Certyfikat covidowy dla zaszczepionych trzecią dawką wydłużony. Decyzja Ministerstwa Zdrowia

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP
W wielu placówkach trwa szczepienie trzecią dawką
W wielu placówkach trwa szczepienie trzecią dawką TVN24 Łódź
wideo 2/5
TVN24 ŁódźW wielu placówkach trwa szczepienie trzecią dawką

Ministerstwo Zdrowia wydłuża ważność certyfikatów covidowych dla osób, które przyjmą trzecią dawkę szczepionki na koronawirusa. Dokument będzie ważny przez rok od daty przyjęcia dawki przypominającej - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Wydłużenie okresu ważności certyfikatu dokonujemy w oparciu o rekomendację Rady Medycznej. Trzecie szczepienie jest na tyle istotne dla budowy naszej odporności, że pozwoliliśmy sobie nie czekać na decyzję na poziomie całej Unii Europejskiej. Zachęcam wszystkich już zaszczepionych do skorzystania z przypominającego szczepienia, a niezaszczepionych do wejścia do grona osób chronionych przez szczepienia" – wyjaśnia minister zdrowia Adam Niedzielski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Obecnie nie ma międzynarodowych ustaleń dotyczących Unijnego Certyfikatu COVID i przyjęcia dodatkowej dawki szczepienia. Dlatego przyjęcie trzeciej (lub dodatkowej drugiej) szczepionki nie było odnotowywane na certyfikacie. Po decyzji ministerstwa, od soboty 13 listopada, certyfikat COVID jest ważny przez rok od daty przyjęcia dawki przypominjącej. Osoby, które przed tą datą przyjęły dawkę przypominającą, także będą miały roczny termin ważności certyfikatu.

Podobnie jak po przyjęciu drugiej dawki (w przypadku szczepionki Johnson&Johnson – jednej dawki), tak i teraz dokument będzie dostępny dla pacjentów w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz aplikacji m-obywatel. Osoby niekorzystające z jednego z tych dwóch narzędzi elektronicznych mogą poprosić o wydruk certyfikatu w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub punkcie szczepień.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości