Od środy można zapisywać się i przyjmować nowy wariant szczepionki przeciw COVID-19. - Na godzinę 8 mieliśmy 26 tysięcy zapisanych pacjentów na szczepienia i 40 tysięcy tak zwanych slotów, czyli konkretnych terminów - poinformowała w rozmowie z TVN24 Iwona Kania, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Zdrowia. Jednocześnie przyznała, że jest mniej punktów, w których wykonywane są szczepienia. Dodatkowo w przyszłym tygodniu wejdą zmiany w zapisach, niedostępna będzie infolinia 989.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od środy można się zapisać na szczepienie nową szczepionką przeciw COVID-19 - Nuvaxovid (od firmy Novavax) zaktualizowaną dla podwariantu XBB.1.5.
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy jednak informacje o problemach z umawianiem się na szczepienia. "Zaglądam na swoje konto w pacjentgov.pl i nie znajduję e-skierowania na nowe szczepienie przeciw Covid" - mogliśmy przeczytać w jednej z wiadomości. "Rejestracja na szczepienia covid-19. Nie działa możliwość rejestracji poprzez ikp, nie można się dodzwonić na infolinię. Nie działa link z listą placówek, które szczepią. Jak zawsze ministerstwo zostawiło pacjentów samych sobie" - wskazał inny internauta (pisownia oryginalna).
Biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia w odpowiedzi przesłanej tvn24.pl wskazało, iż "z informacji przekazanych przez Centrum e-Zdrowia wynika, że nie ma żadnych problemów z zapisami". "Zgłaszane są jedynie jednostkowe przypadki dotyczące działania Profilu Zaufanego" - dodali przedstawiciele resortu.
Według MZ w środę o poranku na szczepienie było zapisanych ponad 20 tysięcy pacjentów. - Na godzinę 8 mieliśmy 26 tysięcy zapisanych pacjentów na szczepienia i 40 tysięcy tak zwanych slotów, czyli konkretnych terminów. Liczba slotów się zwiększa, bo dochodzą nowe podmioty - poinformowała w rozmowie z TVN24 Iwona Kania, rzeczniczka MZ. Należy jednak pamiętać, że są dostępne różne szczepionki, także z poprzedniego sezonu.
Mniej punktów wykonujących szczepienia
Kania przyznała, że jest mniej punktów wykonujących szczepienia niż przed 1 grudnia. - Każdy POZ ma prawo przystąpić do tego programu szczepień, ale nie każdy przystępuje. Ministerstwo Zdrowia ani RARS (Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych) nie ma takich narzędzi, aby zmusić podmioty do przystąpienia do programu - wyjaśniła rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia. Dodatkowo - jak wskazała - inaczej są rozliczane szczepienia w przypadku aptek, jest więcej formalności.
- Część aptek zrezygnowało z udziału w programie w tym momencie, być może dołączą. Część POZ-ów, które odnotowywało mało szczepień, też zrezygnowało, natomiast monitorujemy tę sytuację, tak aby w każdym województwie dostępność była dla wszystkich pacjentów, którzy takiego zaszczepienia potrzebują - zadeklarowała rzeczniczka prasowa MZ.
Resort zdrowia poinformował nas, że "niektóre punkty dopiero złożyły zapotrzebowania na szczepionki lub sprawdzają zapotrzebowanie i w najbliższym czasie się zgłoszą". "Cały czas zgłaszają się nowe punkty" - zapewniono.
Do kiedy można się zaszczepić?
MZ nie przewiduje wprowadzenia ostatecznego terminu na zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. - Nie przewidujemy deadline'u, bo ten program szczepień trwa. On trwał też w wakacje, w poprzednich miesiącach, i teraz też - zauważyła Kania.
- Dla tych pacjentów, którzy zaszczepili się kilka miesięcy temu - miesiąc, dwa, trzy, te skierowania mogą być jeszcze niewidoczne. Cezura czasowa wynosi sześć miesięcy od ostatniego zaszczepienia - dodała.
Należy przy tym pamiętać, że jest ograniczona liczba dawek szczepionki Nuvaxovid. Ministerstwo informowało, że obecnie dostępnych jest 210 tysięcy szczepionek, a pod koniec przyszłego tygodnia dotrze kolejne 200 tysięcy.
Ministerstwo Zdrowia o wyłączeniu infolinii
Dodatkowo dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw zagrożeń epidemicznych, we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 zwracał uwagę na zmiany w zapisach na szczepienie, które zaczną obowiązywać w przyszłym tygodniu.
Rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Iwona Kania potwierdziła tvn24.pl, że zniknie Infolinia Centralnej e-Rejestracji. - Infolinia 989 będzie dostępna do 15 grudnia. Są to decyzje podjęte dawno, jeszcze na początku roku - przekazała. Infolinia Centralnej e-Rejestracji umożliwia pacjentowi dokonanie zapisu na wybrany przez siebie termin i wybranie miejsca szczepienia.
Pozostaną jednak inne możliwości zapisania się na szczepienia.
Pacjenci będą mogli zapisać się na szczepienie za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, bezpośrednio w placówce POZ lub w aptece albo przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl. - Te trzy drogi zostaną po 15 grudnia. Brak infolinii nie oznacza braku możliwości zapisu - podkreśliła rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Elzbieta Krzysztof/Shutterstock