Szósty, ostatni dzień Campusu Polska Przyszłości

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP
Trzaskowski przemawiał na rozpoczęcie debaty na Campusie Polska Przyszłości
Trzaskowski przemawiał na rozpoczęcie debaty na Campusie Polska PrzyszłościZdjęcia organizatora
wideo 2/3
Trzaskowski przemawiał na rozpoczęcie debaty na Campusie Polska PrzyszłościZdjęcia organizatora

Środa była ostatnim dniem drugiej edycji Campusu Polska Przyszłości. Brało w nim udział 1,3 tysiąca uczestników, głównie z Polski oraz 400 rozmówców, wśród gości był między innymi przewodniczący ukraińskiej Rady Narodowej Rusłan Stefanczuk i jeden z liderów opozycji w Rosji Garri Kasparow. W ostatnim dniu odbyły się między innymi debata Rafała Trzaskowskiego i Donalda Tuska oraz spotkanie z uczestniczkami Powstania Warszawskiego: Wandą Traczyk-Stawską i Anną Przedpełską-Trzeciakowską. Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia.

W środę, ostatnim dniu Campusu Polska Przyszłości, odbyła się między innymi rozmowa europosła Guya Verhofstadta i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na temat przyszłości Europy.

Campus Polska Przyszłości. Szósty dzieńZdjęcie organizatora

Wanda Traczyk-Stawska: dzieci przyszłością świata

Jednym ze środowych wydarzeń był panel z uczestniczkami Powstania Warszawskiego: Wandą Traczyk-Stawską i Anną Przedpełską-Trzeciakowską. Obie panie przyprowadził na scenę w Campus Arenie organizator wydarzenia, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, powitano je owacjami. - Widać, jaka jest potrzeba autorytetów - stwierdził w odpowiedzi na owacje Trzaskowski.

Obie uczestniczki powstania apelowały do młodych ludzi, by dbali o dzieci, które są nadzieją świata. - Liczę na to, że wy wychowacie dzieci, które będziecie kochać, nauczycie je być obywatelami tego kraju, którzy rozumieją, że nie partia jest ważna, a Polska - mówiła Traczyk-Stawska i dodała, że opieka nad dzieckiem jest ciężką pracą. - Dlatego to kobiety muszą decydować, czy chcą urodzić dziecko, czy nie. To kobiety muszą decydować o tym, jak to dziecko wychować - mówiła, za co dostała brawa.

Traczyk-Stawska przekonywała uczestników Campusu, że każde dziecko jest takie samo: ma takie samo serce, potrzeby emocjonalne, z których najważniejsza jest miłość i opieka, tak samo chce się bawić. - Każde dziecko jest tyle samo warte. To, które jest na granicy polsko-białoruskiej, też jest warte - podkreślała. Apelowała, by młodzi ludzie zrozumieli, "że jesteśmy jedną ludzką rodziną i musimy sobie pomagać". Prosiła też, by młodzi ludzie zawiązywali przyjaźnie z innymi młodymi ludźmi ze świata, by się przyjaźnili, bo tylko dzięki temu mogą zapobiec kolejnej wojnie. - A wojna to jest najgorsze zło na świecie - podkreślała.

- Kobiety ukraińskie, nie siedźcie w Polsce. Ruszcie na Zachód i mówcie, przekonujcie, żeby dali wam więcej broni. I nie martwcie się, czy wasz mąż żyje, tylko pilnujcie dzieci, żeby te dzieci wróciły na Ukrainę i odbudowywały ten kraj - mówiła Traczyk-Stawska. Anna Przedpełska-Trzeciakowska zwróciła młodym ludziom uwagę na ogromną rolę edukacji. - Ja ogromnie wiele zawdzięczam mojej szkole, dlatego z okazji ważnych uroczystości mam znaczek mojej szkoły w klapie. Tak jest i dziś - pokazywała.

Jedna z uczestniczek spotkania zapytała obie panie, jak poradziły sobie z nienawiścią do Niemców. Traczyk-Stawska powiedziała, że obecnie jesteśmy sąsiadami, którzy sobie pomagają: oni nam pomagali w stanie wojennym, my robiliśmy gorącą herbatę, jak ci z NRD stali pod ambasadą, by móc wjechać do Niemiec Zachodnich. - Dziś jesteśmy sąsiadami i niech nikt nas na Niemców nie szczuje - mówiła Traczyk-Stawska. Uczestnicy Campusu pytali uczestniczki powstania m.in. o to, jak mają przekonywać swoje babcie do nowych wyzwań świata, które są im obce. - Najlepiej robiąc wspólnie konfitury, bo gdy się przebiera owoce, to się rozmawia. Poeta mówił, że można też rozmawiać przy łuskaniu grochu. To z rozmowy wszystko się dzieje, zmienia, przekonuje - mówiła Przedpełska-Trzeciakowska.

Jedna z uczestniczek Campusu pod koniec spotkania poprosiła, by wszyscy minutą ciszy uczcili pamięć powstańców warszawskich. - Uważam, że trzeba ich czcić częściej niż raz w roku, 1 sierpnia - stwierdziła. W odpowiedzi na jej prośbę wszyscy wstali.

Posłanki KO: kobiety cały czas muszą walczyć o uznanie w polityce

Jeden z paneli był zatytułowany "Czy posłankom wypada?" Odbył się z udziałem posłanek Koalicji Obywatelskiej Klaudii Jachiry, Moniki Rosy oraz Urszuli Zielińskiej. Posłanki przyznawały, że choć czują się wolne w swych decyzjach i wyborach, czasem muszą się autocenzurować z uwagi na publiczną rolę, którą pełnią.

Klaudia Jachira powiedziała, że na imprezach, na których bywa, nie pije alkoholu właśnie dlatego, że jest posłanką i źle by się czuła, gdyby ktoś ją zobaczył, że pije w miejscu publicznym. Urszula Zielińska opowiadała, że gdy wychodzi z domu, to jako szefowa Zielonych musi szczególnie uważać np. gdy zamiast na rower wsiada do samochodu. Z kolei kiedyś, gdy podczas zimowych protestów uczestniczki zaczęły tańczyć na ulicy, by się rozgrzać, Zielińska, która długi czas zajmowała się tańcem, też chciała potańczyć, ale została powstrzymana przez kolegów partyjnych właśnie dlatego, że nie wypada.

Monika Rosa dodała, że ma świadomość, iż jej wszelkie wybory - gdzie chodzi na zakupy, jak się ubiera, jakie ma włosy, wszystko to może stać się tematem publicznym. - Kiedyś jeden z tabloidów zrobił materiał o moich płaszczach, wyliczając, ile kosztują moje płaszcze - powiedziała.

Posłanki wymieniały sytuacje, w których traktowane były inaczej dlatego, że są kobietami. Zwracały uwagę, że na debaty medialne kobiety są zapraszane głównie wtedy, gdy jest mowa o aborcji czy o sytuacji osób niepełnosprawnych - gdy jednak mowa np. o transformacji energetycznej, zapraszane są bardzo rzadko, bo w programach biorą udział głównie mężczyźni. Urszula Zielińska opowiadała, że w sejmowej komisji energii, klimatu i aktywów państwowych są niemal sami mężczyźni. - Przez pierwszy rok, gdy zabierałam głos, odzywał się poseł innej partii i mówił: "Kim pani jest, że pani się w ogóle się wypowiada w tej sprawie? Ile pani w ogóle ma lat? Ja trzydzieści lat byłem prezesem firmy energetycznej w Polsce, pani nie ma prawa o tym dyskutować" - mówiła. Dodała, że mimo to przez dwa lata konsekwentnie się na posiedzeniach komisji wypowiadała. - Teraz ten pan i inni, na czele z bardzo kolorowym posłem (PiS Markiem) Suskim, który jest przewodniczącym tej komisji, zwykle słuchają tego, co mam do powiedzenia, bo wiedzą, że mówię merytorycznie - powiedziała szefowa Zielonych.

Jachira mówiła o hejcie, z którym się spotyka, który na ogół nie dotyczy poglądów, które głosi, tylko związany jest z tym, że jest kobietą. Powiedziała, że musi mieć bardzo grubą skórę i bardzo wierzyć w to, co robi, by np. pokazywać, że można powiedzieć mocniejsze słowa z mównicy sejmowej, że można trzymać na sali sejmowej transparent, że można wysypać konfetti, by zobrazować, jak się niszczy publiczne pieniądze. Wiele kobiet, jak mówiła, woli nie narażać się na hejt z powodu takiej działalności.

Schetyna: zero polityki partyjnej w polityce zagranicznej

Podczas panelu pt. "Odbudowa wizerunku Polski na świecie" Grzegorz Schetyna, który w latach 2014-2015 był ministrem spraw zagranicznych, ocenił, że w poprawie postrzegania Polski po 24 lutego, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, pomogła postawa Polaków wobec uchodźców wojennych z Ukrainy. - To jest wielka rzecz, wielka inwestycja w odbudowę wizerunku, ale to nie potrwa wiecznie. Jak czytam wczoraj, jak policja zwraca się do zatrzymanego, to od razu drętwieję, bo wiem, że takie cytaty i zdjęcia tych rzeczy będą w prasie zagranicznej - stwierdził.

Jego zdaniem wiele zależy od tego, co wydarzy się w polityce wewnętrznej, bo - jak ocenił - Polska będzie postrzegana przez pryzmat wyników przyszłorocznych wyborów. - Czy jesteśmy w stanie wyciągnąć wnioski z tych ostatnich ośmiu lat, zmienić rząd i przez to zmienić politykę wewnętrzną, ale także zagraniczną. Pokazać, że Polska wyciąga wnioski i próbuje odbudować wizerunek - sprecyzował polityk PO.

Schetyna ocenił, że nawet przy wariancie, że obecna opozycja wygra wybory parlamentarne, zmiana wizerunku Polski nie będzie prosta. Podkreślił, że ten proces trzeba rozpocząć od zbudowania wspólnego mianownika między ugrupowaniami demokratycznymi, które będą tworzyć przyszłą koalicję. Jak mówił, to ogromne wyzwanie i trzeba o tym rozmawiać i zobowiązywać się do tego przed wyborami. - Musimy ustalić, że odrywamy to od politycznego sporu, że jest to po prostu w konsensusie błyskawicznie realizowane - mówił.

- I to, co musimy powiedzieć: zero polityki partyjnej w polityce zagranicznej - dodał. Jedna z młodych uczestniczek Campusu prosiła o ocenę sposobu promocji Polski za granicą. Jak mówiła, w filmach promocyjnych, które widziała, jest głównie husaria i "bombardowanie Warszawy". Schetyna odpowiedział, że jest to pewnego rodzaju "znak filozofii", którą przyjęła władza od 2015 r.

- Przez te siedem lat zbudowaliśmy taki wizerunek: właśnie Powstanie Warszawskie, właśnie Westerplatte, właśnie tragedie, katastrofy, wojna, walka. To jest obraz Polski i to było głęboko przemyślane ze strony polityki PiS. To jest ta polityka historyczna, którą oni uważali, że muszą ją pokazać, bo trzeba być z tego dumnym. Ja nie mówię, żeby tego nie pokazywać, tylko to po prostu zastąpiło każdy inny znak tego, co powinniśmy pokazać, żeby Polskę otworzyć - mówił Schetyna. Były ambasador RP w USA Ryszard Schnepf przyznał, że w ostatnim okresie Polacy i Polska zyskali dzięki zaangażowaniu w pomoc Ukrainie i uchodźcom wojennym. - Podreperowaliśmy w jakimś sensie nasz wizerunek po dramatycznych sytuacjach z kolei na granicy białoruskiej. Świat usłyszał o tym i świat o tym wie, ale nie jest to ani wieczne, ani tak dogłębne jak wrażenie, że obsunęliśmy się w jakąś przestrzeń, w której Polska nie jest wzorem dla innych - ocenił.

Według byłego ambasadora RP we Francji Tomasza Orłowskiego, obecnie walka o "odzyskanie wizerunku" będzie trudniejsza niż w 1989 roku, gdy trzeba było zbudować nową dyplomację. Dlatego - jak mówił - że Europa Środkowa już nie jest oczkiem w głowie świata, a dla niektórych Polska zawiodła oczekiwania. Jego zdaniem, Polska powinna promować swoją solidarność i pokazać, że jest krajem tolerancyjnym i wierzy w przyszłość swoich kontaktów. - Dlatego dla mnie jedną z pierwszych rzeczy, które trzeba będzie zrobić, to naprawić stosunki z Niemcami - wskazał Orłowski.

Ocenił, że grzechem wobec pokoleń, które walczyły o Polskę, byłoby "dzisiaj próbować robić z Niemców naszego historycznego wroga". Dodał, że w tysiącleciu stosunków polsko-niemieckich było tylko sto lat wojen i 900 lat pokoju. - Myślmy o tym pokoju i budujmy pokój z Niemcami, bliskość. Bo dzięki tej bliskości odzyskamy również tę pozycję, którą wydawało się, że tracimy - powiedział ambasador Orłowski.

Pozostałe wydarzenia szóstego dnia

Późnym popołudniem odbyło się wydarzenie specjalne pt. "Kobiety Solidarności". O początkach demokratycznych przemian po wyzwania dzisiejszego społeczeństwa, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, uczestnicy Campusu Polska rozmawiali z Ewą Kulik-Bielińską i Ludwiką Wujec.

Campus Polska Przyszłości. Szósty dzieńZdjęcie organizatora

Debata Donald Tusk - Rafał Trzaskowski

Ostatnim politycznym akcentem Campus Polska Przyszłości była debata inicjatora Campusu Rafała Trzaskowskiego z przewodniczącym PO Donaldem Tuskiem.

"Bój o wszystko", "przywrócenie nadziei" i "biało-czarna polityka". Debata Tuska z Trzaskowskim

Po tej rozmowie odbyły się spotkania poświęcone kulturze - z prof. Jerzym Bralczykiem, aktorem Andrzejem Sewerynem i reżyserką Agnieszką Holland.

Prof. Magdalena Środa pytała Bralczyka m.in. o feminatywy w języku polskim.

Burzliwy obrót rozmowa przybrała, gdy profesor Środa pytała o brzydkie słowa w debacie publicznej. - Nie mam nic przeciwko brzydkim wyrazom, ale nie w życiu publicznym. Przez Strajk Kobiet był używany jeden bezokolicznik, dość długi. Nie podobało mi się to - mówił profesor Bralczyk, a na uwagę prof. Środy, że słowo to miało oddawać poziom poruszenia społecznego i irytacji (po wyroku TK w sprawie aborcji - red.) odparł, że "słowo to jest dość długie i przy pisaniu tak długiego słowa emocje mogą opaść".

Andrzej Seweryn odpowiadał uczestnikom Campusu między innymi na pytania o rolę w serialu "Królowa", podkreślał, że za tą kreacją stoi kilka osób, m.in. twórca kostiumu i peruki. Seweryn zszedł ze sceny i rozmawiał z uczestnikami spotkania twarzą w twarz.

Na zamykającym Campus spotkaniu Agnieszka Holland mówiła m.in., że "artyści powinni się angażować, opisywać świat i budować świat".

Rafał Trzaskowski, kończąc Campus, dziękował zaangażowanym w jego organizację wolontariuszom, prezentowano także filmy nakręcone przez uczestników warsztatów filmowych.

Druga edycja Campusu Polska Przyszłości

Campus Polska Przyszłości, którego organizatorem była Fundacja Campus Polska Przyszłości, a inicjatorem Rafał Trzaskowski, rozpoczął się w piątek w Olsztynie od spotkania z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim. W niedzielę gościem specjalnym był przewodniczący ukraińskiej Rady Narodowej Rusłan Stefanczuk, który dziękował wszystkim Polakom za pomoc, jaką okazali i okazują Ukraińcom. Gościem imprezy był też legendarny mistrz szachowy oraz jeden z liderów rosyjskiej opozycji - Garri Kasparow.

Garri Kasparow podczas Campusu Polska Przyszłości
Garri Kasparow podczas Campusu Polska PrzyszłościZdjęcia organizatora

Podczas Campusu odbyły się polityczne debaty Trzaskowski - Hołownia, Trzaskowski - Kosiniak-Kamysz oraz Trzaskowski - Tusk. W debacie o rozdziale państwa i Kościoła wziął udział poseł koła Polskie Sprawy Zbigniew Girzyński.

Uczestnicy imprezy mieli okazję do rozmów z artystami, pisarzami, reporterami wojennymi. Wieczorami odbywały się koncerty lub spektakle teatralne. W Campusie wzięło udział 1,3 tysiąca uczestników, a ponad 400 gości wystąpiło na przeszło 200 różnego typu spotkaniach, rozmowach i warsztatach.

Czytaj relacje z poszczególnych dni Campusu Polska Przyszłości:

PIERWSZY DZIEŃ CAMPUSU POLSKA PRZYSZŁOŚCI - NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

DRUGI DZIEŃ CAMPUSU POLSKA PRZYSZŁOŚCI - NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

TRZECI DZIEŃ CAMPUSU POLSKA PRZYSZŁOŚCI - NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

CZWARTY DZIEŃ CAMPUSU POLSKA PRZYSZŁOŚCI - NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

PIĄTY DZIEŃ CAMPUSU POLSKA PRZYSZŁOŚCI - NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

Czytaj też: Campus Polska Przyszłości. Spotkanie z Garrim Kasparowem, rozmowa z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko

In vitro, państwo - Kościół, praworządność, kryzys w Odrze, wojna w Ukrainie. Trzeci dzień Campusu Polska Przyszłości

Autorka/Autor:pk//now, dap

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Lekarze apelowali o szczepienie dzieci na odrę i ostrzegali. Niestety, realizuje się czarny scenariusz. UNICEF alarmuje, że polska populacja straciła zbiorową odporność. Powód to niska wyszczepialność. Wynosi ona sporo poniżej progu bezpieczeństwa - 95 procent.

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

Źródło:
Fakty TVN

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że z zadowoleniem przyjmuje stanowisko J.D. Vance'a, kandydata Donalda Trumpa na wiceprezydenta USA, w sprawie wojny na Ukrainie. Tymczasem - jak pisze Reuters - wśród europejskich sojuszników USA rośnie zaniepokojenie postawą Vance'a w sprawie Ukrainy. Media przypominają, że w przeszłości ten polityk mówił wprost, iż "nie obchodzi go", co się stanie z Ukrainą i że "rosyjsko-ukraiński spór dotyczący granic nie ma nic wspólnego" z bezpieczeństwem narodowym USA.

Siergiej Ławrow o słowach J.D. Vance'a w sprawie Ukrainy: możemy się jedynie cieszyć

Siergiej Ławrow o słowach J.D. Vance'a w sprawie Ukrainy: możemy się jedynie cieszyć

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Jeden fiński i jeden szwedzki myśliwiec zostały poderwane do rosyjskich samolotów operujących w międzynarodowej przestrzeni nad Morzem Bałtyckim. Według agencji STT piloci rosyjskich myśliwców nie zgłosili wcześniej planu lotu i zmierzali w stronę terytorium Rosji. We wspólnej szwedzko-fińskiej operacji maszyny te zostały odprowadzone poza Bałtyk.

Niezgłoszony przelot rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Fińskie i szwedzkie myśliwce poderwane

Niezgłoszony przelot rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Fińskie i szwedzkie myśliwce poderwane

Źródło:
PAP

Z balkonu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie w środę, 17 lipca, wypadł pacjent. Nie przeżył upadku. Policja wyjaśnia przyczyny zdarzenia.

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Źródło:
Kontakt 24

Sześciolatek został potrącony przez ciężarówkę. Załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowała chłopca do szpitala.

Sześciolatek na rowerku potrącony przez ciężarówkę

Sześciolatek na rowerku potrącony przez ciężarówkę

Źródło:
TVN24

Zdaniem śledczych osobą odpowiedzialną za śmierć sześciorga gości luksusowego hotelu w Bangkoku jest najpewniej 56-letnia Sherine Chong. Kobieta miała najpierw podać zatrutą herbatę piątce odwiedzających ją osób, a następnie także sama ją wypić. Z zeznań świadków wyłania się także prawdopodobna przyczyna zabójstwa - Chong miała być winna pozostałym ofiarom ogromne sumy pieniędzy.

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Źródło:
The Straits Times, The Bangkok Post, tvn24.pl

W wyniku pożaru centrum handlowego w Zigongu w prowincji Syczuan na południowym wschodzie Chin zginęło co najmniej sześć osób - podała państwowa telewizja CCTV. Wcześniej informowano o nieokreślonej liczbie uwięzionych w budynku ludzi.

Pożar centrum handlowego. Są ofiary

Pożar centrum handlowego. Są ofiary

Źródło:
PAP

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą zakazu trzymania psów na uwięzi. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy w tej sprawie.

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Źródło:
PAP

Szef MSZ Radosław Sikorski odebrał w imieniu premiera Donalda Tuska nagrodę Chatham House. Została ona przyznana między innymi "w uznaniu niezachwianego zaangażowania w przywracanie demokracji w Polsce". Podczas uroczystości wręczenia nagrody w Londynie były premier Wielkiej Brytanii John Major mówił, że zaangażowanie Tuska na rzecz demokracji jest ważne nie tylko dla Polski, ale także dla innych krajów.

Prestiżowa nagroda dla Tuska. W jego imieniu odebrał ją Sikorski

Prestiżowa nagroda dla Tuska. W jego imieniu odebrał ją Sikorski

Źródło:
PAP

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Samochód wjechał w ogródek restauracji w XX dzielnicy we wschodniej części Paryża – podał dziennik "Le Figaro". Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych. Kierowca był nietrzeźwy i zbiegł z miejsca wypadku.

Wjechał w ogródek restauracji i uciekł. Jedna osoba nie żyje

Wjechał w ogródek restauracji i uciekł. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Jeśli ten projekt będzie taki sam, to wątpię, żeby ktokolwiek zmienił zdanie - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Hetman (PSL), odnosząc się do zapowiedzi ponownego wniesienia do Sejmu odrzuconego już raz projektu w sprawie aborcji. Zdecydowana większość ludowców była przeciwko przyjęciu regulacji. Europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) zwróciła się do prezesa PSL. - Władku, jesteś umoczony po dziurki w nosie w średniowieczu. Nie słuchasz tego, co mówią do ciebie wyborcy - oceniła.

Zapowiedź nowego projektu. "Wątpię, żeby ktokolwiek zmienił zdanie"

Zapowiedź nowego projektu. "Wątpię, żeby ktokolwiek zmienił zdanie"

Źródło:
TVN24

- Tajwan powinien płacić Stanom Zjednoczonym za obronę przed Chinami - oświadczył Donald Trump, były prezydent USA i kandydat republikanów w tegorocznych wyborach. Słowa te wywołały początkowo jedynie lakoniczną reakcję Tajpej, ale niedługo później rządząca partia wydała w tej sprawie oświadczenie.

Donald Trump o "płaceniu za obronę". Jest reakcja Tajwanu

Donald Trump o "płaceniu za obronę". Jest reakcja Tajwanu

Źródło:
PAP, Reuters
Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Prokuratura ustaliła, że immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego RE nie wyłącza możliwości postawienia zarzutów, zatrzymania i aresztowania - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Dodał, że decyzja sądu w sprawie aresztu dla Marcina Romanowskiego "w żaden sposób nie przekreśla" śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Zapowiedział też, że w ciągu "najbliższych dni" prokuratura odwoła się od decyzji sądu.

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

"Shogun", "The Bear", "Zbrodnie po sąsiedzku" czy "Detektyw: Kraina nocy" - to seriale, które zdobyły najwięcej nominacji do nagród Emmy 2024. Drugi sezon "The Bear" pobił kolejny rekord w historii amerykańskich nagród. Meryl Streep po raz kolejny zadebiutowała, a 91-letnia Carol Burnett ma szansę na swoją ósmą statuetkę.

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Źródło:
tvn24.pl

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

IMGW ostrzega przed burzami. Podczas wyładowań wiatr może osiągać w porywach prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Podróż pociągiem ze Stambułu do Paryża, żeglowanie łódką po włoskim jeziorze Garda, czy może przejazd przez malownicze wioski Irlandii? Oto część z listy 11 podróży po Europie, które według redaktorów magazynu podróżniczego "Conde Nast Traveller" każdy powinien choć raz odbyć w swoim życiu. Co jeszcze znalazło się na ich liście?  

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Wydarzenia wokół Marcina Romanowskiego, posła klubu PiS, polityka Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości, nabrały tempa. We wtorek usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale nie trafi do aresztu, bo nie zgodził się na to sąd. Przypominamy, o co w tym wszystkim chodzi.

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura nie zapoznała się jeszcze z uzasadnieniem postanowienia sądu o odmowie tymczasowego aresztowania Marcina Romanowskiego. W zależności od zaprezentowanych w nim argumentów, zapadnie decyzja co do dalszych kroków - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Ocenił, że nie można mówić o jakiejkolwiek kompromitacji prokuratury.

"Nie możemy mówić o kompromitacji". Prokurator krajowy o dalszych krokach w sprawie Romanowskiego

"Nie możemy mówić o kompromitacji". Prokurator krajowy o dalszych krokach w sprawie Romanowskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Prokurator zaryzykował, opierając się na opiniach prawnych, które uznał za słuszne. Teraz musi wystąpić do Rady Europy o uchylenie immunitetu i ponowić czynności, które zostały już przeprowadzone - mówiła na antenie TVN24 sędzia Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis", odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego. Oceniła jednak, że "w pierwszej kolejności prokuratura złoży zażalenie na postanowienie sądu".

Romanowski na wolności i co dalej? Tłumaczy sędzia Morawiec

Romanowski na wolności i co dalej? Tłumaczy sędzia Morawiec

Źródło:
TVN24
Szedł przebrany za chłopa. Nie bał się o siebie, lecz o 10-letnią przewodniczkę

Szedł przebrany za chłopa. Nie bał się o siebie, lecz o 10-letnią przewodniczkę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dopracowany w najmniejszych szczegółach polski serial kryminalny "Odwilż" zdobył ogromną popularność w całej Europie. Historia o poranionej życiowo policjantce, która nie umie uporządkować swojego życia, a jednocześnie obsesyjnie próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa - hipnotyzuje. Produkcja korzysta z hollywoodzkich schematów, jednak robi to w sposób ciekawy i przemyślany. Pierwszy sezon można obejrzeć na platformie Max. Wkrótce premiera drugiego.

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max 

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl