Budowa zapory na granicy z Białorusią zbliża się do końca. "Przęsła ustawiane są na ostatnich kilkudziesięciu metrach"

Autor:
akr/tr
Źródło:
PAP
Pierwsze odcinki bariery na granicy z Białorusią zostały już odebrane (materiał z 13.06.2022)
Pierwsze odcinki bariery na granicy z Białorusią zostały już odebrane (materiał z 13.06.2022)Twitter/@Straż Graniczna
wideo 2/6
Twitter/@Straż GranicznaPierwsze odcinki bariery na granicy z Białorusią zostały już odebrane (materiał z 13.06.2022)

Rzeczniczka Straży Granicznej poinformowała w sobotę o postępie prac związanych z budową zapory na granicy polsko-białoruskiej. Porucznik SG Anna Michalska powiedziała, że "instalacja przęseł na granicy polsko–białoruskiej ma zostać ukończona do końca lipca". - Przęsła ustawiane są na ostatnich kilkudziesięciu metrach. Cały czas trwają odbiory ukończonych odcinków bariery - dodała.

Rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej porucznik Anna Michalska poinformowała w sobotę, że "instalacja przęseł na granicy polsko–białoruskiej ma zostać ukończona do końca lipca".

- Przęsła ustawiane są na ostatnich kilkudziesięciu metrach. Cały czas trwają odbiory ukończonych odcinków bariery, a na tych już ukończonych odcinkach od końca czerwca prowadzone są prace związane z instalacją bariery elektronicznej - powiedziała Michalska.

Wydłużany termin kończenia prac budowy zapory

Budowa bariery fizycznej rozpoczęła się 25 stycznia na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy z Białorusią. Miała trwać do 30 czerwca, jednak - jak informowała 7 lipca zastępczyni komendanta głównego SG generał brygady Wioleta Gorzkowska - dla odcinków, które przebiegały w skrajnie trudnych warunkach gruntowych, termin robót przedłużono do połowy lipca.

Później, w sobotę 23 lipca rzeczniczka SG por. Anna Michalska poinformowała, że wykonawca zapory - w związku ze skrajnie trudnymi warunkami geotechnicznymi - poprosił o wydłużenie terminu prac do końca lipca. - Ostatnie prace wykończeniowe trwają na odcinku około kilometra. Dodatkowo trwają jeszcze prace montażowe concertiny nad przęsłami. Równolegle prowadzimy odbiory zakończonych odcinków - mówiła wtedy rzeczniczka Straży Granicznej.

Koszt zapory fizycznej i elektronicznej to razem 1,6 mld złotych.

Nie tylko fizyczna zapora. Powstaje też bariera elektroniczna

Oprócz pięciometrowej zapory fizycznej ze stalowych przęseł na granicy z Białorusią powstaje bariera elektroniczna, która zabezpieczy łącznie 202 km. Ma być ona gotowa do połowy września. Będzie miała kilka linii detekcji: kabel na zaporze, pod gruntem (aby wykrywać drgania) oraz system wizyjny na słupach co 100 metrów wzdłuż linii granicy z kamerami dziennymi i kamerami termowizyjnymi w systemie podczerwieni.

>>> Chińskie kamery będą częścią systemu na zaporze przy granicy? "Budząca wątpliwości technologia" <<<

W związku z kończącymi się pracami nad budową zapory z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Najpierw od 2 września do 30 listopada 2021 roku na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy, potem od 1 grudnia 2021 do 1 marca 2022 roku obowiązywało rozporządzenie MSWiA o zakazie przebywania na tym obszarze, które było potem przedłużone do 30 czerwca.

Decyzje te podejmowano ze względu na kryzys migracyjny wywołany działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki. Później argumentowano je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Zakaz obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach granicznych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/tr

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości