Komisja Nadzoru Finansowego i wiele innych instytucji wspólnie ostrzegają - pożyczajmy pieniądze z głową. Zbliżają się święta, czas wielkich wydatków i często szybkich kredytów. A te bywają najbardziej zdradliwe. Zdarzają się oferty - na które dajemy się skusić, w których koszty pożyczki wynoszą często 23 tys. procent rocznie. Pożyczyć łatwo, ale spłacić - to już mało kto potrafi. Na co uważać, czego nie robić, jak się ochronić?
W poniedziałek ruszyła kampania społeczna "Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz". Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyka związane z zawieraniem umów dotyczących m.in. wysoko oprocentowanych krótkoterminowych pożyczek, tzw. "chwilówek". Akcja społeczna jest współorganizowana przez siedem instytucji publicznych: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisję Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Narodowy Bank Polski, Policję oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Choć to nie kampania "przeciw", a "za". Za tym, by czytać dokładnie wszystkie umowy. Zwłaszcza te dotyczące pożyczek. I zwłaszcza teraz, przed świętami. Zadłużonych klientów kusi niskie oprocentowanie. Zapominają, bądź nie wiedzą o opłatach dodatkowych i innych zabezpieczeniach.
A trzeba mieć się na baczności, bo zdarzają się firmy, które poza oprocentowaniem dorzucają tak dużo innych opłat, że realna wartość udzielonej pożyczki przekracza wszelkie wyobrażenia.
- Udało nam się znaleźć reklamę firmy, u której rzeczywista stopa procentowa wynosiła 23 tysiące procent - ostrzega Przemysław Kuk z Narodowego Banku Polski.
Tymczasem Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wskazauje, że z tegorocznych badań przeprowadzonych na zlecenie UOKiK wynika, iż 20 proc. konsumentów w ogóle nie czyta umowy pożyczki przed jej podpisaniem.
Strona i spoty
Wszelkie informacje dotyczące akcji są dostępne na stronie www.zanim-podpiszesz.pl.
Za pośrednictwem tej witryny będzie można m.in. zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa na rynku finansowym, poznać cztery zasady bezpiecznego zaciągania pożyczek (sprawdź wiarygodność firmy; policz całkowity koszt pożyczki; dokładnie przeczytaj umowę; nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz), użyć kalkulatorów finansowych, dowiedzieć się jak niebezpieczne kruczki prawne są stosowane w umowach oraz uzyskać dostęp do kluczowych aktów prawnych. Ponadto w ramach kampanii w stacjach telewizyjnych i radiowych będą emitowane spoty informacyjne przetłumaczone na język migowy oraz opatrzone wyraźnymi napisami, dzięki czemu będą one dostępne dla szerokiej publiczności. Do milionów Polaków zostaną wysłane też broszury informacyjne i edukacyjne zawierające podstawy wiedzy o finansach osobistych.
Autor: twis//bgr / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24