"DGP": Sąd zwraca akt podpisany przez asesora, którego powołał Barski. "Prawdopodobnie pierwszy taki przypadek"

Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna, tvn24.pl
Bodnar o decyzjach Barskiego jako prokuratora krajowego: pozostają w mocy
Bodnar o decyzjach Barskiego jako prokuratora krajowego: pozostają w mocyTVN24
wideo 2/5
Bodnar o decyzjach Barskiego jako prokuratora krajowego: pozostają w mocyTVN24

Dariusz Barski nie wrócił skutecznie ze stanu spoczynku na stanowisko prokuratora krajowego. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar myli się, twierdząc, że czynności podejmowane przez Barskiego, z upoważnienia prokuratora generalnego, były skuteczne - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na decyzję wrocławskiego sądu rejonowego. O tym, że decyzje Barskiego "pozostają w mocy", Adam Bodnar mówił między innymi w styczniu tego roku w TVN24.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków wskazał, w uzasadnieniu do decyzji o zwrocie aktu oskarżenia, swój pogląd na temat ważności czynności, które Barski podejmował jako prokurator krajowy - pisze "DGP". Dodaje, że powodem takiej decyzji było to, że asesor prokuratury, który akt oskarżenia podpisał, został powołany na to stanowisko przez Barskiego.

Dziennik pisze, że jest to "prawdopodobnie pierwszy taki przypadek w Polsce".

Zauważa, że podważanie powołań dokonywanych przez Barskiego zaczęło się po tym, jak minister sprawiedliwości Adam Bodnar 12 stycznia uznał, że nie jest on prokuratorem krajowym. Ta decyzja zrodziła jednak pytanie, dodaje gazeta, na temat skuteczności czynności podejmowanych przez Barskiego w okresie od 18 marca 2022 roku do 12 stycznia 2024, gdy pełnił on de facto funkcję prokuratora krajowego.

Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna" wątpliwości były na tyle poważne, że Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe postanowił zapytać Sąd Najwyższy, czy przywrócenie Barskiego ze stanu spoczynku wywołało skutki prawne.

W ocenie mecenasa Bartosza Tiutiunika, wiceprezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, "dobrze, że tak się stało", choć, dodaje, "wcale nie jestem pewny, czy SN będzie chciał w sposób jednoznaczny tę kwestię wyjaśnić". Dodaje, że zasadą jest samodzielność rozstrzygania zagadnień prawnych przez sąd orzekający w danej sprawie.

Dariusz BarskiPaweł Supernak/PAP

Sąd: przywrócenie Barskiego ze stanu spoczynku było bezskuteczne

"DGP" zaznacza, że wrocławski Sąd Rejonowy postanowił nie czekać na rozstrzygnięcie SN. Piotr Mgłosiek, sędzia, który wydał zarządzenie o zwrocie aktu oskarżenia, mówi w rozmowie z dziennikiem, że nie zamierzał - w oczekiwaniu na ewentualną odpowiedź z SN - "udawać", że nie ma zagadnienia skuteczności mianowań asesorskich dokonanych przez Barskiego.

Jak czytamy, w pierwszej kolejności sąd zajął się statusem Barskiego, jako prokuratora krajowego, i uznał, że przywrócenie go do służby czynnej na podstawie przepisów przejściowych było bezskuteczne. Sędzia Mgłosiek wskazuje że "miały one bowiem służyć wyłącznie ukształtowaniu nowych instytucji prokuratorskich w postaci Prokuratury Krajowej i prokuratur regionalnych".

Następnie sąd, pisze "DGP", badając skuteczność prawną decyzji podejmowanych przez Barskiego po tej dacie, wskazał na różnice między stanem prokuratorskiej służby czynnej a stanem spoczynku.

"I stwierdził, że gdyby uznać, że prokurator w stanie spoczynku może realizować czynności prawne, czy też wydawać decyzje personalne, to należałoby dojść do nieakceptowalnego wniosku, że między tymi stanami nie ma żadnej realnej różnicy" - czytamy.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków odniósł się też do tezy, jakoby czynności Barskiego, dokonane z upoważnienia Prokuratora Generalnego, były ważne i skuteczne. Sędzia Mgłosiek ocenił, że "to zaklinanie prawniczej rzeczywistości".

"DGP" zauważa, że w komunikacie Prokuratury Krajowej powołano się na przepisy prawa o prokuraturze, zgodnie z którymi Prokurator Generalny może scedować swoje kompetencje i zadania na upoważnionego Prokuratora Krajowego lub innego swojego zastępcę.

Piotr Mgłosiek uważa, że "brak jednak jest postaw, by przyjąć, zakładając racjonalność ustawodawcy, że ten miał również na myśli PK czy też innych zastępców PG będących w stanie spoczynku".

Z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że prokuratura odwołała się od decyzji wrocławskiego Sądu Rejonowego.

Minister sprawiedliwości Adam BodnarTwitter/MS_GOV_PL

"Może nam grozić potężny chaos"

Jako prokurator krajowy Dariusz Barski powołał 319 asesorów prokuratury, którzy podpisali setki aktów oskarżenia. "DGP" zaznacza, że choć nie wszystkie sądy zareagują jak wrocławski sąd rejonowy, to rozmówcy gazety wskazują, że "może nam grozić potężny chaos".

Dziennik zauważa również, że podawane w wątpliwość przez niektóre sądy są także decyzje obecnego prokuratora krajowego Dariusza Korneluka. Pisze, że Sąd Okręgowy w Warszawie zaczął masowo odmawiać stosowania kontroli operacyjnej z tego powodu, że wnioski zostały złożone przez prokuratorów działających z upoważnienia Korneluka. Dodaje także, że warszawski SO stoi na stanowisku, że Barski jest wciąż prokuratorem krajowym.

Zmiany w Prokuraturze Krajowej

12 stycznia premier Donald Tusk powierzył obowiązki prokuratora krajowego prokuratorowi Jackowi Bilewiczowi. Ministerstwo Sprawiedliwości informowało wtedy, że minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z prokuratorem Dariuszem Barskim wręczył mu dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 roku przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".

Jak podkreślił wtedy resort, "w efekcie od dnia przekazania powyższego stanowiska Prokuratora Generalnego, a więc od 12 stycznia 2024 roku, Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku, co powoduje niemożność sprawowania przez niego funkcji Prokuratora Krajowego".

CZYTAJ: "Sprawny prokurator, "szara eminencja", "zaufany człowiek Ziobry". Kim jest Dariusz Barski

Z taką wykładnią nie zgodził się prokurator Barski, który skierował skargę konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów, na podstawie których został odsunięty od funkcji.

Jeszcze w styczniu minister Bodnar informował, że prokurator Bilewicz ma sprawować funkcję przez dwa miesiące - po to, żeby "w tym czasie przeprowadzić otwarty konkurs". W związku z tym ogłoszono konkurs na stanowisko nowego prokuratora krajowego, rekomendację zespołu resortu sprawiedliwości na objęcie tej funkcji otrzymał prokurator Dariusz Korneluk. 14 marca na to stanowisko powołał go premier Donald Tusk.

Bodnar o Barskim

- Te decyzje (Dariusza Barskiego - red.) pozostają w mocy. To jest tak, że na przykład mamy kogoś, kto jest instruktorem jazdy i szkoli kierowców, przeprowadza lekcje obowiązkowe dla kierowców, a dopiero po jakimś czasie się dowiadujemy, że jego uprawnienie jest wadliwe, to nie znaczy, że te wszystkie lekcje, które się odbyły, mogą być uznane za nieistniejące. Uważam, że należy do tego w ten sposób podchodzić - mówił w styczniu tego roku w TVN24 Adam Bodnar.

Autorka/Autor:js/kab

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak/PAP

Pozostałe wiadomości

Do świątecznej opieki zdrowotnej w Pogorzelicy (Zachodniopomorskie) zgłosiło się kilkanaście osób z jednego z ośrodków wypoczynkowych z objawami zatrucia pokarmowego. Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne. Pobrano wymazy od zarażonych osób, personelu, z powierzchni i żywności. Łącznie chorych jest 40 osób, nikt nie wymagał hospitalizacji.

40 osób zatrutych w ośrodku wypoczynkowym nad morzem

40 osób zatrutych w ośrodku wypoczynkowym nad morzem

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Trzy osoby poszkodowane w wypadku w centrum Poznania. Rano na ulicy Roosevelta kierujący motocyklem uderzył w tramwaj, a potem w dwie kobiety stojące na przystanku.

Motocyklista wjechał w tramwaj, a potem uderzył w piesze

Motocyklista wjechał w tramwaj, a potem uderzył w piesze

Źródło:
TVN24

Od poniedziałku 17 czerwca wszyscy kierowcy z taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana zasad ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób i ułatwić pracę policji.

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Źródło:
PAP

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać oskładkowane - uważa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W jej przekonaniu pełne ozusowanie umów-zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników.

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszystkie spośród ponad setki dzieci złożonych w ofierze i pochowanych w prekolumbijskim mieście Majów Chichen Itza w Meksyku były płci męskiej - wynika z nowych badań. Dla naukowców to duże zaskoczenie - w podobnych pochówkach Majów najczęściej znajdowały się szczątki albo wyłącznie młodych kobiet, albo kobiet i mężczyzn.

Szczątki ponad setki dzieci w podziemnym zbiorniku. Nowe ustalenia

Szczątki ponad setki dzieci w podziemnym zbiorniku. Nowe ustalenia

Źródło:
PAP, Nature, Reuters

W parku rozrywki w Portland w Stanach Zjednoczonych doszło do awarii jednej z atrakcji. Blisko 30 osób na około pół godziny zawisło nad ziemią w mocno wychylonych pozycjach. Do incydentu doszło w dniu otwarcia lunaparku w nowym sezonie.

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Źródło:
CNN

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl

Dane około 10 milionów pacjentów przez lata były narażone na kradzież. Dzięki zgłoszeniu sygnalisty udało się załatać luki w aplikacjach używanych przez apteki i lekarzy - poinformował w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Zastrzegł jednak, że nie ma gwarancji, że dane nie wyciekły.

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Wioletta Kulpa potwierdziła, że obejmie mandat poselski po Macieju Wąsiku, skazanym polityku PiS, który dostał się do europarlamentu.

Obejmie mandat po Wąsiku. Jest potwierdzenie

Obejmie mandat po Wąsiku. Jest potwierdzenie

Źródło:
PAP

Gryficcy policjanci zatrzymali rodziców, którzy bili swoją roczną córeczkę gałęziami, a wcześniej szukali dla dziecka egzorcysty. Dziewczynka przebywa w szpitalu, jest w dobrym stanie. Kobieta trafiła na oddział psychiatryczny, ojciec usłyszał zarzut narażenia córki na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

Bili roczną córkę gałęziami. Ojciec usłyszał zarzut

Bili roczną córkę gałęziami. Ojciec usłyszał zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. Lokalnie może sypnąć gradem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niebezpiecznie w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Antycyklon afrykański, którego nazwano Minos, nadciąga nad Włochy. Sprawi, że temperatura powietrza sięgnie miejscami 42-43 stopni Celsjusza. Według prognoz meteorologów upał ma być piekielny i dlatego zjawisku, które ja przyniesie, nadano imię z sędziego z "Boskiej komedii" Dantego. Minos, bo o nim mowa, wyznaczał miejsce grzesznym duszom. 

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ponad 90 państwo podpisało komunikat końcowy w sprawie Ukrainy w zakończonym w niedzielę szczycie w szwajcarskim Buergenstock. Wśród państw, które nie zdecydowały się na ten krok, są: Indie, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Zakończył się szczyt w Szwajcarii. Kilka państw nie podpisało komunikatu w sprawie Ukrainy

Zakończył się szczyt w Szwajcarii. Kilka państw nie podpisało komunikatu w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

Po całonocnej akcji strażaków udało się ugasić pożar, ale ogień strawił cały XIX-wieczny pałac na wrocławskim osiedlu Świniary. Z budynku zostały tylko ściany zewnętrzne. Nikt nie został poszkodowany.

Spłonął pałac Stolbergów. Całonocna walka z ogniem

Spłonął pałac Stolbergów. Całonocna walka z ogniem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Szefowie unijnych państw i rządów będą negocjować w temacie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Głównymi negocjatorami Europejskiej Partii Ludowej będzie premier Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Źródło:
PAP, RMF FM

Drony-kamikadze zaatakowały w poniedziałek rano zakład metalurgiczny i fabrykę traktorów w rosyjskim mieście Lipieck - podały media w Kijowie, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie wojskowym. Huta w Lipiecku jest jednym z największych kombinatów metalurgicznych w Rosji, produkującym stal na potrzeby przemysłu obronnego.

Atak na jedną z największych hut w Rosji produkującej stal dla wojska

Atak na jedną z największych hut w Rosji produkującej stal dla wojska

Źródło:
Ukraińska Prawda, NV, UNIAN

Jestem w parlamencie już kolejną kadencję i naprawdę nie zaskakują mnie tego rodzaju rzeczy - mówił w TVN24 Michał Wójcik z Suwerennej Polski. Odnosił się do swojego partyjnego kolegi Dariusza Mateckiego, który w nocy z czwartku na piątek wszedł na dach budynku Sejmu.

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Źródło:
TVN24

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Awantura o królika we wrocławskim przedszkolu. Zdaniem aktywistów był "skrajnie zaniedbany" i dlatego go odebrali. Dyrektorka przedszkola jest innego zdania i zawiadomiła policję o kradzieży.

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Źródło:
tvn24.pl

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiła przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców. Winne temu ma być głównie promieniowanie kosmiczne. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Nature Communications".

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Źródło:
PAP, nature.com

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

77. ceremonia wręczenia nagród Tony zakończona. Statuetki zdobyli m.in. Daniel Radcliffe, Sarah Paulson czy znany z serialu "Sukcesja" Jeremy Strong. Wyróżnione zostały sztuki takie, jak "The Outsiders" czy "Stereophonic". Pełną listę zwycięzców prezentujemy poniżej. 

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Źródło:
NPR, tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl