Magdalena Środa

Magdalena Środa

Grupa młodych ludzi usiłowała przerwać wykład Adama Michnika na jednej z radomskich uczeni. Chcieli dołączyć do grupy swoich kolegów, którzy byli już na sali. Ostatecznie nie udało im się wejść na aulę, bo powstrzymała ich ochrona.

Na debacie konfrontuje się poglądy. (...) Tutaj była naga, bezmyślna, dobrze zorganizowana, brutalna siła - tymi słowami określiła wtargnięcie grupy ok. 50 osób na swój wykład na UW prof. Magdalena Środa w "Faktach po Faktach". Do zdarzenia doszło we wtorkowe popołudnie.

- Ja widziałam tego rodzaju zamieszanie i grupy o charakterze bojówkarskim. Widziałam taką rozróbę, natomiast było to na wiecach politycznych, na marszach, na ulicy, w sferze publicznej. Nie widziałam tego nigdy na Uniwersytecie Warszawskim - powiedziała prof. Magdalena Środa, komentując wtorkowy incydent, do kótrego doszło podczas prowadzonego przez nią na Uniwersytecie Warszawskim wykładu.

Donald Tusk zapewnił, że jego rząd solidaryzuje się z uczestnikami akcji przeciw przemocy wobec kobiet "Nazywam się Miliard" ("One Billion Rising"), która ochdzona jest na całym świecie, w tym w Polsce. - Ludzie w różnych częściach świata będą tańczyć. My nie będziemy tańczyć, ale jesteśmy całym sercem z tymi, którzy przejęci są istotą tej akcji, a wiec walką z przemocą - powiedział premier.

Tańcem chcą walczyć z przemocą wobec kobiet. 14 lutego 26 polskich miast włączy się do międzynarodowego flash moba "One Billion Rising". Swoje wsparcie zapowiedziały też gwiazdy - Olga Frycz, Kayah, czy Kora Jackowska. - Miliard kobiet na całym świecie padło ofiarą gwałtu, dlatego nie możemy być obojętni - tlumaczą organizatorzy.

Prof. Krystyna Pawłowicz swoim akademickim statusem wspiera kłamstwa na temat osób homoseksualnych i transpłciowych - ocenili w liście otwartym pracownicy naukowi z kilku polskich uczelni. Przeprosili też posłów RP Annę Grodzką i Roberta Biedronia za wypowiedzi posłanki PiS.

Ruchy w Ruchu Palikota. Wanda Nowicka, która po przyjęciu powszechnie krytykowanej premii utraciła poparcie jako wicemarszałek Sejmu, ma zostać kandydatką Ruchu Palikota do europarlamentu. Nie pomogło jej zatem przekazanie premii na cele charytatywne. Jak wynika z ustaleń reporterów "Polski i Świata" TVN24, Nowicką na stanowisku wicemarszałka ma zastąpić Anna Grodzka.

Wicemarszałek Sejmu z Ruchu Palikota, Wanda Nowicka, otrzymała od przewodniczącego partii Janusza Palikota propozycję startu do europarlamentu - dowiedzieli się reporterzy "Polski i Świata" TVN24. Nieoficjalnie politycy Ruchu potwierdzają, że Nowicka ma otrzymać "jedynkę w biorącym okręgu". Mówi się o Warszawie, Lublinie lub Poznaniu.