Posłowie opozycji o "audycie, którego nie było". NCBR publikuje oświadczenie

Źródło:
TVN24
Joński: jedyne procedury, jakie zadziałały, to procedury złodziejskie
Joński: jedyne procedury, jakie zadziałały, to procedury złodziejskieTVN24
wideo 2/11
Joński: jedyne procedury, jakie zadziałały, to procedury złodziejskieTVN24

Jedyne procedury, jakie zadziałały, to procedury złodziejskie - mówili w środę na konferencji posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba, odnosząc się do afery w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. W odpowiedzi na słowa premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa Partii Republikańskiej Adama Bielana twierdzili, że w instytucji "nie było żadnego audytu". W tym samym dniu oświadczenie wydało NCBR, które podało, że w sprawie odbyła się kontrola doraźna prowadzona przez Dział Audytu i Kontroli Wewnętrznej NCBR.

Posłowie KO Michał Szerba i Dariusz Joński ujawnili kolejne fakty dotyczące Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). W ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju "Szybka ścieżka - innowacje cyfrowe" dotacja w wysokości 55 milionów została przyznana 26-latkowi, który firmę założył już po ogłoszeniu naboru do konkursu z kapitałem zakładowym wynoszącym 5 tysięcy złotych, a 123 miliony złotych firmie z Białegostoku, która - jak ustalili posłowie - od czasu założenia w 2020 roku co roku przynosiła straty. Posłowie informowali na początku marca, że zablokowali wypłatę tych dwóch dotacji. Przedstawiali też sieć powiązań między tymi spółkami a Partią Republikańską.

Kontrolę w NCBR prowadzą zarówno CBA, jak i Najwyższa Izba Kontroli. Po ujawnieniu informacji z funkcji wiceministra zrezygnował Jacek Żalek, który był odpowiedzialny za nadzorowanie NCBR. Żalek jest członkiem Partii Republikańskiej, na której czele stoi Adam Bielan.

Joński: jedyne procedury, jakie zadziałały, to procedury złodziejskie

W środę posłowie Koalicji Obywatelskiej zorganizowali kolejną konferencję prasową w sprawie NCBR. - Mamy takie wrażenie, że złapaliśmy złodziei na gorącym uczynku, a oni mówią: to nie nasza ręka. Po konferencji pana premiera (Mateusza) Morawieckiego, po licznych wypowiedziach pana Bielana, czyli prezesa koalicjanta PiS-u, który odpowiada między innymi za NCBR, chcemy przedstawić konkrety, fakty i odpowiedzieć na kłamstwa Morawieckiego i Bielana - powiedział poseł Dariusz Joński. 

- Pierwsze kłamstwo. Premier Morawiecki mówi, że zadziałały procedury. Jedyne procedury, jakie zadziałały, to procedury złodziejskie. Gdyby procedury zadziałały, to jeszcze w grudniu byliby aresztowani zarówno biznesmeni, jak i politycy - mówił poseł. Dodał, że "procedur nie było". Jak mówił, "procedury zostały zmienione w 2019 roku w taki sposób, aby firmy rejestrowane na słupa mogły wyprowadzać pieniądze". 

- Kłamstwo (numer) dwa. Słyszymy, że pan Bielan i pan Morawiecki mówią, że to oni zablokowali, oni zawiadomili. Okazuje się, że nie było żadnego audytu w NCBR. Mamy pismo z 3 lutego. To jest dzień, w którym rozpoczęliśmy kontrolę poselską z posłem Szczerbą w NBCR i dopiero 3 lutego jest wniosek o przeprowadzenie kontroli podpisane przez dyrektora (Pawła) Kucha (ówczesnego p.o. dyrektora NCBR - przyp. red.). Jeszcze w niej powołuje się na informacje, które już pojawiły się w mediach - wskazał Joński.

Dariusz Joński i Michał Szczerba na konferencji prasowejTVN24

Szczerba: pierwszy wniosek o kontrolę jest z 3 lutego

Poseł Michał Szczerba mówił, że szef Partii Republikańskiej Adam Bielan "biega od mediów do mediów, próbuje się wybielić, mówiąc, że jego partia i to jego ludzie uruchomili audyt". - Dzisiaj z całą stanowczością podkreślamy: żadnego audytu nie było. To jest informacja, którą otrzymaliśmy dzisiaj w NCBR. Pierwszy wniosek o kontrolę do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej to pismo, które przedstawił poseł Joński, to 3 lutego. (Data) 25 lutego to wejście CBA w oparciu o upoważnienie z 23 lutego. 1 marca - nowa kontrola Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, bo ten pierwszy wniosek z 3 lutego dotyczył wyłącznie jednego projektu - 26-latka - mówił Szczerba. 

Dodał, że również zawiadomienie do prokuratury złożone 8 lutego, już po kontroli posłów, "też dotyczyło wyłącznie jednego projektu - 26-latka". - Na żadnym etapie, ani przez cały styczeń, do czasu naszej kontroli poselskiej nie ma w ogóle zajmowania się projektem 123 milionów (złotych) dla spółki białostockiej - przekazał Szczerba. 

Szczerba i Joński o "układzie Bielana"

Posłowie mówili również o "układzie Bielana, który powstał w NCBR". - Z jednej strony Bielan przyjmuje medale od premiera za audyt, którego nie było, za procedury, które nie zadziałały, a których też nie było, ale z drugiej strony Adam Bielan próbuje pokazywać, że on nie miał wpływu na tę instytucję - powiedział Szczerba.

Łakomski: Adam Bielan za Jacka Żalka nie chce umierać i trochę się od niego dystansuje
Łakomski: Adam Bielan za Jacka Żalka nie chce umierać i trochę się od niego dystansujeTVN24

- Wtedy, kiedy w sierpniu 2020 roku Partia Republikańska w ramach negocjacji z (Jarosławem) Kaczyńskim i Morawieckim dostała w nadzór NCBR, został zamontowany tam dyrektor Paweł Kuch. To jest osoba związana z Partią Republikańską poprzez brata, poprzez kancelarię, którą Bielan zna bardzo dobrze, ponieważ w tej kancelarii pracowała przez lata jego żona - kontynuował poseł Koalicji Obywatelskiej. Dodał, że "z tej kancelarii prawnej poszedł desant ludzi do NCBR". 

Poseł mówił, że "od września 2022 roku w tej instytucji zostało zatrudnionych dziewięciu doradców". - Przez cały ten okres Partia Republikańska miała dziewięciu doradców przy dyrektorze, którego zamontowała. W tym słynny pan Ignacy Bobruk - dodał.

CZYTAJ: Wpłacił 17 tysięcy na kampanię Adama Bielana, został dyrektorem w spółkach i doradcą w NCBR

Kuchciński o aferze wokół NCBR: Jakie miliony? Zielonego pojęcia nie mam
Kuchciński o aferze wokół NCBR: Jakie miliony? Zielonego pojęcia nie mam TVN24

- Co bardzo ważne, Bielan Bobruka zainstalował w NCBR, zanim formalnie przejął tę instytucję. Już w maju 2022 roku pan Ignacy Bobruk, będąc asystentem europosła, finansowany przez Parlament Europejski, równolegle pracuje w NCBR na zleceniu - przekazał Szczerba.

- Ważna informacja, pan Bobruk znika. Jak znika dyrektor Kuch, Adam Bielan robi wielką ewakuację wszystkich swoich ludzi, zabiera pana Bobruka z tej instytucji, ale - co bardzo ważne - nie zabiera z niczym, nie zabiera z pustą torbą, tylko zabiera z reklamówką z kasą - powiedział polityk opozycji.

Dodał, że Bobruk "mimo tego, że był asystentem Bielana, był zatrudniony w Giełdzie Papierów Wartościowych". - Wtedy, kiedy pan Bobruk był zatrudniony w Giełdzie Papierów Wartościowych, był doradcą dyrektora od Bielana, załatwił sobie projekt "Szybka ścieżka" - mówił poseł KO.

- Kto otrzymał osiem milionów na projekt "Szybka ścieżka"? Giełda Papierów Wartościowych. Kto ma zarządzać tym projektem? Ignacy Bobruk, wicedyrektor od projektów badawczo-rozwojowych - dodał. - Pojawił się Bobruk od Bielana, przygotował konkurs "Szybka ścieżka", załatwił osiem milionów dla Giełdy Papierów Wartościowych - mówił.

Joński: mamy do czynienia w ordynarnym złodziejstwem

Posłowie Koalicji Obywatelskiej mówili także o spółce Ideas NCBR. - Okazuje się, że prezesem tej spółki jest człowiek, który założył wcześniej inną firmę, która będzie podwykonawcą dwóch projektów, które brały udział w "Szybkiej ścieżce" na kwotę 6,2 miliona złotych i 4,8 (miliona) - powiedział Joński. 

- Przekazaliśmy dzisiaj panu dyrektorowi (NCBR), zrobił duże oczy, powiedział, że sprawdzi oczywiście wszystko - dodał. Joński ocenił, że "mamy do czynienia w ordynarnym złodziejstwem". 

Sprawa NCBR. Wielkie pieniądze i cała sieć powiązań
Sprawa NCBR. Wielkie pieniądze i cała sieć powiązańTVN24

NCBR: była kontrola doraźna

W środę NCBR opublikował oświadczenie "w odniesieniu do informacji pojawiających się w mediach" w związku z konkursem "Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe" oraz "pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami, że dopiero interwencja poselska dała impuls do działań kontrolnych w ww. temacie". W oświadczeniu podano "prowadzone w tej sprawie działania w porządku chronologicznym".

Jak podano, 9 stycznia 2023 roku pełniący obowiązki dyrektora NCBR Paweł Kuch rozpoczął czynności sprawdzające realizowane przez Biuro Prawne i Biuro Dyrektora Centrum dotyczące dwóch największych pod względem dofinansowania wniosków w konkursie "Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe", z kolei 18 stycznia "Dział Audytu i Kontroli Wewnętrznej w NCBR rozpoczął wstępne czynności sprawdzające przed podjęciem decyzji o wszczęciu kontroli doraźnej".

Jak podaje NCBR, 25 stycznia "została wydana decyzja, zlecająca wykonanie kontroli doraźnej w ww. temacie" i "w tym samym dniu Dział Audytu i Kontroli Wewnętrznej NCBR rozpoczął kontrolę".

Przypomniano, że 3 lutego rozpoczęła się kontrola Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej dotycząca prawidłowości przeprowadzenia konkursu, a 6 lutego odbyła się kontrola poselska posłów Szczerby i Jońskiego.

Dalej podano, że 8 lutego NCBR złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie konkursu "Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe", a 22 lutego rozpoczęła się kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

1 marca - według oświadczenia NCBR - rozpoczęła się kontrola doraźna Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w zakresie prawidłowości przeprowadzenia konkursu. Zapewniono, że "kontrolą zostały objęte wszystkie projekty".

Ostatnią podaną datą jest 6 marca, gdy działania przygotowawcze do kontroli konkursu rozpoczęła Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Białymstoku.

"Wyrażamy ubolewanie, że doszło do sytuacji, kładącej się cieniem na dobre imię Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dołożymy wszelkich starań, aby odbudować zaufanie opinii publicznej, a przede wszystkim przedsiębiorców i naukowców rzetelnie realizujących innowacyjne projekty" - dodano na koniec oświadczenia.

Zapewniono, że dyrekcja oraz pracownicy NCBR "deklarują pełną współpracę i pomoc względem organów kontrolnych". "Wszystkim nam zależy na szybkim wyjaśnieniu wątpliwości, pojawiających się w przestrzeni publicznej" - przekazano.

Narodowe Centrum Badań i RozwojuGrand Warszawski / Shutterstock.com

Premier "bardzo dziękuje Bielanowi"

We wtorek premier Mateusz Morawiecki był pytany o sprawę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Bardzo dziękuję kierownictwu audytu za wyłapanie nieprawidłowości. Bardzo często dzieje się tak, że nieprawidłowości się zdarzają. Sam pracowałem w bardzo dużej instytucji i wiem doskonale, ile było kłopotów z nieprawidłowościami - mówił.

Przekonywał, że "tak jest wszędzie, bo niestety ludzka natura jest ułomna". - Tak samo było w NCBR. Bardzo dobra wiadomość jest taka, że ani złotówka nie popłynęła na te dwa wadliwie sporządzone projekty - powiedział Morawiecki.

Pytanie o zdjęcie z beneficjentem grantu z NCBR. Adam Bielan odpowiada
Pytanie o zdjęcie z beneficjentem grantu z NCBR. Adam Bielan odpowiadatvn24

- W ramach grupy parlamentarzystów, naszych koalicjantów, którym przewodzi pan prezes Adam Bielan, też ta sprawa została w odpowiedni sposób rozstrzygnięta, zaadresowana. Tam również wyłapano te nieprawidłowości. Dobrze, że nie doszło do sprzeniewierzenia środków publicznych - stwierdził.

- Bardzo dziękuję panu prezesowi Adamowi Bielanowi za to, że cała grupa Partii Republikańskiej jest naszym bardzo lojalnym koalicjantem - powiedział szef rządu.

Premier: bardzo dziękuję panu prezesowi Adamowi Bielanowi
Premier: bardzo dziękuję panu prezesowi Adamowi BielanowiTVN24

Bielan o zleceniu audytu w styczniu

6 marca Adam Bielan odniósł się w "Rozmowie Piaseckiego " w TVN24 między innymi do ujawnionych przez posłów Koalicji Obywatelskiej stenogramów, z których wynika, że eksperci mieli szereg uwag do projektu, na który Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chciało przeznaczyć 123 miliony złotych dotacji.

- Decyzje o tym, jaki wniosek przechodzi do dalszej procedury, podejmuje trzyosobowy panel ekspertów, w którym większość mają tak zwani eksperci zewnętrzni. (…) Pan Joński i pan Szczerba zaprezentowali nagrania sprzed właściwego panelu i rzeczywiście wszyscy trzej eksperci wypowiadali się negatywnie o tym wniosku, tylko później następuje panel i następuje rzecz bardzo dziwna i moim zdaniem bardzo podejrzana - dwóch ekspertów zewnętrznych głosuje za tym wnioskiem i przegłosowują przedstawiciela NCBiR - powiedział.

- Paweł Kuch, po pierwsze, nie podpisał się pod tym wnioskiem, bo był wtedy na urlopie. Gdy tylko wrócił do pracy po przerwie świąteczno-sylwestrowej, 9 stycznia, zanim jeszcze jakiekolwiek medium zainteresowało się tą sprawą, zleca audyt zewnętrzny. 12 stycznia zwalnia główną osobę - moim zdaniem - odpowiedzialną za przepuszczenie tego wniosku, szefową panelu ekspertów, (…), a w końcu, po otrzymaniu wyników audytu, składa sam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - tłumaczył Bielan.

Autorka/Autor:js, akw//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Ponad 50 osób zostało rannych po sobotnim ataku Rosjan na Charków. Wśród poszkodowanych jest dwoje dzieci. Zmarło trzech cywilów. Mer miasta Ihor Terechow informował o czterech pociskach, które uderzyły w gęsto zaludnioną dzielnicę mieszkaniową. Zełenski zaapelował do partnerów.

Rosjanie uderzyli w gęsto zaludniony obszar. Zełenski zwrócił się do partnerów

Rosjanie uderzyli w gęsto zaludniony obszar. Zełenski zwrócił się do partnerów

Źródło:
PAP

W zbiorniku retencyjnym w podwarszawskim Lesznie utonął 14-latek. Informację, którą otrzymaliśmy na Kontakt 24, potwierdziła policja.

14-latek utonął w zbiorniku retencyjnym

14-latek utonął w zbiorniku retencyjnym

Źródło:
Kontakt 24

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę na moście Siekierkowskim w Warszawie. Autokar, w którym były głównie dzieci i kilka osób dorosłych, uderzył w busa. Niektóre z dzieci mają niegroźne obrażenia.

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Autokar z dziećmi zderzył się z busem na moście w Warszawie

Źródło:
tvn24.pl

"Wiedzieliście, że w uśmiechniętej Polsce każdy, kto ma choć jedną kurę, musi ją zarejestrować, bo inaczej dostanie do 200 tys. zł kary?" - napisał w mediach społecznościowych poseł Suwerennej Polski Marcin Warchoł. Internauci przypomnieli jednak, że przepisy te wprowadzono za rządów PiS w 2022 roku i sam Warchoł głosował za ustawą.

"Wiedzieliście, że w uśmiechniętej Polsce...". Warchoł krytykuje ustawę, za którą sam głosował

"Wiedzieliście, że w uśmiechniętej Polsce...". Warchoł krytykuje ustawę, za którą sam głosował

Źródło:
tvn24.pl

Na terenie parku archeologicznego w Pompejach zatrzymany został w sobotę turysta, który ostrym przedmiotem próbował wyryć swoje imię na ścianie jednego ze starożytnych domów. - To niecywilizowany gest - komentował dyrektor parku Gabriel Zuchtriegel.

"Niecywilizowany gest" turysty w Pompejach

"Niecywilizowany gest" turysty w Pompejach

Źródło:
PAP

Burze przetoczyły się w sobotę nad Polską. Strażacy przeprowadzili 2149 interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnic. W związku z gwałtowną pogodą dwie osoby zostały poszkodowane w województwie podkarpackim. W województwie lubelskim do szpitala trafiła 55-latka, która została ranna po uderzeniu złamanego konaru w kajak.

Ranni, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne. Skutki sobotnich nawałnic

Ranni, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne. Skutki sobotnich nawałnic

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Sąd Najwyższy Iranu uchylił wyrok śmierci dla irańskiego rapera Toomaja Salehiego, oskarżonego o nawoływanie do zamieszek - poinformowała w sobotę agencja Reutera, cytując jego prawnika. Według słów adwokata to jednak nie koniec. Poinformował, że na podstawie decyzji apelacyjnej sprawa "zostanie przekazana do rozpatrzenia" innemu wydziałowi.

Wyrok śmierci uchylony, ale życie rapera nadal wisi na włosku

Wyrok śmierci uchylony, ale życie rapera nadal wisi na włosku

Źródło:
PAP

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie podał dane dotyczące poboru wody podczas meczów reprezentacji Polski na Euro 2024. Wynika z nich, że po pierwszych połowach meczów z Austrią i Holandią pobór wody w mieście wzrósł nagle o prawie 350 metrów sześciennych na godzinę, po czym spadał. Monitoring pokazuje też, jak kibice w czasie piątkowego meczu tracili wiarę w reprezentację.

Zużycie wody pokazuje, jak kibice tracili wiarę w reprezentację. Zakład wodociągów podał dane

Zużycie wody pokazuje, jak kibice tracili wiarę w reprezentację. Zakład wodociągów podał dane

Źródło:
PAP

Nigel Farage, lider prawicowo-populistycznej partii Reform UK, spotkał się z falą krytyki po jego piątkowych wypowiedziach na temat Rosji i Władimira Putina. Potępili je między innymi premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i lider opozycji Keir Starmer.

"Tylko ośmiela Putina". Fala krytyki po słowach polityka

"Tylko ośmiela Putina". Fala krytyki po słowach polityka

Źródło:
PAP

Patodeweloperka – tak o powstającym apartamentowcu w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego mówi burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz. Pięciopiętrowy budynek przy leśnej dróżce, prowadzącej do Doliny Białego, jest niemal ukończony, jednak od blisko dwóch lat jego budowa jest wstrzymana przez nadzór budowlany. Według inspektorów inwestycja jest przeskalowana. - Trzeba ten budynek rozebrać – uważa prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz. Tymczasem inwestor projektuje już kolejne budynki.

Apartamenty z "widokiem na zyski" wyrosły przy bramie Tatr. W cieniu gór i, póki co, w majestacie prawa

Apartamenty z "widokiem na zyski" wyrosły przy bramie Tatr. W cieniu gór i, póki co, w majestacie prawa

Źródło:
tvn24.pl

Będziemy zbierali podpisy pod żądaniem nowego referendum - poinformował Jarosław Kaczyński na konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Pułtusku. - Jesteśmy przekonani, że je wygramy - dodał.

Jarosław Kaczyński chce referendum. "Wygramy"

Jarosław Kaczyński chce referendum. "Wygramy"

Źródło:
PAP

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zdaniem Witolda Tumanowicza fermy futerkowe to "naprawdę duża część polskiej gospodarki". Przeanalizowaliśmy dane. Poseł się myli.

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Poseł Konfederacji: fermy futerkowe dużą częścią polskiej gospodarki. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Samolot lecący do Grecji musiał wrócić do Warszawy. Powodem była usterka techniczna. Lądowanie, jak zapewnia nas rzecznik LOT, odbyło się "w normalnym trybie".

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Lecieli do Grecji, byli już nad Rumunią, gdy samolot musiał zawrócić do Warszawy

Źródło:
Kontakt 24

Na plaży w Ustce ktoś zostawił na brzegu ubrania oraz walizkę. Ratownicy z Morskiej Służby Poszukiwań i Ratownictwa prowadzili poszukiwania, ale nikogo nie odnaleźli. W walizce były dokumenty. Sprawą zajęli się policjanci, ale ostatecznie do mężczyzny dotarli strażnicy miejscy. Jest cały i zdrowy, ale pijany.

Ubrania i walizka z dokumentami na plaży. Znaleźli ich właściciela

Ubrania i walizka z dokumentami na plaży. Znaleźli ich właściciela

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Czworo członków rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, skazano na kary więzienia w Szwajcarii za wykorzystywanie pracowników sprowadzonych z Indii do pracy w ich genewskiej willi - podał portal stacji BBC.

Członkowie najbogatszej rodziny w Wielkiej Brytanii skazani

Członkowie najbogatszej rodziny w Wielkiej Brytanii skazani

Źródło:
BBC

Osoby wracające z krajów spoza Unii Europejskiej (UE) mogą wwieźć do kraju ograniczoną ilość alkoholu, papierosów i paliwa - ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w poradniku dla podróżnych. Wskazuje także, które produkty żywnościowe można przywieźć z wycieczki i podkreśla, że wwóz niektórych towarów jest zakazany.

Ile można wwieźć do Polski alkoholu i papierosów? Skarbówka wyjaśnia

Ile można wwieźć do Polski alkoholu i papierosów? Skarbówka wyjaśnia

Źródło:
PAP

W nadchodzących dniach stery w pogodzie przejmie wyż Bie znad Atlantyku. Sprawi, że z każdym dniem będzie robić się w Polsce coraz cieplej. W czwartek temperatura wzrośnie miejscami nawet do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Wyż Bie przejmie stery w pogodzie, znów zrobi się upalnie

Pogoda na 5 dni. Wyż Bie przejmie stery w pogodzie, znów zrobi się upalnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na jednej ze stacji paliw w Mysłowicach (Śląskie) pojawił się trzylatek w samej pieluszce. Chłopiec najprawdopodobniej wyszedł z domu, gdy jego ojciec spał. Decyzją sądu, dziecko trafiło do rodziny zastępczej.

Trzylatek w pieluszce sam przyszedł na stację paliw

Trzylatek w pieluszce sam przyszedł na stację paliw

Źródło:
tvn24.pl
Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koncepcja wywiadu jest dla mnie problematyczna. Nie uskuteczniam mówienia o sobie w ten sposób na co dzień - mówi Matylda Damięcka w rozmowie z portalem tvn24.pl - Muszę przyznać, że w przypadku naszego materiału zaskoczyła mnie emocjonalność opinii na jego temat. Część ludzi mówi o wzruszeniu, o sile, a nawet życiowych przełomach - dodaje Radek Łukasiewicz.

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Łukasiewicz o Damięckiej: w sztuce zawsze szukam mięsa, a Matylda jest idealnym rzeźnikiem

Źródło:
tvn24.pl

Jest ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił. O tym decydowali ludzie będący przy władzy, w kierownictwie służb - mówił w TVN24 Maciej Duda, dziennikarz "Superwizjera". Prokuratorzy - jak mówił - zabezpieczyli urządzenia składające się na system Pegasus, by sprawdzić "co tak naprawdę robił".

"Ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił"

"Ogromna różnica między tym, co na papierze Pegasus mógł robić, a co faktycznie robił"

Źródło:
TVN24

Mam teraz złamany kręgosłup, noszę pas, który mnie stabilizuje - oznajmił w piątek Cezary Pazura w RMF FM. Nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat stanu zdrowia. Jego żona i agentka, Edyta Pazura, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualną Polską, że "to konsekwencja wieloletniej pracy na planach, często bez wspomagania się dublerami, kaskaderami". Według jej słów aktor jest pod stałą opieką specjalistów, dba o siebie i normalnie pracuje.

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Cezary Pazura ma "złamany kręgosłup". Żona aktora: jest pod opieką specjalistów i normalnie pracuje

Źródło:
RMF FM, Wirtualna Polska

Tytuł Plaży Roku 2024 zdobyło Świnoujście. Wybrano także: "najlepszą plażę dla rodzin", "najlepszą plażę dla aktywnych", "najlepszą instaplażę" oraz "najbardziej imprezową plażę".

Wiadomo już, która plaża w Polsce jest najlepsza

Wiadomo już, która plaża w Polsce jest najlepsza

Źródło:
tvn24.pl, magazyn.travelist.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o animacji "W głowie się nie mieści 2", która podbija polskie i zagraniczne kina. Przyjrzała się też powstającemu nowemu filmowi o katastrofie smoleńskiej - "Transatlantyk 2010".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl