Arkadiusz Wingert, od maja wicedyrektor Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej, prowadził oficynę, która opublikowała cztery książki Davida Irvinga, brytyjskiego historyka negującego Holokaust. IPN tłumaczy, że Wingert został zatrudniony ze względu na swoje dotychczasowe doświadczenie w branży. Dodaje, że wydane przez jego oficynę tytuły "nie zawierają treści zabronionych prawem RP".
O sprawie jako pierwszy poinformował portal oko.press.
Wydawnictwo Arkadiusz Wingert publikowało książki Davida Irvinga, brytyjskiego historyka negującego Holokaust i pomniejszające zbrodnie popełnione przez niemieckich nazistów.
Jest oskarżany o antysemityzm i antypolonizm; zarzucał między innymi Karolowi Wojtyle udział w tak zwanej masakrze bydgoskiej z 1939 roku.
Był karany za kłamstwo oświęcimskie. Porównywał muzeum w Auschiwitz do Disneylandu. Zarzucał polskim władzom, że fałszują historię obozu.
Nakładem wydawnictwa Wingerta ukazały się cztery pozycje tego autora: "Wojna Hitlera", "Wojna Milcha", "Wojna Goebbelsa" i "Wojna Goeringa".
Książki "nie zawierają treści zabronionych prawem"
13 września IPN wydał oświadczenie w sprawie zatrudnienia Wingerta. Jak poinformował, zdecydowano się na ten krok "w związku z utworzeniem nowego biura: Wydawnictwo IPN, którego zadaniem jest prowadzenie całego procesu wydawniczego w IPN, a także poszerzenie i usprawnienie dystrybucji naszych publikacji".
W oświadczeniu dodano, że przy podejmowaniu decyzji personalnej prezes Instytutu brał pod uwagę dotychczasowe doświadczenie Wingerta w branży wydawniczej i "znajomość specyfiki rynku księgarskiego, kierując się jednocześnie zasadą, że dobór doradców i kształtowanie składu kadry kierowniczej IPN jest wyłączną kompetencją Prezesa Instytutu".
IPN podnosi, że prowadzona przez Wingerta oficyna "nigdy nie wprowadziła na polski rynek książki żadnej premiery Davida Irvinga".
"Wydane przez nią w latach 2009–2014 tytuły tego autora były jedynie drugimi i trzecimi wznowieniami książek, które wcześniej publikowały takie wydawnictwa jak: Muza SA, Prima, Galion, Adam Rachocki. Nie zawierają one treści zabronionych prawem RP, za to w edycji Oficyny Wingert zadbano o dodanie krytycznych komentarzy naukowych prof. dr hab. Czesława Madajczyka" - czytamy w komunikacie.
Autor: kg//rzw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Allan Warren