Do prokuratury nie został wpuszczony. We wtorek przyjmie go prezydent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Dariusz Barski: przyszedłem tu jako prokurator krajowy, nie zostałem wpuszczony
Dariusz Barski: przyszedłem tu jako prokurator krajowy, nie zostałem wpuszczonyTVN24
wideo 2/8
Dariusz Barski: przyszedłem tu jako prokurator krajowy, nie zostałem wpuszczonyTVN24

Dariusz Barski zjawił się w poniedziałek przed siedzibą Prokuratury Krajowej w Warszawie przy ulicy Postępu, jednak nie został wpuszczony do środka. Według niego to on dalej pełni funkcję prokuratora krajowego i w związku z tym powinno mu się umożliwić wykonywanie obowiązków. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że we wtorek Barskiego przyjmie w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda.

W piątek Izba Karna Sądu Najwyższego orzekła, że przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 roku miało wiążącą podstawę prawno-ustrojową i było prawnie skuteczne. Uchwałę podjęli sędziowie wyłonieni z udziałem neo-KRS, w odpowiedzi na pytanie skierowane przez gdański sąd rejonowy.

"Dzisiejsze stanowisko trzech neosędziów nie jest uchwałą Sądu Najwyższego i nie jest wiążące" - skomentował wówczas minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. W podobnym tonie wypowiedziała się Prokuratura Krajowa.

Zobacz więcej: Sąd Najwyższy w sprawie Barskiego. Prokuratura: stanowisko to nie wywołuje skutków prawnych

Obecny prokurator krajowy Dariusz Korneluk objął funkcję po tym, jak stwierdzono, że wcześniejsza nominacja Barskiego na to stanowisko była wadliwa. 

Dariusz BarskiTomasz Gzell/PAP

Barski przed Prokuraturą Krajową

W poniedziałek przed południem Dariusz Barski zjawił się przed siedzibą Prokuratury Krajowej w Warszawie przy ulicy Postępu, jednak nie został wpuszczony. Według niego, powinno mu się umożliwić wykonywanie obowiązków. - Prokurator krajowy jest jeden i ja pełnię tę funkcję zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego - powiedział dziennikarzom.

Politycy PiS domagają się, by policja wyegzekwowała uchwałę Izby Karnej Sądu Najwyższego i dopuściła Barskiego do wykonywania obowiązków prokuratora krajowego. Pismo w tej sprawie złożono w poniedziałek do Komendanta Głównego Policji.

We wtorek prezydent przyjmie Barskiego

Natomiast we wtorek o godzinie 10 Barskiego przyjmie w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda.

W komunikacie, który prezydencka kancelaria zamieściła na portalu X, nazwano Barskiego "Prokuratorem Krajowym".

Rzeczniczka prokuratora generalnego: Dariusz Barski jest prokuratorem w stanie spoczynku 

Rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak powiedziała, że prokurator generalny i Prokuratura Krajowa niezmiennie twierdzą, że "Dariusz Barski jest prokuratorem w stanie spoczynku". W jej ocenie wynika to z tego, że stanowisko SN o tym, iż powołanie Barskiego na prokuratora krajowego było prawnie skuteczne, nie jest orzeczeniem, ponieważ osoby, które je wydały, nie miały przymiotu sądu - składu sędziowskiego należycie obsadzonego. W konsekwencji stanowisko SN nie ma żadnych skutków prawnych - podkreśliła Adamiak.

- Pan prokurator Barski jest prokuratorem w stanie spoczynku, a w związku z tym nie może wykonywać na ten moment żadnych czynności jako prokurator, a tym bardziej nie może sprawować funkcji prokuratora krajowego - powiedziała Adamiak. Jak dodała, "w siedzibie Prokuratury Krajowej swobodnie przemieszczają się osoby tam zatrudnione, prokuratorzy bądź pracownicy pionu administracyjnego, natomiast każda inna osoba, która tam nie wykonuje swoich obowiązków służbowych, aby wejść musi zostać poddana procedurze uzyskania przepustki". Podkreśliła, że takie osoby muszą wykazać powód, dla którego chcą wejść do PK.

- Z moich informacji wynika, że po poinformowaniu pana Barskiego, że powinien skorzystać z drogi uzyskania przepustki, aby wejść do budynku, pan prokurator z tej formy nie skorzystał. Nie podjął próby wejścia do budynku poprzez uzyskanie przepustki - przekazała rzeczniczka.

Adamiak wskazała również, że funkcjonariusze służby więziennej, którzy ochraniają budynek PK, poinformowali Barskiego o zasadach wejścia do budynku. Chodziło między innymi o przepisy porządkowe. Rzeczniczka podkreśliła, że Barski zna je doskonale, bo "przez wiele lat do tego budynku przychodził i świadczył pracę".

Zmiany w Prokuraturze Krajowej

Zmiany na szczytach prokuratury zapoczątkowano 12 stycznia. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z Barskim wręczył mu wówczas dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 roku przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".

CZYTAJ: Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało opinie prawne w sprawie prokuratora Dariusza Barskiego

Na mocy decyzji premiera pełniącym obowiązki prokuratora krajowego - do czasu wyłonienia następcy Barskiego w konkursie - został wówczas prokurator Jacek Bilewicz. Konkurs wygrał w drugiej połowie lutego prokurator Dariusz Korneluk, którego w połowie marca szef rządu powołał na nowego prokuratora krajowego.

Z takim przebiegiem zdarzeń nie zgodził się Barski, który skierował skargę konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów, na podstawie których został odsunięty z funkcji. Prezydent Andrzej Duda mówił wówczas, że niezmiennie stoi na stanowisku, iż prokuratorem krajowym jest Barski, który "nie został skutecznie usunięty ze stanowiska". Prezydent w połowie stycznia skierował do TK wniosek w sprawie sporu kompetencyjnego między Prezydentem RP a premierem i PG.

Resort sprawiedliwości informując w styczniu o odsunięciu Barskiego z funkcji prokuratora krajowego podkreślał, że "wszelkie decyzje władcze, jakie zostały podjęte przez prokuratora Barskiego od 18 marca 2022 roku do 11 stycznia 2024 roku, pozostają w mocy w tym zakresie, w jakim Barski działał na podstawie upoważnienia i w imieniu Prokuratura Generalnego". "Natomiast w przypadku samodzielnych rozstrzygnięć podejmowanych przez Prokuratora Krajowego wszelkie kwestie w tym zakresie będą przedmiotem szczegółowej analizy i w zależności od jej wyników będą podejmowane dalsze decyzje" - dodawał wtedy resort.

Jak jednak w uzasadnieniu swoich pytań zauważył gdański sąd, w kwestii tej zarysowały się różne poglądy prawne. W związku z tym sąd zapytał SN, czy przepis dotyczący przywracania prokuratora ze stanu spoczynku zawarty w ustawie zawierającej regulacje wprowadzające Prawo o prokuraturze z 2016 roku miał charakter epizodyczny, czy też nie. Ponadto zapytał, czy przywrócenie prokuratora ze stanu spoczynku i następnie powołanie go na prokuratora krajowego wywołało skutki prawne. Sąd skierował też ogólne pytanie, czy w ogóle jest uprawniony do badania prawidłowości mianowania asesora prokuratorskiego.

CZYTAJ TAKŻE: "DGP": Sąd zwraca akt podpisany przez asesora, którego powołał Barski. "Prawdopodobnie pierwszy taki przypadek"

Dariusz Barski - kim jest

Dariusz Barski przez komentatorów sceny politycznej nazywany jest szarą eminencją PiS. Jest zaufanym człowiekiem byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Barski jeszcze przed wyborami jako prokurator krajowy zyskał szerokie kompetencje.

Kim jest prokurator Dariusz Barski? Jego sylwetkę przybliża reporterka TVN24
Kim jest prokurator Dariusz Barski? Jego sylwetkę przybliża reporterka TVN24TVN24

- W momencie kiedy się okazało, że zagląda w oczy przegrana w wyborach, to wtedy stwierdzono, że trzeba pozbawić prokuratora generalnego wszelkich uprawnień do czegokolwiek i przesunięto te uprawnienia na prokuratora krajowego - komentował na antenie TVN24 były minister sprawiedliwości prof. Zbigniew Ćwiąkalski. - Oczywiście to jest niekonstytucyjne - dodał.

- Po zmianach wprowadzonych przez PiS prokuratora krajowego nie można odwołać, bo na to potrzebna jest zgoda prezydenta. - U schyłku władzy zbudowano system, aby dać samotną wyspę, której nowa władza nie będzie mogła odwołać - tłumaczył prof. Maciej Gutowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Barski był nie tylko podwładnym Zbigniewa Ziobry, ale też jest z nim związany towarzysko. - Był świadkiem na jego (Zbigniewa Ziobry - red.) ślubie. Mamy do czynienia nie tylko z podległością służbową, ale z pewną zależnością towarzysko-przyjacielską - przypomniał były prokurator krajowy i były szef MSWiA Janusz Kaczmarek.

Autorka/Autor:pp//mm,kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell

Pozostałe wiadomości

Przeżyła 99 lat, a w ostatnich godzinach życia padła ofiarą złodziei, którzy ukradli jej ćwierć miliona złotych. W ciągu ostatnich trzech lat policjanci ujawnili prawie dziesięć tysięcy przestępstw wyłudzenia pieniędzy i kosztowności tak zwaną metodą na wnuczka czy na policjanta. Łupem przestępców padło ponad ćwierć miliarda złotych.

99-latka padła ofiarą telefonicznego oszustwa, straciła ćwierć miliona złotych. Niedługo później zmarła

99-latka padła ofiarą telefonicznego oszustwa, straciła ćwierć miliona złotych. Niedługo później zmarła

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najlepszym rozwiązaniem dla Koalicji Obywatelskiej, ale przede wszystkim dla Polski, jest postawienie na osobę, która od pięciu lat bardzo konsekwentnie przygotowuje się do roli prezydenta Polski - powiedział w TVN24 minister sportu Sławomir Nitras, członek Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej. Gość "Faktów po Faktach" zadeklarował poparcie w prawyborach dla Rafała Trzaskowskiego. Wielu innych polityków KO również przekazało już, na kogo odda swój głos.

Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski? Są tacy, którzy już zdecydowali

Rafał Trzaskowski czy Radosław Sikorski? Są tacy, którzy już zdecydowali

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Zatrzymano młodą lekarkę, która miała bez problemu wystawiać recepty między innymi na fentanyl, i to pacjentom, których nawet nie badała. Od 7 listopada niektórych środków nie można już sobie załatwić w receptomacie.

28-letnia lekarka zatrzymana. Wystawiała recepty na fentanyl pacjentom, których nie badała

28-letnia lekarka zatrzymana. Wystawiała recepty na fentanyl pacjentom, których nie badała

Źródło:
Fakty TVN

W wyniku wybuchu bomby na stacji kolejowej w mieście Kweta w Pakistanie zginęły co najmniej 24 osoby, a ponad 40 zostało rannych - poinformowała lokalna policja. Kamera monitoringu zarejestrowała moment eksplozji na peronie.

Dziesiątki zabitych i rannych na stacji kolejowej. Moment eksplozji

Dziesiątki zabitych i rannych na stacji kolejowej. Moment eksplozji

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, BBC

Ponieważ zbliża się Święto Niepodległości, władze Pienińskiego Parku Narodowego (PPN) apelują o niewieszanie flag na górskich szczytach. - Flaga to element obcy w parku narodowym i może stanowić śmiertelną pułapkę dla zaplątanych w nią zwierząt - przekonują władze PPN i zaznaczają, że zgodnie z ustawą o symbolach narodowych flaga powinna być otaczana czcią i szacunkiem.

"Flaga może stanowić śmiertelną pułapkę". Apel przed 11 listopada

"Flaga może stanowić śmiertelną pułapkę". Apel przed 11 listopada

Źródło:
PAP

Mieszkaniec Szamotuł zatrzymał w piątek pijanego kierowcę, którym okazał się funkcjonariusz policji. Mężczyzna miał ponad dwa promile alkoholu we krwi. Komendant powiatowy policji podjął decyzję o wdrożeniu procedury, mającej na celu zwolnienie funkcjonariusza z uwagi na dobro służby.

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy. Za kółkiem siedział policjant

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy. Za kółkiem siedział policjant

Źródło:
tvn24.pl, eszamotuly.pl

Alarm dla policji i duża akcja służb w centrum Warszawy. Przez ponad trzy godziny na pomniku smoleńskim był mężczyzna z przedmiotem przypominającym broń. Mężczyzna został obezwładniony przez policję. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal tvnwarszawa.pl, to ten sam mężczyzna, który w podobnej sytuacji postawił na nogi służby w październiku ubiegłego roku. 

Wszedł na pomnik smoleński. W ubiegłym roku zrobił to samo

Wszedł na pomnik smoleński. W ubiegłym roku zrobił to samo

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedna osoba została ranna i przetransportowana do szpitala po wypadku, do którego doszło na autostradzie A4 pod Zgorzelcem. To kierowca autokaru, który z nieustalonych dotąd przyczyn zjechał z drogi i spadł z wiaduktu.

Autokar spadł z wiaduktu

Autokar spadł z wiaduktu

Źródło:
tvn24.pl

Tysiące osób zgromadziły się w sobotę w centrum Walencji, by skrytykować działania podejmowane podczas październikowej powodzi, która pochłonęła życie ponad 200 osób. Protestujący domagają się między innymi ustąpienia Carlosa Mazóna, prezydenta wspólnoty autonomicznej.

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

Źródło:
Reuters, AP

Korea Północna w piątek i sobotę przeprowadziła ataki zagłuszające sygnał GPS w rejonie południowo-zachodniej części kraju nad Morzem Żółtym - poinformowało Dowództwo Połączonych Szefów Sztabów w Korei Południowej. Kilka statków i kilkadziesiąt samolotów odnotowało "pewne zakłócenia operacyjne".

Reżim Kima przeprowadził "ataki zagłuszające". Celem statki i samoloty

Reżim Kima przeprowadził "ataki zagłuszające". Celem statki i samoloty

Źródło:
PAP

To była krwawa łaźnia dla Rosjan, ale nie należy się spodziewać, że siły rosyjskie przestaną atakować - napisał magazyn "Forbes", opisując nieudany atak Rosjan, do którego miało dojść w czwartek w rosyjskim obwodzie kurskim. Ukraińcy wkroczyli do niego trzy miesiące temu, a Moskwa od tamtej pory bezskutecznie próbuje odzyskać terytorium wysyłając dziesiątki tysięcy żołnierzy.

"Krwawa łaźnia dla Rosjan" w obwodzie kurskim

"Krwawa łaźnia dla Rosjan" w obwodzie kurskim

Źródło:
Forbes, UNIAN, tvn24.pl

Starosta sokólski chce masowej wycinki drzew przy drogach. Twierdzi, że są niebezpieczne, mogą im się łamać gałęzie, a w dodatku się rozsiewają. Uważa, że jak zginą drzewa, to nie będą ginąć ludzie - ci, którzy wpadają na drzewa, jadąc zbyt szybko i często po pijanemu. Zadrzewione aleje są piękne. To wizytówka regionu. Starosta przekonuje, że miejsce drzew jest w lesie.

Drzewa przy drogach, wizytówka Sokółki, zostaną wycięte? "Niszczą strukturę jezdni"

Drzewa przy drogach, wizytówka Sokółki, zostaną wycięte? "Niszczą strukturę jezdni"

Źródło:
Fakty TVN

Dziś zapadła decyzja, że Rafał Trzaskowski zmierzy się z Radosławem Sikorskim w prawyborach Platformy Obywatelskiej. Prezydent Warszawy po tym ogłoszeniu pojechał do Bydgoszczy. Odpowiadał tam na pytania o prawybory, współpracę ze Stanami Zjednoczonymi i inwigilację. Przyznał, że śpi spokojnie, bo nie ma nic na sumieniu. - Sprzątam kupy po Bąblu, staram się jak mogę - żartował, nawiązując do swojego psa.

Trzaskowski w ogniu pytań. "Sprzątam kupy po Bąblu", "zawsze się uczę"

Trzaskowski w ogniu pytań. "Sprzątam kupy po Bąblu", "zawsze się uczę"

Źródło:
TVN24, PAP

Kiedy spadnie śnieg? Na horyzoncie w prognozach widać koniec wyżowej monotonii. Zastąpią ją chłód, śnieg i wiatr - zjawiska typowe dla przedzimia. Po zgniłym wyżu nastanie aura niżowa, równie wymagająca. O tym, co czeka nas w pogodzie do końca listopada, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Kiedy spadnie śnieg? Najnowsze wyliczenia modeli na listopad

Kiedy spadnie śnieg? Najnowsze wyliczenia modeli na listopad

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pięć osób zostało poszkodowanych w wyniku wybuchu i pożaru, do których doszło w sobotę w szpitalu w podpoznańskim Puszczykowie. Jedna osoba została ranna, a cztery podtruły się dymem. Z pobliskiego oddziału ewakuowano 36 osób.

Wybuchy i pożar w szpitalu. Pięć osób poszkodowanych

Wybuchy i pożar w szpitalu. Pięć osób poszkodowanych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Straż Miejska w Polsce ma prawo kontrolować domy i mieszkania. Kontrola dotyczy sposobu gospodarowania odpadami, rodzaju pieca lub kotła grzewczego. Strażnicy weryfikują również, czy właściciel nieruchomości zgłosił źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W Warszawie wystawiono w 2024 roku mandaty w łącznej wysokości 120 tysięcy złotych. Oto zestawienie kontroli i liczby mandatów w różnych miastach w Polsce.

Kontrole w domach i mieszkaniach. Sypią się mandaty

Kontrole w domach i mieszkaniach. Sypią się mandaty

Akt oskarżenia za zniesławienie, umorzenie za podszywanie się. Prokuratura mówi o wynikach śledztw, w których poszkodowanym miał być Kamil L., znany jako Budda.

Przed zatrzymaniem "Budda" miał być szantażowany. Ustalenia prokuratury

Przed zatrzymaniem "Budda" miał być szantażowany. Ustalenia prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co zrobić, żeby wychowanie fizyczne w szkole stało się popularne wśród uczniów? By nie było tak wielu tych, którzy się od niego wykręcają, bo się boją, nie lubią, mają kompleksy, a im mniej ćwiczą, tym gorzej się czują - fizycznie i psychicznie. Po sprawdzianie kondycji uczniów powstaje specjalny zespół, który ma zmienić podstawę programową.

Co zrobić, by WF był bardziej atrakcyjny dla uczniów? Jeden wuefista wysłał swoje pomysły do ministerstwa

Co zrobić, by WF był bardziej atrakcyjny dla uczniów? Jeden wuefista wysłał swoje pomysły do ministerstwa

Źródło:
Fakty TVN

W chorwackim Splicie i okolicach jest tak ciepło, że mieszkańcy i turyści sobotę spędzili tak, jakby była pełnia lata - plażując i pływając w morzu.

Plażują i pływają w Adriatyku. W Chorwacji przypomniało o sobie lato

Plażują i pływają w Adriatyku. W Chorwacji przypomniało o sobie lato

Źródło:
Reuters

Szwajcarska wioska Brienz/Brinzauls szykuje się do kolejnej ewakuacji. Znów zagraża jej obryw skalny, który może odpaść z górskiego zbocza. Do podobnego zdarzenia doszło już w ubiegłym roku - wtedy wszyscy mieszkańcy musieli opuścić miejscowość.

Malowniczej wiosce grozi kolejny obryw skalny

Malowniczej wiosce grozi kolejny obryw skalny

Źródło:
Reuters, swissinfo.ch, 20min.ch

Prawdopodobnie pod koniec listopada zostaną przeprowadzone prawybory w Koalicji Obywatelskiej, w których zmierzą się Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski. To trzecie takie wybory wewnątrz partii. W pierwszych z nich - w 2010 roku - zmierzył się Radosław Sikorski z Bronisławem Komorowskim, a w drugich - w 2019 roku - Małgorzata Kidawa-Błońska z Jackiem Jaśkowiakiem, gdzie zwycięzcę zastąpił Rafał Trzaskowski.

Trzecie prawybory. Kto wcześniej stanął w wyścigu o kandydata PO na prezydenta?

Trzecie prawybory. Kto wcześniej stanął w wyścigu o kandydata PO na prezydenta?

Źródło:
tvn24.pl, Państwowa Komisja Wyborcza, Newsweek

W sobotę IMGW wydał ostrzeżenia przed gęstymi mgłami. To mocno wpływające na komfort jazdy zjawisko atmosferyczne da się we znaki kierowcom podróżującym po sporej części kraju.

Kolejne zagrożone województwa. IMGW alarmuje

Kolejne zagrożone województwa. IMGW alarmuje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego wraca po latach przerwy. W kategorii wideo nominacje otrzymało dwoje dziennikarzy "Superwizjera" TVN - Ewa Galica za materiał "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" i Bertold Kittel za reportaż "Król amfetaminy. 'Breaking Bad' po polsku". Nominowany został też Kacper Sulowski z "Czarno na białym" za dwuczęściowy materiał "Szkoła Ziobry". Celem konkursu jest wyróżnienie najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo publikacji, spełniających najwyższe standardy wyznaczone przez ikonę polskiego reportażu.

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Trzy nominacje do prestiżowej nagrody dla dziennikarzy "Superwizjera" TVN i "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o tym, co obejrzą Polacy w czasie świąt bożonarodzeniowych, dokumencie, który przedstawia historię życia Christophera Reeve'a, oraz wyznaniu aktora "Jeziora marzeń" o zmaganiu się ze złośliwym nowotworem.

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Co w świecie filmu i muzyki? "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl