Morawiecki "bardzo dziękuje Bielanowi". Szczerba: premier dołącza do wielkiego kłamstwa

Autor:
ads/dap
Źródło:
TVN24
Premier: bardzo dziękuję panu prezesowi Adamowi Bielanowi
Premier: bardzo dziękuję panu prezesowi Adamowi BielanowiTVN24
wideo 2/3
TVN24Premier: bardzo dziękuję panu prezesowi Adamowi Bielanowi

Premier Mateusz Morawiecki "bardzo dziękował panu prezesowi Adamowi Bielanowi", szefowi Partii Republikańskiej, w kontekście NCBR. Zdaniem szefa rządu Bielan i jego partia "w odpowiedni sposób rozstrzygnęli, zaadresowali tę sprawę". - Premier dołącza do wielkiego kłamstwa, dołącza i bierze Bielana na swoją stronę. To pewnie decyzja Jarosława Kaczyńskiego, że głowa Jacka Żalka jest położona na tacy, a Bielana jeszcze próbujemy bronić - skomentował Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej.

Na jaw wychodzą kolejne fakty dotyczące Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) - ujawniali je posłowie KO Michał Szerba i Dariusz Joński. Dotacja w wysokości 55 milionów została przyznana 26-latkowi, który firmę założył już po ogłoszeniu naboru do konkursu z kapitałem zakładowym wynoszącym 5 tysięcy złotych, a 123 miliony złotych firmie z Białegostoku, która - jak ustalili posłowie - od czasu założenia w 2020 roku co roku przynosiła straty. Posłowie 1 marca informowali, że zablokowali wypłatę tych dwóch dotacji. Kontrolę w NCBR prowadzą zarówno Centralne Biuro Antykorupcyjne, jak i Najwyższa Izba Kontroli.

Po ujawnieniu tych z funkcji wiceministra zrezygnował Jacek Żalek, który był odpowiedzialny za nadzorowanie NCBR. Żalek jest członkiem Partii Republikańskiej, na której czele stoi Adam Bielan.

Premier: bardzo dziękuję panu prezesowi Adamowi Bielanowi

O sprawę NCBR był pytany we wtorek na konferencji premier Mateusz Morawiecki. - Bardzo dziękuję kierownictwu audytu za wyłapanie nieprawidłowości. Bardzo często dzieje się tak, że nieprawidłowości się zdarzają. Sam pracowałem w bardzo dużej instytucji i wiem doskonale, ile było kłopotów z nieprawidłowościami - mówił.

Przekonywał, że "tak jest wszędzie, bo niestety ludzka natura jest ułomna". - Tak samo było w NCBR. Bardzo dobra wiadomość jest taka, że ani złotówka nie popłynęła na te dwa wadliwie sporządzone projekty - zaznaczył Morawiecki.

- W ramach grupy parlamentarzystów, naszych koalicjantów, którym przewodzi pan prezes Adam Bielan, też ta sprawa została w odpowiedni sposób rozstrzygnięta, zaadresowana. Tam również wyłapano te nieprawidłowości. Dobrze, że nie doszło do sprzeniewierzenia środków publicznych - stwierdził.

- Bardzo dziękuję panu prezesowi Adamowi Bielanowi za to, że cała grupa Partii Republikańskiej jest naszym bardzo lojalnym koalicjantem - powiedział szef rządu.

Premier: bardzo dziękuję panu prezesowi Adamowi Bielanowi
Premier: bardzo dziękuję panu prezesowi Adamowi BielanowiTVN24

Szczerba: premier dołącza do wielkiego kłamstwa

Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej komentując słowa premiera stwierdził, że "jest to rzecz niebywała". - Do tego wielkiego kłamstwa dołącza premier Morawiecki, który bierze go (Bielana - red.) na swoją stronę. To pewnie decyzja Jarosława Kaczyńskiego, że głowa Jacka Żalka jest położona na tacy, a Bielana jeszcze próbujemy bronić - powiedział poseł.

- Pewne w tej sprawie jest to, że to Adam Bielan od sierpnia ubiegłego roku meblował tę instytucję, wskazał dyrektora - stwierdził.

Szczerba: premier dołącza do wielkiego kłamstwa
Szczerba: premier dołącza do wielkiego kłamstwaTVN24

Kwiatkowski: nie dziwota, że dzisiaj to Adam Bielan najgłośniej krzyczy "łapać złodzieja"

Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że "od wieków mówi się, że najlepszą ucieczką dla złodzieja jest krzyczeć: łapać złodzieja i wskazywać na kogoś innego".

- Ujawnione już stenogramy wiceministra Żalka z wyjaśnień, które przedstawiał w prokuraturze, mówią wprost - te pieniądze miały być zbierane na fundusze Partii Republikańskiej. Prezesem partii jest Adam Bielan, więc nie dziwota, że dzisiaj to Adam Bielan najgłośniej krzyczy: łapać złodzieja - stwierdził senator.

Kwiatkowski: nie dziwota, że dzisiaj to Adam Bielan najgłośniej krzyczy "łapać złodzieja"
Kwiatkowski: nie dziwota, że dzisiaj to Adam Bielan najgłośniej krzyczy "łapać złodzieja"TVN24

Autor:ads/dap

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości