Episkopat: ocena decyzji i działań Karola Wojtyły wymaga dalszych badań archiwalnych

Autor:
akr
/ prpb
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Oświadczenie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski
Oświadczenie rzecznika Konferencji Episkopatu PolskiTVN24
wideo 2/11
TVN24Oświadczenie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski

"Ustalenie roli oraz sprawiedliwa ocena decyzji i działań ordynariusza archidiecezji krakowskiej Karola Wojtyły, a także uczciwe wyjaśnienie zarzutów wobec kard. Adama Sapiehy, wymaga dalszych badań archiwalnych" - napisali w komunikacie koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski o. Adam Żak i kierownik biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki. Oświadczenie pojawiło się w związku z reportażem Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" na temat tego, co Wojtyła wiedział o pedofilii w Kościele.

W poniedziałek, 6 marca, na antenie TVN24 w programie "Czarno na białym" wyemitowany został reportaż Marcina Gutowskiego pt. "Franciszkańska 3". Dziennikarz pokazał nieznane fakty z życia Karola Wojtyły z czasów, gdy jeszcze nie był papieżem. Reporter rozmawiał z ofiarami księży, którzy jeszcze w latach 60. podlegali kardynałowi Wojtyle. Dotarł do osób, które osobiście informowały go o przestępstwach popełnianych przez duchownych, i do kościelnych dokumentów potwierdzających działania i zaniechania kardynała.

Materiał można obejrzeć także w TVN24 GO.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele. Jako kardynał "chronił przede wszystkim instytucję, a nie ofiary"

Zaślepka materiału TVN24GO
"Franciszkańska 3". Reportaż Marcina Gutowskiego z cyklu "Bielmo"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Po emisji reportażu na antenie TVN24 odbyła się specjalna dyskusja z zaproszonymi gośćmi. Poprowadziła ją zastępczyni redaktora naczelnego TVN24 Brygida Grysiak, a uczestniczyli w niej: autor reportażu Marcin Gutowski; ksiądz profesor Andrzej Szostek, filozof-etyk i były student Karola Wojtyły; filozofka Anna Karoń-Ostrowska, przyjaciółka Jana Pawła II; publicysta Tomasz Krzyżak z "Rzeczpospolitej"; prezes Fundacji im. Brata Alberta ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, historyk Kościoła.

Po przywitaniu gości Grysiak przekazała również informację, że "zapraszaliśmy także do naszej dyskusji ojca Adama Żaka, księdza Piotra Studnickiego". - Niestety nie mogli być dzisiaj z nami, mieli inne zobowiązania. Nasze zaproszenie do tej dyskusji, do tego studia, jest ciągle aktualne, dziś, jutro, a właściwie o każdej porze, więc czekamy - powiedziała.

Grysiak: Zapraszaliśmy ojca Adama Żaka, księdza Piotra Studnickiego, nie mogli być z nami. Zaproszenie jest ciągle aktualne
Grysiak: Zapraszaliśmy ojca Adama Żaka, księdza Piotra Studnickiego, nie mogli być z nami. Zaproszenie jest ciągle aktualneTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
Jan Paweł II wiedział, zanim został papieżem. Debata "Czarno na białym"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Komunikat KEP

We wtorek na stronie Episkopatu pojawiło się oświadczenie rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, księdza Leszka Gęsiaka.

"W związku z wyemitowanym 6 marca 2023 r. reportażem red. Marcina Gutowskiego z cyklu 'Bielmo' dotyczącym działań kard. Karola Wojtyły z okresu, gdy był metropolitą krakowskim, poprosiłem o kompetentny komentarz o. Adama Żaka SJ oraz ks. Piotra Studnickiego, czyli osoby reprezentujące właściwe instytucje podległe Konferencji Episkopatu Polski odpowiedzialne za budowany przez Kościół w Polsce system ochrony małoletnich i bezbronnych oraz pomoc pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym. Poniżej publikuję przesłany tekst komentarza" - czytamy.

Poniżej tej informacji zamieszczono komunikat zatytułowany "O. Żak i ks. Studnicki: sprawiedliwa ocena działań Wojtyły wymaga dalszych badań archiwalnych".

Koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski o. Adam Żak i kierownik biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki przekazali między innymi, że "dwie z zaprezentowanych spraw – ks. Surgenta i ks. Loranca – znane były już od kilku miesięcy opinii publicznej dzięki pracy dziennikarskiej red. Tomasza Krzyżaka i Piotra Litki, która oparta była w głównej mierze o analizę akt państwowych postępowań karnych dostępnych w archiwach IPN-u". Dodali, że "ustalenia te były już szeroko komentowane".

Napisali, że "trzecia z nich – sprawa ks. Sadusia – została zaprezentowana nie na podstawie dochodzenia prokuratorskiego lub sądowego, ale akt służb bezpieczeństwa PRL-u". "Na podstawie źródeł zaprezentowanych w filmie nie sposób ustalić kwalifikacji czynów przypisywanych ks. Sadusiowi" - czytamy w komunikacie.

Dodano, że "zgodnie z ówczesnym prawem kanonicznym, bezwzględną ochroną były objęte osoby poniżej 16. roku życia, a nie jak obecnie – od roku 2001 – poniżej 18. roku życia".

Wszystkie trzy części reportażu, o których wspomina Episkopat, zbudowane zostały na podstawie przede wszystkim rozmów dziennikarzy "Czarno na białym" z osobami skrzywdzonymi przez duchownych bądź ich bliskimi, świadkami wydarzeń i decyzji podejmowanych przez kardynała Wojtyłę. Tak było między innymi w przypadku ks. Sadusia, w której to sprawie autorzy reportażu przywoływali także akta służb bezpieczeństwa PRL oraz dokumenty z archiwów austriackiego Kościoła, do których dotarli. Archiwa krakowskiego Kościoła pozostały dla nich zamknięte.

Episkopat: ocena decyzji i działań Karola Wojtyły wymaga dalszych badań archiwalnych

Przedstawciele KEP napisali też, że obecnie "mamy o wiele większą społeczną świadomość skutków wykorzystania seksualnego, a w Kościele wypracowane procedury oraz sposoby reagowania i pomocy". "Wszystkim osobom, które przed laty zostały w ten sposób skrzywdzone przez duchownych, a do dziś noszą skutki doświadczonego zła, jako Kościół zapewniamy przyjęcie, wysłuchanie i wsparcie. Szczegółowe informacje na stronie zgloskrzywde.pl" - przekazali o. Żak i ks. Studnicki.

W ocenie duchownych "ustalenie roli oraz sprawiedliwa ocena decyzji i działań ordynariusza archidiecezji krakowskiej Karola Wojtyły, a także uczciwe wyjaśnienie zarzutów wobec kard. Adama Sapiehy, wymaga dalszych badań archiwalnych".

Duchowni poinformowali też, że są obecnie w czasie "trzydniowego szkolenia dla księży i sióstr zakonnych towarzyszących osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym, które poświęcone jest zagadnieniu nadużyć w sferze duchowej".

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

GDZIE SZUKAĆ POMOCY W TRUDNYCH EMOCJONALNIE SYTUACJACH >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr / prpb

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości