Brytyjski premier David Cameron spotkał się w Warszawie z szefową polskiego rządu Beatą Szydło. Tematem rozmów był m.in. projekt porozumienia między Wielką Brytanią a UE. Cameron ma rozmawiać także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.
- W tych dzisiejszych rozmowach poruszamy najważniejszą sprawę dla Wielkiej Brytanii, czyli propozycje, które przedkłada pan premier [ws. reformy UE - red.]. Chcę mocno podkreślić, że dla Polski Wielka Brytania jest strategicznym partnerem i dla nas bardzo istotne jest to, aby pozostała w Unii Europejskiej dlatego, że jest państwem, które stanowi fundament UE - mówiła przed spotkaniem.
Premier Szydło powiedziała, że Polska będzie wspierać większość propozycji brytyjskiego premiera. - Można powiedzieć, że przychylamy się w pełni do propozycji pana premiera, do tych rozwiązań, które mają usprawnić, poprawić konkurencyjność, które mają odbiurokratyzować UE, które mają wreszcie nadać odpowiedniego znaczenia parlamentom narodowym, tutaj między nami jest absolutnie pełna zgoda, będziemy wspierać te propozycje pana premiera - przyznała premier.
Zaznaczyła jednak, że są też tematy, które wymagają negocjacji. Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że dla Polski jest najważniejsza jest kwestia warunków socjalnych polskich obywateli w Wielkiej Brytanii.
Cameron: mamy wspólne interesy
- Myślę, że Wielka Brytania zdecydowanie będzie w lepszej sytuacji, jeśli będzie w zreformowanej Unii Europejskiej. Jeśli uda nam się te zmiany osiągnąć, to będzie dobrze dla Wielkiej Brytanii, dla Europy, ale także dobrze dla Polski - powiedział Cameron.
- Chcemy widzieć pełne strategiczne partnerstwo między naszymi krajami, mamy wspólne interesy - podkreślał brytyjski premier.
Premierzy o bezpieczeństwie
- Chcemy być pewni, że nasza współpraca jest tak bliska, jak to tylko możliwe w najbliższych miesiącach i w najbliższych latach. Nie tylko po to, aby ten bardzo ważny szczyt NATO tutaj w Warszawie był szczytem udanym, ale tak jak pani premier powiedziała, aby zabezpieczyć wschodnią flankę NATO - dodał.
Cameron podkreślił, że Wielka Brytania bierze udział w ważnych ćwiczeniach wojskowych w Polsce. - Mamy dużo programów i działań wspólnych zarówno z Polską, jak i z innymi sojusznikami. I w przyszłości na tym będziemy budować, te działania będziemy rozwijać - zaznaczył.
- O tym wszystkim będziemy rozmawiać, o polityce europejskiej, o NATO; ale myślę, że wszyscy mamy takie poczucie, że jesteśmy na początku długoterminowej, strategicznej współpracy tych dwóch bardzo ważnych partnerów i w NATO, i w Unii Europejskiej, dlatego, że podzielamy długoterminowe interesy, te interesy są wspólne - podsumował brytyjski premier. O współpracy w wymiarze bezpieczeństwa mówiła również premier Szydło. W tym kontekście wspomniała o szczycie NATO w Warszawie. - Chcemy, żeby nasze postulaty wspierania wschodniej flanki były również wzięte pod uwagę i żeby nas Wielka Brytania wspierała w tych propozycjach. To jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej - podkreśliła.
Premier @BeataSzydlo rozmawia teraz w #KPRM z premierem @David_Cameron pic.twitter.com/S3Ppmb3f7Z
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) February 5, 2016
Porozumienie z Londynem
We wtorek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przedstawił projekt porozumienia określającego warunki dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Ma ono zostać ostatecznie uzgodnione na szczycie UE 18-19 lutego.
W negocjacjach z Londynem najtrudniejsze były brytyjskie żądania dotyczące możliwości ograniczenia dostępu do świadczeń socjalnych dla imigrantów zarobkowych z innych państw UE. Wiele krajów unijnych, w tym Polska, obawiało się, że te żądania doprowadzić mogłyby do ograniczenia swobody przepływu osób w Unii.
Przedstawiony przez Tuska dokument zakłada m.in., że kraje UE mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć na cztery lata świadczenia dla nowych imigrantów z innych państw Unii.
Autor: pk,kło/kk,mtom / Źródło: PAP, TVN24