David Cameron

David Cameron

Były premier Wielkiej Brytanii David Cameron i jego żona Samantha świętowali w mediach społecznościowych 21 rocznicę swojego ślubu. Z tej okazji pokazali swoje... stopy. Zdjęcie szybko stało się hitem sieci.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk pogratulował Theresie May mianowania na szefową rządu Wielkiej Brytanii i wyraził nadzieję na owocną współpracę z nową brytyjską premier. Mniej ciepłe słowa May usłyszała od szefowej szkockiego rządu Nicoli Sturgeon i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera.

O godz. 17.39 czasu polskiego David Cameron wyszedł wraz z rodziną przed drzwi swojej siedziby przy Downing Street 10. W krótkim wystąpieniu podziękował Brytyjczykom i mówił o kraju, jaki "zostawia", wychodząc ze swojej siedziby "po raz ostatni". Na koniec podziękował "miłości swojego życia" - żonie i dzieciom. Wsiadł z całą rodziną do samochodu i pojechał złożyć rezygnację na ręce królowej.

Kot Larry, oficjalnie główny myszołap w rezydencji i biurze brytyjskiego premiera, pozostaje na stanowisku - poinformowała rzeczniczka biura. Larry nie należy do ustępującego z urzędu Davida Camerona i dlatego dalej będzie pełnić obowiązki na Downing Street.

- Być może Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej, ale to nie oznacza, że odwracamy się plecami do Europy w przestrzeni związanej z bezpieczeństwem - oświadczył brytyjski premier David Cameron na szczycie NATO w Warszawie. Powiedział też, że widzi "mocne porozumienie" wśród przywódców Sojuszu, by tworzyć wspólną politykę wobec Rosji. Słowa prezydenta Francji o tym, że nie jest ona "wrogiem" NATO uznał zaś za dziwne.

Były burmistrz Londynu i zarazem twarz kampanii na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, Boris Johnson, oświadczył, że nie będzie się ubiegał o stanowisko lidera rządzącej Partii Konserwatywnej, a więc także premiera. O schedę po Davidzie Cameronie będą się za to bić minister sprawiedliwości Michael Gove oraz minister spraw wewnętrznych Theresa May.

Rozpoczynające się w przyszłym tygodniu wybory nowego przywódcy rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej, a więc także nowego szefa rządu, będą trwać do 9 września, o tydzień dłużej niż pierwotnie planowano - poinformowali torysi.

Minister zabezpieczenia socjalnego Wielkiej Brytanii Stephen Crabb rozważa możliwość ubiegania się przywództwo w Partii Konserwatywnej po Davidzie Cameronie - podała w poniedziałek telewizja Sky News, powołując się na swe źródła.

Jedyny obecnie kandydat republikanów do prezydentury Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że jeśli wygra listopadowe wybory w USA, jego relacje z premierem W. Brytanii Davidem Cameronem raczej nie będą dobre z powodu krytyki Camerona pod jego adresem.

Październikowa wizyta prezydenta Chin Xi Jinpinga w Wielkiej Brytanii przedstawiana była jako "początek złotej ery" w dwustronnych stosunkach. Okazuje się jednak, że Elżbieta II nie wspomina jej aż tak ciepło. W uchwyconej przez kamerę prywatnej rozmowie królowa narzeka na grubiańskość chińskich urzędników. Nieco wcześniej tego samego dnia kamera zarejestrowała Davida Camerona, komentującego w rozmowie z Elżbietą "niesamowity" poziom korupcji w Afganistanie i Nigerii.

Brytyjski premier David Cameron ostrzegł w poniedziałek, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogłoby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju i całego kontynentu. - Nie sądzę, aby premier mógł na serio uważać, że to może wywołać wojnę - ripostował Boris Johnson, wymieniany jako potencjalny następca Camerona.