kaleta zaznaczył, że "państwo musiało być przygotowane na to, żeby przeprowadzić wybory". - Regulacje dotyczące trybu przeprowadzenia wyborów to jest jedna sprawa, ale możliwość faktycznego zrealizowania takiej ustawy to jest inna sprawa. Obie te sprawy związane były z tym, żeby w tym najtrudniejszym okresie pandemii przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa i jednocześnie właśnie zapewnić działanie konstytucji - mówił dalej.

Gość "Rozmowy Piaseckiego" argumentował, że "przeprowadzenie wyborów prezydenckich jest kluczowym obowiązkiem każdego organu państwa". - Ponieważ jeślibyśmy 6 sierpnia nie mieli prezydenta, to nie byłoby komu podpisywać ważnych ustaw, które służą walce z epidemią między innymi - dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sąd uchylił decyzję premiera w sprawie wyborów kopertowych. "Rażąco narusza prawo, wydana bezpodstawnie" >>>

Kaleta był również pytany, co w sytuacji, kiedy po odwołaniu od wyroku WSA zostanie on podtrzymany przez Naczelny Sąd Administracyjny. - To postępowanie już jest generalnie bezprzedmiotowe z tego powodu, że wybory prezydenckie odbyły się w późniejszym terminie i działania, które były podjęte wcześniej, skutki tych działań, są wyczerpane - odpowiedział.

"W przypadku tego przepisu jesteśmy raczej zdecydowanie sceptyczni"

W środę Sejm ma przeprowadzić drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Druk 539 znowu w porządku obrad Sejmu. Wraca sprawa "bezkarności" urzędników >>>

Zgodnie z projektem "nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione". Według opozycji taki zapis ma zapewnić bezkarność władzy.

Pytany w "Rozmowie Piaseckiego" o poparcie Solidarnej Polski dla tego projektu Kaleta odparł: - W przypadku tego przepisu jesteśmy raczej zdecydowanie sceptyczni.

- Mówię o brzmieniu, a nie o samej propozycji kierunkowej - zaznaczył wiceminister. Podkreślił, że rozmowy na ten temat trwają od połowy sierpnia. - Mamy nadzieję, że pewne rozwiązanie, które zapewni pewien bufor dla osób podejmujących trudne decyzje w tych wcześniej niespotykanych okolicznościach, zostanie zapewnione - dodał.

Kaleta: w pierwszej kolejności tworzy się prawo i w oparciu o nie sądy działają

Gość TVN24 przyznał, że nie wierzy, by ta sprawa została postawiona przez PiS na ostrzu noża. - Zawsze w takich sytuacjach, kiedy były konkretne przepisy, które budzą wewnątrz naszego obozu wątpliwości, dochodziliśmy do kompromisu i mam nadzieję, że tak będzie też tym razem - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

- Stanowisko nasze jest w tym zakresie jasne i stanowcze. Uważamy, że przepis dotyczący buforu bezpieczeństwa dla osób podejmujących ważne decyzje powinien być i od miesiąca rozmawiamy w ramach koalicji o poprawie tego przepisu - podkreślił.

Dodał, że "na ten moment taka jest decyzja" Solidarnej Polski, by nie poprzeć przepisów w obecnym kształcie. - Wydaje mi się, że raczej przepis ulegnie zmianie, mam nadzieję, że w taki sposób, że spotka się również z naszą akceptacją - powiedział Kaleta.

Wiceszef resortu sprawiedliwości był również pytany przez prowadzącego rozmowę Konrada Piaseckiego, dlaczego nie może być tak, że tego typu sprawy dotyczące odpowiedzialności urzędników będą trafiały na przykład do sądu, który "w swojej mądrości" będzie uznawał, czy jakieś działanie rzeczywiście było niezbędne do przeciwdziałania COVID-owi, a jakieś działanie było naruszeniem prawa i należy kogoś za to osądzić.

- Problem polega na tym, że sąd w swojej mądrości lub jej braku będzie dokonywać takiej oceny - powiedział Kaleta. Jak wskazywał, "sądy stosują prawo, więc w pierwszej kolejności tworzy się prawo i w oparciu o to prawo sądy działają". - Ustawodawca ma pełne prawo, wynikające z konstytucji, by określić te ramy orzekania sądowi - dodał.

- Dotychczas w ustawach COVID-owych pewne przepisy, dające ten bufor bezpieczeństwa urzędnikom, którzy podejmują trudne decyzje, były uchwalane i nie ma przeciwwskazań, wręcz jest pożądane, żeby taka formuła była dalej - ocenił gość TVN24

Kaleta: w pierwszej kolejności tworzy się prawo i w oparciu o nie sądy działają
Kaleta: w pierwszej kolejności tworzy się prawo i w oparciu o nie sądy działająTVN24

"To już jest trochę sprawa wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości"

Kaleta odniósł się również do cytowanych przez portal Onet fragmentów listu, który do polityków Prawa i Sprawiedliwości miał skierować minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dotyczy on projektu ustawy regulującej ochronę praw zwierząt, którą zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"Straty wizerunkowe Prawa i Sprawiedliwości będą trwałe i bardzo trudne do odwrócenia, niemożliwe do zrekompensowania jakimikolwiek środkami przed następnymi wyborami" - pisze w cytowanym liście minister. Dodaje między innymi, że "wprowadzenie kontrowersyjnej ustawy krótko po wyborach, w których polska wieś przesądziła o wyborze Andrzeja Dudy na stanowisko prezydenta RP (81 proc. poparcia wśród rolników), a pół roku wcześniej o wygraniu wyborów parlamentarnych przez Zjednoczoną Prawicę (71 proc. poparcia wśród rolników), wywoła bardzo poważne konsekwencje polityczne".

Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski - która jest częścią Zjednoczonej Prawicy obok PiS i Porozumienia - przyznał, że "zapoznał się z treścią tego listu". Zaznaczył przy tym, że nie dostał go od Ardanowskiego. Pytany, czy przeczytał go w źródłach innych niż medialne, odparł: - Tak. Znaczy ze źródeł medialnych i takie informacje o tym liście krążą.

- Przyznam szczerze, że nie dociekałem, komu ten list był rozsyłany. Po prostu ta informacja krąży wczoraj od popołudnia, nie była dementowana, zatem do tego też się odnoszono - mówił. Zdaniem Kalety "to już jest trochę sprawa wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości, dotycząca tego, jakie jest stanowisko ministra rolnictwa do tej ustawy". - Natomiast czeka nas dyskusja na ten temat i tutaj niczego nie przesądzamy jako Solidarna Polska - dodał wiceszef resortu sprawiedliwości.

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

"Krąg akolitów" Emmanuela Macrona maleje. Decyzję o rozwiązaniu parlamentu podjął w czteroosobowej grupie z najbliższymi doradcami. Nawet ministrowie byli zaskoczeni, a premier - protegowany Macrona - dowiedział się jako jeden z ostatnich - opisuje "The New York Times".

Kulisy decyzji, która "może doprowadzić do niewyobrażalnego"

Kulisy decyzji, która "może doprowadzić do niewyobrażalnego"

Źródło:
"The New York Times", "Le Monde", tvn24.pl

Ulewy doprowadziły do lokalnych powodzi i lawin błotnych w Piemoncie i Dolinie Aosty na północnym zachodzie Włoch. W niedzielę straż pożarna uratowała rodzinę z małym dzieckiem, która utknęła w samochodzie pośród wzbierającej wody.

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Źródło:
PAP, Reuters, La Stampa, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 30.06 nad częścią Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada deszcz, sypie grad, a wiatr bardzo mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Znad Czech wkracza strefa nawałnic

Gdzie jest burza? Znad Czech wkracza strefa nawałnic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

We Francji trwają przedterminowe wybory parlamentarne. Do godziny 17 głos oddało niemal 60 procent uprawnionych obywateli. W sondażach prowadzi skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe. - Zwykły Francuz dzisiaj mówi: próbowaliśmy wszystkich, socjalistów, republikanów. Mamy wszystkiego dosyć. Spróbujmy w związku z tym wybrać partię Marine Le Pen. Nie może być gorzej niż teraz - tłumaczyła na antenie TVN24 Hanna Stypułkowska-Goutierre.

Czas na "wywrócenie stolika", skrajna prawica idzie po władzę. Frekwencja najwyższa od kilkudziesięciu lat

Czas na "wywrócenie stolika", skrajna prawica idzie po władzę. Frekwencja najwyższa od kilkudziesięciu lat

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Poszukiwania 19-latka, który zaginął w połowie czerwca na hiszpańskiej Teneryfie zostały zakończone - poinformowała w niedzielę policja. Ostatnim dniem akcji była sobota.

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

W miejscowości Wierzchowo w województwie zachodniopomorskim samochód osobowy zderzył się z busem. Jedna osoba zmarła na miejscu, a siedem trafiło do szpitala. Droga krajowa nr 11 jest zablokowana.

Zderzenie z busem wiozącym obcokrajowców. Jedna osoba nie żyje, siedem w szpitalu

Zderzenie z busem wiozącym obcokrajowców. Jedna osoba nie żyje, siedem w szpitalu

Źródło:
TVN24

Ogień na polu pojawił się około południa w trakcie prac przy zbiorze zboża. Szybko się rozprzestrzeniał. W akcji gaśniczej, prócz kilkudziesięciu strażaków, brali udział rolnicy, którzy orając ziemię, odcinali płonące pole od pozostałego.

Pole ognia. Z dymem poszło 25 hektarów jęczmienia

Pole ognia. Z dymem poszło 25 hektarów jęczmienia

Źródło:
tvn24.pl

Przez Polskę w niedzielę przechodzą burze, które w niektórych miejscach są gwałtowne. Silny wiatr w wielkopolskiej Pile powalił drzewa. W pomorskim Uniechowie uszkodzone zostały dachy.

Nawałnice w Polsce. Połamane drzewa, pozrywane dachy. "Kilka minut, a takie szkody"

Nawałnice w Polsce. Połamane drzewa, pozrywane dachy. "Kilka minut, a takie szkody"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Niezapowiedziany sprawdzian kondycji strażaków skończył się interwencją medyczną. Sześciu z 11 ćwiczących źle się poczuło, dwóch z nich trafiło do szpitala. Są już w domu, a komenda wyjaśnia, co się stało.

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

W Thionville w północno-wschodniej Francji doszło w nocy z soboty na niedzielę do strzelaniny. Miało to miejsce podczas przyjęcia weselnego. Trzech uzbrojonych mężczyzn otworzyło ogień w stronę gości. Jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych, sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia. Według policji atak był formą wyrównania rachunków między handlarzami narkotyków.

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Źródło:
AFP, RFI

Po upalnym weekendzie temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jak pogoda czeka nas w pierwszej połowie lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Da się tak?", "A dlaczego tego nie widać u nas?" - dopytywali internauci w reakcji na nagranie z nietypowym zachodem słońca. Niektórzy sądzili, że takie zjawisko jest niemożliwe, a wideo powstało przy użyciu sztucznej inteligencji. Ekspert rozwiewa wątpliwości.

"Awaria matrycy"? Wyjaśniamy, dlaczego niebo podzieliło się podczas zachodu słońca

"Awaria matrycy"? Wyjaśniamy, dlaczego niebo podzieliło się podczas zachodu słońca

Źródło:
Konkret24

W wyniku ulew, które w minionych dniach nawiedziły stolicę Indii, zginęło co najmniej 11 osób - podała w niedzielę agencja informacyjna Reuters. Wśród ofiar są cztery osoby, które utonęły w zalanych przejściach podziemnych. W ciągu minionej doby z głównego lotniska w Nowym Delhi odwołano prawie 60 lotów.

Cztery osoby zginęły w przejściach podziemnych

Źródło:
Reuters, PAP, The New Indian Express

Pożar, który wybuchł w sobotnie popołudnie na greckiej wyspie Serifos na Morzu Egejskim, wyrządził ogromne zniszczenia - przekazały w niedzielę tamtejsze władze. Ich szef ocenił, że na wyspie doszło do "biblijnej katastrofy". Również w okolicach Aten szalały pożary.

Pożary w Grecji. "Biblijna katastrofa" na jednej z wysp

Pożary w Grecji. "Biblijna katastrofa" na jednej z wysp

Źródło:
PAP, Reuters, eKathimerini, protothema.gr,

Szczęśliwym finałem zakończyły się poszukiwania zaginionej 25-latki spod Wyszkowa. Kobieta poinformowała rodzinę o tym, że wyjeżdża do Grecji do swojego partnera. Przez miesiąc nie było z nią kontaktu.

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedterminowe wybory parlamentarne we Francji, zarządzone przez prezydenta Emmanuela Macrona po porażce jego ugrupowania w wyborach europejskich, są jednymi z najważniejszych od dekad, nie tylko dla Paryża, ale i całej Europy - ocenia CNN. Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

To mogą być najważniejsze wybory w Europie. Co trzeba wiedzieć 

To mogą być najważniejsze wybory w Europie. Co trzeba wiedzieć 

Źródło:
CNN, PAP

Po dziesięcioleciach bycia pariasami politycznymi skrajna prawica ma szansę na utworzenie rządu we Francji po przedterminowych wyborach - ocenia agencja Reuters. Przypomina polityczną drogę ruchu utworzonego i zdominowanego od ponad pół wieku przez rodzinę Le Pen.

Mają szansę na utworzenie rządu. Polityczna droga Zjednoczenia Narodowego

Mają szansę na utworzenie rządu. Polityczna droga Zjednoczenia Narodowego

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde, tvn24.pl

Amerykańscy pianiści Christian Sands i Emmet Cohen to dwa największe nazwiska w programie tegorocznego Jazzu Na Starówce. Będzie też szeroka prezentacja polskiego jazzowego mainstreamu. Tradycyjnie nie zabraknie gości z Austrii i Włoch. Festiwal rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

"Król Zanzibaru" to dokument dostępny na platformie Max, opowiadający historię Polaka, który szybko rozwinął hotelowe imperium na afrykańskiej wyspie. W pewnym momencie jednak sieć zbankrutowała, a turyści zostali pozbawieni wakacji, zaś pracownicy pensji. - Grup oszukanych przez Wojtka było wiele - podkreślała we "Wstajesz i weekend" dziennikarka śledcza Agnieszką Szwajgier. O współpracy z Wojtkiem z Zanzibaru opowiadał również oszukany przez niego dziennikarz Żelisław Żyżyński.

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP