TVN24 | Białystok

Zmiany na granicy polsko-białoruskiej. Kończy się jeden zakaz, zacznie obowiązywać rozporządzenie wojewody

TVN24 | Białystok

Autor:
MAK/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Zakończenie budowy fizycznej części zapory na granicy polsko-białoruskiej
Zakończenie budowy fizycznej części zapory na granicy polsko-białoruskiej TVN24
wideo 2/5
TVN24Zakończenie budowy fizycznej części zapory na granicy polsko-białoruskiej

Kończy się ministerialny zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią. Od piątku, 1 lipca, zacznie jednak obowiązywać rozporządzenie wojewody o zakazie przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało również, że zakończyła się budowa fizycznej części zapory na granicy.

Zmienia się sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Od piątku, 1 lipca do 15 września będzie obowiązywać w Podlaskiem zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy polsko-białoruskiej. Zmiany, wprowadzane wydanym już wcześniej rozporządzeniem wojewody podlaskiego, oznaczają, że na teren przygraniczny mogą np. przyjeżdżać turyści, którzy wielu miesięcy nie mieli takiej możliwości.

W czwartek, 30 czerwca kończy się z kolei zakaz przebywania na określonym terenie w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w Podlaskiem i Lubelskiem. Był on - jak od początku tłumaczono - spowodowany kryzysem migracyjnym przy granicy z Białorusią.

Najpierw od 2 września do 30 listopada 2021 roku na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy, potem od 1 grudnia 2021 do 1 marca 2022 roku obowiązywało właśnie rozporządzenie MSWiA o zakazie przebywania na tym obszarze, które było potem przedłużone do 30 czerwca.

W rozporządzeniu MSWiA uzasadniano, że dalszy zakaz przebywania przy granicy jest konieczny, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego jej przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do eskalacji trwającego kryzysu migracyjnego.

"Kto wejdzie na ten teren może zostać ukarany mandatem"

Rozporządzenie wojewody podlaskiego, które wchodzi w życie 1 lipca, zostało wprowadzone na wniosek Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Wojewoda przychylił się do tego wniosku na podstawie ustawy o budowie zapory na granicy.

- W związku z tym, że tych prób nielegalnego przekroczenia granicy jest mniej, a bariera fizyczna została ukończona, Straż Graniczna rekomendowała, aby znieść strefę zakazu wejścia w pobliże linii granicy polsko-białoruskiej. Stąd od jutra (piątek), już w pobliże tej granicy można przychodzić, ale przypominam, że istnieje pas 200 metrów(...). Jest on nam potrzebny, aby zainstalować systemy elektroniczne - powiedziała w czwartek rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Dodała, że SG nie chce, aby ze względów bezpieczeństwa, widoczna była instalacja montowanych elektronicznych zabezpieczeń, stąd zakaz wchodzenia na 200-metrowy obszar przy granicy.

- Kto wejdzie na ten teren może zostać ukarany mandatem. Tutaj też liczymy oczywiście na odpowiedzialność turystów, osób które będą w pobliżu linii granicy, aby pomimo tego, że już tutaj jest swoboda poruszania się, aby wykonywały polecenia służb, zachowywały się odpowiedzialnie, nie podchodziły pod linię granicy - powiedziała Michalska.

Zakończenie budowy fizycznej części zapory na granicy polsko-białoruskiej 

O zakończeniu budowy fizycznej części zapory poinformowało w czwartek MSWiA.

- Ta zapora to wielka sprawa dla naszego bezpieczeństwa. Uniemożliwiliśmy powstanie wschodnioeuropejskiego szlaku nielegalnej migracji, która miała zdestabilizować sytuację polityczną i społeczną w naszej części świata - powiedział minister Mariusz Kamiński w czwartek, 30 czerwca podczas konferencji prasowej przy granicy z Białorusią.

Szef MSWiA poinformował, że oprócz zapory inżynieryjnej, powstaje już zapora elektroniczna. To między innymi czujniki ruchu, kamery dzienne i termowizyjne. Wzdłuż całej granicy zbudowano też drogi, aby Straż Graniczna mogła szybko interweniować.

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej to skutek wejścia w życie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Ustawa, która zaczęła obowiązywać 4 listopada 2021 roku, określiła zasady realizacji budowy zabezpieczenia granicy państwowej, będącej zarazem zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.

Zabezpieczenie granicy mierzy 5,5 metra wysokości. Wykonane jest z paneli stalowych o wysokości 4,5 metra, zwieńczone zwojem z drutu (concertina) tak, aby nie można było przejść na drugą stronę. Instalowane są już elektroniczne metody zarządzania granicą (czujniki ruchu wzdłuż całej granicy, kamery). Podstawowymi elementami, które były wykorzystane do budowy zapory są stalowe przęsła.

Zapora jest wyposażona w specjalne przejścia dla zwierząt - analogicznie, jak przy budowie autostrad. Graniczne rzeki, cieki wodne, nie są zagrodzone. Na tych odcinkach zostały zastosowane inne systemy ochrony granicy, co umożliwi dzikim zwierzętom jej swobodne przekraczanie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK/gp

Źródło: PAP/TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości